Gönderen Konu: Sadakat mi? Alışkanlık mı? Yoksa körlük mü?  (Okunma sayısı 2613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dideM

 • Kendini Aşan Gelişimci
 • ******
 • İleti: 6.021
 • Cinsiyet: Bayan
Sadakat mi? Alışkanlık mı? Yoksa körlük mü?
« : 30 Mayıs 2008, 10:59:02 Cum »

sponsorlu reklamlar

Her şeyin istediğin gibi olmasını talep etme; aksine, her şeyin olması gerektiği gibi olmasından memnun ol. O zaman huzur içinde yaşarsın.


Günümüzde müşteri yapısı ve davranışı oldukça dinamiktir. Müşteriler daha ucuz ve cazip ürünlere istedikleri anda ve birçok noktada kolayca ulaşabilmektedirler. Bu durumun firmalar için taşıdığı anlam; müşterilerin bir firmaya sadık kalmasının zorlaşmasıdır. Oysa firmalar için sadık müşteri yaratmak çok önemli bir olgudur; zira yeni müşteri elde etmenin maliyeti, müşteriyi elde tutma maliyetinin çok üstündedir.

Özetleyecek olursak, sadık müşteri yaratmak hem hiç kolay değil, hem de zorunlu. Zira yeni müşteri yaratmak pahalı. Yani firmalar için yaşam oldukça zor. Müşteri ilişkileri yönetim sistemi de bu gerçeği kendisine veri alarak yapılanmak zorundadır. Kaldı ki yapılan araştırmalar, müşteri ilişkileri yönetiminin sadık müşteri yaratmadaki etkisinin yüzde 15–20 arasında olduğunu göstermektedir. Bu da küçümsenmeyecek bir orandır. Doğaldır ki, bu tür araştırmaları genelleştirmek her zaman sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Hangi ülkede, hangi sosyal segmentte bu tür araştırmalar yapılmıştır? Farklı koşullar farklı sonuçlar verebilir. Ancak müşteri ilişkileri yönetiminin bu konuda pay sahibi olduğu kuşku götürmez.

Araştırma sonuçları, bilimsel çalışmalar gibi kavramları bir an için bir kenara koyarak, konuya gündelik yaşantımızdan bakalım. Hepimiz, günümüzün tempolu yaşam koşullarında, işlerimizi olabildiğince sorunsuz ve çabuk çözmek istiyoruz. Bu nedenledir ki, çoğumuz tüketici olmaktan çıkıp düzenli müşterilere dönüşüyoruz. Berberimizi, süpermarketimizi, seyahat acentemizi ve bu türden kuruluşlarla ilişkilerimizi değiştirme riskine girmek istemiyoruz. Zira söz konusu değişimin de bizim için bir maliyeti bulunuyor.

İlk ve ikinci paragrafları okuduğumuzda, bir çelişki ile karşılaşmaktayız. Firmalar sadık müşteri yaratma çabasındalar, tüketiciler de sadık müşteri olmayı arzuluyorlar. O zaman ortada karışık ve sorunlu bir durum yok. Firmaların istediklerini müşteriler de istiyor. Aslında sorun da tam bu noktada. Sorun şu sorulara verilecek cevabın zorluğunda kendisini daha iyi hissettiriyor: Kim kimin müşterisi olacak? Kim kimin müşterisi olarak kalacak? Yukarıdaki örneğimizden hareket edecek olursak; yan yana ya da karşılıklı süpermarketler, berberler, seyahat acenteleri ve aynı sektörde faaliyet gösteren daha birçok firma bir arada bulunabiliyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, günün tempolu yaşamı, işlerimizi çabuk ve sorunsuz bitirme ihtiyacını doğuruyor. Sürekli olarak alıştığımız bir süpermarketten alışveriş yaparız. Ancak bu arada yakındaki bir diğer süpermarkette bazı ürünlerin daha ucuz olabileceğini, daha fazla seçenek olabileceğini hiç düşünmeyiz ya da çok azımız bunları düşünür. Hele telefonla sipariş verebildiğimiz ya da internetten alışveriş yapabildiğimiz yerler söz konusuysa, kıyaslama gündeme bile zor gelir.

O zaman, burada bir kavram kargaşası ortaya çıkar gibi oluyor: Müşteri, yaşamını kolaylaştıran seçenek söz konusu olduğu zaman bunu tercih ediyor; bu zaman içersinde alışkanlığa dönüşüyor. Zira müşteri ile çalışanlar arasında bir hukuk gelişiyor, her iki taraf birbirinin huylarını ve özelliklerini tanıyor. Bu da ilişkiyi ve dolayısıyla satın alma sürecini kolaylaştırıyor. İlişki bu noktadan sonra alışkanlığa dönüşüyor.

Eğer bu alışkanlık, diğer avantajlı seçenekleri değerlendiremez, göremez ve gündeme almaz hale dönüşüyorsa, orada körlük başlıyor demektir. Bu tip bir körlük alışkanlığın ileri boyutları olabileceği gibi, bilinçli olarak tercih de edilebilir. Bilinçli körlük nasıl olur? Eğer bir müşterinin körlük nedeniyle katlandığı ya da ödediği fark, değişim nedeniyle yaşamayı düşündüğü psikolojik riskten daha küçükse, bu körlüğe katlanmayı tercih edebilir. Bu farkın toleransı, müşterinin ekonomik gücüyle doğru orantılı olacaktır.

Sözü edilen alışkanlıklar ya da körlükler, günümüzün etkili iletişim toplumlarında ya da gruplarında nispeten daha kolay aşılabilmektedir. İnternet kullanımının yaygınlaşması, sözü edilen olumsuzlukların aşılmasında etkili olmaktadır. Ayrıca aynı işyerinde çalışanlar, dernek üyeleri ve diğer sosyal grupların üyeleri, birbirleriyle bu tür deneyimlerini paylaşarak, benzer sorunları en aza indirebilmektedir. Bu tür bilgi ve enformasyon değişimleri, tüketici tercihlerini de etkilemektedir.


Yazı: Dr. Metin Aycıl
www.mncon.com

Çevrimdışı Zynep

 • Kendini Aşan Gelişimci
 • ******
 • İleti: 6.919
 • Cinsiyet: Bayan
Sadakat mi? Alışkanlık mı? Yoksa körlük mü?
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2008, 09:49:07 Cts »
Çok teşekkürler Didem.
Çok hoş bir anlatımı paylaşmışsın.
Okurken bir anda gün içinde firmalardan telefonuma düşen onlarce mesaj geldi aklıma;
Firmaların ssadık müşteri yaratma çabalarından biride bu olsa gerek. Yaşgünüme kadar kutlayan firmalar var aralarında.:)
Bunun dışında bu yazıda ele alınan "körlük" durumu.
Şimdilerde hipermarketler çağını yaşıyoruz ve girdiğimiz zaman domatesten çoraba kadar bize sunulan geniş ürün yelpazesi.
Bu durumda birazda tembellik edip, vaktimizide öldürmemek için tüm gereksinimlerimizi bir seferde halledip çıkıyoruz.
Bazı ürünlere daha fazla bedel ödeyerek.
Ama bunun yanısıra şu örneği vermek isterim;
A markette deodorant 4 Lira, şampuan 8 Lira
B markette deodorant 5 Lira, şampuan 6 Lira.
Bu fiyat farklılıkları hep var, ve aslında sonuçta kasada ödediğinmiz toplam rakam hangi marketten alışveriş edersek edelim çok değişmiyor.
Çok boş insanlar ancak market market gezerek aynı ürünleri daha ucuza almak şansına sahipler yani.

Çevrimdışı dideM

 • Kendini Aşan Gelişimci
 • ******
 • İleti: 6.021
 • Cinsiyet: Bayan
Sadakat mi? Alışkanlık mı? Yoksa körlük mü?
« Yanıtla #2 : 02 Haziran 2008, 18:00:57 Pzt »
Ve bir de bazı marketlerde ürün yelpazesi pek geniş olmuyor. Yani 1 ya da 2 ürünle çalıştıkları için mecburen o ürünü almak zorunda kalıyor tüketici. tüketiciyi buna zorluyor yani bir anlamda.

Yorumun için teşekkür ederim Zynep.  :)

Çevrimdışı tugba 44

 • Yeni Gelişimci
 • ***
 • İleti: 233
 • Cinsiyet: Bayan
Sadakat mi? Alışkanlık mı? Yoksa körlük mü?
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2008, 19:53:32 Sal »
paylasim icin tesekkurler  :)

sponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
10 Yanıt
3957 Gösterim
Son İleti 05 Ocak 2010, 01:32:38 Sal
Gönderen: dideM
6 Yanıt
3013 Gösterim
Son İleti 14 Aralık 2008, 00:33:56 Paz
Gönderen: nazarelif
36 Yanıt
15075 Gösterim
Son İleti 05 Nisan 2011, 13:29:08 Sal
Gönderen: turtur
0 Yanıt
1474 Gösterim
Son İleti 20 Ocak 2010, 11:51:40 Çrş
Gönderen: Su Perisi
4 Yanıt
2224 Gösterim
Son İleti 24 Mart 2011, 21:50:42 Prş
Gönderen: crt
2 Yanıt
10512 Gösterim
Son İleti 11 Şubat 2013, 12:59:02 Pzt
Gönderen: Derya
0 Yanıt
2302 Gösterim
Son İleti 12 Mayıs 2014, 21:10:18 Pzt
Gönderen: özgüя şαнιη

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31