Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.Com

Kişisel Gelişim => Kişisel Gelişim Yazıları => Konuyu başlatan: özgüя şαнιη - 30 Nisan 2009, 13:16:13 Prş

Başlık: [Haftanın Yazısı] Yüksek düşünce seviyesi
Gönderen: özgüя şαнιη - 30 Nisan 2009, 13:16:13 Prş
(http://www.maksimum.com/saglik/images/haber/kadin067_2604.jpg)

Zaman zaman hayatımızdaki koşullardan şikayet ederiz. İş hayatımızdan, aile hayatımızdan ya da aşk hayatımızdan. Hep bir şeylerin değişmesini bekleriz. Oysaki o koşulları değiştirmek bizim elimizde. Belki o işten çıkmamız gereklidir, belki o sevgiliyi değiştirmemiz gereklidir belki de bu şehirden gitmemiz gereklidir. Bütün bunlar için ihtiyacımız olan tek şey cesaret. Ama maddiyat belimizi büküyor dediğinizi duyar gibiyim. Bazen koşulları değiştirmek için paraya ihtiyaç olmuyor. Ne yapmak gerektiğini bilmek için daha iyisinin ne olduğunu öğrenmek gerekli. Bunun için hayatımız ile ilgili daha yüksek bir düşünce seviyesini öğrenmeliyiz.

Psiko-Piktografi adlı kitaptan bir hikaye yazmak istiyorum;

Derin bir vadide kurulmuş bir köyün sakinlerinin büyük sorunları varmış. Sık sık vadiyi basan seller evlerini ve sürülerini sürükleyip götürüyormuş. Dağ yamaçlarından düşen kayalar bahçelerini ve yollarını yıkıyormuş. Çocukları bataklıkta boğuluyormuş. Zor bir hayat yaşıyorlarmış ama bildikleri tek hayat da buymuş. Bir gün köylerine sağduyulu bir adam çıkagelmiş. Sağduyulu adam köylülere, “Sorun seller, heyelanlar veya  bataklık  değil, sizsiniz. Fazlasıyla alçak bir noktada yaşıyorsunuz” demiş.
“Fazlasıyla alçak bir nokta mı?” diye sormuş köylüler.
“Evet anlamaya çalışın. Yaşadığınız alçak seviye yüzünden başınız bir türlü dertten kurtulmuyor. Burada yaşadığınız sürece bu dertler hiç peşinizi bırakmayacak. Kendinizi yükseltin. Böylelikle artık başınıza kazalar gelmeyecek.
Köylüler hep bir ağızdan “Bize nasıl yapılacağınız göster!” diye yalvarmışlar.
Böylelikle sağduyulu adam onlara evlerini vadi seviyesinin üzerinde, dağın yamacına nasıl inşa edeceklerini göstermiş. Kimileri vadinin biraz üstünde yeni evler inşa etmiş. Daha bilge olanlar yeni evlerini dağın yüksek yamaçlarına kurmuşlar.
“Artık sorunlardan arınmış bir yaşama sahipsiniz. Yaşadığınız mekanın yerini değiştirerek sorunları ortadan kaldırdınız” demiş sağduyulu adam.
“Evet” demiş birisi. “Şu an her şey ne kadar da açık.”
“Merak ediyorum…” diye eklemiş bir başkası, “Acaba neden bunu daha önce düşünemedik?”

Hikayede olduğu gibi bazen sorun o şehirde, o evde ya da o işte, belki de o sevgilide. Yeter ki daha iyi ne olabilir diye bir düşünün. Siz her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz. Bunu hiç unutmayın.

Sevgiler

Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

Başlık: [Haftanın Yazısı] Yüksek düşünce seviyesi
Gönderen: ÇAĞRI - 05 Mayıs 2009, 01:09:58 Sal
HER ŞEY ÜSTÜNE GELİYORSA BELKİDE TERS YOLDASINDIR "YA BU ARABLAR HEPSİ TERS YOLDAN GELİYO ;D ;D ;D) SAĞA ÇEK DOSTUM SAĞINA SOLUNA BAAAAAK
Başlık: [Haftanın Yazısı] Yüksek düşünce seviyesi
Gönderen: nazarelif - 05 Mayıs 2009, 22:52:17 Sal
güzel bir yazı insan çoğu şeyin farkında olmasına rağmen değiştiremediği şeyler oluyor. sadece kendi bakış açımı değiştirerek kurtulabileceğimi düşünüyorum artık.

paylaşım için teşekkürler
Başlık: [Haftanın Yazısı] Yüksek düşünce seviyesi
Gönderen: sev-im - 06 Mayıs 2009, 11:58:19 Çrş
Öz ve güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.
Başlık: [Haftanın Yazısı] Yüksek düşünce seviyesi
Gönderen: GÜLBANU38 - 06 Mayıs 2009, 18:31:13 Çrş
emeğine sağlık özgür
Başlık: [Haftanın Yazısı] Yüksek düşünce seviyesi
Gönderen: emosin - 06 Mayıs 2009, 18:35:35 Çrş
Güzel paylaşım için teşekkürler...