Gönderen Konu: Mükemmelliğinizi Geliştirin!  (Okunma sayısı 1753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

 • Site Sahibi
 • *
 • İleti: 3.833
 • Cinsiyet: Bay
  • KendiniGelistir.COM
Mükemmelliğinizi Geliştirin!
« : 01 Haziran 2008, 21:35:37 Paz »
Mükemmeliyetçilik fikri, kendi en iyi performans ve standartlarınızı keşfedip kendinizi aşma fikrini içerir. Atletler her seferinde bir önceki en iyi performanslarına ne kadar yaklaştıklarını sorgularlar. Esas şampiyonluk yarışında daha önce sergiledikleri performansın altına düşmeleri ise tam anlamıyla bir hayal kırıklığıdır. Mükemmeliyetçiliğiniz kendi performansınızı ve beklentilerinizi yönlendirmek adına bir araçtır. Sizin kendinize has mükemmeliyetçilik anlayışınız nedir? Bu daha önceden belirlenmiş herhangi bir durumdan esinlenerek tasdik edilecek bir şey değildir, bizler bilinç ve kapasitemize dayanarak mümkün olan en iyi tepkimizi yada cevabımızı içinde bulunduğumuz o an ortaya koyarız. Günlük yaşantımızda mükemmeliyetçiliğimizi yada elde ettiğimiz en iyiyi tayin etmek için kendi kendimize birtakım sorular sorarak bazı kriterlere ulaşırız. Ben gerçekten olmayı düşündüğüm yerde miyim? Bu durumdayken içinde bulunduğum hislerden ne öğrenebilirim, nasıl kazanç sağlayabilirim? Bu hisler gerçeğin tam bir tasviri mi? Kısa dönemde elde edebileceğim en iyi sonuçlar nelerdir? Ve elde edebileceğim en iyi uzun dönem sonuçları ne olabilir? Bir problemi kısa dönemde nasıl çözüme kavuşturabilirim? Kaybın tekrar yaşanmamasını hangi yolları deneyerek garanti altına alabilirim? Benim ve insanlığın değer yargılarını onure etmek için ne yapabilir yada ne söyleyebilirim? Hiç en iyiye-mükemmele ulaştım mı? Daha önce belli bir kurala yada şekle uydurulmadan da kendi mükemmelinize ulaşabilir ve bu sayede kendi değerlerinizle onure olabilirsiniz. Bu aynı zamanda şu anlama gelmektedir; eğer tümüyle en iyiyi başardığınızı bilirseniz size sunulan zaman diliminde de en iyi ve en mükemmel olduğunuzdan emin olursunuz. Bu, aşmak istediğiniz ve ötesine geçmek ihtiyacı duyduğunuz sınırları da ortaya koyar.

Burada kendi mükemmelinizi gerçekleştirmeyi sağlayacak bazı teknikler bulunmaktadır.

1- Gerçekleri duygulardan ayırın: Eğer kendinizi bunalmış, stresli yada baskı altında hissediyorsanız bu duruma aldırmadan, kendi mükemmelinizi elde edemeyeceksiniz demektir. Sırf fırsat bulduğu zamanlarda kendini ev işlerine vererek stresini atan insanlar görmüştüm. Aslında bir arkadaş, dost yada sizi yetiştirecek bir koçtan, duygularınızla gerçekleri birbirinden ayırabilmenizi sağlaması için destek alabilir, yardım isteyebilirsiniz.

2- Planlanmamış bir durumda kendinize mükemmel olanın ne olduğunu sorun: Bazen yapabileceğimizin yani elimizden gelenin en iyisini yaptığımızda, yaptığımızın üstüne bir şey daha yapılmaz yada söylenmez.

3- Kısıtlamalar ve büyüme: Herhangi zor bir durumda karşımızda büyümek-yükselmek adına hem bazı kısıtlamalar hem de fırsatlar belirir. Eğer işimizde zorluklarla karşılaşırsak bir an evvel o işi yarıda bırakmak mümkün olmayabilir ama bulunduğumuz durumun üstesinden gelmemiz için yeni yetiler edinmemiz yada daha iyi yollar keşfetmemiz mümkün olabilir. Önce gerçekçi bir değerlendirme yapın ve ardından zaman kaybetmeden harekete geçin.

4- Kendi en iyinizi aştığınızda bunun bilincine varın: Belki size 3 yıl önce inanılmaz hatta imkansız gelebilecek bir işe bugün sahip olacaksınız. Belki tatil masraflarınızı kredi kartınızdan değil de peşin parayla ödeyebilecek kadar yeterli paranız olacak. Kendi mükemmelinize ulaştığınızı kabul edin ve kıymetini bilin.

5- Başkasının değil kendi kriter ve standartlarınızı kullanın: Onların gerçekçi olmasını sağlayın. İnsanlığın sebep olduğu, günümüz dünyasının büyük sorunları yüzünden, insanlar asıl önem arz eden hedeflerinden sapıp birtakım harici ve sabit olmayan hedeflere yönelmektedir. İnsanlar çocuklarının daima ön planda olduğunu söyler ama çocukları iş sahibi olup para kazanmaya başladıklarında onları uzun süre serbest-özgür bırakırlar bunun sonucu olarak onlar da başkalarına ayak uydurma ihtiyacı duyarlar. Daha sonra da çocuklarının mutsuz ve tatminsiz olma sebeplerini merak eder, endişe duyarlar. Başarıya ulaşma yolunda başlangıçta karşılaşacağınız tüm aksiliklerin bilinciyle ve yine de gönüllü olarak kendi kendinize gerçekte ne olmak istediğinizi sorun ve buna ne zaman, hangi koşullarda karar verdiğinizi sorgulayın.

6- Şuana yani içinde bulunduğunuz ana odaklanın: Eckhardt Tolle önümüzdeki hedefler doğrultusunda, içinde bulunduğumuz ana odaklanmamız halinde stres ve baskıdan nasıl etkilenmeyeceğimizi açıklamaktadır. Ve eğer siz de kendi davranışlarınızı gözlemleyecek olursanız, ne olursa olsun diyerek belirlediğiniz yoldan çıkmak yerine, kendi kendinize model seçtiğiniz bir kişi yada belirlediğiniz hedefe odaklandığınızda mükemmeli başardığınızı göreceksiniz. Tabii ki tüm bunlar süreç içersinde şekillenir ama siz ancak içinde bulunduğunuz ana odaklanarak bunu elde edebilirsiniz. Bunların her biri ayrı ayrı dikkat de gerektirir. Büyük atletler yalnızca kendi yarışlarında nasıl koştuklarını anlatırlar başkalarının nasıl koştuğunu değil. (yani her koşuda rakipleri yine kendileridir.)

7- Düğmenize basıldığında (sabrınızı taşırdıklarında) bunun farkına varın: Hepimizin başına gelmiştir; insanların sebep olduğu olaylar ve insan kaynaklı durumlar her birimizin hayatına kimi zaman olumsuzluklar getirmiştir. Benim sabrımı taşıran da trafiktir. Trafiğin ortasında sıkışıp kalmaktan nefret ederim ve bu durumun bana zarar vereceğini de bilirim. Bu yüzden de, benim evime gitmemi engelleyecek herhangi bir komplonun olmadığını kendime hatırlatarak böyle bir telkin yoluyla sıklıkla kendimi sakinleştirmeyi denerim.

8- Sizin “en iyileriniz” yada “mükemmelliğiniz” her defasında değişime uğrar: Koşul ve olanaklarınız doğrultusunda elde ettiğiniz en iyi yada mükemmellik değişecektir, bunu kabul edin. Eğer genç bir aileniz varsa ailenizin yaşam sıkıntılarını hesaba katmaksızın sosyal aktivite yada çalışma faaliyetlerinizin aynı seviyede gerçekleşeceğini beklemek gerçekçi olmaz. Bu yüzden mutlaka seçenekler, alternatifler oluşturulmalıdır.Alıntı
Kaynak: aktifgelisim.comÇevrimdışı Gülşah

 • gulsah
 • Kendini Aşan Gelişimci
 • ******
 • İleti: 5.507
 • Cinsiyet: Bayan
  • http://gulsaht.blogcu.com
Mükemmelliğinizi Geliştirin!
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2008, 23:42:56 Paz »
İnsanın hayatında ne istediğini bilmesi,bildiği zaman da en iyisini yapmak için elinden geleni ardına koymadan harekete geçmesi; işte buda bir BAŞARIdır. Yaptığınız iş dışardan önemsiz veya revaçta olmayabilir ama önemli olan sizin onu ne kadar mükkemel ve iyi yaptığınız. Hatta ve hatta  FARK YARATMAKtır mükkemel olmak.

Bu yazıyı okuyunca aklıma bunlar geldi, teşekkürler paylaşım için Özgür.

sponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
17 Yanıt
4336 Gösterim
Son İleti 29 Haziran 2009, 16:43:25 Pzt
Gönderen: erdkncl
27 Yanıt
9377 Gösterim
Son İleti 29 Mart 2013, 23:32:20 Cum
Gönderen: ebruli034
0 Yanıt
1487 Gösterim
Son İleti 13 Nisan 2014, 17:22:46 Paz
Gönderen: özgüя şαнιη
0 Yanıt
1732 Gösterim
Son İleti 23 Mart 2016, 22:37:22 Çrş
Gönderen: özgüя şαнιη

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31