Gönderen Konu: başarılı insanların sırları  (Okunma sayısı 7016 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı doğa

 • Yeni Gelişimci
 • ***
 • İleti: 123
 • Cinsiyet: Bayan
başarılı insanların sırları
« : 07 Aralık 2009, 15:57:05 Pzt »

sponsorlu reklamlar

Dünyada değişiklik yapmakta başarılı olanlar değişikliğe kendilerinden başlayanlardır.
BERNARD SHAW
Akıllı insanlar ,kendilerini ,çevrelerine adapte ederler.Akılsız insanlar ise çevrelerini kendilerine adapte ederler.Kişiligimiz,karekterimiz,hedeflerimiz,beklentilerimiz,dışımızdaki dünyadan değil,içimizdeki kaynaklardan gelişmek zorundadır.

İçimizde olan eninde sonunda dışımıza da yansıyacaktır,bu sebepten ilk olarak iç dünyamızı geliştirmeye önem vermeliyiz.İçsel büyümemiz daima dışımıza da yansır.Ben aklını kullanan ,çok çalışan ve güçlü bir iradeye sahip olan insanın diğer insanlara kaçınılmaz bir şekilde fark atacağına inanmaktayım.Eğer yükselmek ve yeni başarılar elde etmek istiyorsak,tembelliği ödüllendiren ‘eşitlik prensibini’ bilincimizden atmamız gerekir.

Bir köpek balığı aç olarak bir akvaryuma koyulur.Ardından aynı akvaryuma küçük bir balık konur.Büyük balık hemen küçük balığı yemek için harekete geçer. İlk saldırısında başını sert bir şeye çarparak şaşırır.Bilim adamları iki balık arasına önceden bir cam bölme yerleştirmişlerdir.Birkaç defa daha aynı şeyi dener ancak sonuç aynıdır.Anlamadığı bir şey hedefine gitmesine engel olmaktadır.Bir süre sonra denemeyi bırakmıştır.Deneyin ikinci bölümünde cam bölme kaldırılır,ancak köpek balığı diğer balığı yemek için hiçbir şey yapmamaktadır.Bilim adamları bu duruma ‘öğrenilmiş başarısızlık ‘demektedirler.Defalarca denediği halde,sonuca ulaşamamasından dolayı ,deneme cesaretini kaybetme ve bir daha denememe olarak bunu tanımlayabiliriz.

Bir çoğumuz başarı kazanmak yerine ,hayatı sıradan bir şekilde yaşamayı seçeriz.Acıları ve ızdırapları minumuma indirmeye çalışan bir zihniyete göre yaşamaya çalıştığımızdan dolayı,üstün başarı elde etme yönünde pek bir çaba sarf etmeyiz.Birkaç denemeden sonra kolayca vazgeçer ,başarılı olanlara hayranlıkla bakar ,onların şanslı yada Allah tarafından ödüllendirilmiş olduklarına inanırız.Oysaki demin verdiğim örnekte olduğu gibi ,köpek balığı aradaki cam kaldırıldığında tekrar bir deneme daha yapsaydı hedefine ulaşacak,küçük balığı yiyecekti.Başarısızlık öğrenilmiştir,başarılı olmakta öğrenilebilir bir olgudur.

Başarı nedir?Başarı ,karar verdigin hedefe ulaşmaktır.Bunu hırsla karıştırmamak gerekir,hırslı olmak başarılı olmak değildir.

Her şey bir işi başarmak isteği ile başlar .Başarılı olan insanları incelediğimizde,onların önce başaracak bir hedef seçtiklerini.Hedefi belirledikten sonra eyleme geçtiklerini görürüz çünkü,EYLEME GEÇMEDEN HİÇBİR HEDEF SOMUTLAŞAMAZ..Engellerle karşılaştiklarında,devam etmek ve vaz geçmek arasında terredüte düştüklerini ,bu durumda iken yaptıkları eylemlerin sonuçlarını değerlendirdiklerini ,yani nerde yanlış nerde doğru yaptıklarını bulmaya çalıştıklarını görürüz Hata yapmak başarının ilk şartıdır,yanlış olan şey ise aynı hatayı tekrar etmektir..Eğer belirledikleri hedefe ulaşmak için ödeyecekleri bedel hedefin kendinden fazla ise vaz geçtiklerini ,az ise israrla ,kararlı olarak tekrar, tekrar denediklerini kararlı olduklarını görürüz. KARAR VERMEK İSTEMEK,ARZU ETMEK DEMEK DEGİLDİR.Burada karşılaşılan en büyük güçlük sabırlı olmak ve esnek olarak hedefe ulaşmak için her yolu denemektir.

Hiçbir hedefe tek yoldan gidilmez,bir hedefe giden yol kumsaldaki çakıl taşlarının sayısı kadar çoktur..Bir kapıyı kırk kere çaldıklarında açmadılarsa kırk kapı daha çal .Esnek ol ki istediğin hedefe ulaşasın.Esnek olmak yöntem çeşitligidir,degişik planlarının olmasıdır.Unutmayalım ki ,HAYAL EDEMİYORSANIZ YAPAMAZSINIZ,İNSANLAR ANCAK HAYAL ETTİKLERİNİ YAPABİLİRLER.
.
Başarılı insanların çok kararlı olduklarını biraz önce belirtmiştim. Nedir sizce KARARLI OLMAK?
KARAR=AZIM+SABIR
AZİM =Eylemde israrlı olmak
SABIR=Duygusal dayanıklılıktır.

Başarılı insanların hayatında karşılaştıkları engellerin sayısı başarılarından daha fazladır.Peki fark nedir?Başarılılar o engellerin üzerinden atlarlar.Başarısızlar bir engeli gördüklerinde ‘Bu engel olmasaydı bende başarılı olurdum’ derler !Başarılılar engele rağmen sonuca giderler.

Başarılı kişilerin çok sabırlı olduklarını biraz önce belirtmiştim.Sabrı üç bölümde inceleyebiliriz.

1-ACIYA KARŞI SABIR=Acıya karşı duygusal olarak dayanıklılık göstermektir.Ağlama
mıza ve korkmamıza ragmen birşeyler başarmak için yolumuza devam etmek demektir.

2-HAZZA KARŞI SABIR=Hedefe ilk ulaşılırken,basamakların ilk çıkıldığı anda duyulan hazdan dolayı, kişilerin çok fazla hata yapmaları bu sebepten motivasyonlarının bozularak esas hedefe ulaşamamalarıdır.Bu bölümde aldığımız hazzı ertelemeyi ve esas hedefe ulaşmak için sabırla beklemeyi bilmeliyiz.

3-ZAMANA KARŞI SABIR=Bekleyebilmek bu en zor olanıdır,çünkü zamanı kendin belirleyemezsin..Başarmak istediğimiz hedef henüz gerçekleşmemiştir ve o gerçekleşene kadar gösterdiğimiz sabırdır.Her şey olumlu giderken,bir yerde yanlışlık yaptığımızda bir süre bunu fark edemeyiz her şey olumlu olarak bir süre devam eder ,bir süre sonra olumsuzluklar ortaya çıkmaya başlar buna ’OLUMLU SONUÇ GEÇİKMESİ’ deriz.
Bunu fark edip hatalarımızı düzelttiğimizde ise ,bir süre olumsuz gider ve sonra düzelir buna ’OLUMSUZ SONUÇ GECİKMESİ’ deriz.
Bütün bunları göz önüne aldığımızda başarılı olmak için sabırlı ve kararlı olmanın ne büyük önem taşıdığını sizde fark edebiliyorsunuz değil mi?

Birçoğumuz hayatımızın belirli dönemlerinde yabancı dil öğrenmek için kurslara katılmışızdır.Aramızdan bazıları aynı kursu aldığımız halde başarılı olup, yabancı dil öğrenmiş ve başarmışlardır.Peki nasıl oluyor da onlar başarırlarken biz başarılı olamıyoruz şimdi bunu biraz daha iyi anlayabiliyorsunuz değil mi?
Onlar kararlı ve sabırlı bir şekilde eylemlerine devam edip,diğerleri gibi ‘kafama girmiyor’ diyerek çaresizlik marşını söylemeye başlamamışlardır da ondan.
Başarılı olmak için hepimiz birtakım aşamalardan geçeriz ve bu aşamalar her insan için değişmez bir kuraldır.Bunlar, bizim belirlediğimiz hedefe ulaşana kadar başımıza gelen olayların toplamıdır.
Araba kullananlarımız, ehliyet almadan evvel yan koltukta otururken ,araba kullanmanın o kadar da zor bir şey olmadığını düşünmüşlerdir.Ancak sürücü yokken ,arabayı biraz öne alır mısınız diye bize sorulduğunda ,işte o an direksiyona oturur ve ne yapacağımızı bilmediğimizi fark ederiz.Bunu fark ettiğimiz an bir üst aşamaya geçmeye hazırız demektir.Bu bölümü CAHILLİK olarak isimlendirebiliriz.

Şimdi bilmediğimizin farkındayızdır.ve öğrenmeye hazırızdır.İşte insanların en çok vaz geçtiği dolayısıyla başarısız olduğu bölüm burasıdır.Peki neden?Bu bölümde maxımım yorgunluk yaşarız ancak mimumum olumlu sonuç elde ederiz .Arabayı defalarca stop ettirmiş bir türlü harekete geçirememişizdir.İşte tam burada ,eğer nerelerde hata yaptığımızı bulur,yani sonuç değerlendirirsek ,eylem kararlılığı ve sabır gösterirsek bir sonraki aşamamıza geçmeye, yani başarıya daha yaklaşmaya başlarız.Bu bölümü de ÇIRAKLIK olarak isimlendirebiliriz.

Bu bölümde araba kullanmayı bildiğimizin farkındayızdır.Ancak halen yaptığımız hareketleri düşünerek yapmaktayızdır.Aynaya bakayım,vitesi değiştireyim gibi....Bu bölümü KALFALIK olarak isimlendirebiliriz.

Burada çok fazla pratik yaparak ,bir sonraki bölüm ise usta olduğumuz araba kullanmayı tam bildiğimiz,ne yapmamız gerektiğini düşünmeden vitesi değiştirdiğimiz,aynaya baktıgımız bölümdür.
Her yeni öğrendiğimiz yeni şeyde bu evreleri yaşamaktayız ,önemli olan işte tüm bu zorluklara rağmen yolumuza devam edebilme kararlığında olmamızdır.Başarılı olanlar tüm engellere rağmen yollarına devam edenlerdir.Dünya arkamızdan dolap çevirmez,ancak hayat gerçekten zordur.Problemler ,acılar her zaman olacaktır,ama onların bizleri yıldırmasına asla izin vermemeliyiz.

Asla,asla,asla ve asla vazgeçmeyin
WİNSTON CHURCHİLL

Cesaretimizi toplayalım,ayağa kalkalım,kendi ruhsal kalitemizi bulmak ve kişisel potansiyelimizi gerçekleştirmek için savaşalım.Hayat yaşamak içindir.Yıllar geçiyor şu an karar vermek zamanıdır!Çevrimdışı doğa

 • Yeni Gelişimci
 • ***
 • İleti: 123
 • Cinsiyet: Bayan
başarılı insanların sırları
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2010, 15:49:44 Çrş »
çok hünahım  :-[ya kendi kendi mesaj gönderiyorum

Çevrimdışı yadois

 • Yeni Gelişimci
 • ***
 • İleti: 186
 • Cinsiyet: Bayan
başarılı insanların sırları
« Yanıtla #2 : 24 Mart 2010, 11:27:35 Çrş »
faydalı bir yazıydı sağol aslında çoğumuzun ezberlediği ama iş uygulamaya geldiğinde yan çizdiği şeylerden bahsetmişsin bence işin özü inanç bir şeye yürekten inanıp, birşeyi yürekten yapmayı isteyip yapamayan var mı???? çok büyük aksilikler olamdığı müddetçe başarıya ulaşılır ulaşılmasa bile çabalamanın hazzı bir başka oluyor.

Çevrimdışı Mor-Menekşe

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.349
 • Cinsiyet: Bayan
başarılı insanların sırları
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2010, 22:39:57 Çrş »
Başarının sırrını bilmiyorum ama
Başarızılığın sırrı herkesi memnun etmete çalışmaktan geçer
                                                      Bill Cosby/b]

Teşekkürler canım :)

Çevrimdışı yadois

 • Yeni Gelişimci
 • ***
 • İleti: 186
 • Cinsiyet: Bayan
başarılı insanların sırları
« Yanıtla #4 : 25 Mart 2010, 12:43:29 Prş »
Başarızılığın sırrı herkesi memnun etmete çalışmaktan geçer
                                                      Bill Cosby/b]
işte bu cümlenin altına imzamı atarım. O0

Çevrimdışı Mor-Menekşe

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.349
 • Cinsiyet: Bayan
başarılı insanların sırları
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2010, 13:20:25 Prş »
Başarızılığın sırrı herkesi memnun etmete çalışmaktan geçer
                                                      Bill Cosby/b]
işte bu cümlenin altına imzamı atarım. O0


 ;)

Çevrimdışı LangNedDuath

 • Unkown
 • Girişimci
 • **
 • İleti: 9
 • Cinsiyet: Bay
başarılı insanların sırları
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2010, 19:04:16 Cum »
Çok teşekkür ederim.
Ellerinize emeğinize sağlık. :)

sponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
58 Yanıt
16046 Gösterim
Son İleti 27 Nisan 2009, 15:41:37 Pzt
Gönderen: dervis_23
52 Yanıt
10607 Gösterim
Son İleti 18 Mart 2009, 18:10:52 Çrş
Gönderen: aybuke
14 Yanıt
4305 Gösterim
Son İleti 29 Mayıs 2008, 18:48:02 Prş
Gönderen: SUNFLOWERS
8 Yanıt
2917 Gösterim
Son İleti 15 Aralık 2008, 11:15:21 Pzt
Gönderen: Korsan
12 Yanıt
2617 Gösterim
Son İleti 17 Temmuz 2008, 12:17:47 Prş
Gönderen: egeli_muh
0 Yanıt
2288 Gösterim
Son İleti 16 Haziran 2009, 10:16:46 Sal
Gönderen: Korsan
1 Yanıt
6198 Gösterim
Son İleti 19 Şubat 2013, 14:01:17 Sal
Gönderen: Derya

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31