Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.Com

İnsan Kaynakları ve Sınavlar => İş Dünyası Yazıları => Konuyu başlatan: özgüя şαнιη - 07 Ekim 2012, 22:52:42 Paz

Başlık: İşten çıkarma yanlışları
Gönderen: özgüя şαнιη - 07 Ekim 2012, 22:52:42 Paz
Tıpkı işe alımda olduğu gibi işten çıkarmada da dikkat edilmesi gereken kriterler söz konusu. Bu kriterler çalışanların motivasyonunu korumanın yanı sıra kurum imajının zedelenmesinin de önüne geçiyor. İşte en çok yapılan işten çıkarma hataları...

İŞTEN ÇIKARMA HATALARI

İşten çıkarma bir işveren için yaşanabilecek en zor durumların başında gelir. Peki, işten çıkarma söz konusu olduğunda yapılan hatalar nelerdir?

Üstelik işe son verirken yapılan yanlışların bedeli işveren için sanıldığından daha büyük olabiliyor. Sadece finansal açıdan değil çalışanların moralleri açısından da oldukça hassas davranılması gereken bu konuya hazırlıksız yaklaşmamak gerekiyor. Short Richardson & Forth LLP avukatlarından Max Winthrop, pek çok işverenin aynı kaçınılmaz hatalara düştüğünü dile getiriyor.

40.000 üzerindeki iş ilanları bir tık uzağınızda! Tıklayın...

Winthrop'a göre yapılan büyük beş yanlış ise şöyle sıralanıyor; çalışana karşı olan suçlamaları doğru aktarmamak ve böylece dürüstlüğe gölge düşürmek, genel tutum ve davranışları mı yoksa yeteneği mi sorun bunu netleştirmeden çalışanla yüzleşmek. Herhangi bir tıbbi rapor varsa bunu görmezden gelmek, çalışanın masum olduğunu ispatlayabilecek her türlü görüş ve kanıtı değerlendirmeden harekete geçmek ve son olarak da çalışana kendisini savunma ve anlatma şansı vermemek.

Uzmanlar bu beş yanlışı uygulayarak yapılan işten çıkarmaların firmalara hem finansal hem de performans olarak kötü geri dönüşler getireceği konusunda hemfikir.

Alıntı
Milliyet