Gönderen Konu: “ev”iniz boşken, “yuva”nızı keşfedin…  (Okunma sayısı 1832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mor-Menekşe

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.349
 • Cinsiyet: Bayan
“ev”iniz boşken, “yuva”nızı keşfedin…
« : 25 Mart 2010, 19:11:22 Prş »

sponsorlu reklamlarStandart “ev”iniz boşken, “yuva”nızı keşfedin…

Mahalle… O bildik yüzü ile alışılmış telaşı ile karşılıyor beni… Sessizce içine alıyor kucaklıyor. Köfteci köşede karpuzcu onun karşısında. Pazar sokağı boş; tezgahlar kenarlara savrulmuş bekliyor. Eksiği yok gibi duruyor; bir benim bildiğim eksiğin eksikliğini çekmesini bekleyemem elbet! Evim az ötede; perdeleri çekili. İçeride ışık yok içeride ışığa ihtiyaç duyan yok. Yansa bile boşluğa düşecek huzmeler. Yetim kalmış eşyaları kendileriyle yüzleştirecekler belki de ağlatacaklar. Işığın vurduğu yerde bana yeni aydınlıklar sunacak yüzler yok. Kapıdayım. Zile basmam gerekmiyor. Zilin sesine ses verecek yok. “Kim o?” diyenim yok. Adımın ve sesimin yankılanmasına derinliğini bilemediğim ama varlığından emin olduğum tanımsız bir sevinçle karşılık verecek yok. Kapının arkasında bekleyenim yok. Önünde beklemek ile arkasına geçmek arasında pek fark yok. Kapalı kalsa ne gam! Açmaya değmeyen kapıdan daha büyük duvar var mı ki?

Anahtar elimde. Kendim çeviriyorum. Bana açılmıyor kapı. Ben açıyorum kapıyı. Ben açılıyorum kapıya. Sessiz ve loş koridor. Ses yok; tanıdık yüzler eksik beklediğim gürültü tükenmiş alıştığım uğultu alıp başını gitmiş. “Baba bana ne aldın?” diyen bıktırıcı ses bile terk etmiş kapının arkasını. Ayakkabımı çıkarmama bile fırsat vermeyen apansız boynuma atılan sabırsızlıkların yerinde yeller esiyor.

Mutfağın tıkırtısı kesilmiş. Koku gelmiyor içeriden. Ocak sönmüş; tencereler kenarda bekliyor tabaklar pek uslu duruyor. İçeride kocaman bir boşluk; sanki ağız olmuş sustukça konuşuyor konuştukça sus(tur)uyor. Çöp kutusu boş. Kocaman bir hiçliğin hep dolu gördüğüm için hesap etmeye fırsat bulamadığım o tuhaf boşluğun sözcüsü olmuş. Konuşuyor boş çöp kutusu. Dolu dolu bağırıyor hiç çekilmeyen çekmeceler. Hiç kirlenmeyen tezgah hiç akıtılmayan musluk hiç kırışmayan kilim ve yerinden hiç kaymayan sehpa örtüsü hayatın nabzının çekildiğini haykırıyor dört duvar arasından. Eşyanın ruhu çekilmiş. Pencere pervazlarında çocuk bakışının ışıkları eksik. Kapı aralarından aşina kadın sesi sızmıyor. Koridor daha da daralmış darlanmış. Canı çekilmiş odaların yastıkların beyin ölümü gerçekleşmiş. Aynaların yüzü solgun; bakanı yok. Hiç dokunulmamış diş fırçası içimin içinde bir yerlere dokunuyor. Hiç erimeyen sabun gizli sızılarımı köpürtüyor.

Bisikletler köşelerine çekilmişler; boyunları bükük pedalları suskun. Giyilmeyen küçük terlikler ağlıyor gibi minik ayakların dokunuşuna hasretler. Buzdolabındaki çikolatalar değecek dudaklar arıyorlar kendilerine. Derin dondurucuda eriyeceği aşklarını özlüyor dondurmalar. Ayakkabılık rahatlamışa benziyor kalabalığı başından savmış sakinleşmiş. Çok giyilen ayakkabılar alıp başlarını gitmişler. İçindeki ayaklar başka yerlere basıyorlar uzak yollara koşuyorlar.

Bilgisayarın tuşlarına dokunurken omuzlarıma çıkan “bana yesim göstey baba!” engellemesinden kurtuldum. Bu “kurtuluş”un esiriyim şimdi. Omzuma apansız yaslanan o beklenmedik ağırlığın yokluğu çökertiyor omuzlarımı. Seccademin tam orta yerine uzanıp secdelerimi engellemeye çalışan minik bedenin bıraktığı boşluğa koyuyorum alnımı. Boşluğa düşüyor gözlerim. Sabah ayaklarıma dolanan kapıdan çıkışımı sonu gelmez bir törene dönüştüren o ses yok. Hiç sırası değilken “Baba haydi gezmeye gidelim!” diyen ses yok.

Eşim ve çocuklarım bir süreliğine şehir dışında. Acıyla anlıyorum ki benim varlığım doldurmaya yetmiyor evi. Eşim ve çocuklarımın çekilmesiyle ortaya çıkan o boşluğun çok az bir kısmına denk geliyor cismim. Varlığım “ev”i “yuva” yapmaya yetmiyor. “Ev”i “yuva” yapan o görülmez boşluğun boyutlarını ölçmeye başlıyorum şimdi. Ölçü birimim Sueda Zeynep Mustafa Ahmed Mehmed Furkan ve Semine… Onların sıcak ve enis yüzlerince ölçüyorum o boşluğun yüz ölçümünü. Onların seslerinin yankılanmasıyla tahmin ediyorum o boşluğun nerelere kadar uzandığını. Onların hasretlerinin göğsümdeki ağırlığı ile tartıyorum o boşluğun havasını.

“Evim” onlarsız da oluyor ama onların uzaklığınca uzak kalıyorum “yuvam”a. “Evim” onların yokluğunda da ayakta duruyor ama “yuvam” onların kıyılarımdan çekilerek açtığı o derin uçurumun dibinde bekliyor.
Tecrübemle sabit olmuş tavsiyemdir: Bir gün “ev”iniz boş kaldığında “yuva”nızı keşfe çıkın. Doğrudur; taştan ve demirden yapılır evler; kolayca da bulunur onlar. Ama yuvalar çocuk cıvıltılarının ninnisiyle kadın dokunuşunun sıcaklığı ile inşa edilir. Kolayca kaybedilir onlar; kolay kolay bulunmazlar…

Senai Demirci   
 
 

--------------------------------------------------------------------------------
 Çevrimdışı prenses35

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.362
 • Cinsiyet: Bayan
“ev”iniz boşken, “yuva”nızı keşfedin…
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2010, 21:19:17 Prş »
Zile bastığımızda kapının ardında bize seslenecek birisinin olması ne güzel şey...
çok şükür ailemin yanımda,ailem yanımda...yalnızlıkla yaşamak ne kadar zor,ne kadar ağır...

Ama yuvalar çocuk cıvıltılarının ninnisiyle kadın dokunuşunun sıcaklığı ile inşa edilir. Kolayca kaybedilir onlar; kolay kolay bulunmazlar…
[/font][/color][/b]

çok teşekkürler..

Çevrimdışı Mor-Menekşe

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.349
 • Cinsiyet: Bayan
“ev”iniz boşken, “yuva”nızı keşfedin…
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2010, 23:36:06 Prş »
Ben teşekkür ederim :)

sponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
22 Yanıt
8704 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2008, 14:02:51 Sal
Gönderen: vedatylcn
13 Yanıt
4421 Gösterim
Son İleti 24 Mayıs 2008, 00:33:17 Cts
Gönderen: Özlem
43 Yanıt
8693 Gösterim
Son İleti 07 Mart 2009, 12:40:05 Cts
Gönderen: Gülşah
0 Yanıt
1799 Gösterim
Son İleti 09 Mart 2009, 12:11:22 Pzt
Gönderen: Gülşah
3 Yanıt
2748 Gösterim
Son İleti 24 Ağustos 2009, 12:23:22 Pzt
Gönderen: Harun
10 Yanıt
3619 Gösterim
Son İleti 02 Şubat 2010, 22:08:24 Sal
Gönderen: Su Perisi
1 Yanıt
1756 Gösterim
Son İleti 24 Kasım 2009, 18:56:02 Sal
Gönderen: spestnaz

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31