Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.ComÇocuk ne zaman sünnet edilir?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Derya

  • *
  • 595
  • Cinsiyet: Bayan
    • http://www.deryakaracan.com
Çocuk ne zaman sünnet edilir?
« : 04 Şubat 2014, 21:56:05 Sal »

 

Çocuğu birçok hastalıktan koruyan sünnetin doğru zamanda ve doğru uzmanlarca yapılması gerekir. Sünnetin‚ çocuğunuz 2 yaşına gelmeden önce mümkünse doğumdan sonraki ilk ayda ya da yedi yaşından sonra yapılması uygundur. Çünkü çocuğun iki, altı yaş arası, özellikle de dört–beş yaş arası psikososyal gelişme devreleridir. Bu yaşta yapılacak bir sünnet, psikolojisinde olumsuz etkilere neden olur. Bu nedenle çocukların bu yaşlarda sünnet edilmemeleri önerilmektedir. Yedi yaşından sonra bu psikososyal devre bir durgunluğa girer ve ergenlik çağına kadar devam eder.
 
 Yeni doğan sünneti
 Doğumdan bir hafta, yirmi gün sonra yapılan sünnete yeni doğan sünneti adı verilir. Sünnet tıbbı literatürde sirkümsizyon(circumcision) olarak geçer. Yeni doğan sünneti son derece hızlı iyileşmektedir ve ağrısızdır. Yeni doğan bebeklere yapılan sünnetlerde dikiş atılmamakta ve  bu nedenle iyileşme de son derece hızlı ve ağrısız olmaktadır.

 Ayrıca, çocukluk döneminde yapılan sünnetlerde psikolojik problemler yaşanabilmekteyken yeni doğan bebeklerde bu tür sorunlar yaşanmamaktadır. Yeni doğan sünneti yapılan bebeklerde tüm cerrahi işlemlerde olan enfeksiyon ve kanama haricinde bir risk bulunmamaktadır.
 
 Yeni doğan sünnet bakımı
Yeni doğan sünnetinin bakımı çok kolaydır, fakat bu çelişkili bir durum olarak görülebilir. Sünnet işleminden iki üç saat sonra bebek taburcu edilir. Sünnet sonrasında antibiyotikli bir krem günde üç, beş kez penis etrafına sürülür. Böylece yara bir haftaya kalmaz iyileşir. Sünnetin komplikasyonları enderdir.
 
 Sünnetin faydaları; Sünnet derisi iltihabî hastalıkları engellenir.
Sünnet derisi darlığı (penis başının sünnet derisi ile boğulması) görülmez.
Sünnet derisi altında idrar toplanması ve sonuçtaa iltihaba dönüşüp böbreklere zarar vermesi durumu engellenir.
Sünnetsiz olanlarda penis kanserleri görülebilir.
Sünnetsiz erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanserlerine daha sık rastlanır.
Sünnetsiz erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha sık görülebilir.

kaynak: http://www.cocukgelisimi.com/cocuk-ne-zaman-sunnet-edilir

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31