Gönderen Konu: Kanunlardan ''Sakat'' ''Özürlü ''Çürük'' İfadeleri Kaldırıldı  (Okunma sayısı 1526 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Derya

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 594
 • Cinsiyet: Bayan
  • http://www.deryakaracan.com
Türkiye'deki 96 yasal düzenlemedeki "özürlü", "sakat" ve "çürük" gibi ibarelerin "engelli" olarak değiştirilmesini düzenleyen yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Yer Alan Engelli Bireylere Yönelik İbarelerin Değiştirilmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a göre, Askerlik Kanunu'ndaki ''çürük'' ifadesi ''askerliğe elverişli olmama'' şeklinde değiştirildi. Yasanın geçici 46. maddesindeki ''özürlüler'' ibaresi ise ''engelliler'' olarak düzenlendi.
Yasa Medeni Kanun, Terörle Mücadele Kanunu, Emekli Sandığı Kanunu, Devlet Memurları Kanunu, Sosyal Hizmetler Kanunu, Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanun, Karayolları Trafik Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Dernekler Kanunu, Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun da aralarında bulunduğu 87 yasadaki ''özürlü'', ''sakat'' ve ''çürük'' gibi ifadeler, ''engelli" ve türevi ibareler olarak değişti.

Yasayla 9 kanun hükmünde kararnamede de aynı nitelikte değişiklik yapıldı.

Engelliler, daha önce ilgili mevzuata göre aldıkları sağlık kurulu raporlarına istinaden yararlandıkları haklardan raporun geçerlilik süresince yararlanmaya devam edecek. Engellilerin durumlarını niteleyen belge, kimlik, kart ve benzeri belgelerin yenilenmesi gerekmeyecek.

Bakan Şahin: Yasayı uzlaşmayla çıkardık

Tasarının kabul edilmesinin ardından teşekkür konuşması yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ortak bir konuda uzlaşmayla yasa çıkardıklarını söyledi.

Tasarının görüşülmesi sırasında muhalefet partilerinden milletvekillerinin doğru taleplerinin hepsinin çalışmasını tamamlayacaklarını kaydeden Şahin, bunları parlamentonun kapanmasından önce güçlü bir çalışmayla getireceklerini ifade etti.

"Bizim alanımızın partisi, ideolojisi olmaz" diyen Şahin, cumhuriyetin kadın ve erkeklerle beraber kurulduğunu, son 10 yıldır da bütün işleri kadın erkek beraber yaptıklarını söyledi.

Şahin, "Dolayısıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak ben erkeklerin de bakanı oldum. Aile, sadece annenin alanı değil, kadın ve erkeği birbirinin velisi kılan anlayışın mensubuyuz" diye konuştu.


kaynak: http://www.sgkrehberi.com/haber/13211/Çevrimdışı Derya

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 594
 • Cinsiyet: Bayan
  • http://www.deryakaracan.com
Kanunlardan ''Sakat'' ''Özürlü ''Çürük'' İfadeleri Kaldırıldı
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2013, 12:32:28 Sal »
Bu uygulamaya rağmen ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığı ''ÖDES'' yani Özürlüler Destek Programı adı altında öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmesini öngördü!!!
Hatta katılım belgeleri incelenirse T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın adı geçmektedir!

« Son Düzenleme: 10 Eylül 2013, 12:34:38 Sal Gönderen: Derya »

sponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
19 Yanıt
7402 Gösterim
Son İleti 15 Eylül 2008, 11:15:00 Pzt
Gönderen: Zynep
8 Yanıt
2728 Gösterim
Son İleti 12 Mayıs 2008, 15:44:56 Pzt
Gönderen: ayrisim

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31