Anasayfa / İnsan İlişkileri / İkna etmenin basit kuralları

İkna etmenin basit kuralları

Karşınızkine düşüncelerinizi anlatırken ya da onu ikna etmeye çalışırken zorlanıyorsanız doğru yöntemleri kullanmıyorsunuz demektir. Aslında ihtiyacınız olan tek şey: Doğru kelimeyi kullanmak. Peki bu kelimeyi nasıl seçeceksiniz?

* Öncelikle alışılmış sözcükleri doğru ve uygun anlamda kullanmaya dikkat edin. Sözlüğün ücra köşelerinde zaten var ve kabul görmüş bir kelimenin eşanlamlısını kullanmak sizi ilginç yapmaz, anlaşılmaz yaptığı gibi komik görünmenizi de sağlar. 

* Argo kullanmamaya özen gösterin. Özellikle teknik terimlere ve mesleki dile günlük konuşmanızda kesinlikle yer vermeyin. Bunlar karşınızdakine ?Ben anlatıyorum, anlayamamak senin problemin? demek anlamına gelir.

* Konuşurken negatif önermelere yer vermeyin. Pozitif olun. Hani şu bardağın yarısının dolu ya da boş olması gibi. Doluyu kullanın.

* Belirsizliklere yer vermeyin. Kesin konuşun ki anlattığınızdan emin olduğunuz anlaşılsın. Böylece karşınızdakinin sizi can kulağıyla dinlemesini sağlarsınız. 

* Karmaşaya yer vermeyin. Anlattığınız şeyi en az sayıda sözcük kullanarak ve yalın anlatın. Boş yere kafa karıştırmayın.

* Cümlelerinizi uzun tutmayın. Bu anlatmaya çalıştığınız noktadan karşınızdakinin uzaklaşmasını sağlar.

* Düşük cümle kurmayın. İmla kurallarına uyduğunuz sürece düzgün anlatım yaparsınız. 

* Bir şey anlatırken karşınızdakini de konuya ortak etmek istiyorsanız onu da anlattıklarınıza katın. Arada sırada onaylama alın ki, tepkisine göre konuşmanıza yön verebilin.

 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

64 yorum

 1. İkna etmek için çok güzel tüyolar verilmiş.
  Kabul ettirmemek için artık bir neden yok :)

 2. şöyle denebilir:Önemi yok anne onsuzda yaşayabilirim ama mutlu olamam

 3. arkadaşlar babamı antalya ya götürmek için ikna etmem lazım ama ikna olmuyoor nasıl ikna edenilirim ( biraz grip ama )

 4. arkadaşlar ben lens almak istiyorum babamı inka etmek cok zor nedense beni dinlemiyo bile sadece hayır dedi geçiştirdi önceden olabilir diyodu artık onuda demiyo sizce ne yapmalıyım yardım lütfenn

 5. Ya inş olur güzel teknik

 6. Mehmet Barış Çeker

  Hememn denemem lazım.İnşallah izin verir bu sefer.

 7. Mehmet Barış Çeker

  Deneyecem

 8. Nasıl ikna edilirmiş? İknanın püf noktaları var mı?
  Ne söylesek karşı taraf daha rahat ikna olur mesela?

 9. çok güzel tüyolar verilmiş beya

 10. bildiğimiz tüyolar bunlar farklı tüyolar yok mu

 11. merhaba ben 17 yasindayim ailem beni umursamiyor ama ne kadar sacma sey varsa hepsini yaptirmaya calisiyo guzel konustum olmadi kizdim olmadi son kararim evden kacmak bu konuda bana email uzerinden ulasirmisiniz lutfen 1 hafta icinde ben dayanamiyorum kalplerini de kirmak istemiyorum

 12. garip biraz anlamazsın

  Deniyorum deniyorum olmuyoooooooooo! ..):

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


TAVSİYE YAZILARIMIZ:
ne-kadar-onemlisin

VIDEO : Ne kadar önemli olduğunuzu asla unutmayın!

Margo Daniel'in şiirinde yazdığı gibi bir kıvılcım koca bir yangına neden olabilir gerçekten. Bazı şeyler tek başına imkansız gibi görünebilir. Büyüklerimizin dediği üzere "birlikten kuvvet...

Öğrendiklerim

Bir öğrencimin bana öğrettikleri

Kaliforniya'da Long Beach şehrindeki Eyalet Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak ders verirken, aynı sömestrde benim iki dersimi alan bir kız öğrencim dikkatimi çekmeye başlamıştı. Bu genç...

Kapat