Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven önemli bir kişisel özelliktir; yaşamla baş etmemizi ve sorunlarla gerçekçi bir şekilde mücadele etmemizi sağlar ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırır. Özgüven kazanma süreci, yaşamın önemli zorlukları ile başa çıkma gücüne sahip ve mutlu olmaya layık bir kişi olma deneyimidir.

Özgüven insana güç verir, enerjisini artırır ve daha fazla çaba göstermeye özendirir. Başarı için ilham kaynağıdır. Başarılarımızla gurur duymamızı ve onlardan keyif almamızı sağlar.

Bizim yaklaşımımıza bağlı olarak başka insanlar ve dışımızdaki olaylar özgüvenimizi yükseltebilir ya da bitirebilirler. Yaşama özgüvenli bir şekilde yaklaşmak ve bunu sürdürmek önemlidir. Ancak, aşırı bir güven duygusu ile hareket ederek kendimizi ve diğer insanları tedirgin etme riskini de almamak gerekir.

Özgüvenimiz olmadığında işleri yapabilme yeteneğimizden emin olamayız. Gerekli beceriye ve deneyime sahip olduğumuzu bildiğimiz halde daha önce hiç yapmadığımız bir işle karşılaştığımızda endişeleniriz. Birçok durumda, özellikle karar vermemiz, inisiyatif kullanmamız veya yeni insanları işin içine katmamız gereken durumlarda rahatsız ve huzursuz oluruz.

Buna karşın, aşırı bir güven duygusu içinde davrandığımızda; sınırlarımız olduğunu kabul etmek istemeyiz, yeteneklerimiz hakkında gerçekçi olmayan düşüncelere kapılırız. Üzerimize aşırı iş yükü alırız, böylece her zaman iyi iş yapamayız. En iyiyi bizim bildiğimizi düşünürüz, önerileri göz ardı ederiz, bize yardım etmek isteyenleri de genellikle reddederiz.

Olması gereken düzeyde bir özgüvene sahip bulunduğumuzda ise; en iyi için çaba göstereceğimizi ve kabul edilebilir bir sonuç ortaya koyacağımızı bilerek işleri ele alırız. Bir işi yapamadığımızda mazeret üretmek yerine yeniden denemeye başlarız. İlk seferinde tümüyle doğru olarak anlamadığımız ya da yapamadığımız bir işin dünyanın sonu anlamına gelmediğini biliriz. Hatalarımızı dert etmek yerine onlardan ders almasını becerebiliriz. Bir çok durumla ve sorunla daha iyi baş edebiliriz.

İlgili Yazı :   Duygularının peşinden git! Kararsızlığını yen!

Özgüven hedeflerimizin peşinden giderken bize güç verir. Başarılarımızla doyum ve rahatlık hissetmemize izin verir. Özgüvenimizin güçlü olması durumunda başarı bize doğal ve doğru gelir.

Birçoğumuz, belirli zamanlarda, belirli insanlarla ve belirli durumlarda kendimizi güvenli hissederken bazı durumlarda, zamanlarda ve bazı insanların karşısında özgüvenimizi yitiririz. Kendimize olan güven duygumuzu nelerin etkilediğini doğru anlamamız gerekir.

Bunun için şu soruları kendimize sormalıyız ve dürüst cevaplar vermeliyiz.

 • Kendimize en çok güvendiğimiz zamanlar hangileridir? Yeteneklerimizden emin olduğumuz ve kendimizi en rahat hissettiğimiz durumlar nelerdir?
 • Karşısında özgüvenimizin en yüksek olduğunu düşündüğümüz insanlar kimlerdir? Niçin?
 • Onlar, bize özgüvenimizi artıracak ne söylüyorlar veya ne yapıyorlar?
 • Ne zaman kendimize olan güvenimizin en düşük olduğunu hissediyoruz?
 • Özgüvenimizi azaltanlar nelerdir? Hangi insanlar ve hangi durumlar bizim kendimizi güvensiz hissetmemize neden oluyor? Söylenen ya da yapılanlar nelerdir?

Bu sorulara cevap verirken hazır olmadığınız yeni durumlardan ya da kıyafetinizin ve dış görünümünüzün iyi olduğu zamanlardan söz edebilirsiniz. Özgüven, çoğunlukla, kendimizi nasıl hazırladığımız ve kendimizi nasıl gördüğümüz ile ilgilidir. Özgüven gelip giden, azalıp artan bir duygudur. Bazı günler kendimizi diğer günlere göre daha güvenli ve güçlü hissederiz. Bazı günlerde de kendimizi arkadaşlarımızın yanında yetersiz hissederiz veya kendi yeteneklerimizi sürekli olarak onlarınki ile kıyasladığımız durumlar yaşarız.

İlgili Yazı :   Kumsalda "özgüven" araştırmaları

Özgüvenimizin zayıfladığı durumlarda yapabileceğimiz ilk iş, hiç kimsenin mükemmel olmadığını kabul etmektir. Belki, başka insanların sizin sahip olmadığınız becerileri vardır. Ancak, siz de büyük olasılıkla onların yapamadığı bazı şeyleri yapabiliyorsunuz.

Özellikle, onlarla rekabet edebileceğiniz alanlarda kendi yeteneklerinizi geliştirmeye odaklanın. Tüm yapabileceklerinizi aklınıza getirin, yapamayacaklarınız için fazlaca endişelenmeyin, onlara takılıp kalmayın.

Özgüveni artırmanın iyi bir yolu, yaşamdaki başarılarımızı hatırlamaktır. Sahip olduğumuz tüm yeteneklerimizi, iyi kullandığımız becerilerimizi aklımıza getirelim ve güvenli davranarak kazançlı çıktığımız zamanları hatırlayalım.

Eğer, siz de özgüveninizi kazanmak ve geliştirmek istiyorsanız, yeteneklerinizi önemseyin ve kabuğunuzdan çıkın. Daha rahat ve girişken davranmayı öğrenin. Fikirlerinizi daha sesli ifade edin. Sorumluluklar alın. İş yaşamınızda karar alma süreçlerinde ve uygulamalarda daha aktif olarak kendinizi gösterin. Enerjik olmak için bu tür insanları kendinize örnek alın. Cesaretli olun, hata yapmaktan korkmayın. Başarısızlıkların birer ders olduğunu ya da başarı yolunda küçük molalar olduğunu düşünün. Elde ettiğiniz her başarıyla özgüveninizin arttığını göreceksiniz.
 
Kaynak : rcbadoor.com
Yazan: İsmet Barutcugil

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

68 yorum

 1. Sükürler olsun böyle bir sorunum yok… Yani sIkILgan, cekingen biri degilim…

  Cok az’da olsa bir an geliyor, cekimser kaliyorum… VE bir kac saniye icinde ‘Elif, sacmalama, yaparsin!’ diyip cesaret edemedigim seyi yapiyorum…

  Cok komik geliyor kulaga… Ama öyle iste :)

 2. öz guven bır sanattır bence o sanatı kullanma beceresıdır ve cok komık olucak ama bence ruhun dunyaya acılan penceresıdır benım pencerem suan lodoss esıyor ya sızın???))))))))))

 3. sitede kendini geliştirme ile ilgili çok önmli ve güzel açıklamalar var fakat bn okurken yoruluyorum çünkü siteniz çok karışık daha düzenli olsa belki daha sık ziyaret edebileceim.

 4. çok güzel bir yazıydı okudum .özellikle son yazılanlar çok güzeldi anladım yani.sonlarda diyoki enerjik insanlarla tanışın onları örnek alın.benimde öyle bir arkadaşım var bizim binada.ama fazla sevmedim o kızı çok konuşuyor.
  ama yinede denerim…

 5. Çok güzel bir yazı ve ben gerçekten özgüveni eksik hatta hiç olmayan bireyim bu yüzden girdiğim hiç bir sınavda başarılı olamıyorum bu yüzden çok üzlüyorum çok büyük bi hastalık insanın kendi öz güveninin olmaması ya Rabbim bana yardım etsin

 6. 2 defa dersane gidip öss ye hazırlandım..kazanamadım..inanılmaz bir bunalımyaşadım..herşey üstüme geliyordu..insanlar ahmak olduğumu düşnüyorlardı sanrm..bunu hissedebiliyordum..üçüncü kez girmeye karar verdim..üzerimdeki baskıyı tahmin edebilirsiniz…ve bu yıl kazandım..istanbulda burslu olarak okuyorum..tahmin bile edemiyeceğim bir bölümde hemde…özgüvenim azdı..ama geleceğimi kurtarmak kadar önemli olan insanlara koca bir tokat vurma arzum son bulmuştu..şimdi çok rahatım..özgüvenimde yerinde..insan isterse herşeyi başarabilirrr….herşeyi…hiçbişeyden korkmayın….

 7. Bence insanlar kendilerini oldukları gibi kabul ederlerse her işin üstesinden gelirler.Ve önce insan kendini sevmeli.bende bazen mutsuz oluyorum ve içe kapanıyorum bu zaman zaman olabileck bişey bence sorun edilmemeli.Şayet budurumdan kurtulmayıda becerirsek tabiki…sitenizde önemli bilgiler verdiğiniz için teşekkürler…Perihan Yerliyurt.

 8. yaşım 20 üniv öğrencisiyim çok kararsız ve karramkarım şu günlerde muhammet bozdağın düşün ve başarkitabını okuyorum bu konu lara önem veriyor ve araştırıyorum ne kadar boşa geçen yıllarımınolduğunu anladım ama alahın izniyle inşallah 10 yıl sonra türkiyenin dünya çapındaki ilk büyük pazarlamacıı olacağım eminim kendime güveniyorum sizin öneri ve yazılarınızıda kendime alarak hızlagelişiyorum

 9. üniversite 2.sınıf öğrencisiyim.eskiye nazaran kendime duyduğum güvenin daha fazla olduğunu düşünsemde eksikliklerimin olduğunun farkındayım.ve biliyorum ki bu eksikliği gidermediğim sürece hayattan tam doyum sağlayamayacağım.yazınızı okudum ve begendim daha doğrusu beni harekete geçirme yönünde etkilediğini hissediyorum.umarım daha iyi gelişimler beni bekliyordur.yazınız için teşekkürler

 10. bazen kendime inamayacak kadar cesaret bazense bir çocuktan çekinecek kadar da kendimi çekingen hissediyorum. bu ikilem kendi ekndimi tanımama dahi zorluk veriyor buyuzden nerde nasıl haraket edeceğimi karıştırıyorum çok pisikolejik kitaplar okuyorum bunlar beni biraz açtı neyse herşey için teşekkürler by

 11. Bana göre kendine güven neyi yapabildiklerimizle neleri yapamadıklarımızla doğru orantılı,insan kendini iyi tanımalı.Eksiklerini bilmeli var olan güçlerine sahip çıkmalı ve onları çok iyi kulanmalı.Bunu gerçekleştirdiğimizde umutlarımız hayal olmaktan çıkıp basarı olarak bize yansır.Ben mi daha yolun yarısını yeni geçtim ve her adım beni daha güçlü kılıyor.Hayaller size yakın ,umutsuzluk uzağınızda yer alsın…Bu arada yazı iyiidi her seyden bir artı değer çıkarmak lazım. Olayın püf noktası bu bence,Teşekkürler…

 12. ben oksye hazırlanıyorum yalnız kimse bende birşey olmaz die düşünüyor bu nedenle kendime karşı olan güvenim oldukça yıprandı bu sene oks sonuçları geldikten sonra bende kesin öz güven hatta güven adına bir şey kalmıyacak…umarım iyi bir yer kazanırımeğerki kazanamazsam (Allah korusun…)o zamn yandığımın resmidir bana duaaaa edin

 13. sınava bu yıl 4.kez gircem .artık korkmuyrum. benim gibi olan arkadaşlar bence kazanırmıym kazanamazmıyım demeden önce kendinize konulardan eksiğim ne?sorusunu sorun.ben bu soruyu kendime geç oldu ama bu yıl sordum ve korktuğum için değil konu eksiğim olduğu için burda olduğumu anladm.ve bu yıl kazancağıma inanıyorum

 14. Ben de 2 gündür çeşitli düşünce yöntemleriyle hayata bakışımı değiştirmeye çalışıyorum. Yapabileceğim en önemli şeyin de özgüvenimi geliştirmek olduğunun farkındayım. artık hayat benim için 2 gündür daha farklı bi anlam ifade ediyor ve bu anlam gittikçe güzelleşecek diye düşünüyorum ve bundan eminim.

 15. ben kendime güvenemiyorum okulda tartıştıgım zaman karşımdakiyle kavga yaparsam acaba nasıl kavga etmeliyim düşüncesi içerisindeyim hoca tahtaya birisi kalksın dese korkuyorum bir topluma girmekten korkuyorum birşey olsa heyecanlanıyorum sabırsızım 2 kelimeyi bir araya getiremiyorum

 16. Ben de kendime güvenemiyordum ama bu yazı beni yeniden yaşama sevinci başlattı. Sağolsun kim koymuşsa çok işime yaradı pozitifim artık.:D

 17. Ben 3 kere öss sınavına girdim 3 kere dershaneye gittim her sınvda tamam yaptım dedim sonra ösym bana çat diye yapıştırdı cevabı 2. de aynı oldu 3. de artık alıştık artık ösym bizi çok beyenmiş demekki tekrrar tekrar çağırıyo dedim :D sonra işte artık 3. vurduk piyangoyu :D kendinzle barışık olun yeter bir sınav yada bir hata sizin hayatınız değildir milletin ne ddiğide umrunzda olmasın bu sizn hayatınız ne ddikleri sizin umurunzda olmamalı yarrarlı olanlar hariç tabi yazı bence gayet güzel olmuş çok güzel anlatılmış kendime burdan dersler çıkarmayı eksik etmiycem : )

 18. Keske hic bir seyden korkmamak benim elimde olsa,ben farkina vardimki benim öz güvenim cok eksik,ama malesef özgüvenimi nasil arttiracagimi bilmiyorum,kendi doktorun kendin ol diyorlar ama buda ise yaramiyor.bazen kendime güvensemde cesaret dolu olsamda,bazende sanki hayatin sonu gelmis,bir bosluktayim gibi kendimi hissediyorum.ama sonra bakmam gereken üc cocugumu hatirliyorum,onlar benim herseyim dayanma gücüm.

 19. öz güven konusunda ki yazınızı çok beğendim.paylaşımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.sınıf rehberliğim de, öğrencilerimi yönlendirirken bu knuyu işleyeceğim. görüşlerinizi okumam bilgimi daha da güçlendirdi.

 20. Eed insanların özgüveni olmaması çok kötü ama böle şeylerin üstüne gidilmeli mesela bende bu yazıdan önce kendime güvenim yoktu ama şimdi rahtladım kim yazmışsa eline sağlık =)

 21. özgüvenin her insanda olması gerekir öncelikle.kendini savunabilmesi için vs.
  allaha şükür benim böyle bir sorunum yok.benim tavsiyem eğer bir işi yapmaktan utanıyor yada sıkılıyorsanız yanınızda kimse yokmuş gibi davranın.bu sizi rahatlatıcaktır inş.

 22. özgüven insanın kendini aşabilmesi işte kabuğunu lırmak deyimide bu bir noktaya talılıp kalmak insanı olumsuz etkiliyor hayata esnek bakmalıyız hayatta sevinç ve mutsuzluğun olabilecğini düşünemeliyiz kısaca hayat bir imtihan bunu doğal karşılamalıyz

 23. Insanın kendine güveninin olmaması çok kötü.benimde kendime güvenim yok.bir ortamda konuşmaktan çekiniyorum heleki tanımadımlarım varsaa konuşamıyorum bile .kendimi dışlanmış görüyorum.oysaki bu durumu ben yaratıyorum. bundan sonra inş kendime güveneceğim …

 24. Ben 2009 senesinde üniversiteyi bitirdim…. malesef hala iş bulamadım evdeyim ve artık bunalıyorum 5 yıl işletme egitimi aldım ama iş yok… kendime olan güvenimi kaybettim bütün günümü evde gecirdikçe daha da kabuguma cekildim şimdi en basitinden bankada ya da ptt bir işim oldugunda bile kendime bir türlü güvenipte işimi halledemez hale geldim…… durumum vahim yani :(((

 25. Bende okulumda 1.iken sonuncu oldum bu yüzden derslerde kendime hiç güvenim kalmadı ve hayatım kötüye gitmeye basladı

 26. Kendime özgüvenim çoğunlukla alt seviyelerde bunun neden olduğunu bilmiyorum çünkü kendimi bildim bileli hiç bişeyi başaramiyacami zannediyorum…hep sorunlarimi kendimle hesaplaşarak kapatmaya çaliştim en önemliside en ufak bi zorlukta pes ediyorum…en basitinden ufakliğimdan beri herşey benim için zit yönde ilerliyor…düşünün sevdiğim kiza bile açilamiyorum çünkü onun yaninda kendimi perişan açikcasi ezik hissediyorm sanki o bir başbakan ben ise odasini temizleyen bi çalişan gibi bu sadece onun için geçerli değil tüm insanlara karşi genellikle böyle dilim bağlaniyor,yutkunuyor,ellerim terliyor bunun nedenini çözmüş değilim bilmiyorum hayatmi acimasiz yoksa ben benliği çürümüs bir gerçekmiyim diyorum sizce ben neyim????

 27. Normalde özgüveni yerinde olan biriyim ama sınıfta bir çocuk var ve herkesle dalga geçiyor. ve benimle de dalga geçiği zamanlarda; münazara başkanı olan ben, sus pus oluyorum ve yerin 7 kat dibine geçersem orda daha huzurlu olacakmışım gibi hissediyorum.. nefret ediyorum o çocuktan ve beni düşürdüğü durumdan! :/

 28. ÖZGÜVENSİZ BİRİMİYİM NE ?

  Bende öğretmenim ama özgüvenim olmadığı için mesleğimi bile yapmaktan korkuyorum iletişim zorluğu çekiyorum hatta bu aralar morelimde çok bozuk neden ben diyorum galiba nedenini anladım insanları gözümde çok büyütüyorum aslında hepimiz insanız ne benim nede bir başkası benden üstün değil bugünden itibaren artık herkeze farklı bir bakışla bakıcağım bakalım değişen birşeyler olucakmı hayatımda :/ inşallah olucak :/

 29. Cok güzel bir yazı.bana çok yardımcı oldu.bu sitenın yaratıcılarına ve emeği geçen herkese tesekkur ederim.

 30. özgüven herşey için çok önenmli
  hayatımın bi döneminde (lise ) özgüvenim yok denecek kadar azdı o sıralar kendime çalışkan bi arkadaşı örnek aldım derslerimde başarı özgüvenide beraberinde getirdi
  özgüven iş yaşamı içinde çok önemli
  özgüven için öncelikle
  .. kendinize inanın
  .. hayatınız için bir hedefiniz olsun
  .. dışardan gelen olumsuz uyarılara kulaklarınızı tıkayın
  .. kendiznizle her durumda barışık olun
  .. değrli olduğunuzu kendinize hatırlatın
  .. kendinizi geliştrmek için kurs eğitimlere devam edin
  .. farklı arkadaşlar edinin
  .. iletişiminizi güçlendirin
  .. olumsuz olan birşeyin fırsay sakladığını düşünün
  .. hergüne yeniden başlayın dünü dünde bırakın
  .. plates yapın

  ben yazdıklarımı uyguladım ve özgüvenm yerinde tavsiye ederim

 31. Ya ben 7.sınıfa gidiyorum normalde kendime güvenince her şeyi yapabiliyorum ama güvenmeyince olmuyor mesela ben yaz tatilinde ders çalışmayınca kendimi salak ve tembel hissediyorum ayrıca ben bu yıl 8.sınıfa geçtim sizce 7 mi zor 8 mi????

 32. Bende malesef öz güven problemi yaşayan bir insanım. kendimi rahatça ifade edebılmek en buyuk dılegım. her zaman kararlarımı baskalarının yonlendırmesıyle alıyorum ve bu durumdan artık bıktım. artık daha ozgur ve dıledıgım gıbı yasamak ıstıyorm.bunu basarmak cok kolay deıl ama ımkansız olmadıgını da bılıyorm. ınsallah bu problemı yaşayan herkes ve ben öz guvenımızı kazanırız ve hayattan zevk alarak yasayabılırız (:

 33. Insanlr tarafndan cok begenılıyorum ama cok utngacım hemen kızarıyrm yürürken ınsanlrın gzlerı ustumda oldgnu hssedıyrm we kasıyorum kndımı bu yuzden tek gezmktn nefrt edıyrm hc bı yere tk gtmemeye clsyorm syledıklerıme gulceksnz blkı ama grcektn byle delı olucam kac kre dstum bu yzden :s bna da bsı sylyn bı fkr wern…

 34. Bndede sanırım öz güwen problemi war aslında kendile bas basa iken herseyi yapabilyorm rahatım ama birilerinin bana baktını hissetmem yeter herseyi mahwtmek içn o zaman acaip çekingen olyormgeriliyorm hersey gözümde büyüyoo
  :(((

 35. Böyle bi site kurduğunuz için teşekkürler insan içinde kendini buluyo bulamayanlarda üzülmesin güzel zaman geçirilen bir site olmuş emeğinize sağlık interneti güzel amaçlarla kullanmanın bir örneği sizlere katkım olabilirse mutlu olurum.

 36. Herkesin az çok kendine güven eksikliği var ,,, benimki ise abartılacak kadar çok ….
  yani küçüklüğümden beri hayal ettiğim bişey var şöyle ki;dünyada bir anda herkes kaybolur gider sadece sevdiğim birkaç kişi ve ben kalırız ondan sonra da dilediğin gibi yaşa …
  hayal çocukluk yıllarımın hayaliydi şimdilerde de değişen tek şey gündüzleri fazla dışarı çıkamayışım ama geceleri kendime aşırı güven duygusu gelmesidir…
  yani yaşantılar hep farklı ama mesaj şu olmalı;
  “eğitim şart”

 37. Bende 2 senelik gelinim ve bir eltim var.. tamam konu cok klise olacak ama neyse anlatiyim.(eltimle aramiz super, arkadas gibiyiz) borcla harcla evlendik ama olsun, evlendik mutluyuz. 2 sene zor gecti. evliligimiz boyu cogu zaman issizdim, evlenince ikinci! universitemi bitirmek istemedim biraktim, bu enbuyuk hatam oldu,(ilk diplomamla bitirlu is bulamadim) ehliyetimde var ama arabayi hic tek basima kullanmadim. simdik tekrar universiteye basladim. sosyologi..simdik kendimi taniyorum. fakat farkettim, kayinvalidem bana daha kolayca biseyler soyleyebiliyor, bunuda yeni farkettim…diger geliniyle daha cok biryerlere gidiyor….ve bardagimi tasiran son damla, kaynanamin, onun aslinda benim yengem oldugunu soylemesi. yani ona aslinda yenge demem lazimmis! (esi evin buyuk oglu, ama benim yasim ondanda buyuk)ve oysa eltimde benden 2.5 yas kucuk! dusunebiliyormusunuz! bunun nedenini kendi kendi arastirdim ve sebep sudur, eltim calisiyor,daha krediyle ev aldilar, arabasi var ve surekli kullaniyor, kaynanamizi istedigi yerlere goturuyor, ve kaynanama borc para verdiydi, simdikte sifirdan araba aldilar…
  yani arkadaslar.. eger birsey basardiysan bunu devamini getirin.. ve asla asla zayif noktanizi birilerine belli etmeyin. o lafi yiyene kadar asla kiyaslamadim kendimi cunku ezik hissetmiyordum demekki kendimi. ama 2 ay oldu o lafi yiyeli ve hala hazmedemedim. lafla degil, basarimla cevapliyacam kaynanama o lafini. o laf daha bugun duymus gibi kendimi hissetsemde, kendime guveniyorum, kendime guvenmem gerek.. artik cok farkli bir aysegulle karsilasacaklar..

 38. Ben kendime güvenmiyorum.daha doğrusu öyle deniliyor.toplum karşısına çıkıp birşeyler yapamıyorum.korkuyorumkimseyle iletişim kuramıyorum.bana iyi yönlerimi söyleyenlerin bana yalan söylediğinğ düşünüyorum inanır mısınız şu ana kadar hiç taşıtlara binemedim ve bir kere bile telefonları açamadım.ne yapabilirim??

 39. Okuyunca gerçekten kendime geldim bundan sonra başarısızlıklarımla hayıflanmıycam… tşkr ederim :)))

 40. Evet yazınızı gerçekten çok beğendim. Bugün bir grup arkadaşımla hafif bir çekişme yaşadım. İnsanlara nedense cevap vermeye korkuyor gibiyim. Çabalarsan her insan başarıya ulaşır. Bu da direk olarak özgüveni getirir. Ama etrafınızdaki insanlarda çok önemli tanıştığım bi erkek yazın bende özgüven eksikliği yarattı. Kendisi çok şişko olmasına rağmen ben hafif kiloluyum diye durmadan azarladı. Okuduğum bölüme laf attı. Halbuki kendisi 2. sınıfta üst üste 2 kere kalmıştı. Zaten o ilişkimi bitirdim. VE 6 ay içerisinde insanların her dediğini yapmaya başaladığımı fark ettim. Kendimi çok fazla şişko hissediyordum. Bölümümü bile bırakmayı düşündüm. “Ben buyum arkadaşlar” deyip kendimize güven getirelim… Karşımızdaki insanı daha yüceltip kendimizi vasat etmeyelim. Kimseye kendimizi ezdirmeyelim tabi bunu yaparken saygı çerçevesinde. Eğer etrafınızda öyle insanlar varsa size karşı üstün gelmeye çalışan o insanı yokmuş gibi görün ya da insana onun bi farkı olmadığını hissettirin. Bu dünya zalimlerle ve zulüm edenlerle dolu. Hayata tutunmak bize özgüveni ve başarıyı getirir. Her şeyde mükemmel olmayabiliriz ama kendimize seversek mutlu olabiliriz…

 41. Ben de okudum çok teşekkür ederim fark ettim ki hayatımdaki tek sorun özgüven eksikliği

 42. Paylaşımız için tşk ederim.kendimden çok şey buldum yazınızda.esen kalın.

 43. Bilgi ye deneyim yeterli olacak

 44. özgüven insanın hayatın her anında vardır. mesela birisinden hoşlanıyorsun ama açılamıyorsun o zaman özgüvenin yok, dersen ki ne olcak en fazla reddeder yada sapık der gider hoşlandığı kişiye açıkca söyler. kısaca özgüven = cesaret. eğer cesaret yoksa özgüven de yoktur. bu bir gerçektir. en önemli olan cesaret edip hayatına ona göre yol vermektir. her cesaretli olan kendisini uçurumdan atamaz burada da özgüven devreye girer. birinci öncelik düşünme ve cesaret yanı kendi kendine kurulma yani o işe o yapılacak olan şeye odaklanma ikincisi ise odaklanan şey için atağa geçmedir ki en önemlisidir. :)
  beyin fırtanasına hazır olun. çünkü odaklanma=özgüven=cesaret kısa

 45. Ben kendimi bildim bileli özgüvenim yoktur birde evin en küçüğüyüm ya bu da etkili oldu ailem sürekli sen yapamazsın edemezsin sen küçüksün derdi böyle yaşamaktansa hiç dünyaya gelmemeyi yeğlerdim :((

 46. Ben kendime hiç güvenmiyorum bir iş yaparken çok korkuyorum yorumlardan baya bi etkilendim yorumları dikkate alacağım bu yazıyı okuduktan sonra kendime güvencim geldi

 47. özgüven…

 48. özgüvenimin arttığı günlerde 14 yıl çalıştığım holdingden istifa ettim, şuan 8 aydır işsizim. pozitif bir enerji ile dolu olduğum günlerde iş görüşmeleri yaptığımı fark ettim, diğer günlerde arayan soran olmadı.. elbet bir gün iş bulacağım ama ayrıldığıma değen bir iş olur umarım :)

 49. Slm hocam.. ben 21 yaşındayım… özgüvenimi yıllar gectikçe kaybettiğimi hissediyorum.. çok sıkıntıdayım… dışarı cıkmak eğlenmek hiç gelmiyor içimden. zaten mahallemizdeki kişilerle de ilişkimiz cok zayıf.. bu durum beni çok rahatsız ediyorr. ama elimden birşey gelmiyorr.. yeni bir üniversiteye başlıyacağım ve nasıl davramam gerektiğini bilmiyorum. aslında şeytan tüyü olduğunu söylüyorlar bende ama bunu herkese fark ettiremiyorum. popüler bir insan olmak istiyorum.. kendimi her ortamda göstermek istiyorum.. ama ilk girdiğim ortamda kendimi gösteremiyorumm.. hayatım zindan gibii.. karanlık ve boğucu.. renkli bir hayatı cok seviyorum ve zaten renkli bi kişiğimdir de. durum böyle olunca hayatım siyah bir renge dönüştü. lütfen bana yardımcı olun neler yapabilirimm, nasıl kendimi geliştirebilirim…

 50. Size çok teşekkür ederim gerçekten çok yararı oldu.tavsiylerinizi yerine getirmeye çalışacağım..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

guven kazanmak

Güven kazanmak yıllar alır, güveni yıkmak dakikalar!

Yaptığınız işin sağlayacağı yarara inanırsınız, liderinizin ve ekibin başarısına inanırsınız, içten içe ...