Gönderen Konu: EN SON OKUDUĞUM KİTAP  (Okunma sayısı 238619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Su Perisi

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #180 : 12 Aralık 2008, 12:16:29 Cum »

sponsorlu reklamlar

Bende Ayşe KULİN'in Gece sesleri adlı kitabı geçen senelerde okuyup dizisinide aynı begeni içinde izleyebilecegimi düşünmüştüm..
Aklıma senin düşündüğün gibi bir fikirde geldi,"acaba unuttum mu?" yaşlılık başa bela  ;D
Bildigim bir şey varsa,oda romanı olan film yada dizileri izlememek..Konudan ve içerikden direk sapıyorlar..Buda okuyucunun begenmemesine sebeb oluyor..

Çevrimdışı Su Perisi

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #181 : 12 Aralık 2008, 12:42:41 Cum »
En son okuduğum kitaplar...

Susanna Tamaro/Daha çok ateş daha çok rüzgar...
Geveze/Hayata dair...
Geveze/Aşka dair...

Susanna Tamaro/Daha çok ateş daha çok rüzgar...

Susanna Tamaro'nun bu kitabını okurken çogunlukla sıkıldıgımı belirtmeden geçemeyecegim...
İnsan öğüt alarak degilde,yaşayarak öğrendiğini de belirtmek isterim...
"Yüreginin götürdügü yere git" adlı romanı niteliginde olsada,burda hayata dair ögütler özeliklede yaşanmış deneyimleri yaşamayan  ve varolmayan bir genç kıza hitabet şekli sıktı diyebilirim..Ne kadar büyüklerimizin yaşanmış deneyimleri ve öğütlerini kulak ardı etmememiz gereksede,insanın yaşamadan öğrenmeyecegi kanatindeyim..

Geveze/Hayata dair.../Geveze/Aşka dair...
Radyo sipikerligi yapan gerçek adı Jozi Zalma olan ama İstanbul dogumlu yazar demeyelimde,bu tür yazıaln güzel hikayeleri bizlerle paylaşan yazan diyebiliriz...
Radyo programını dinleyemedim....
Her programının sonunda diger radyo spikerlerinden farklı uslubu ile her güne özel bir hiyaye paylaşarak bir çok insanın sevgisini kazanmış,bir çok degerli radyoda görev almış,halende almakda ( ben rast gelemedim sabahları sundugu için) Hayata dair kitabında,sitemizdede yayınlanan bir çok hayata dair hikayelerden oluşmakda...Begendigim bir yazar mı desem bilmiyorum ama böylesi elimizin altında okunası kitaplar çıkaran bir  kişinin kitaplarını alır  büyük bir zevkle de okurum...
Aşka dair kitabında da aşka dair hikayeler yer almakda...
Gevezeye benden puan verecek olursam 10/9  verebilirim.. :)

Çevrimdışı Gülşah

• gulsah
  • Kendini Aşan Gelişimci
    • http://gulsaht.blogcu.com
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #182 : 13 Aralık 2008, 22:07:36 Cts »
Son okuduğum kitap;

Gün Olur Asra Bedel /  Cengiz AYTMATOV

Anlatım dili sade ve toplumsal bir değişimi anlatmakta kitabında.
En yakın arkadaşı ölen Yedigey, çocuklarının bile saygı gösterip sahip çıkmadığı  cenazesini, ölen yakın arkadaşının vasiyeti üzerine, yaşadığı topraklara gömülmesi için deve üstünde yola çıkar ve bu yol boyunca arkadaşı ile geçirmiş olduğu hayatı hatırlıyor ve anlatıyor.
Kendi zamanında büyüklerine ve hatta ölülerine göstreilen saygıyı, ahlaksal bir takım kuralları aktarıyor.
Keyifli, sıkıcı olmayan bir anlatım dili var Aytmatov'un. İlkez yazarın bir kitabını okuyorum, daha önce başka bir yazarımız tarafından duymuştum ama okuma fırsatım olmamıştı.

Çevrimdışı AYSBERGE

• Girişimci
  • **
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #183 : 17 Aralık 2008, 20:56:20 Çrş »
CAHİT SITKI TARANCI - OTUZ BES YAS

Çevrimdışı Su Perisi

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #184 : 20 Aralık 2008, 11:55:01 Cts »
En son okuduğum kitap, ZAR ADAM Luke RHINEHART

Bu kitabı almam da en etkili unsurdan başlamak istiyorum..
Kitapçıma girdiğimde,kitapçım tavsiye etmeden,beni çeken bir elektirik gibi orda rafda dururken aldım elime,ve içimden bir ses "tam sana göre" diye ekledi..
Kitabın önce ismi,sonra kapak resmi ve arka kapak yazısı idi dikkatimi çeken..( yazarına hiç tanımadıgım için en son ona baktım)  ::)
Hiç duymadım bu yazarımızı,önsöz dede pek bir bilgi yok,ilk kitabıymış sanırım ve kitapda başrolde kendisi :)Otobiyografi sini yazan ve yazarkende"Benim otobiyografim kurnazca bir karmaşa olacakdır"diye başlamadan ekleyen,ve ilk sayfasından itibaren elinizden düşürmeden bitireceginin garantisinide veren bir roman...

Kısaca özetleyeyim..İrvin D. Yalom`u okuyanlar varsa tarzını bilirler,ilk sayfalarda onun lezzetini aldıgımı itiraf etmeliyim..
Gündelik hayatından monotonluğundan sıkılmış psikiyatrist Luke Rhinehart''ın hayatına bir anda giren zarlarla degişimini gözlemlerken sizde kendinizi o zarları atarken düşüneceksiniz.. :)
Rus ruletini bilirsiniz,6 tane kurşun koyma yerine bir tane koyarak oyun oynanır..Zar adamımızda,aynen öyle yapıyor,6 şeçenek sunuyor ve biri olu yada olumsuz ne çıkarsa aynen yaparak,hemen hemen her güne bir kişilige bürünen,zar'a tanrı gibi tapan,ve etrafında zar adamlar oluşmasını sağlayan,ve bunu yaparkende ileri derecede klasik şizofren belirtisi( birden fazla kişili,dalgınlık,tarafsızlık,mutluluk-depresyon) gibi duygular içine girerek etrafındaki kişileri ürkütmeye başlayarak Kendiside bir psikiyatrist oldugu halde bir dönem akıl hastanesinde kalan,sürükleyici tarzı ile sizi içine çeken,sürükleyici bir o kadarda uslubu ile sıkmadan zevkle okumanızı saglayan harika bir roman-dı diyebilirim..
Kitaba notum 10/10.. okumanızı tavsiye ederim :)

Çevrimdışı AYSBERGE

• Girişimci
  • **
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #185 : 24 Aralık 2008, 19:56:19 Çrş »
DOGAN CÜCELOGLU - İCİMİZDEKİ COCUK

Çevrimdışı Su Perisi

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #186 : 27 Aralık 2008, 21:30:27 Cts »
Son okuduğum kitap Amin MAALOUF'un "Semerkant" adlı Ömer HAYYAM'ın hayatından kesitler anlatan romanı..

Bu kitap hakkında kısa yazmak istemiyorum ama kısa yazacagım sizde merak edip okuyun diye :)

Roman kısaca Ömer HAYYAM'ın elyazmasını (dörtlüklerinin) yazdığı aşamalarını bir bir  anlatıyor...
Ayrıca üç arkadaşdanda söz ediyor.."Alamuta dönüş" ve "Alamut" romanlarını okuyanların bildikleri Haşhaşiler örgütünün kurucusu, dünyayı titretmiş olan Hasan sabbah'dan ve  sevgili dostu ve çagı etkisinde bırakmış olan bir diger isim Nizamülmülkden de bahsediyor..
Alamutda da,bu üç arkadaşın keşişdiği noktaları azda olsa yazılı idi..Bu romanda daha detaylı şekilde göreceksiniz..Hepsinden önemlisi,Ömer HAYYAM'ın el yazmasını yazarkenki duygularını içtenlikle hissedeceksiniz...
El yazması (Rubaiyet) Titanikde battıgıda belirtiliyor ama batmış olsada  asırlar sonra elimizin altında ulaşmamız imkansız olurdu diye düşünüyorum..Ayrıca Batmaz denilen geminin batış anındaki yaşananlar,ve birinci sınıf insanların( parası olan) kurtuluşunada bir kez daha şahit oluyorsunuz...

Ömer HAYYAM'ın bir dörtlüğünde yazdığı sanki elyazmasının akıbetini önceden sezinleyişini nasılda güzel anlatıyor...

Ömür soluduğumuz nereden geliyor diye soruyorsun...
Uzun bir öyküyü özetlemek gerekirse
Derim ki Okyonus'un dibinden,
Her şeyi yeniden yutan Okyonus'tan...

Çevrimdışı Benu

• Banu
  • Girişimci
  • **
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #187 : 29 Aralık 2008, 10:41:05 Pzt »
Adam Fawer'ın kıtaplarından 'OLASILIKSIZ'....Olasılığın üstüne hayatını kuran ınsanların,hayatlarındaki yaşadıkları sorunlar ve bunlarla baş etme yöntemleri...Okumaya değer bi kitap

Çevrimdışı Zynep

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #188 : 29 Aralık 2008, 10:44:25 Pzt »
Bende Ayşe KULİN'in Gece sesleri adlı kitabı geçen senelerde okuyup dizisinide aynı begeni içinde izleyebilecegimi düşünmüştüm..
Aklıma senin düşündüğün gibi bir fikirde geldi,"acaba unuttum mu?" yaşlılık başa bela  ;D
Bildigim bir şey varsa,oda romanı olan film yada dizileri izlememek..Konudan ve içerikden direk sapıyorlar..Buda okuyucunun begenmemesine sebeb oluyor..

Ama kitap satışları böyle söylemiyor perim, Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü en çok satanlar listesinde yer aldı dizilerden sonra. Halit Ziya, Reşat Nuri adını bilmeyen kalmadı.
Bu iki dizi için bazen düşünüyorum, neden yazıldığı zamanların zamanı canlandırılmıyor diye ama her ikisini izlediğimde görüyorum ki, hatalar, hırslar, aşklar her dönem aynı! :)
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2008, 10:46:14 Pzt Gönderen: Zynep »

Çevrimdışı Su Perisi

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #189 : 29 Aralık 2008, 17:15:13 Pzt »

Ama kitap satışları böyle söylemiyor perim, Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü en çok satanlar listesinde yer aldı dizilerden sonra. Halit Ziya, Reşat Nuri adını bilmeyen kalmadı.
Bu iki dizi için bazen düşünüyorum, neden yazıldığı zamanların zamanı canlandırılmıyor diye ama her ikisini izlediğimde görüyorum ki, hatalar, hırslar, aşklar her dönem aynı! :)

Bu sıralar dizilere çekmek için insanalrı romanlar ve yazarlarını kullanmıyorlar mı?
Yoksa nasıl tv karşısında onca saatlerini geçittirecekler,hoş diziler olmasada diger gereksiz bir sürü program için saatlerini tv karşısında geçiren o kadar çok kişi varken,bakıyorum aramızdaki uçuruma...Kapadın tv yi şöyle size uygun bir film yada kitap okuyun,hiç bir eşy bilmiyorsanız çıkın dışarıya nefes alın,başkalarının nefesini çekmeyin...
Kızımda bahsettiğin tvde oynanan dizlilerin kitaplarını alıp okumaya...Dizi izlemeyi sevmedigi için tercihini romanını okumakdan yana tercih eddi..Bencede okunulası eserler ama izlenilesi degiller..Özelliklede kitapdan ters bir açı ile izleyici çekmek için senaryosunu degiştirdiklerinde daha ilgi çekici degil hayal kırıklıgınada sebeb oluyor...
Kitap okumayı sevmeyenler ve dizi meraklıları için kaçırılmayacak diziler diyebilirim..Özelliklede bir yazarın eseri aldıysa ismi..

Çevrimdışı Gülşah

• gulsah
  • Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #190 : 29 Aralık 2008, 22:48:30 Pzt »
Uçurtma Avcısı ve İhtiyar Kemancı/ Nihat Genç
Son okuduğum romanlar.
Uçurtma Avcısı kitabını bir solukta okudum ve dostluk, ihanet, vicdan...vs.. çok güzel aktarılmış okuyucuya.
İhtiyar Kemancı; biraz sert bir kitaptı. Gerçi Nihat Genç'i eğer Televizyondan taki ettiyseniz anlatım dilide öyle ama yine de güzeldi kitap.

Çevrimdışı Su Perisi

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #191 : 31 Aralık 2008, 18:18:03 Çrş »
En son okudugum kitap..Amin MAALOUF'un Tanios Kayası adlı romanı..

Özel bir uslup,dogunun gizemli olayına yolculuk,derebeylik ile yönetilen halk,şah vezir ve halkın yaşadıgı olayları ateşli kalemiyle anlatan yazarımız..
En yüksege çıkanın düşdügü derin vadileri anlatışı,  sevgi,ihanet,hırs,intikamla sarılmış sürükleyici ve her satırında merak uyandırıcı bir roman...
Kitapda ondokuzuncu yüzyılda Ebukiçk Maaoluf denilen birinin patrigi öldürmesi ile Kıbrıs'a sıgınmış Tanios ve babasının kaçışı ile yaşadıgı olayları anlatıyor.....
Yazı tarzını begenerek okudugum yazarımızın, özelliklede tarihi sevenler için tavsiye edebilirim..

Çevrimdışı AYSBERGE

• Girişimci
  • **
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #192 : 04 Ocak 2009, 21:20:36 Paz »
YAKUP KADRİ KARAOSMANOGLU - YABAN

Çevrimdışı Gülşah

• gulsah
  • Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #193 : 06 Ocak 2009, 00:12:45 Sal »
Çömez/Öğrenmenin Dayanılmaz Keyfi
Cüneyt E.  Koryürek

en son okuduğum kitaplar arasında. Geçen sen kitap listeme eklemiş ama alma fırsatım olmamaıştı başka kitapları alıp, okumaktan. Bir gün alışveriş yaparken, indirimli kitaplar arasındaydı ve hiç kaçırmadan  aldım.
Şunu belirtmeliyim ki; anlatımı Savaşçı ( D.Cüceloğlu)kitabı tarzı. İki dostun karşılıklı güncel, özel ve toplumsal konular ile ilgili düşüncelerini paylaşması, tartışması ve sorgulaması.
Okuduğuma değdi.  :)

Çevrimdışı Su Perisi

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #194 : 06 Ocak 2009, 16:31:43 Sal »
Gülşah,Adam FAVER'İN Olasılıksız kitabını okuyorum demiştin geçen gün...Hani bitiremedin mi yoksa sıkılıp başka romanlaramı geçtin,yorumunu bekliyorum da  :-\

Çevrimdışı Gülşah

• gulsah
  • Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #195 : 06 Ocak 2009, 22:15:07 Sal »
Gülşah,Adam FAVER'İN Olasılıksız kitabını okuyorum demiştin geçen gün...Hani bitiremedin mi yoksa sıkılıp başka romanlaramı geçtin,yorumunu bekliyorum da  :-\

oooo Olasılıksız'ı bitirmiş, yorumda yazmıştım. :)
Şuan gündüzleri başka akşamları " Empati" yi okuyorum.  :)  :-*
Çok az kaldı biter bitmez yorumluyorum  :)

Çevrimdışı Zynep

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #196 : 06 Ocak 2009, 22:53:19 Sal »
Kitabı okudum ve bitti ama gerçekten de sürükleyici ve güzel bir kitap.
Da Vinci ve Anıtkabir Soygununundan sonra okuduğum entrikalı kitaplardan bir tanesiydi.Olasılık olaylarını çok güzel örneklerle açıklamış ve okudukça " aa evet,demk bu böyleyniş" diyorsunuz/dedim yada .
Diğer kitabını da ilk fırsatta okuyacağım. :)
Kısacası tavsiye ederim.

Çevrimdışı Gülşah

• gulsah
  • Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #197 : 06 Ocak 2009, 22:58:26 Sal »
Kitabı okudum ve bitti ama gerçekten de sürükleyici ve güzel bir kitap.
Da Vinci ve Anıtkabir Soygununundan sonra okuduğum entrikalı kitaplardan bir tanesiydi.Olasılık olaylarını çok güzel örneklerle açıklamış ve okudukça " aa evet,demk bu böyleyniş" diyorsunuz/dedim yada .
Diğer kitabını da ilk fırsatta okuyacağım. :)
Kısacası tavsiye ederim.

Teşekkür ederim Zeynep  :) :-*

Çevrimdışı Zynep

• Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #198 : 06 Ocak 2009, 23:00:56 Sal »
Rica ederim Gülşah.

Çevrimdışı Gülşah

• gulsah
  • Kendini Aşan Gelişimci
EN SON OKUDUĞUM KİTAP
« Yanıtla #199 : 06 Ocak 2009, 23:17:39 Sal »
Üyelerimizden aelx'in konu dışında ve propaganda niteleğindeki mesajı tarafımdan silinmiştir.
Lütfen bazı konu başlıklarının dışına çıkmayalım ve gerekirse kuralları tekrar okuyalım.

sponsorlu baglantilar