Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu | KendiniGelistir.ComAnlam - Anlamlandırmak - Anlamsızlıklar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

  • *
  • 3.828
  • Cinsiyet: Bay
    • KendiniGelistir.COM
Anlam - Anlamlandırmak - Anlamsızlıklar
« : 07 Kasım 2011, 09:46:46 Pzt »


“Ehh be ne diyeyim ben sana?”

 “Hiçbir şey deme, illa bir şey demen gerekmez.”

Diyerek bir şey demişti üçüncü tekil şahıs. Sohbet havasındaki monolog bir zaman sonra diyalog olacaktı belki de. Hiçbir şey bilmeyen insanlar diye geçirdi aklından çokbilmiş kişi. Kaç kişiydi bunlar? Bir ordu kadar kalabalık. İki kişi etkindi bu sahnede diğerleri figürandı. Satranç masasındaki piyonlar gibiydiler. Hiçbir işe yaramayan aslında çok işe yarayanlardı. Onlar olmasa bir şey olmaz ama onlar olunca da çok bir şey olmaz. Garip bir meseleydi bu. Mesele olduğu bile söylenemezdi. Meseleyi mesele yapan içinde ki anlamdır ve onu anlamlandıran insanlardır. Aslında satranç oyununu da anlamlı yapan oradaki piyonlardır. Neden çünkü piyonlar bittikten sonra oyun biter. Anlamlı bir şeyler söylemeye çalışıyorum lakin zaten bunu da anlamlı bulanlar yani anlam verecek olanlar okuyan insanlar anlamsız bulanlar da onlar yani onların verecekleri anlamlar.

Anlam nasıl verilir?

Mesela ben anlamlandırmayı yüz gram şuraya anlam vereyim bir kilo şuna anlam, iki adette şuna diye yapıyorum. Fark eden bir şey var mı? Yani normal anlamlandıranlardan, gerçi ne fark ederdi mi yani? Sonuçta kim anlayacak. Verdiğim anlamada zaten çok önemliymiş gibi bakıyorlar. Yani insanım diye, önemliyim diye. İnsan olmasam önemli olmayacağım.

Düşünüyorum öyleyse varım diyerekten anlamlı bir şey söylediğini sanıyor Descartes ama bilindik şeyi söylüyor. İnsanlarda doğruyu söylediği için anlamlı buluyorlar, aslında çok salakça bir şey söylüyor çünkü biliniyor yani nesnel bir şey basit bir şey o zaman bende derim ki “o bardak şu masadan düşecek!” Bunu kimse anlamlı bulmaz neden çünkü ben Descartes değilim sonra hangi bardak olduğunu kimse bilmiyor belki düşmeyecek bir şekilde bardak. O yüzden anlamı olmayabilir. Aslına bakarsan dostum ortada anlam falan yok. Ortada hiçbir şey yok. İnanmayın siz öyle her söylenene. Elveda...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31