Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.ComDuygu seline kapılmamak elinizde!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

  • *
  • 3.826
  • Cinsiyet: Bay
    • KendiniGelistir.COM
Duygu seline kapılmamak elinizde!
« : 26 Mayıs 2017, 22:47:43 Cum »

İnsan duygularıyla hareket eden bir canlıdır. Milyarlarca duygusal organizma küçük dünyamızda birbirine çarpar ve etkileşir. Bu durum çok büyük bir zihinsel karmaşa ve gerginlik yaratabilir. Bu kargaşadan çıkmak elinizde. Nasıl mı? İşte cevabı...

İnsan duygularıyla hareket eden bir canlıdır. Milyarlarca duygusal organizma küçük dünyamızda birbirine çarpar ve etkileşir. Bu durum çok büyük bir zihinsel karmaşa ve gerginlik yaratabilir. Bu kargaşadan çıkmak elinizde. Basit birkaç yöntemle duygularınızı kontrol ederek, daha konforlu bir hayat sürebilirsiniz.

Başka şeylere odaklanın

Karmaşık bir duygu halinden çıkmanın en basit yolu başka bir karmaşaya odaklanmaktır. Uzun vadeli planlar ile hayatınız bir hedef koyarsanız, gün içinde karşılaştığınız bu durumlara zihniniz daha mantıklı cevaplar üretebilir ve daha mutlu hissedersiniz.

Kendinize hakim olun

Günümüzde ilk adımı atanın kazandığı düşünülen bir hayat şekli sürüyoruz. Ama siz de farkındasınız ki bu durum çoğu zaman doğru sonuç vermemektedir. Sebep-sonuç ilişkisini bilen ve buna hazırlıklı olan insanların daha başarılı olduğunu görebiliyoruz. Aşırı tepkilerden uzak surun ve kendinize hakim olmak konusunda duygularınızı eğitin.

İnançlarınızı esnetin

Bir konuda kesin yargılı olmak, o konuyu hiç bilmemekle aynı şey olabilir. Siz bir duvar değilsiniz. Size çarpan şeylerin zarar görmemesine dikkat etmelisiniz. Zarar verdikleriniz, zamanla size de zarar verecektir. Duygularını kontrol edebilmek için önceki duygu hafızanızın katı kısımlarını törpüleyebilirsiniz. Biraz esneklik herkese yarar.

Değişikliklere hazır olun

Herşey değişiyor ve değişecek. İnsanlığın başarısı bu değişimlere uyum gösterebilmekten geçer. Her değişimin yeni duygu dalgalanmaları yaratabileceğini bilirseniz, bu dönemler geldiğinde daha kararlı ve doğru tepkiler verebilirsiniz.

Tepki vermeden önce biraz düşünün

Her tepkinin karşı bir tepkisi olacaktır. Hayatın sonsuz bir tepki yumağı olduğunu düşünürsek, duygularınız sürekli değişecektir. Her değişim anında kendinizi kaybetmek istemiyorsanız, derin bir nefes alın ve sizi bu duruma ne getirdi hatırlayın. Geldiği gibi gidecektir.

Sonuçları kabullenin

Belki de en garanti sonuç veren yöntem budur. Şöyle düşünün, bir eylem gerçekleştireceksiniz ve bunun sonuçları olacağını biliyorsunuz. Ne olacağını bilmeden de bu sonuçlara karşı hazır olmak duygu dünyanıza hükmetmenizde yardımcı olacaktır.

Alıntı
Kaynak: El Ele Dergisi

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31