Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.Com

Her telden, her şeyden! => Sağlık => Konuyu başlatan: özgüя şαнιη - 26 Ağustos 2015, 23:49:51 Çrş

Başlık: Uyumak ya da uyuyamamak!
Gönderen: özgüя şαнιη - 26 Ağustos 2015, 23:49:51 Çrş
Bilim insanları uyku sırasında beynimizde neler olup bitiğini, neden rüya gördüğümüzü ve bu rüyaların ne anlama geldiğini hala tam olarak bilmiyor. Fakat son yıllarda uyku konusunda bazı ilginç gelişmeler oldu. İşte az uyumak, uyurken öğrenmek ve uykuya dair her şey...

Az uyumak, uyurken öğrenmek ve uykuya dair her şey

Uykuyla ilgili bilimsel araştırmalar bazen kafa karıştırıcı olabiliyor.

Bilim insanları uyku sırasında beynimizde neler olup bitiğini, neden rüya gördüğümüzü ve bu rüyaların ne anlama geldiğini hala tam olarak bilmiyor. Fakat son yıllarda uyku konusunda bazı ilginç gelişmeler oldu.

Uyku hakkındaki bu bilgileri bir makalede toplamak için BBC Future arşivlerini taradık.

Aşina olduğunuz kokular uyku sırasında beyninizde bellek oluşumunu kolaylaştırıp bazı temel öğrenme işlemlerinde performansınızı artırabilir.

Uykuda öğrenmek mümkün mü?

Uykuya dalış sırasında kol ve bacaklarda görülen oynama oldukça yaygın ve zararsızdır.

Uykuya dalarken kolumuz, bacağımız neden oynar?

E-kitaplar ve akıllı telefonların yaydığı mavi dalga ışık beyni hala gündüzmüş gibi düşünmeye ittiği için uykusuzluğu tetikleyeceğinden yatmadan önce bu cihazlarla fazla haşır neşir olmamak gerekir.

İyi bir uyku için ne yapmalı?

Vücut saatimiz bize gündüz uykusu için en uygun saatlerin 2 ile 4 arasında olduğunu söylüyor. Fakat yaratıcılığınızı güçlendirmek veya vücudunuzu canlandırmak için farklı saatlerde uyumak gerekir.

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

DEC2 genindeki bir mutasyon nedeniyle bazı insanlara günde dört saatlik uyku yetiyor.

Az uyuyup zinde kalkan insanlar

Uykuya neden ihtiyaç duyduğumuza dair teorilerden birine göre, beynimiz o gün yaşanan olayları uyku sırasında belleğe kaydediyor. Ayrıca hoş olmayan, travmatik olaylara ilişkin anılarla da uyku sırasında baş ediyor olabiliriz.

Neden uyuruz?

Askeri araştırmacılar, erken yatarak uykunuzu iyice alırsanız sonraki günlerde uykusuzluktan daha az etkileneceğinizi belirtiyor.

Daha az uykuyla idare edebilir miyiz?

Esnemek uykusuzluğun belirtisi olmayabilir. Bazı araştırmalar vücut ısımız biraz yükseldiğinde esnemeye başladığımızı ve 37 dereceye düşünceye dek esnediğimizi gösteriyor. Ama başka teoriler de var.

Neden esneriz?

Guinness Rekorlar Kitabı, insanların kasıtlı uyanık kalarak kendilerine zarar verebileceği gerekçesiyle birkaç yıl önce uykusuzluğa dayanma denemelerini kayda geçirmeye son verdi.

Alıntı
Kaynak: http://www.bbc.com/turkce