Anasayfa / İnsan İlişkileri / Ekip için iş daha nasıl anlamlı hale getirilebilir?

Ekip için iş daha nasıl anlamlı hale getirilebilir?

NASA’da çalışan bir temizlikçi ile ilgili çok bilinen bir hikâye vardır: Kendisine John F. Kennedy tarafından NASA’daki görevinin ne olduğu sorulduğunda, “Ay’a insan göndermeye yardım ediyorum.” şeklinde bir cevap verir. Bu anekdot, genellikle, en sıradan işlerin bile doğru bir bakış açısı ve iyi bir liderlikle nasıl daha anlamlı görünebileceğini anlatmak için kullanılır.

Günümüzde çalışanların, çalıştıkları işlerden beklentileri iyi bir maaştan çok daha fazla oldu. Para insanları işe çekebilir fakat amaç, anlam ve ilginç ve değerli bir iş yapıyor olmak, hem çalışanların çalışma süresini hem de ne işte ne kadar çok çalışacaklarını belirler. Yapılan işte bir anlam bulmak o kadar önemli hale geldi ki artık en anlamlı işler için bir kamusal sıralama bile var. Her ne kadar çekici bir işin nasıl olması gerektiğini belirleyen birçok faktör olsa da , başkalarının yaşamlarına katkı sağlayan meslekler en üst sıralarda yer alıyor (sağlık hizmetleri veya sosyal hizmetler gibi). İlginç bir şekilde, meta analitik çalışmalar, ücret ile iş memnuniyeti arasında sadece marjinal bir ilişki olduğunu gösteriyor. Yılda 150 bin dolar kazanan bir avukat, işine, yılda 35 bin dolar kazanan bir serbest tasarımcıdan daha bağlı değildir.

Araştırmalar, anlamlı bir işe sahip insanların daha iyi sağlık, refah, ekip çalışması ve bağlılık bildirdiğini; aksiliklerden daha hızlı geri dönebildiklerini ve hataları, başarısızlıktan ziyade yeni bir öğrenme fırsatı olarak görme olasılıklarının daha yüksek olduğunu daima gösteriyor. Başka bir deyişle, anlamlı bir işte çalışan kişiler büyümeye ve gelişmeye daha yatkındır. Bu durum da, daha güçlü ve daha belirgin bir amaca sahip şirketlerin neden daha iyi bir finansal performansa sahip olduğunu açıklıyor. Yine şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyanın en başarılı şirketleri de aynı zamanda çalışmak için en iyi yerlerdir.

Geçtiğimiz yıllar boyunca, çok sayıda araştırma, çalışanların işlerinin neden önemli olduğunu anlamalarında, liderlerin büyük bir rol oynadıklarını gösterdi. Üstelik, çalışanları işe çekmek için bu anlam ve amaç kültürünün kurulmasına olanak veren liderlik özellikleri, bir liderin kişiliğinin bir yansımasıdır – ve bu kişiliğin, ekibin ve organizasyonun performansı üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

İlgili Yazı :   İçinizdeki lideri serbest bırakın!

Özel olarak bakıldığında, araştırmalar, çalışanların işlerini daha anlamlı yapan liderlerin bu yeteneklerini belirleyen 4 temel kişilik özelliği olduğunu gösteriyor.

1- Meraklılardır ve soru sormayı severler

Çalışmalar, yeni bir şeylerin yaratılmasına katkı sağladıklarını hisseden kişilerin, işlerini daha anlamlı gördüklerini gösteriyor- özellikle keşfedebildiklerini, bağlantı kurabildiklerini ve bir etkiye sahip olduklarını hissedebildikleri zaman. Meraklı liderler; keşfederek, sorular sorarak ve geleceğe dair yeni fikirlere çalışanları dahil ederek, çalışanların yaptıkları işte bir anlam bulmalarına yardımcı olurlar. Bu şekilde, meraklı liderler- çok kuralcı ve detaycı kişilerin aksine- çalışanlarına işleri bitirebilmek için daha geniş seçenekler sunarak, onların anlamlı bir şeyler bulmalarına yardımcı olurlar. Ayrıca, meraklı liderler daha çabuk sıkılırlar ve tekdüzeliği pek sevmezler, bu sebeple de her daim kendi işlerini daha ilginç hale getirebilecek yeni fikirlere sahip kişileri ararlar.

2- Zorlu ve acımasızlardır

Kurumların çözmesi gereken en önemli problemlerden birisi başarıyı ve hatta başarı beklentisini takip eden tembellik ve durgunluktur. Araştırmalar, işini iyi yapacağını umut eden iyimser insanların, mücadele etmeyi veya başarısızlığa uğramayı göze alan kişiler kadar çok çabalamadığını gösteriyor. Hem başarıları hem de başarısızlıkları karşısında hırslı kalabilen ve çalışanlarını başarılarından sonra da durmamaya ve arayışta olmaya teşvik eden liderler, takımları ve kurumları için daha derin bir amaç duygusu uyandırırlar. Sonuç olarak, çalışanlar gelişim, yeniden keşfetme ve büyüme duygusunu hissederler ve bu durum da çok daha anlamlı ve pozitif bir çalışma tecrübesiyle sonuçlanır.

3- Değerlere ve kültürel uygunluğa göre işe alım yaparlar

Araştırmalar, bir işin temel ihtiyaçlarımız ve motivasyonumuza uygunluğunun, o işi değerli kıldığını göstermektedir. Bu yüzden, kurumun kültürel yapısı ile çalışanların bireysel değerlerinin uygunluğu, çalışanların performansları için en önemli etmenlerden birisidir. Aslında, en iyisini işe almaktansa, kurumunuz için en uygun olanı işe almanız çok daha iyidir. Değerler, sayesinde dünyaya anlam verebildiğimiz içsel bir pusula veya mercek işlevi görürler. Her bir çalışanın değerlerine ayrı ayrı önem veren bir lider, çalışma arkadaşlarıyla ve bütün kurumla bağlantı kurmayı çok daha rahat başarabilecek birisini işe alır; ve bunların hepsi de yaptığınız işi daha anlamlı görebilmenizi sağlar.

İlgili Yazı :   İyi satıcı nasıl olur?

4- İnsanlara güvenebilirler

Birçok kişi, çok yakından kontrol edilmekten nefret eder. Gücünü fazla kullanan ve çok kontrolcü olan patronlar, çalışanların kendilerini güçsüz hissetmelerine neden olan en büyük etkenlerden birisidir. Bu durum, yaptıkları işin etkisini yok eder ve kendilerini değersiz hissettirir. Bunun aksine, insanlara güvenebilen liderler, çalışanlarına tecrübeleri ve gelişimleri için alan sağlamaya daha yatkındırlar. Özellikle, çalışanların rollerini şekillendirmelerinde yardımcı olurlar- araştırmalar bunu iş yaratma olarak adlandırmaktadır. Kendi işlerini şekillendirebilen çalışanlar, önem ve değer hissine daha fazla sahiplerdir çünkü yöneticilerinin gerçekten kendilerine güvendiklerini hissederler.

Bu bahsettiğimiz 4 özelliğin bir uyum içerisinde birlikte var olması gerektiğini unutmayın. Acımasız fakat insanlara güvenmeyen bir patron, belki de sadece, değişken ve önceden tahmin edilemeyen davranışlar sergileyerek çalışanlarını “yaptıkları işe tüm dikkat ve enerjilerini vermeye zorlamak” istiyordur – bu da bütün performansı ve morali etkileyecektir. İnsanlara güvenebilen fakat zorlu olmayan bir patron kolay bir patron gibi görünebilirken, zorlu fakat meraklı olmayan bir patron zorba gibi görünebilir. Kısacası, bir işi anlamlı yapmak ile o işi eğlenceli yapmak arasında büyük bir fark vardır; tıpkı işine bağlı bir çalışanla mutlu bir çalışan arasındaki fark gibi. Bağlılık, performansı artıran ve bu nedenle de kurum için çok önemli olan coşku, dürtü ve motivasyona sebep olsa da mutluluk, rahatlığa yol açabilir. İyi bir lider olmak için, çalışanlarınızın ofiste güzel vakit geçirmelerinden ziyade, yaptıkları işlerde bir anlam bulmalarına yardım etmeye odaklanmalısınız.

Kaynak : Lewis Garrad Tomas Chamorro-PremuzIc | HBR Türkiye

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

hayal kırıklıkları

Birinin çöpü başka birinin hazinesidir

Hayatta içinde bulunduğumuz her durum değişkenlik gösterebilir. Karşılaştığımız her olayın içerisinde sevgi ...