Gönderen Konu: Çocuk Göz Sağlığı ve Şaşılık  (Okunma sayısı 2226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Derya

  • Moderatör
  • *
  • İleti: 594
  • Cinsiyet: Bayan
    • http://www.deryakaracan.com
Çocuk Göz Sağlığı ve Şaşılık
« : 08 Kasım 2013, 20:40:28 Cum »

sponsorlu reklamlar

ŞAŞILIK


 
Normalde gözler aynı noktaya bakarlar. Bunun sayesinde beyin iki görüntüyü birleştirerek üç boyutlu görüntü oluşturabilmektedir. Şaşılık ise gözlerin yanlış pozisyonda bulunup farklı noktalara doğru baktığı bir durumdur. Gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri içe, dışa, yukarı ya da aşağıya bakmaktadır. Bir göz farklı yöne baktığı zaman beyine farklı iki görüntü gönderilecektir. Bu durumda beyin yanlış yöne bakan gözden gelen görüntüyü yok sayacak ve sadece karşıya bakan gözün ilettiği görüntüyü kabul edecektir. Böylece çocuk derinlik hissini oluşturamayacaktır.


 
Çocuklarda şaşılık kayan gözde görmenin azalmasına yani göz tembelliğine (amblyopi) neden olacaktır. Erişkinlerde ise çift görme meydana gelecektir.


 
Şaşılığın en önemli belirtisi gözde kaymadır. Kayma parlak bir gün ışığında ortaya çıkabilir. Bazen de çocuğun gözlerini düzgün tutabilmek için kendisine bir baş pozisyonu geliştirdiği gözlenir. Derinlik hissinin kaybı şikayet olarak karşımıza çıkabilir. Erişkinlerde gelişen şaşılıkta en sık çift görme şikayetine rastlanır.


 
Şaşılık Nedir?


 
Gözlerin paralel bakamamasına şaşılık denilmektedir. Gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken diğeri dışa yukarıya içe ya da aşağıya bakmaktadır. Yanlış pozisyon sürekli belirgin olabileceği gibi bazı yöne bakışlarda da ortaya çıkabilmektedir.
 
Gözün hareketini gözün dışına yapışan kaslar sağlar. Her bir gözde 6 adet kas bulunur. Bu kaslar gözleri uyum içinde hareket ettirerek devamlı birlikte odaklanmayı sağlarlar. Bu kasların bir veya birkaçının görevini iyi yapamaması durumunda şaşılık meydana gelir.


 
Şaşılık Sebepleri


 
Şaşılığın oluşmasında tek bir neden yoktur.Problemli hamilelik dönemi, çocuğun gelişim süreci ve geçirdiği hastalıklar etken olabilmektedir.


 
Şaşılık Belirtileri
 •Şaşılıkta görülen en tipik belirti bir gözde meydana gelen kaymadır.
 •Ağrı
 •Baş ağrısı
 •Çift görme
 •Baş veya yüzün bir yana dönük olması
 
Şaşılık çeşitleri
 •İçe şaşılık (Ezotropya)
 •Dışa şaşılık (Ekzotropya)
 •Yukarıya şaşılık (Hipertropya)
 •Aşağıya şaşılık (Hipotropya)
 
Şaşılık Tedavi Yöntemleri
 •Gözlük: Bazı tip şaşılıklar görme kusuruna bağlı olarak oluşur. Hasta gözlük kullanmaya başladıktan sonra şaşılık düzelir.
 •Kapama Tedavisi:  Bu tedavi yöntemi hastanın gözünde tembellik var ise uygulanmaktadır.
 •Ortoptik tedavi:  (Kapama, CAM, özel cihazlar yardımıyla yapılan egzersizlerdir Bu tedavi her iki gözle görme yeteneğini ve derinlik hissini kazandırmak amacı ile uygulanır.
 •Botox tedavisi: Kaymaya neden olan kas içersine botilinum toksin enjeksiyonu yapıldığında gözde paralellik sağlanır, ancak etkisi yaklaşık 6 ay kadardır ve daha çok sinir felcine bağlı şaşılıklar gibi özel durumlarda tercih edilen bir tedavidi yöntemidir.
 •Cerrahi müdahale: Şaşılık ameliyatları büyük çoğunlukla göz küresinin dışında yer alan kaslar üzerinde gerçekleşir. Şaşılığın düzeltilmesi ve gözler arasındaki paralelliğin sağlanması için muhtelif teknikler kullanılarak bu kasların güçleri arttırılır, azaltılır veya kasların etki noktaları değiştirilir.Başarı oranı çok yüksek olan şaşılık operasyonunda hastalarımız aynı gün taburcu edilmekte ve ertesi gün normal hayatına dönmektedir.
 
 
 
Ambliopi 'Göz Tembelliği' nedir?


 
Ambliopi, en azından gözlerden birinin erken çocukluk çağlarında normal bir görme düzeyi kazanamaması halidir. "göz tembelliği" olarak da bilinir. Belli koşullarda gözlerden biri normal bir görme keskinliğine ulaşırken, diğerinin görmesi düşük kalır ve buna ambliopik göz ("tembel göz") denir. Genellikle tek bir gözde görülse de bazen her iki gözde de bulunabilir.
 
Göz tembelliğine neden olan en önemli hastalıklar şaşılık, kırma kusuru ve katarakt gibi hastalıklardır.
 
Erken teşhis edilmesi , kontrol takipleri ve ailenin de durumun önemini kavrayarak yapacakları kapama tedavisi tedavinin temelini oluşturur.


 
AMBLİOPİ TEDAVİSİ
 
CAM
 

CAM, 5-9 yaş arası çocuklarda klasik kapama tedavisi prensibine göre çalışan, özel bir cihaz yardımıyla hastanede yaklaşık 10 seanslık programlar şeklinde uygulanan bir yöntemdir, herhangibir cerrahi girişimi ya da ilaç kullanımını gerektirmez, her seans yaklaşık 30 dakika kadar sürer ve etkinliği kanıtlanmıştır. Klasik kapama tedavisinin yerini almaz, tedaviye yine kapama tedavisi ile devam edilmelidir.


 
Neurovision tedavisi


 
Tembel gözün görme fonksiyonun artırmayı amaçlayan, kişiye özel, algılayarak öğrenme prensibi ile çalışan ve görmeyi, artırmayı amaçlayan yeni bir göz tembelliği tedavi yöntemidir.


 
Çocuklarda göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?
 
Çocuklarda göz muayenesi yeni doğan döneminden başlayarak yapılmalıdır. İlk muayene yeni doğan odasında deneyimli bir hemşire veya çocuk doktoru tarafından yapılır. Daha sonra 6. ve 18. aylarda çocuk doktoru veya aile hekimi tarafından genel göz sağlığı muayenesi yapılmalıdır, şüphe edilen bir bulgu varsa göz doktoruna yönlendirilir. Bu dönem içinde ebeveynler göz kayması, kapak düşüklüğü, sık göz kırpma, gözlerini ovuşturma gibi normal dışı bir bulgu gördüklerinde göz doktoruna başvurmalıdırlar. Aile de bilinen bir göz hastalığı varsa bunun erken dönemde izleme alınması gerekir. Gözler tamamen normal görünümde olsa bile her çocukta 3 yaşında mutlaka ilk göz muayenesi yapılmalıdır.

kaynak: http://www.birincigozhastanesi.com/cocuk-goz-sagligi-sasilik.htmlsponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
5818 Gösterim
Son İleti 27 Nisan 2007, 15:18:21 Cum
Gönderen: mehmetd
9 Yanıt
3027 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2008, 13:30:47 Cts
Gönderen: roze
9 Yanıt
3210 Gösterim
Son İleti 14 Mayıs 2008, 17:33:11 Çrş
Gönderen: roze
1 Yanıt
2065 Gösterim
Son İleti 25 Mart 2009, 08:59:48 Çrş
Gönderen: Harun
0 Yanıt
4634 Gösterim
Son İleti 24 Temmuz 2010, 14:52:32 Cts
Gönderen: M
0 Yanıt
1124 Gösterim
Son İleti 23 Şubat 2013, 21:45:13 Cts
Gönderen: Derya
0 Yanıt
1782 Gösterim
Son İleti 19 Mayıs 2015, 22:04:56 Sal
Gönderen: özgüя şαнιη

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31