Anasayfa / İnsan İlişkileri / İkna etmenin basit kuralları

İkna etmenin basit kuralları

Karşınızkine düşüncelerinizi anlatırken ya da onu ikna etmeye çalışırken zorlanıyorsanız doğru yöntemleri kullanmıyorsunuz demektir. Aslında ihtiyacınız olan tek şey: Doğru kelimeyi kullanmak. Peki bu kelimeyi nasıl seçeceksiniz?

* Öncelikle alışılmış sözcükleri doğru ve uygun anlamda kullanmaya dikkat edin. Sözlüğün ücra köşelerinde zaten var ve kabul görmüş bir kelimenin eşanlamlısını kullanmak sizi ilginç yapmaz, anlaşılmaz yaptığı gibi komik görünmenizi de sağlar. 

* Argo kullanmamaya özen gösterin. Özellikle teknik terimlere ve mesleki dile günlük konuşmanızda kesinlikle yer vermeyin. Bunlar karşınızdakine ?Ben anlatıyorum, anlayamamak senin problemin? demek anlamına gelir.

* Konuşurken negatif önermelere yer vermeyin. Pozitif olun. Hani şu bardağın yarısının dolu ya da boş olması gibi. Doluyu kullanın.

* Belirsizliklere yer vermeyin. Kesin konuşun ki anlattığınızdan emin olduğunuz anlaşılsın. Böylece karşınızdakinin sizi can kulağıyla dinlemesini sağlarsınız. 

* Karmaşaya yer vermeyin. Anlattığınız şeyi en az sayıda sözcük kullanarak ve yalın anlatın. Boş yere kafa karıştırmayın.

* Cümlelerinizi uzun tutmayın. Bu anlatmaya çalıştığınız noktadan karşınızdakinin uzaklaşmasını sağlar.

* Düşük cümle kurmayın. İmla kurallarına uyduğunuz sürece düzgün anlatım yaparsınız. 

* Bir şey anlatırken karşınızdakini de konuya ortak etmek istiyorsanız onu da anlattıklarınıza katın. Arada sırada onaylama alın ki, tepkisine göre konuşmanıza yön verebilin.

 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

59 yorum

 1. İkna etmek için çok güzel tüyolar verilmiş.
  Kabul ettirmemek için artık bir neden yok :)

 2. şöyle denebilir:Önemi yok anne onsuzda yaşayabilirim ama mutlu olamam

 3. arkadaşlar babamı antalya ya götürmek için ikna etmem lazım ama ikna olmuyoor nasıl ikna edenilirim ( biraz grip ama )

 4. arkadaşlar ben lens almak istiyorum babamı inka etmek cok zor nedense beni dinlemiyo bile sadece hayır dedi geçiştirdi önceden olabilir diyodu artık onuda demiyo sizce ne yapmalıyım yardım lütfenn

 5. Ya inş olur güzel teknik

 6. Mehmet Barış Çeker

  Hememn denemem lazım.İnşallah izin verir bu sefer.

 7. Mehmet Barış Çeker

  Deneyecem

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


altı − 1 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


basarili-ogrenci

Aklınızı başınıza toplayan gıdalar

Yeni eğitim-öğretim dönemi başladı. Okul başarısı sadece performansa değil aynı zamanda beslenmeye de bağlı. Doğru beslenme zihnin öğrenme kapasitesini olumlu yönde etkiliyor. İşte zihni açan...

Çocuksun sen!

Hayatta önemli mihenk taşları vardır. Herbirimiz az-biraz edebiyatın bi'yerinden tutuyoruzdur. Kimimiz pek sevmiyordur şiir dizelerini ama hayatı anlatabilmenin en önemli ifadeleridir onlar. Uzun süre önce...

Kapat