Gönderen Konu: Ergenlikte Dikkat Eksikliği Başarısızlık Sebebi  (Okunma sayısı 2152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Derya

  • Moderatör
  • *
  • İleti: 594
  • Cinsiyet: Bayan
    • http://www.deryakaracan.com
Ergenlikte Dikkat Eksikliği Başarısızlık Sebebi
« : 13 Mart 2013, 11:55:53 Çrş »

sponsorlu reklamlar
Psikiyatrik Eğitim Danışma Araştırma ve Tedavi Merkezi (PEDAM) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan ergenlerde, ders dinleyememeleri, ödev yapma sorunları ve sorumluluk almamaları sebebiyle akademik başarılarında belirgin düşüş gözlendiğini bildirdi.
 Öztürk, DEHB’nun, ‘’Aşırı hareketlilik, dikkat sorunları, sonunu düşünmeden eyleme geçme ve kendini kontrol edememeyle belirgin olan gelişimsel bir bozukluk’’ olduğuna dikkati çekerek, dikkat eksikliği bozukluğunda özellikle dikkat süresi ve kalitesiyle ilgili sorunların ön planda olduğunu söyledi.
 
Hiperaktivite belirtilerinin hemen dikkat çektiğini ve erken dönemde ele alındığını, ancak dikkat eksikliğinin akademik alanda sorun olarak kendini gösterdiği için gözden kaçabildiğini ifade eden Öztürk, dikkat eksikliği bozukluğu belirtilerinin, aileler ya da eğitimcilerce ‘’tembellik, dersleri sevmeme, sorumsuzluk, yanlış tanımlamalar’’ sebebiyle anlaşılmasının engellendiğini dile getirdi. Öztürk, dikkat eksikliğinin, çocuğun dikkat süresinin yaşına göre az olması ve özellikle ‘’okuma, yazma, matematik gibi akademik alanlarda dikkatinin kolay ve çabuk dağılması’’ anlamına geldiğini de kaydederek, bu tür çocukların ödev yapmayı sevmediklerini, ders çalışırken sürekli yanlarında birini istediklerini, üstlerine aldıkları işi bitirmekte zorlandıklarını veya bir işi bitirmeden başka bir işe geçebildiklerini anlattı.
 
Dikkat eksikliği olan çocukların dersleri dinleyemediklerini, sıkılmaları nedeniyle de konuşma, arkadaşlarına laf atma gibi davranışlar sergileyebildiklerini vurgulayan Öztürk, bu çocukların sabırsızlıkları ve çabuk sıkılmaları, sorulan soruları yanlış okumaları nedeniyle sınavlarda başarısız olabildiklerini de kaydetti. Öztürk, dikkat eksikliği olan çocukların çabuk sıkıldıkları için derslerle ilgilenmediklerine ve unutkanlıklarının var olduğuna da dikkati çekerek, dalgınlık ve hayal kurmanın da bu bozukluğun önemli belirtileri arasında yer aldığını dile getirdi. Hayal dünyası çok geniş olan bu çocukların özgün becerilerinin oldukça fazla olduğuna da vurgu yapan Öztürk, dikkat eksikliği olan çocukların test sınavlarında klasik sınavlara göre daha başarılı olabildiklerini de söyledi. Öztürk, bu çocukların sınav performanslarının düşük olduğu, var olan bilgi ve kapasitelerini sınavlara yansıtamadıkları için öz güven sorunu yaşadıklarını ve ders çalışmaya karşı da isteksiz olduklarının altını çizdi.
 

ERGENLİK DÖNEMİ VE DİKKAT EKSİKLİĞİ
 

‘’Ergenlİk döneminde DEHB’nun hiperaktivite belirtilerinde genellikle azalma gözlenirken, dikkat eksikliği belirtileri daha ön plana çıkar’’ diyen Öztürk, ergenlik döneminin etkileri ve DEHB’ye bağlı sorunlar nedeniyle ergenlerin aileleriyle de sık sık sorunlar yaşadıklarını kaydetti.
 
Öztürk, ‘’DEHB olan ergenlerde, ders dinleyememeleri, ödev yapma sorunları ve sorumluluk almamaları nedeniyle akademik başarılarında belirgin düşüş gözleniyor’’ diyerek, dikkat eksikliği bozukluğu olan ergenlerde sabah uyanmakta güçlük, ders dinlerken ve ders çalışırken uykulu olma halinin de gözlemlendiğini bildirdi. Derslerine ilgisiz, yaşına uygun sorumluluk almayan, dağınık, unutkan ve yaşından daha küçük davranan bir ergenin ailesiyle de sürekli çatışma halinde olduğunu anlatan Öztürk, bu durumdaki ergenlerin arkadaşlarıyla da sorunlar yaşayabildiğini, kendisini sosyal çevreden izole ederek içine kapanabildiğini, farklı sosyal çevrelere kayarak da kendini var etmeye çalışabildiğini anlattı.
 
Dikkat eksikliği bozukluğunun zekâ seviyesiyle ilgisinin bulunmadığına da işaret eden Öztürk, ancak dikkat eksikliği nedeniyle öğrenmede güçlükler yaşanabildiğini söyledi. DEHB’nun teşhisinin klinik görüşmeyle konulduğuna da işaret eden Öztürk, erken tanı ve tedavi sayesinde bu çocuk ve ergenlerin akademik altyapılarının eksik olmasının engellenebileceğini ve özgüven kazanmalarının sağlanabileceğini sözlerine ekledi.


Kaynak: http://www.egitimekrani.com/haber.php?haber_id=6319#ixzz2NPcWTZJcsponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
12 Yanıt
4963 Gösterim
Son İleti 15 Ağustos 2009, 12:51:37 Cts
Gönderen: Elif07
1 Yanıt
1795 Gösterim
Son İleti 12 Ekim 2008, 16:55:34 Paz
Gönderen: efza
3 Yanıt
1852 Gösterim
Son İleti 16 Mayıs 2009, 23:25:07 Cts
Gönderen: spiritualsigns
5 Yanıt
3603 Gösterim
Son İleti 14 Nisan 2010, 18:14:47 Çrş
Gönderen: crt
2 Yanıt
1627 Gösterim
Son İleti 06 Haziran 2010, 04:02:51 Paz
Gönderen: Thunder
1 Yanıt
3727 Gösterim
Son İleti 30 Mayıs 2014, 22:38:56 Cum
Gönderen: Derya
0 Yanıt
2509 Gösterim
Son İleti 25 Mayıs 2016, 23:29:55 Çrş
Gönderen: özgüя şαнιη

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31