Gönderen Konu: Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri  (Okunma sayısı 2184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Derya

  • Moderatör
  • *
  • İleti: 594
  • Cinsiyet: Bayan
    • http://www.deryakaracan.com
Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri
« : 26 Şubat 2013, 12:18:10 Sal »

sponsorlu reklamlar

Çocuklarda görülen baş ağrılarının nedenleri arasında soğuk algınlığı, kulak enfek­siyonu, bademcik iltihabı ve bağırsak iltihabı gibi etkenler yer almaktadır. Çocuk­larda görülen baş ağrıları stres, üzüntü ve diş çıkarma gibi nedenlerden kaynak­lanmaktadır. Ancak özellikle de ateşin eşlik ettiği bağ ağrısı, menenjit belirtisi de olabilir. Menenjit tedavi edilmediğinde beyin hasarı ve hatta ölümle sonuçlanabi­leceğinden, çocuklarda görülen baş ağrıları dikkate alınmalıdır.
 
Baş ağrısı çeken bir çocuğun ateşi yoksa, hastalığın sebebi aşağıdaki etkenler­den kaynaklanabilir:
 ■ Evde ya da okulda yaşanan stres (gerilimden kaynaklanan baş ağrıları) m Çocuğun daha iyi ve rahat görebilmek için kendisini sıkması ve kasması
 ■ Gıda alerjisi ve intoleransı
 ■ Özellikle de ergenlik çağında yaşanan hormonel değişiklikler m Uykusuzluk
 ■ Aşırı miktarda kafein tüketimi (örneğin, kolalı içecekler) ve işlenmiş gıdaların kullanılması
 ■ Diş ve damak sorunları
 ■ Alerjiler
 ■ Sinüzit
 ■ Kan şekerinin düşmesi
 
Baş Ağrısı için önerilen modern tıp tedavileri
 
Kronik baş ağrıları için analjezik haplar kullanılmaktadır. Hap kullanımından ön­ce, baş ağrısının nedeni kesin olarak saptanmalıdır. Çocuğunuz stres kaynaklı baş ağrıları yaşıyorsa, aile danışmalık hizmetlerinden faydalanmanız gerekmektedir. Baş ağrısı ile ortaya çıkan menenjit vakalarında acilen hastaneye gidilmeli, ilk yar­dım tedavileri uygulanmalıdır.
 
Doğal sağlık tedavileri
 
■ Her türlü baş ağrısının sebebi araştırılmalı ve sorunun köküne inilmelidir. Baş ağrıları genellikle belirli bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Çocuğunuz sürekli baş ağrısından şikâyetçi ise, doğal sağlık uzmanınıza gide­rek bu durumun nedenlerini araştırmalısınız. Baş ağrısının nedeni tespit edil­dikten sonra, tedavi aşamasına geçilebilir. Gıda alerjisi, stres ve gerilim gibi durumlar giderilirse, baş ağrısı de önlenebilir. Akut baş ağrılarının tedavisin­de aşağıda sözü edilen tedavi yöntemleri denenebilir.
 ■ Çocuğunuz sürekli baş ağrısından şikâyetçi ise, bu durum vücudunda bulu­nan belirli vitamin ve minerallerin yetersiz olduğunu gösterebilir. Niasin ve B6 vitamininin yetersiz oluşu baş ağrısına neden olmaktadır. B vitamini çeşitleri stresin giderilmesi ve baş ağrısının dindirilmesi için önerilmektedir.
 ■ Gerilimden kaynaklanan baş ağrılarının tedavileri için bitkisel çaylar öneril­mektedir. Nane çayı, papatya çayı, kuşburnu, erkeçsakalı çayı ya da limon ça­yı baş ağrısına iyi gelmektedir.
 ■ Kedi otu çayı da baş ağrılarını dindirir ancak çocuğunuzun uykusunu getirir. Bu nedenle kedi otu çayını çocuğunuza yatmadan önce içirin.
 ■ Koyungözü adlı bitki kronik baş ağrılarına ve migrene iyi gelmektedir. Bu bit­kinin yaprakları beyin damarlarını açan bir madde içermektedir. Yapılan araş­tırmalar, koyungözü bitkisinin taze yapraklarını her gün düzenli olarak yiyen bir insanın daha az ve daha hafif baş ağrısı çektiğini belirtmektedir. Koyungö­zü bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur.
 ■ Homeopati tedavileri kronik baş ağrılarının giderilmesi için önemli rol oyna­maktadır. Aşağıdaki tedaviler baş ağrılarına iyi gelmektedir:
 ■ Ignat fasulyesi olarak bilinen bitki duygusal stres kaynaklı baş ağrılarına iyi gelmektedir.
 ■ “Nux Vom.” adlı madde aşırı heyecan ve stres kaynaklı baş ağrıları için uy­gundur. Çocuklar doğum günü partileri gibi ortamlarda çok heyacanlanır. Bu durumlarda ortaya çıkan baş ağrıları için adı geçen homeopatik madde önerilmektedir.
 ■ Bıldırcın otu aniden ortaya çıkan ve soğuk havalarda daha da şiddetlenen baş ağrıları için uygundur. Bu tür baş ağrıları başta sıkışma hissi ile karak-terizedir.
 ■ Homeopati alanında “apis” adı verilen ve balansından elde edilen madde yanma hissi veren ağrılar için kullanılabilir.
 « Güzelavrat otu yüz kızarması ve gümleme hissi veren baş ağrıları için uy­gundur.
 ■ Çit kökü göz bebekleri hareket ettirildiğinde daha da şiddetlenen ağır baş ağrıları için uygundur.
 ■ Kılıç otu bitkisi kafa derisi hassasiyetinin eşlik ettiği baş ağnlan için uygundur.
 ■ Sedef otu kafada basınca neden olan, yorgunluktan kaynaklanan ve kitap okuma ile ağırlaşan baş ağrıları için uygundur.
 ■ Lavanta yağının rahatlatıcı etkileri stres kaynaklı baş ağrılarının yatışmasını sağlamaktadır. Çocuğunuzun şakaklarına ve boyun bölgesine lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. Birkaç damla lavanta yağını çocuğunuzun banyo küveti­ne de damlatabilirsiniz. Lavanta yağını seyreltici yağlarla seyreltip kullanabi­lirsiniz.
 ■ Papatya çayı baş ağrısının belirtilerini hafifletmektedir.
 
Faydalı terapiler
 
Doğal sağlık terapileri baş ağrısının nedenine göre seçilerek uygulanmaktadır. Akut ve kronik baş ağrıları doğal terapiler ile tedavi edilebilir.
 
Uyarı
 Menenjit vakalarında baş ağrısı, ateş, kusma, boyunda sertlik ve ışığa karşı duyarlılık ön pla­na çıkmaktadır. “Meningokkal menenjit” menenjitin en tehlikeli şeklidir. Meningokkal menenjit vakalarında kızarıklar görülür, ancak bu belirtiye çok da güvenilmemelidir çünkü hastalık de vam etse de kızarıklar kendiliğinden geçebilir. Her menenjit vakasında aynı belirti görülme­mektedir. Menenjit belirtileri görüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır. Menenjit çocuklar­da hızla ilerleyip ölümcül sonuçlara yol açabilir.

www.yenitedavi.comsponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
4 Yanıt
2057 Gösterim
Son İleti 08 Eylül 2011, 21:20:08 Prş
Gönderen: nil_92
1 Yanıt
2883 Gösterim
Son İleti 24 Aralık 2012, 11:45:28 Pzt
Gönderen: crt
0 Yanıt
1206 Gösterim
Son İleti 23 Şubat 2013, 21:23:25 Cts
Gönderen: Derya
0 Yanıt
1258 Gösterim
Son İleti 23 Şubat 2013, 21:33:16 Cts
Gönderen: Derya
0 Yanıt
1670 Gösterim
Son İleti 14 Mart 2013, 11:32:05 Prş
Gönderen: Derya
0 Yanıt
1736 Gösterim
Son İleti 12 Nisan 2013, 20:21:36 Cum
Gönderen: Derya
0 Yanıt
3292 Gösterim
Son İleti 31 Ekim 2013, 20:44:41 Prş
Gönderen: Derya

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31