Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.Com

Her telden, her şeyden! => Serbest Kürsü => Konuyu başlatan: beyazdilekce - 14 Şubat 2010, 04:58:32 Paz

Başlık: KİTAP OKUMADA OTO YIKAMA TEKNİĞİ
Gönderen: beyazdilekce - 14 Şubat 2010, 04:58:32 Paz

KİTAP OKUMADA OTO YIKAMA TEKNİĞİ
Ömer’ciddi  bir odaklanma sorunu var; Ders çalımak istiyor;ama ders çalışmaya oturunca hemen dikkati dağılıyor;aklına başka şeyler  geliyordu. Bu durumun sonucu pek parlak dedeğildi. Sınavlar iyi gitmiyordu. Hep  yüksek not alan kerem isminde bir sınıf arkadaşı vardı. Bir gün Kerem’e ders çalışmaya nasıl odaklandığını sordu. Kerem de şaşırtıcı bir cevap verdi; “Ders çalışmayı oto yıkamacından öğrendim”. Ömer şaşırmış bir şekilde: “Nasıl yani?” dedi. Kerem anlatmaya başladı: “Ben altıncı sınıftayken hemen her öğrenci gibi ders çalışmaya odaklanamıyordurm. Bana sıkıcı geliyordu. Bir gün babamla arabayı yıkatmaya gittik. Araba yıkamacıları dikkatlice izledim; önce arabayı hızlıca ıslattılar. Arabanın suları henüz üzerindeyken fırça ve sabunla bütün her yerinin üstünden geçtiler. Sonra tekrar hızlıca suyla duruladılar. Arabanın içini de elektirik  süpürgesiyle alıp sildiler. Sonunda  arabanın kaportasını da silerek pırıl pırıl hale getirdiler. Bütün işlem 25-30 dakika kadar sürdü. Çok kısa bir ara verip bir sonraki arabayı yıkamaya başladılar. Bütün bunları yaparken de ne sıkılmış görünüyorlardı;ne de şikayetçi
Sonra komik gelebilir ama acaba ders çalışmaya oto yıkamacılar gibi yaklaşabilinirmi diye düşündüm. Sonra bunun akla yatkın bir fikir olduğuna kanaat getirdim. Evde dersi otuzar dakikalık bölümler halinde çalışacaktım. 30 dakika için kendime bir kitap bölümü ya da bir kitap bölümün yarısını hedef seçecektim. Diyelim 20 sayfalık bir kitap bölümü seçtim çalışmak için,öne arabayı ıslatır gibi bu 20 sayfayı hızlıca baştan sona gözden geçirdim. Ardından aynı bölümü biraz daha yavaş dikkatlice, her satırın altında elimi  hızla geçirerek okurum. Ama arabayı sabunlarken nasıl hiçbir yer atlamıyorsam,bu aşamada da hiç atlamadan okurum.

Bir hzılı okuma seminerine katılmıştım. O kursta da eğer metni okumadan önce şöyle hızlıca bir gözden geçirecek olursak,esas okumadan daha iyi bir anlama sağlayacağımızı söylemişlerdi. Oto yıkama tekniğini, ders çalışmaya uygulayınca aynı şey oluyordu. Hızlı okuma kursunun hocası Tuba TURGUT’un söylediği çok ilginç bir şey daha vardı. Birçok insan yavaş okunca daha iyi anladığını zanneder. Tam aksine bir metni hızlı bir şekilde dört kez okursanız, neredeyse o metni ezberlersiniz. Oto yıkama  yaklaşımıyla da olan buydu. Önceden hızlıca metni gözden geçir(arabayı ıslat),ardında dikkatli ve satır atlamadan ama yine hızlı oku(arabayı sabunla) ,ardından yine metni baştan sonra hızlıca gözden geçir(arabayı durula) ,en sonunda  yine metni dikkatlice  baştan sona bir kere daha ama biraz daha yavaş bir şekilde oku(arabayı sil). Bütün bunları yaptığımızda metni dört kez ama hızlı bir şekilde okumuş oluyoruz.

Bu yöntemle bende odaklanma sorunu hiç kalmadı. Çünkü, aklım yapacağım işin aşamasında oluyordu. Üstelik bu iş uzun da sürmüyor.30 dakika sonunda bırakıyorum. Eğer daha önce biterse daha önce bırakıyorum. Ardından küçük bir mola ve sonra yine çalışmaya devam. Arabayı iyi ve hızlı yıkayanlar iyi bir bahşiş alırlar. Benim de bahşişim sınav notları oluyor sınav notlarım iyi gelince ben de mutlu oluyorum,kendime güveniyorum ve bu başarımın sürmesini istiyorum. Benim sırrım bu.”
Ömer.”çok komik. Bir oto yıkamacısından ders çalışma tekniği öğrenilebileceğini rüyamda göersem inanmazdım. Ama anlaşılan o ki işe yarıyor.”
    Evet, bu yazıyı bir gazetenin köşe yazısında okudum çok hoşuma gitti ve word'e geçirip paylaşmak istedim. Yararlı olması ümidiyle...
Başlık: KİTAP OKUMADA OTO YIKAMA TEKNİĞİ
Gönderen: prenses35 - 14 Şubat 2010, 21:55:00 Paz
ben önce yavaş okuyorum anlıyorum sonra hızlı okuyorum aklıma yerleştiriyorum.
tekrar yapmakta çok önemli bence ders çalışmalarda.
oto yıkama tekniğini ders çalışmaları üzerinde denemesi ve benzetmesi güzeldi valla ben hiç böyle düşünmemiştim.
teşekkür ederim paylasım için.yararlı olacaktır.
Başlık: KİTAP OKUMADA OTO YIKAMA TEKNİĞİ
Gönderen: beyazdilekce - 16 Şubat 2010, 04:30:46 Sal
Rica ederim.Zaman ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim...
Başlık: KİTAP OKUMADA OTO YIKAMA TEKNİĞİ
Gönderen: hayat47 - 27 Ekim 2010, 19:27:24 Çrş
 beyaz dilekçe çok tşk ederim yazın için harika yyazına bayıldım
Başlık: KİTAP OKUMADA OTO YIKAMA TEKNİĞİ
Gönderen: mvö_4ever - 27 Ekim 2010, 23:17:10 Çrş
 O0 bende zaman zaman odaklanma sorunu yaşıyorum...uygulamaya çalışacağım...teşekkürler :)