Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.ComEndişeliler daha zeki!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

  • *
  • 3.826
  • Cinsiyet: Bay
    • KendiniGelistir.COM
Endişeliler daha zeki!
« : 08 Haziran 2016, 22:10:50 Çrş »

Endişeli misiniz? Endişelenmeyin, çünkü bilimsel olarak çevrenizdekilere göre daha fazla endişeli olmanız daha zeki olduğunuz anlamına geliyor. Unutmayın, “Endişeli bir zihin, araştıran bir zihindir.”

Bilim Açıklıyor: Çevrenizdeki İnsanlara Göre Daha Endişeliyseniz Aslında Daha Zekisiniz!

Zeki insanların genelde daha endişeli bireyler olduğu düşüncesi yaygın bir fikir. Buna paralel olarak bilimsel araştırmalar da zeka ile endişeli olmaya yatkınlık arasında bir bağ olduğunu gösteriyor. Peki nasıl?

"Endişeli bir zihin, araştıran bir zihindir."

Bilim insanlarına göre endişe ile zeka arasında güçlü bir bağ var. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, anksiyete seviyesi daha yüksek olanların daha zeki olduğunu göstermiş. Bunun nedeni olaraksa bu tarz kişilerin sürekli etraflarını incelemesi ve gözlemlemesi, teoriler ve senaryolar üretmesi, açıklamalar getirmeye ve mantık kurmaya çalışması ile bilgileri farklı açılardan bakarak değerlendirmeleri gösterilmiş.

Zeki insanların öz farkındalığı daha yüksek oluyor.

Aslına bakılırsa temelde bu kötü bir şey değil, fakat özellikle sosyal ortamlarda bu bireyler için bu durum dezavantaj olabiliyor. Kişi kendi hal ve hareketlerinin gereğinden çok farkında oluyor, diğer insanların fark bile etmeyeceği hareketlerini sanki çok garipmiş gibi algılıyor ve her an kendine odaklanmaktan ve yanlış bir şey yapmama düşüncesinden dolayı endişeli bir şekilde dolaşıyor.

Zeka seviyesi yüksek insanların olası tehlikelere karşı daha tetikte olduğu biliniyor.

Araştırmalara göre zeki insanların tehlikelere karşı daha hassas olması, çoğu zaman aslında önemsiz sayılabilecek ve diğer insanlar tarafından fark bile edilmeyecek durumlar karşısında gerilmelerine sebep oluyor.

Başka bir araştırmaya göre ise zeki bireylerin diğer insanların duygu ve düşünceleri üzerine daha fazla analiz yaptıkları sonucuna ulaşılıyor.

Bu tip kişiler genelde karşısındakinin ruh haline veya düşüncelerine göre davranmayı seçiyorlar. Bu da kendilerinden uzaklaşmalarına ve aslında olmadıkları biriymiş gibi görünmelerine ve davranmalarına yol açıyor. Bu durum da zamanla bastırılmış kişiliğin, bireyi içten içe mutsuz etmesine yol açıyor.

Zeki insanların arkadaş seçimleri de oldukça hassas.

Anksiyete seviyesi kendileriyle hemen hemen aynı olan insanlarla çok daha iyi arkadaşlık kurabilirken, diğer insanlarla o kadar rahat olamıyorlar. Bunun nedeni olarak ise anlaşılamama duygusu ve azınlıkta kalmış hissetme gibi etkenler gösteriliyor.

Bir başka sıkıntı da mantık ve duygu çatışması.

Her ne kadar zeki bireyler güçlü empatlar olup insanların hislerini anlayabilseler de temelde duygu değil, mantık odaklı hareket ediyorlar. Sosyal hayatın ve ilişkilerin ise mantık değil, duygular üzerine kurulmuş olması bu tarz insanların bir nevi afallamasına ve nasıl davranacaklarını bilmemesine neden oluyor. Bu da genel olarak bir endişe durumu yaratıyor.

Son olarak bir de aşırı detaycılık ve mükemmeliyetçilik var pek tabii ki.

Zeki insanların en karakteristik özelliklerinden biri de mükemmeliyetçi olmak. Ne yazık ki hayat doğası gereği mükemmellikten uzak bir kavram olduğu için de zeki insanların işleri oldukça zorlaşıyor. Bir işi kusursuz yapmak için hem zamandan, hem de kendilerinden bol bol feragat ettiklerinden, buna rağmen de hala hiçbir zaman mükemmel iş çıkardıklarına ikna olamadıklarından dolayı endişe seviyeleri artış gösteriyor.

Sözün özü, bilimsel temellere göre, normalden fazla endişeli bir insansanız bu durum sizin normalden fazla zeki olduğunuzu gösteriyor olabilir. Yine de bu her endişeli insanın zeki olduğu anlamına gelmiyor, nitekim bilimde genellemelere yer yoktur ve istisnalar mevcuttur.

Başta da dediğimiz gibi, "Endişeli bir zihin, araştıran bir zihindir."

Alıntı
Yazar: Eray Kaşıkçı

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31