Gönderen Konu: Sinemasız Kalmayın..  (Okunma sayısı 2714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı crt

  • Moderatör
  • *
  • İleti: 8.438
  • Cinsiyet: Bayan
    • http://www.enpama.com/
Sinemasız Kalmayın..
« : 02 Nisan 2011, 20:01:17 Cts »

sponsorlu reklamlar

***************
Sinemasız kalmayın..30. İstanbul Film Festivali dün akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda törenle açıldı4
 Oyuncu Mehmet Ali Alabora'ın sunuculuğunu yaptığı gecenin başında geçen yıl olduğu gibi 'İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi' Emek Sineması'nın kapatılmasını protesto etti.


Kültür Servisi -
Törende Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş yönetmen Yusuf Kurçenli, görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ve sinema sanatçıları Metin Akpınar ile Zeki Alasya’ya “Sinema Onur Ödülleri” verildi. Bu yılki festivalin onur konuğu, yapıtları ve yaklaşımıyla çağdaş ve bağımsız sinemayı etkileyen, Macar yönetmen Belá Tarr’a da “Sinema Onur Ödülü”nü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi.

Açılışta festivalin 30 yıllık hikâyesini kendi anılarıyla Türkan Şoray’dan İzzet Günay’a, Özgü Namal’dan Mehmet Günsür’e, Yeşim Ustaoğlu’ndan, Semih Kaplanoğlu’na Türk sinemasının tanınmış oyuncu ve yönetmenleri anlattı.
 Sahneye çıkan çoğu sanatçı Emek’in tekrar açılması yönünde konuşmalar yaparken Alasya da ödülünü alırken “Emek Sineması film göstermek için açılsın, sahnesinde namaz kılmak için değil” diye konuştu. Festivale 28 yıl boyunca ev sahipliği yapan Emek Sineması ile ilgili de özel bir video gösterimi yapılan törende, bu sinemanın emektar çalışanı Hikmet Dikmen de “sinemasız kalmayın” dedi. İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi de üflemeli oyuncaklarla boşaltılan ve yıkımı planlanan Emek için seslerini yükseltti.

Anılarla festival

Eski festival görüntülerinden sokak röportajlarına, festivalin ödüllü yönetmenlerinden kuruluş yıllarına özel kliplerin yayımlandığı gecede sahnede, 17 yıl boyunca festival direktörlüğünü üstlenen Hülya Uçansu, 13 yıl festivalin sanat yönetmenliğini yapan Vecdi Sayar ve festivalin ikinci yılından bu yana danışma kurulunda bulunan Atilla Dorsay da yer aldı. Töreninin ardından Isabelle Huppert’in başrolünü üstlendiği Marc Fitoussi’nin “Copacabana” adlı film gösterildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?kn=12sponsorlu baglantilar
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31