Gönderen Konu: Ekran Kilitleme Tuşu Çalışmayanlar için AssistiveTouch ile iPhone’u Kapatıp Açma  (Okunma sayısı 2779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Derya

• Moderatör
  • *
    • http://www.deryakaracan.com

sponsorlu reklamlar

Bildiğiniz gibi iPhone’ların fiziksel Ana Menü ve Kapatma (Uyut/Uyandır) tuşları çok sık kullanıldığında zaman içinde temas sorunları yaşayabiliyor. Özellikle cihazının ekranını manuel olarak kapatan ve cihazını sürekli kontrol eden kullanıcıların Kapatma tuşları çok daha çabuk bozuluyor.

Hatırlarsanız bu tip kullanıcılar için geçtiğimiz yıl “iPhone veya iPad’de Tuş Sorunu Yaşayanlar için Geçiçi Çözüm – AssistiveTouch” başlıklı bir yazı paylaşmış, AssistiveTouch menüsü ile fiziksel tuşlar yerine nasıl ekrandaki bir seçeneği kullanabileceğimizi anlatmıştık. Bu yazıdan sonra bir çok takipçimizin ve arkadaşımın AssistiveTouch kullanımına geçtiğine şahit oldum.

Ana Menü veya Kapatma tuşu tamemen devre dışı kalmış olanlar için AssitiveTouch büyük bir nimet. Özellikle de cihazını servise götürmeye fırsatı veya imkanı olmayanlar için.

Fakat cihazının kapatma tuşu bozuk olduğu için AssistiveTouch kullanan bazı arkadaşlarım cihazlarını AssistiveTouch ile kapatamadıklarından şikayetçi. Ayrıca bir şekilde kapatsalar bile tekrar açamamaktan korkuyorlar. Halbuki AssistiveTouch ile cihazı kapatmak mümkün.

Ben de bundan haberdar olmayan takipçilerimiz için kısa bir yazıyla, iPhone veya iPad’in fiziksel Kapatma/Açma (Uyut/Uyandır) tuşunu hiç kullanmadan nasıl yeniden başlatılabileceğini paylaşayım istedim.

Bunun için de hiç bilmeyenler için önce  ”Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik” menüsünden AssistiveTouch’ın aktif edilmesi gerekiyor bu yazıda detaylı açıkladığımız gibi. Sonra da ekranın bir kenarında gözüken ve ekranın istediğimiz yerine taşıyabildiğimiz yuvarlak şekildeki AssistiveTouch seçeneğine tıklıyoruz.

Ardından açılan menuden de “Aygıt” seçeneğine tıklıyoruz.

Ardından da parmağımızı “Ekranı Kilitle” seçeneği üzerinde  basılı tutuyoruz, ta kii ekrana “Kapat” seçeneği gelinceye kadar.

“Kapat” seçeneği geldikten sonra da zaten artık cihazı kapatmak bildiğiniz gibi (Kapat seçeneğini kenara kaydırıyoruz)

Kapalı bir iPhone veya iPad’i Şarja Takarak Açma

Yukarıdaki yöntemle cihazımızı kapadık, peki şimdi tekrar geri nasıl açacağız? Bu noktada tekrar açmak için AssistiveTouch’u kullanamayız, cihaz tamamen kapalı olduğu için.

Fakat şarj kablomuzu kullanabiliriz. Çünkü iOS tabanlı cihazlar (iPhone, iPad ve iPod Touch) kapalıyken şarja takıldığında otomatik olarak açılırlar Yani fiziksel kapatıp/açma düğmesi bozuk bir cihazı açmak için tek ihtiyacımız şarja bağlamak. (İster şebekeye, istersek de bir bilgisayara bağlayalım farketmez.) Cihaz şarj moduna geçtiği an otomatik olarak açılacaktır.

Kapalı bir iPhone, şarja bağlandığı an otomatik olarak açılır.

Bu arada yukarıdaki yöntemi paylaştım fakat eğer cihazınızda tuş sorunu varsa ve halen garantisi devam ediyorsa, o zaman servise götürmekten çekinmeyin. Çünkü bu tip sorunlar genelde garanti kapsamında ücretsiz olarak hemen hallediliyor. Ben bir cihazımda benzer bir sorun yaşamış ve kısa sürede (2-3 gün) yaptırtmıştım. Tabii sizlerin de bu konuda tecrübesi varsa duymak isterim. Lütfen bu konudaki düşüncelerinizi yazıya yorum girerek paylaşmaktan çekinmeyin.

Not: Maalesef AssistiveTouch kullanarak, “Kilitlenen ya da Takılan iPhone veya iPad’in Tekrar Başlatılması” başlıklı yazıda açıkladığımız şekilde “Ana Ekran +  Uyut/Uyandır” tuşlarına birlikte basarak yapılan restart işlemi yapılamıyor. Ancak yukarıda paylaştığımız şekilde cihaz kapatılıp sonra ayrıca açılabiliyor.

kaynak: www.iphoneturkey.biz

Çevrimdışı Derya

• Moderatör
  • *
    • http://www.deryakaracan.com
AssitiveTouch'tan memnun olan hatta tuş sorunu yaşamayan arkadaşlarımın kullanıp memnun kaldığını gördüm ancak ekranda sürekli olması kullanımı zorlaştırabiliyor. Bİr progam açıkken ekranda sürekli yerini değiştirmek zorunda kalınıyor. Birkaç gündür tuş çalışmadığı için bende kullanmak zorunda kaldım bazı güzel yanları olsada AssitiveTouch'ı sevmediğimi itiraf etmeliyim.

sponsorlu baglantilar