Gönderen Konu: Apple Kimliği ile Ön Ödemeli Debit Kartların Kullanımı  (Okunma sayısı 4219 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

  • Site Sahibi
  • *
  • İleti: 3.833
  • Cinsiyet: Bay
    • KendiniGelistir.COM
Bildiğiniz gibi App Store ve iTunes Store’daki ücretli içerikleri (uygulama, film, müzik, zil sesi, vs.) satınalabilmek için Apple Kimliğimize ya bir kredi kartımızın bağlı olması, ya da geçtiğimiz aylarda ülkemizde de satışına başlanan iTunes Hediye Kartlarını kullanmamız gerekiyor. Fakat her iki yönteminde kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Örneğin sanal olmayan ve yüksek limitli bir kredi kartı kullanıyorsak ve apple kimliğimiz ortaksa (eş, çocuk, arkadaş, vs.) o zaman farkında olmadan/kontrolsüz çok fazla satın alma yapılabiliyor. Bunun yerine alternatif olarak iTunes Hediye Kartı kullanarak hesabımıza TL yükleyebiliyor ve TL bittiği anda da yeni satın alma yapılamayacağı için doğal bir sınır koymuş oluyoruz. Fakat hediye kartlarındaki TL’ler ile, özellikle dergilerde kullanılan abonelik yapılamadığından ya da önceki kart borcu ödenemediğinden her zaman iş görmeyebiliyor.

Bu yüzden artık ülkemizde de yavaş yavaş kullanıma başlanan ve yukarıdaki iki yöntemin bir nevi ortası olan “Debit Kart” kullanımından bahsetmek istiyorum. Daha doğrusu bir yazı ile bazı kullanıcılarımızdan gelen, “Apple Kimliğime bağlı kredi kartımı kapattırdım, fakat borcum varmış, yeni bir kredi kartı bilgisi girmeden bu borcu nasıl kapatabilirim?” sorusunun çaresi olan Ön Ödemeli Debit Kart kullanımı ile ilgili tecrübelerimi paylaşmak istedim.Tam olarak nedir bu Debit Kart ?

Debit Kartlar yine MasterCard veya Visa onaylı ve bankacılık sistemine dahil ön ödemeli banka kartlarıdır. Fakat kredi kartları gibi değildir, yani hesapta para yokken alışverişe imkan sunmaz.

Türkiye’de ilk defa www.ininal.com tarafından Mastercard işbirliği sunulan “ininal” markalı debit kart da yine ön ödemeli bir kart, fakat herhangi bir başvuru, hesap, vs. gerektirmiyor. Yani bankaya gidip önceki bir hesap açtırıp sonra da bu hesaba bağlı bir kart almıyoruz. Bunun yerine bir Migros mağazasına veya PTT şubesine gidip üzerinde herhangi bir isim yazmayan ama aynı kredi kartlardaki gibi 12 haneli numarası, 4 haneli son kullanma tarihi ve arkasında 3 haneli güvenlik (CVC2) kodu olan ininal markalı debit kartlardan alıyoruz.Sonra da kartı aldığımız yerde (örneğin kasada) 25TL’lik, 50 TL’lik, 75TL’lik, 100TL’lik, vs. yükleme yaptırıyoruz. Bu sayede artık elimizde, hemen hemen kredi kartlarını kullanabildiğimiz her yerde kullanabileceğimiz anonim bir kartımız oluyor. Dolayısıyla bu kart veya bilgileri çalınsa da, zararımız en fazla içine yüklettiğimiz ve halen kullanmadığımız bakiye kadar oluyor.

Böylelikle herhangi bir kişiye veya banka hesabına bağlı olmayan fakat kartın hesabında yüklediğimiz kadar para bulunan bir kartımız oluyor.

Debit Kartları Apple Kimliğimize bağlayıp Apple Store’dan uygulama indirmek için kullanabiliyor muyuz?

Evet. Apple açısından Apple Kimliğinize kredi kartı veya debit kart bağlamış olmanızın bir farkı yok. Yeter ki her ikisinden de tahsilat yapabilsin  

Dolayısıyla Apple Kimliğinize ön ödemeli bir debit kart bağladığınızda aşağıdakileri yapabiliyorsunuz:

App Store’dan uygulama satın alma
iTunes Store’dan müzik, zil sesi, film satın alma veya kiralama
Uygulama İçi Alım
Uygulama İçi Abonelik

Yukarıdaki ekran fotoğrafta yer alan bir debit kartın Apple Kimliğine bağlanması da kredi kartın bağlanması ile aynı. Bunun için de önce aşağıdaki gibi “Ayarlar -> iTunes Store/App Store” menüsünden hesabımıza tıklıyoruz.Sonra da açılan menüden aşağıdaki gibi önce “Apple Kimliğini Göster“, ardından da “Ödeme Bilgileri” seçeneğine tıklıyoruz.Sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi aynı kredi kartı bilgilerimizi girdiğimiz gibi Debit kart bilgilerimizi giriyoruz. Görüldüğü üzere kart numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu, vs. gibi alanlar hep benzer. Elbette ben kendi kartım internette bir sebile dönüşmesin diye, aşağıdaki ekran görüntüsünde bazı değerleri maskeledim  Gözükmeyen kısımlar sizi yanıltmasın.Debit kart bilgilerimizi girdikten sonra da sağ üst köşedeki “Bitti” seçeneğine tıklayarak Apple Kimliğimizi App Store’dan veya iTunes Store’dan ücretli içerik satın almaya, uygulama içi alım ve abonelik yapmaya hazır hale geliyor.

Bu kart herhangi banka hesabına bağlı değilse ne kadar bakiyesi kalmış, kart hareketlerinde neler olmuş gibi bilgilere nerden bakıyoruz?
ininal markalı bir debit kart kullanıyorsak www.ininal.com adresinden Kart İşlemleri sayfasına girerek kart hareketlerimize ve bakiyemize gözatabiliyoruz. Bunun için de herhangi bir şifreye ihtiyaç duymuyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi kart bilgileri yeterli oluyor.Kart bilgilerimizi girdikten sonra da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi tarih bazlı kart hareketlerimizi listeletebiliyoruz.Debit kartımı sadece Apple Kimliğimle mi kullanabiliyorum ? İnternette başka sitelerden alışveriş için kullanamaz mıyım?

Elbette kullanabilirsiniz. Bu zaten Apple’a özel bir kart değil, tam tersine internette güvenli alışveriş için çıkarılmış bir kart. Dolayısıyla kredi kartınızın kullanabildiğiniz hemen hemen her yerde debit kartınızı da kullanabilirsiniz. Fakat 3D Secure isteyen sitelerde kullanabilmek için öncesinde kartınızı www.ininal.com sitesinde cep telefonu numaranızla ilişkilendirmeniz gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz 3D Secure alışverişlerinizde cep telefonunuza, bir onay SMS mesajı geliyor.

Peki debit kartımı restoranlarda, mağazalarda, vs. fiziksel alışverişler için de kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Debit kartlar her ne kadar güvenli sanal alışverişler için tasarlanmış olsalar da elinizde fiziksel bir kart olduğu için normal alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz. Hatta bunu test için ben de gidip bir marketten 2 TL’lik alışveriş yaptım, POS cihazından da aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir çıktı aldım.

Bu arada bildiğiniz gibi fiziksel alışverişlerde POS makinaları şifre ister. ininal’ın debit kartlarında şifre standart olarak kart numarasının son 4 rakamıdır.


Debit kartlarla normal alışveriş de mümkün. Kart şifresi ise kart numarasının son 4 rakamı.


Kredi kartlarındaki gibi yıllık kart ücreti var mı? Varsa ne kadar?

Kredi kartlarındaki gibi yıllık bir kart ücreti yok fakat ilk kartı alırken bir kere 5TL’lik kart ücreti ödüyoruz. Ondan sonra da aylık olarak hesaptan otomatik düşülen 1 TL’lik bir servis ücreti var. O da eğer hesapta bakiye varsa. Yani hesapta bakiye olmayan aylarda 1TL tahsil edilmiyor ve geriye doğru borçlandırılmıyor. Örneğin Ocak, Şubat ve Mart aylarında bakiyemiz sıfırdı ve Nisan’da 100TL yatırdık. Nisan ayında da sadece 1 TL tahsil ediliyor, geçmiş ayların servis ücreti tahsil edilmiyor.

Ayrıca şu an TL yüklemeleri yine sadece Migros, PTT gibi mağazalardan yapıldığından, bu kurumlar da yükleme parası alıyor. Örneğin Migros her yüklemede 2 TL, PTT şubeleri ise yüklenen miktarın % 1′ini tahsil ediyor. Umarım en kısa zamanda bankaların internet şubelerinden ve bankamatiklerden de ücretsiz yükleme yapma imkanı gelir Turkcell, Avea ve Vodafone hatlarımıza yükleyebildiğimiz gibi. Yoksa bu haliyle hiç ekonomik değil.

Debit Kartların Kredi Kartlarına göre avantajları tam olarak nedir? Madde madde kısaca yazabilirseniz seviniriz

Özellikle Sanal Kart değil de fiziksel kredi kartının internette kullanılmasına göre Debit Kartların şu avantajı var:
Çok daha güvenli. Eğer kart bilgileriniz başkalarının eline geçerse sadece kartın içinde yüklü bakiye kadar mağdur olursunuz. Kredi kartında ise limitiniz kadar. (Sanal Kartlarda da limit olduğu için debit kart’ın sanal kartlara göre bir avantajı yok bu konuda.)

Debit kart almak çok daha kolay. Çünkü herhangi bir başvuru veya banka hesabı gerektirmiyor. ininal debit kartları ülke çapındaki yaygın bir çok noktadan (Migros ve PTT gibi) temin edilebiliyor.

Kart hareketlerini ve bakiyesini kontrol etmek çok kolay. Özellikle internet veya cep bankacılığı kullanmayanlar için.
Debit Kartların iTunes Hediye Kartlarına göre avantajları tam olarak nedir? Madde madde kısaca yazabilirseniz seviniriz

Debit Kartların bu yazımızda detaylı tanıttığımız iTunes Hediye kartlarına göre de şu avantajları var:
Sadece Apple’da değil, diğer tüm internet sitelerinde de kullanılabiliyor.

Fiziksel alışverişlerde de kullanılabiliyor.

iTunes Hediye kartlarıyla yüklenen TL’ler aksine, debit kartlar dergilerde çok geçen aboneliklerde de kullanılabiliyor.
Apple Kimliğine daha önce bağlı bir kredi kartının iptali, limitinin dolması, vs. gibi nedenlerden dolayı kalan borç, debit kartlar kullanılarak da ödenebiliyor. Fakat bildiğiniz gibi iTunes Hediye Kartlarındaki TL’ler ile bu tip borçlar ödenemiyor.

Peki yok mudur bu kartın dezavantajları ?

Olmaz mı  Bana göre en olumsuz taraflarını aşağıda paylaştım:
Bir seferlik ödediğimiz 5 TL’lik kart ücreti gayet normal fakat her ay 1TL’lik servis ücreti olmasa çok daha iyi olurmuş.
TL yüklemelerinin internet bankacılığı veya bankamatikler üzerinden henüz yapılamaması büyük eksiklik. Ücretsiz olarak bu kanallardan yükleme yapılabilmeli.

Migros mağazalarından veya PTT şubelerinden, yani aracılardan yapılan yüklemelerde de komisyon olması bence ininal’ın en büyük dezavantajı. Bu arada PTT yüzde, Migros sabit bir ücret aldığından düşük bakiye yüklemelerinde PTT şubelerini tercih etmek mantıklı ama bence yine de bu komisyon kullanıcıya yansıtılmamalı ya da çok daha sembolik birşey olmalı. Örneğin iTunes Hediye Kartlarında ne yüklerken ekstra bir komisyon var, ne de kullanırken.

Debit kartlardaki TL’yi nakit olarak çekme imkanı yok. Bir kere yükleme yaptık mı, illa bir alışverişte kullanacağız.
Yukarıdakiler dışında da şu ana kadar kullandığım kadarı ile ciddi bir dezavantaj veya sorun göremedim. Fakat zaman içinde sorunlar yaşarsam mutlaka yukarıdaki listeyi güncellerim

Sonuç olarak Debit Kartları önerir misiniz?

Benim gibi Sanal Kart kullananlara ve limitini internet bankacılığından kolayca değiştirenlere önermem. Çünkü Sanal Kart limitini biz belirleyebildiğimiz için ve mevcut fiziksel karta bağlı olduğundan ekstra bir ücret ödemediğimiz için çok daha ekonomik. Yani Sanal Kart varken Debit Karta gerek yok.

Fakat Sanal Kart kullanmayan ve fiziksel kredi kartını Apple Kimliğine bağlamaya çekinenlere kesinlikle öneririm. Özellikle kırk yılda bir App Store veya iTunes Store’dan birşey alacaklara. Çünkü iTunes Hediye Kartlarının minumum yüklemesi 25 TL ve buradaki bakiyemizi Apple haricindeki bir sitede veya serviste kullanamıyoruz. Halbuki debit kartımızdaki bakiyemizi heryerde kullanabiliyoruz.

Bu kartların satışında 18 yaş sınırı olmadığı için çocuklarının internet alışverişlerini kontrol altında tutmak isteyen anne babalar da bu debit kartlardan kullanabilirler.

Özetle Apple Kimliğinizle ücretli bir içerik satın almak ve güvende olmak isterseniz alternatif bir yöntem olarak aklınızda bulunmasında fayda var. Ayrıca ininal debit kart hakkında kafanızda daha fazla soru varsa, http://www.ininal.com/sss/ adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Alıntı
iPhoneTurkey.bizsponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
33 Yanıt
17291 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2009, 12:21:21 Prş
Gönderen: Su Perisi
0 Yanıt
2202 Gösterim
Son İleti 02 Şubat 2009, 00:09:39 Pzt
Gönderen: Thunder
5 Yanıt
2343 Gösterim
Son İleti 22 Nisan 2011, 23:53:05 Cum
Gönderen: crt
0 Yanıt
3068 Gösterim
Son İleti 25 Mart 2013, 11:15:39 Pzt
Gönderen: Derya
0 Yanıt
3939 Gösterim
Son İleti 01 Kasım 2013, 23:41:14 Cum
Gönderen: özgüя şαнιη
0 Yanıt
4111 Gösterim
Son İleti 04 Mart 2014, 09:44:05 Sal
Gönderen: özgüя şαнιη
1 Yanıt
2590 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2018, 15:01:01 Cts
Gönderen: hakanefe

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31