Gönderen Konu: SİGARA İÇMEYENLERE UYARI  (Okunma sayısı 1318 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aslı hemşire

  • Yeni Gelişimci
  • ***
  • İleti: 158
  • Cinsiyet: Bayan
SİGARA İÇMEYENLERE UYARI
« : 20 Mayıs 2008, 14:14:29 Sal »

sponsorlu reklamlar

Sigara içmeyenlere uyarı

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Verimli, kapalı mekanlarda başlayan sigara yasağı nedeniyle sigara içmeyenlerin bir müddet bağımlıları idare etmelerini istedi.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Verimli, “Bir müddet sigara bağımlılarını idare edin. Çünkü nikotin yoksunluğu ciddi bir psikiyatrik sendromdur” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Arif Verimli, yaptığı yazılı açıklamada, yürürlüğe giren Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ile kontrollü sigara içilebilen günlerin başlayacağını anımsatarak, sigaranın ana maddesi olan nikotinin kişinin beyin mekanizmasında bağımlılığa yol açan etken madde olduğunu belirtti.

Nikotin yoksunluğunun da psikiyatrik sınıflandırmalar içerisinde yerini bulan bir sendrom olduğunu bildiren Verimli, nikotin yoksunluğunun kişide sinirlilik, hareketlilik, mutsuzluk ve ağlama isteği, saldırganlık, terleme, titreme ve ateş basmaları, vücutta uyuşmalar, tahammülsüzlük ve dürtüsellik gibi sonuçlar doğuran önemli bir sendrom olduğunu kaydetti.

Nikotin yoksunluğunun diğer maddelerde olduğu gibi yıkıcı olmadığını, bir müddet sonra kendiliğinden geçtiğini dile getiren Verimli, “Bu sebeple o sırada sigara içme isteği üst safhada olan bireyin herhangi bir kişi veya mekan sahibi tarafından engellenmesi, kişinin tepkisine ve maalesef şiddet içerikli davranışlara yol açabilecektir. Bunun için ‘nikotin yoksunluğuna’ alışılana kadar kimseyle tartışılmamalı, bir müddet karşılıklı uzlaşı sağlanmalıdır” dedi.

ntvmsnbc.comsponsorlu baglantilar
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31