Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.Com

Her telden, her şeyden! => Sanat => Konuyu başlatan: crt - 29 Kasım 2010, 09:57:36 Pzt

Başlık: Liseliler bu sergiyi kaçırmasın..
Gönderen: crt - 29 Kasım 2010, 09:57:36 Pzt

****************
(http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/imagecache/makale_genel/images/pera.jpg)

Liseliler bu sergiyi kaçırmasın
28.11.2010
 Pera Müzesi'nde Çarlık Rusyası'ndan Sahneler başlığında Rus düşünce tarihini Rus gerçekçi resimleri üzerinden anlatan sergi, öğrencilerin girişi için çarşamba günleri ücretsiz.

İstanbul'da ilk defa sergilenmek üzere, St. Petersburg‘daki Rus Devlet Müzesi'nin koleksiyonundan seçilen başyapıtlar şu temaları işliyor: Çalışma ve yoksulluk, çocukların dünyası, halk eğlenceleri, savaş ve ölüm ile kentsoyluları konu alan sahnelerle devrime kadar yaşamın her alanından kesitler.

Rus düşüncesinin evrimi öncelikle "Rus ruhu" olarak edebiyatta, müzikte ve güzel sanatlarda aşk, acı ve ölümün kol gezdiği bir duygu dünyası olarak işlenmiştir. Gündelik yaşam resimlerine 1860'lardan sonra gerçekçi eğilimler hâkim olması ile ilerici ressamlar, çağın can alıcı sorunları olan sosyal adaletsizlik, serflik (1861'e kadar Rusya'da köylüler büyük toprak sahiplerinin mülkü sayılıyordu), çocuk işçiliği, kadınların hor görülmesi, yoksulluk gibi konuları işlemeye başlar. Gündelik yaşam, artık sanatçıların ilgi alanına girmiştir.

1870'ler ve özellikle de 1880'lerden sonra resimlerde daha olumlu bir hava esmeye başlar, acılarla dolu dünyadan yavaş yavaş çıkılır. Halk artık kurban değil, güçlü bir öznedir. Rus düşünce birikimi 20. yy' ı etkileyecek olayları yaratacaktır. Folklora, halkın doğa ve evren anlayışını şiirsel bir anlatımla betimlemeye önem veren bir eğilim belirir. Toplumsal sorunlar bütünsellikleri içinde ele alınır, artık suçlama değil, tahlil vardır.

Repin'den Dostoyevski'ye
Sergide Repin'den Makovski'ye, Yaroşenko'dan Şişkin'e ve dönemin daha pek çok ünlü sanatçısına yer veriliyor. Dönemin Rusyası'nı hemen her yönüyle anlatırken, ele aldığı konular ve tiplemeleriyle, sanatseverlere Nikolay Gogol, Fyodor Dostoyevski gibi büyük Rus yazarlarının eserlerini okuyormuşçasına ayrı bir keyif verdiği düşüncesinde.

Sergi 20 Mart 2011 tarihine kadar gezilebilir.
 Öğrencilerin Çarşamba harici günleri için giriş ücreti 3 TL.
Pera Müzesi: Meşrutiyet Caddesi No.6534443
Tepebaşı - Beyoğlu - İstanbul
Başlık: Liseliler bu sergiyi kaçırmasın..
Gönderen: Ebru - 29 Kasım 2010, 12:57:33 Pzt
Teşekkürler crt bilgilendirdiğin için...
Başlık: Liseliler bu sergiyi kaçırmasın..
Gönderen: crt - 29 Kasım 2010, 14:27:25 Pzt
Ebru:) Sergiye gidebirsen eğer düşüncelerini belirtirsin..
Bir aksilik olmazsa ben de gitmeyi çok istiyorum ama baya da yoğunum..