Gönderen Konu: yalan makinesi  (Okunma sayısı 8683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı busra309

• büşra
  • Yeni Gelişimci
yalan makinesi
« : 17 Ekim 2008, 16:00:05 Cum »
Yalan Makinesi

Televizyondan veya gazetelerden, bizde pek olmasa da ABD’de polis sorgulamalarında gerektiğinde bir sanığın yalan makinesine bağlanarak, doğruyu söyleyip söylemediğinin kontrol edildiğini görmüş veya okumuşsunuzdur. Hatta ABD’de FBI veya CIA gibi çok önemli devlet görevlerine alınmaya aday memurlara da bu test uygulanmaktadır.

‘Polygraph’ denilen bir alet ile sanığa 4-6 adet sensör bağlanır. Bu sensörlerden gelen çeşitli sinyaller, dönmekte olan bir kağıdın üzerine grafik olarak kaydedilir. Bu sensörlerle sanığın,

o Nefes alış hızı.
o Nabzı.
o Kan basıncı (tansiyonu).
o Terleme miktarı.

kayda alınır. Bazı yalan makinelerinde kol ve bacak hareketleri de kaydedilir.

Yalan makinesi testi başladığında, sanığa önce 3 veya 4 basit soru sorulur. Bu şekilde sanığın verdiği sinyallerin düzeni öğrenilir. Daha sonra gerçek sorular sorulmaya başlanılır ve sinyaller kayda alınmaya devam edilir.

Test süresince ve sonrasında bir uzman grafikleri sürekli kontrol altında tutarak, hangi sorularda sinyallerin değiştiğini tespit eder. Kalp atışının hızının artması, tansiyonun yükselmesi ve terleme genellikle yalan söylemenin belirtileridir. İyi eğitilmiş bir uzman grafiklere bakınca nerede yalan söylendiğini derhal anlayabilir.

Her şeye rağmen, insanların soruları yorumlamaları ve tepkileri farklı olduğundan, yalan söylerken farklı davranabildiklerinden, bu test mükemmele ulaşmış değildir, bazen yanıltıcı olabilir ve kesin delil kabul edilmez.

(alıntı)

Çevrimdışı ilenay

• Etkin Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2008, 17:35:54 Cum »
:)evet arkadasım bir programda da vardı bu adamı yalan makinasına oturtuyorlar ''hiç iş basındayken uyudun mu , iş yerinden birşeyler çaldın mı...(özel hayatıyla ilgili)'' gibi sorular sormuşlardı. demekki insan yalan söylediğinde nabzı artıyor, terliyor ve heyecandan ellerini ayaklarını hareket ettiriyor. ama bu makinada herkesin gerçek düşüncelerini ortaya çıkarıyor.
paylasım için teşekkurler büşracım ;)

Çevrimdışı M

• Kendini Aşan Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2008, 17:38:28 Cum »
:)evet arkadasım bir programda da vardı bu adamı yalan makinasına oturtuyorlar ''hiç iş basındayken uyudun mu , iş yerinden birşeyler çaldın mı...(özel hayatıyla ilgili)'' gibi sorular sormuşlardı. demekki insan yalan söylediğinde nabzı artıyor, terliyor ve heyecandan ellerini ayaklarını hareket ettiriyor. ama bu makinada herkesin gerçek düşüncelerini ortaya çıkarıyor.

Hatırladım o programı evet sana harfiyen katılıyorum dediğin gibi .. :)

Çevrimdışı busra309

• büşra
  • Yeni Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2008, 17:50:51 Cum »

:)önemli değil :).ama ortaya çıkardığı kesin değil.herkesin tepkileri farklı olduğu için :)

Çevrimdışı MEDİHA

• Yeni Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2008, 19:41:36 Cum »
Ben bi kere rastladım bi katili bulmaya çalısıyorlar (film felan değil gerçek, belgesel tarzıydı) yalan makinesine bağladılar ama ne kadar rahat bi adammış hiç çaktırmadı. sonra tıp ilerleyince 5 sene sonra dava yeniden açıldı. adam öyle yakalandı. yani dediğiniz gibi sonuç %100 değil.

Çevrimdışı ilenay

• Etkin Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2008, 19:43:59 Cum »
Ben bi kere rastladım bi katili bulmaya çalısıyorlar (film felan değil gerçek, belgesel tarzıydı) yalan makinesine bağladılar ama ne kadar rahat bi adammış hiç çaktırmadı. sonra tıp ilerleyince 5 sene sonra dava yeniden açıldı. adam öyle yakalandı. yani dediğiniz gibi sonuç %100 değil.
hımm  demek öyle   :o

Çevrimdışı mörf selenay

• Girişimci
  • **
yalan makinesi
« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2008, 20:06:08 Cum »
sana çok teşekkür ederim keşke bu makine bizim elimizdede olsa :) :) :)

Çevrimdışı Özlem

• Kendini Aşan Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #7 : 17 Ekim 2008, 20:25:12 Cum »
insan pişkinleşmişse yalan konusunda makina ne yapsın ona

Çevrimdışı prenses35

• İşi Kavrayan Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #8 : 17 Ekim 2008, 20:38:13 Cum »
bence her insan yalanın kötü bi davranıs olduğunu bilir.ama hala öyle çok yalan söyleyen insanlar varki..bence insanlar yalan söylemeseler böyle  yalan makinesi vb. icatların yapilmasınada gerek duulmazdı bunun yerine daha faydalı seyler yapilabilirdi.

Çevrimdışı busra309

• büşra
  • Yeni Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2008, 11:08:59 Cts »
bence her insan yalanın kötü bi davranıs olduğunu bilir.ama hala öyle çok yalan söyleyen insanlar varki..bence insanlar yalan söylemeseler böyle  yalan makinesi vb. icatların yapilmasınada gerek duulmazdı bunun yerine daha faydalı seyler yapilabilirdi.
çok doğru :)

Çevrimdışı Korsan

• Süper Moderatör
  • *
yalan makinesi
« Yanıtla #10 : 10 Temmuz 2009, 12:21:32 Cum »
Valla insanlar öyle yalan söylüyorki olacak gibi değil.
Makina neylesin.

İnsanın yalanını yakalamak için makina icat edilmiş artık gerisine ne dim ben :d
Birde dürüst yalancılar var.. Söyledikleri yalana renk veriolar.
Onlar yalan deelmiş gibi :d

Çevrimdışı dideM

• Kendini Aşan Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #11 : 10 Temmuz 2009, 16:13:53 Cum »
Alıntı
Birde dürüst yalancılar var.. Söyledikleri yalana renk veriolar.
Onlar yalan deelmiş gibi :d
hehe dimi.. Çok güzel oynatıyor bazıları, inanmamak mümkün değil:)

Çevrimdışı agokalper

• aLpeR
  • Etkin Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #12 : 10 Temmuz 2009, 23:11:33 Cum »
bazı kafelerde oyun amaçlı yalan makinası adında bi alet vardı ne sevgililer kavga ederek ayrılmış oradan..  ;D ;D
paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı spiritualsigns

• Nil...
  • Etkin Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #13 : 13 Temmuz 2009, 09:54:18 Pzt »
Ben yalan söyleyebiliyormuşum bunu öğrendim... Özellikle son 1 haftada... memnun ve mutluyum... yalan makinasına gerek yok ben direk söylerim :)

Çevrimdışı agokalper

• aLpeR
  • Etkin Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #14 : 13 Temmuz 2009, 10:33:28 Pzt »
Ben yalan söyleyebiliyormuşum bunu öğrendim... Özellikle son 1 haftada... memnun ve mutluyum... yalan makinasına gerek yok ben direk söylerim :)

yalancıı yalancııı sana kimse inanmaz :):):)

Çevrimdışı agokalper

• aLpeR
  • Etkin Gelişimci
yalan makinesi
« Yanıtla #15 : 02 Ağustos 2009, 11:20:55 Paz »

Yalan makinesi yalan oldu
İsveçli iki profesörün yaptığı araştırmalar yalan makinelerinin blöf olduğunu ve çalışmadığını ortaya koydu.

Profesör Lacerdsa ve Eriksson, yalan makineleriyle ilgili kapsamlı araştırma yaptılar, ayrıca tüm bilgi ve araştırmaları incelediler. Sonuç olarak yalan makinelerinin doğru çalıştığını gösteren hiçbir bilimsel bulguya rastlayamadılar. İki profesör birçok ülkenin hiçbir değeri olmayan yalan makinelerine boş yere para harcadıklarını düşünüyor.

alıntıdır..

Çevrimdışı Korsan

• Süper Moderatör
  • *
yalan makinesi
« Yanıtla #16 : 04 Ağustos 2009, 23:50:04 Sal »

Yalan makinesi yalan oldu
İsveçli iki profesörün yaptığı araştırmalar yalan makinelerinin blöf olduğunu ve çalışmadığını ortaya koydu.

Profesör Lacerdsa ve Eriksson, yalan makineleriyle ilgili kapsamlı araştırma yaptılar, ayrıca tüm bilgi ve araştırmaları incelediler. Sonuç olarak yalan makinelerinin doğru çalıştığını gösteren hiçbir bilimsel bulguya rastlayamadılar. İki profesör birçok ülkenin hiçbir değeri olmayan yalan makinelerine boş yere para harcadıklarını düşünüyor.

alıntıdır..
Bu isveç ve isviçreli bil,m adamları bi karar verse diyorum artık :d

Çevrimdışı crt

• Moderatör
  • *
    • http://www.enpama.com/
yalan makinesi
« Yanıtla #17 : 20 Kasım 2009, 12:36:08 Cum »

[/quote]
insan pişkinleşmişse yalan konusunda makina ne yapsın ona

Haha hiçç yalan sölemem diyor ama
Düşünsenize hepimiz kocaman burunlarla  dolaşıyoruz ..
 Allahtan  Pinokyo  bir gerçek değil : (  yoksa  halimiz  nice olurdu : (
[/img]

sponsorlu baglantilar