Gönderen Konu: Dünyayı "Sarsabilirsiniz"  (Okunma sayısı 2778 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı musta67

  • Girişimci
  • **
  • İleti: 98
  • Cinsiyet: Bay
Dünyayı "Sarsabilirsiniz"
« : 28 Haziran 2010, 22:33:58 Pzt »

sponsorlu reklamlar

Mahatma Gandhi, dünyada görmek istediğimiz değişikliğin kendimiz olması gerektiğine inanırdı. Hindistan'ın bağımsızlığını kazanmasına yardım ederek bu görüşünü herkese kanıtladı. Gandhi, devrimlerin adamıydı; ama Hindistan'ın bir millet olarak yeniden doğmasını devrimsiz başardı. Aslında, hiç şiddet istemiyordu. Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri, tek bir adamın sözüne ve milyonların rüyasına teslim oldu.

Nasıl bir değişiklik yapabiliriz? Bu dünyada farklı kılmak istediğimiz şey nedir? Gandhi şöyle diyordu: “Dünyayı kibarca sarsabilirsiniz.” İşte, bunu nasıl yapabileceğinizi düşünmenize yardımcı olacak birkaç nokta:

1) Tarihteki bütün önemli değişikliklerin, uluslar, ordular, hükümetler ve elbette komiteler yüzünden olmadığını bilmelisiniz. Bunlar, bireylerin cesaret ve bağlılıkları sonucu meydana geldi. Jeanne d'Arc, Albert Einstein, Clara Barton, Abraham Lincoln, Thomas Edison ve Rosa Parks gibi insanlar. Tek başlarına başarıya ulaşamazlardı belki ama, hiç şüphesiz, değişimin yaratıcısıydılar.

2) Dünyada benzersiz bir amacınız ve potansiyeliniz olduğuna inanın. Bu, yaratılmaktan ziyade keşfedilecek bir şeydir. Onu keşfetmek size kalmıştır. Fark yaratma konusundaki yeti ve kararlılığınıza inanın.

3) Yaptığınız her şeyin, attığınız her adımın, yazdığınız her cümlenin, söylediğiniz ya da söylemediğiniz her sözün önemli olduğunu bilin. Hiçbir şey önemsiz değildir. Dünya büyük olabilir; ama hiç küçük şey yoktur. Her şeyin önemi vardır.

4) Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi olmak için yüksek sesle konuşmanız gerekmez. Etkili konuşmanız gerekmez. Seçilmeniz gerekmez. Hatta özellikle zeki ya da iyi eğitimli olmanız bile gerekmez. Ne var ki, kendinizi o işe adamış olmanız gerekir.

5) Kişisel sorumluluk alın. Asla, “Bu benim işim değil,” diye düşünmeyin. “Ne yapabilirim; ben yalnızca bir kişi ederim,” demek, sorumluluktan kaçmaktır. Herkesin işbirliğine ya da değişiklik yapmak için herhangi birinin iznine ihtiyacınız yoktur. Şu değerli sözü hatırlayın: “Olacaksa, bu bana bağlı.”

6) İşlerin nasıl olduğuna takılıp kalmayın. Neyi neden değiştirmek istediğinizi tam olarak biliyorsanız, nasıl olacağı ardından gelir. Pek çok önemli iş yarıda bırakılmıştır; çünkü biri, sorun çözme işinin karar verme işine köstek olmasına göz yummuştur.

7) Başlamak için her şeyin doğru olmasını beklemeyin. Değişim, dağınıktır. İşler asla tam doğru olmaz. Teddy Roosevelt'in zamanlarötesi öğüdüne kulak verin: “Bulunduğunuz yerde, elinizdekiyle yapabildiğinizi yapın.” Değişimin kökeni farkındalıktır. Varlığını kabul etmediğimiz bir şeyi değiştiremeyiz. Çoğu zaman, neyin yanlış olduğunun ya da işe yaramadığının farkında olmayız. Ne olabileceğini görmeyiz. Daha fazla farkında olarak değişim sürecini başlatırız.

9) Dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı değişim ustalarından Albert Einstein'ın şu sözlerini iyi özümseyin: “Anlamlı ve kalıcı değişim, önce hayal gücünüzde başlar; sonra kendi yolunu bulur. Hayal gücü, bilgiden daha önemlidir.”

10) Çevrenizdeki şeylerin değişmesi için, önce sizin değişmeniz gerekir. Başkalarını değiştiremeyiz; yalnızca kendimizi değiştirebiliriz. Ne var ki değiştiğimiz zaman, bu her şeyi değiştirir. Ve bu şekilde, dünyada görmek istediğimiz değişimin kendisi olabiliriz.

Westminster Abby'de bir Anglikan kilisesi piskoposunun (MS 1100) mezar taşında şunlar yazılıdır:
“Genç ve serbest iken ve hayal gücüm sınır tanımazken, dünyayı değiştirmeyi düşlerdim. Yaşlandıkça ve akıllandıkça, dünyanın değişmeyeceğini anladım. Bu yüzden, bakış açımı biraz daraltarak yalnızca ülkemi değiştirmeye karar verdim. Ama, bu da değişmez göründü. Alacakaranlık yıllarıma yaklaştığımda, son bir umutsuz girişimle, yalnızca ailemi, yani bana en yakın olan insanları değiştirmeye razı oldum; ama ne yazık ki hiçbiri değişmedi. Ve şimdi, ölüm döşeğimde yatarken, birden şunu fark ettim: En başında yalnızca kendimi değiştirseydim, o zaman, mesela ailemi değiştirirdim. Onlardan aldığım ilham ve cesaret ile, ülkemi daha iyi bir hale getirebilirdim. Ve kim bilir, dünyayı bile değiştirebilirdim.”

Yukarıdaki liste, Gandhi'nin inancından esinlenerek oluşturulduğu için, yazımızı onun bir başka sözüyle bitirmek uygun olacak: “Bilerek ya da bilmeyerek, her birimiz, öyle ya da böyle bir hizmet sunarız. Bu hizmeti bilinçli bir biçimde verme alışkanlığını edinirsek, ona olan tutkumuz zamanla güçlenecektir. Böylece, yalnız kendimizi değil, bütün dünyayı mutlu ederiz.”sponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
26 Yanıt
7928 Gösterim
Son İleti 05 Ocak 2011, 13:28:05 Çrş
Gönderen: fatihyuruk
19 Yanıt
9603 Gösterim
Son İleti 20 Kasım 2009, 12:38:52 Cum
Gönderen: crt
8 Yanıt
3390 Gösterim
Son İleti 07 Eylül 2009, 12:21:25 Pzt
Gönderen: oyya
28 Yanıt
8253 Gösterim
Son İleti 15 Ocak 2010, 18:21:20 Cum
Gönderen: kraldadas
20 Yanıt
9516 Gösterim
Son İleti 21 Ağustos 2010, 17:35:45 Cts
Gönderen: suyatürkü
37 Yanıt
13977 Gösterim
Son İleti 27 Ekim 2010, 16:37:34 Çrş
Gönderen: ecirnas
1 Yanıt
1391 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2011, 17:30:33 Sal
Gönderen: crt

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31