Gönderen Konu: Hedef Belirlemek ve Hedef Belirleme Stratejileri  (Okunma sayısı 1513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

  • Site Sahibi
  • *
  • İleti: 3.861
  • Cinsiyet: Bay
    • KendiniGelistir.COM
Hedef Belirlemek ve Hedef Belirleme Stratejileri
« : 10 Ocak 2020, 10:14:52 Cum »

sponsorlu reklamlar

“Sizin gerçek gücünüzü ortaya çıkaracak sır, sizde yeteri kadar heyecan yaratacak, sizin gerçek yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak ve tutkunuzu ateşleyecek hedefler tespit etmektir.” der Anthony Robbins. Peki, gerek iş gerekse özel yaşamda başarılı olmak için, açık, net ve ulaşılabilir hedefler nasıl belirlenmeli? İşte yanıtı…

Başarılı Olma Şansınızı Arttıracak Hedef Belirleme Yöntemleri

Başarılı insanlara baktığımızda hemen hepsinin hedef odaklı olduğunu görüyoruz, öyle değil mi? “Şunu şu şekilde yapacağım” dediklerine ve söylediklerini gerçekten yaptıklarına şahit oluyoruz. Sonuçta; başarı için hedef belirlemenin ve bunu doğru bir şekilde yapmanın ne kadar önemli olduğu apaçık ortada. Peki, hedef belirlerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?

Ulaşmak istediğimiz hayata ulaşamıyorsak eğer, bunun bir nedeni olmalı. Başarısızlıkla karşılaşmamızın altında; yanlış yöntemleri kullanmak, yanlış hedefe ilerlemek ya da benzer başka bir hata yapmak yatıyordur, diyorum. İşte bu nedenle; sizlere aşağıdaki yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Çünkü bugün, başarılı olma şansınızı arttıracak hedef belirleme yöntemleri hakkında konuşacağız. Şayet siz de istediğiniz başarıya ulaşmak istiyorsanız, bu yöntemleri incelemeli ve hedeflerinizi gözden geçirerek gerekli düzeltmeleri yapmalısınız.

Hedefleriniz Açık Ve Net Olsun!
Evet, başarılı olma şansınızı arttırmak için açık ve net hedefler peşinde koştuğunuzdan emin olmalısınız. Yani “zengin olmak ya da iş hayatında başarılı olmak istiyorum” gibi hedefler değil de daha özel hedefler belirlemelisiniz. Örneğin; “zengin olmak istiyorum” demek yerine “şu işi yaparak şu kadar para kazanmak istiyorum” demelisiniz. Ya da hedefinizi iş hayatında başarıya ulaşmak olarak değil de x şirketindeki y pozisyonunda çalışmak olarak belirleyebilirsiniz. Anlayacağınız, genel ve belirsiz hedeflerden kaçınmalısınız.

Negatif Olmayın!
Hedeflerinizin pozitif olmasına da dikkat etmelisiniz. Daha açık söylemek gerekirse; yapmak istemediğiniz bir şeyi hedef olarak belirlemek yerine yapmak istediğinizi hedef olarak belirlemelisiniz. Mesela; “bir 3 sene daha bu iş yerinde çalışmayacağım” demek yerine “kendimi geliştirmek ve gelecek yıllarda istediğim o işi almak istiyorum” demelisiniz. Zira hedef belirlerken nasıl bir dil kullandığınız, bakış açınızı ve hedefin peşinden ne kadar istikrarlı gideceğinizi büyük oranda etkilemektedir.

Gerçekçi Olun!
Yeteneklerinizi ve yapabileceklerinizi düşünerek gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Diğer bir deyişle; kim olduğunuzu unutmayarak hiç ulaşamayacağınız hayaller peşinde koşmamalısınız. Ama burada “kendinizi hafife alın” demek istemediğimi de belirtmeliyim. Sadece yapabileceklerinizi düşünerek, hedeflerinizi akıllıca belirlemeniz gerektiğini söylüyorum. Yani henüz adım atmaktan bihaberseniz maraton koşusuna çıkmaya kalkışmayın.

Uzun Vadeli Hedeflere Ulaşmak için Kısa Vadeli Olanları Kullanın!
Evet, uzun vadeli hedeflere ulaşmak için kısa vadeli olanları kullanmayı da öğrenmelisiniz. 5 sene içerisinde varmak istediğiniz noktaya ulaşmak için, aylık planlar yapmalı ve bu planların uzun vadeli hedeflerinizi olumlu etkilediğinden emin olmalısınız. Yani gelecek yıllarda iş hayatında o istediğiniz noktaya varmak istiyorsanız eğer, bunun için şimdiden çalışmaya başlamalı, kariyer planlarınızı alt üst edecek hatalar yapmaktan kaçınmalısınız.

İşe Yarar Planlar Hazırlayın!
Hedef belirleme işini hallettikten sonra yapmanız gereken bir diğer şey de işe yarar planlar hazırlamak! Yani belirlediğiniz her hedef için ayrı ayrı planlar hazırlamalı, o noktaya ulaşmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Diyelim ki; 2 sene içerisinde x lira kadar birikim yapmak istiyorsunuz. O zaman her ay kenara atmanız gereken miktarı belirlemeli, hedefinize ulaşmak için dikkat etmeniz gereken harcamaların farkına varmalısınız.

Engellerle Karşılaştığınızda Esnek Davranın!
Hedefe doğru ilerlerken engellerle karşılaşabileceğinizi bilmeli ve gerektiği zaman esneklik gösterebilmelisiniz. Diğer bir ifadeyle; pes etmemeli, hedefe ulaşamamış olsanız bile tekrar tekrar denemekten vazgeçmemelisiniz.

Mesela; hedefinize belirlediğiniz zaman içerisinde ulaşamadınız. Böyle bir durumda “olmuyor işte, pes ediyorum” demek yerine, kullanabileceğiniz alternatif yolları denemeli, planda değişiklik yaparak farklı güzergahlardan yararlanmayı düşünmelisiniz.

Alıntı
Yazar: Nesrin Bayraktar
Kaynak:  www.paratic.comsponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
4 Yanıt
2316 Gösterim
Son İleti 09 Haziran 2008, 10:55:39 Pzt
Gönderen: Korsan
3 Yanıt
1954 Gösterim
Son İleti 09 Aralık 2008, 13:02:31 Sal
Gönderen: GTRST_ZEKİCİ
16 Yanıt
8820 Gösterim
Son İleti 25 Ağustos 2009, 17:09:31 Sal
Gönderen: Flamingo
0 Yanıt
1987 Gösterim
Son İleti 21 Mart 2009, 09:42:58 Cts
Gönderen: Korsan
22 Yanıt
11385 Gösterim
Son İleti 23 Temmuz 2011, 18:13:33 Cts
Gönderen: erhanaktas
2 Yanıt
2242 Gösterim
Son İleti 29 Mart 2012, 17:55:38 Prş
Gönderen: özgüя şαнιη
0 Yanıt
1146 Gösterim
Son İleti 11 Kasım 2012, 19:25:11 Paz
Gönderen: crea86

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31