Gönderen Konu: Çok değişkenli kariyer problemi  (Okunma sayısı 1516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

  • Site Sahibi
  • *
  • İleti: 3.864
  • Cinsiyet: Bay
    • KendiniGelistir.COM
Çok değişkenli kariyer problemi
« : 02 Aralık 2012, 19:09:19 Paz »

sponsorlu reklamlar

Kariyer hayatında problemlerin biri biter biri başlar. Üstelik bu problemlerin ortak özelliği çok bilinmeyenli olması. İşte en yaygın kariyer problemleri ve çözüm önerileri...

ÇOK BİLİNMEYENLİ KARİYER PROBLEMİ

4 kariyer problemi, 4 çözüm önerisi PROBLEM 1: "SORUMLULUĞUM ÇOK FAZLA"
"İki yıldır aynı iş yerinde aynı pozisyonda çalışıyorum. Patronum ise bana her geçen gün daha fazla sorumluluk yüklüyor. Bunun karşılığında, ne bir terfi ne de görev tanımımda değişiklik yapmaktan bahsediyor. Maaşımda artış talep etmem doğru olur mu? Nasıl bir yöntem izlemeliyim?"
Derya K.

İşe giriş aşamasında ya da pozisyon değişikliklerinde, iş tanımınızı yazılı olarak netleştirmediğiniz takdirde, size verilen ek sorumlulukların ne kadarının işinizin ve sorumluluklarınızın bir parçası olduğundan tam olarak emin olamazsınız. Bunu değerlendirebilmek için şirketinizde ya da departmanınızda ne gibi değişiklikler olduğuna da bakmalısınız. Biliyorsunuz, ekonomik kriz dolayısıyla pek çok kişi işten çıkarıldı. O kişilerin sorumlulukları kalanlara paylaştırıldı ve bir kısmı size düşmüş olabilir. Bu durumun düzeltilmesini isteyebilir ya da bunun geçici olacağını düşünerek şirketinizi ayakta tutmak adına bir süre idare edebilirsiniz. Ancak yaşadıklarınız genele yayılmamış, sadece size özelse, bu durumda kendi yaşam koşullarınızı göz önünde bulundurarak bir karar vermelisiniz. Ek sorumluluklar iş-özel yaşam dengenizi bozacak seviyede ise, bu durumda bence konuşma yoluna gitmenizde fayda var. Burada önemli olan, düşüncelerinizi nasıl dile getireceğiniz... Direkt maaş artışı talebiyle gitmek yerine, bu artışın nedenlerinden ve sizin hayatınızda yarattığı sonuçlardan bahsederek konuyu ele almalısınız. Sakin ve mantıklı bir şekilde konuşarak, durumun gerginleşmesine ve olumsuz sonuçlanmasına izin vermemeniz... Aksi takdirde, taleplerinizi dile getirirken, işinizi de kaybedebilirsiniz.


PROBLEM 2: "FİKİRLERİME ÖNEM VERİLMİYOR"
"Ben son derece utangaç ve içine kapanık bir tipim fakat iş arkadaşlarımın hepsi güçlü karakterler. Konuşmaya isteksiz olmamdan dolayı, fikirlerime önem vermediklerini düşünüyorum. Aslında yetenekli olduğumu düşünüyorum ve başarılı da olabilirim ama susturulmaktan ve eleştirilmekten çok korkuyorum. Ne yapabilirim?"
Özge A.

Kendine, bilgisine ve yeteneklerine gerçekten güvenen birisi eleştirilmekten korkmaz. Ya kendinize, yeteneklerinize, bilginize ya da kendinizi doğru ifade edebileceğinize inanmıyorsunuz. Öncelikle hangi şıkkın sizin için geçerli olduğunu anlamanız gerekiyor. Şayet ilk şık söz konusuysa, özgüveninizi geliştirmelisiniz. Bu genellikle insanın tek başına yapabileceği bir şey olmamakla birlikte, gerekli teknikleri anlatan kitapları okumakla işe başlayabilirsiniz. İkinci şık doğruysa, o halde teknik anlamda kendinizi geliştirmeniz, daha iyi bir donanıma sahip olmak için eğitim ve deneyim yoluyla güçlenmeniz gerekiyor. Eğer üçüncü durum geçerliyse, iletişim becerilerini, zor insanlarla başa çıkma ve ikna tekniklerini öğrenmeniz, deneyimlemeniz ve kullanmanız gerekiyor. Dışarıdan profesyonel bir destek alırsanız, bu konuda çok daha hızlı ve doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.


PROBLEM 3: "KARİYER Mİ BEBEK Mİ?"
"Şu anda tam mesai annelik yapan bir kadınım; bebeğim için bankadaki işimi bırakmıştım ama artık sıkılmaya başladım. Aslında, çok uzun süreli bir çalışma hayatım da olmamıştı. Bir yıl sonra, kızım iki yaşına geldiğinde tekrar çalışmak istiyorum. İyi bir bankada iş bulabilmek için ne yapmalıyım?"
Ceren A.

Bir yıl sonra çalışmak istiyorsanız, bu kendinizi geliştirmek için uzun bir süreye sahip olduğunuz anlamına geliyor. Annelik zor ve zaman isteyen bir sorumluluk; ancak yine de kendinize vakit ayırmaya çalışmalısınız. Okuyarak ya da eğitim, kurs alarak kendinizi geliştirmeye çalışın. Ancak temel nokta neyi nasıl anlattığınız, söylediğinizdir. İşe dönmek istemeniz zaten motivasyonunuzun bir göstergesi. Başvurduğunuz iş, niteliklerinize uygun olduğu sürece, bu dönemi de iyi değerlendirdiğiniz takdirde işverenlerin bu konuda tereddüt yaşayacaklarını sanmıyorum.

PROBLEM 4: "HAYALİMDEKİ İŞİ BULAMIYORUM"
"İki yıl önce üniversiteden çok iyi bir dereceyle mezun oldum. Fakat ekonomik kriz araya girdi, hayalimdeki işi bir türlü bulamadım. CV'mdeki bu boşluğu örtmeye çalışarak, kendimi işverene nasıl başarılı bir şekilde sunabilirim?"
Sevgi C.

Okulunuzu bitirdikten sonra çalışmadığınız bir dönem olabilir. İş hayatınıza ara vermiş değilsiniz; sadece istediğiniz, hayal ettiğiniz, başarılı olacağınıza inandığınız bir iş bulamamışsınız. Bu durum, zaten deneyimsiz ya da az deneyimli çalışan arayan firmalar için büyük bir sorun değil. Tabii ki kendinizi hem yazılı olarak (öz geçmişinizde) hem sözlü olarak (mülakatlarda) doğru ifade edebilirseniz... Bu arada size önerim, çalışmadığınız dönemde kendinizi geliştirmeniz olacak. Kurslara gidebilir, kitaplar ve internetteki ücretli-ücretsiz eğitimler yoluyla farklı konularda bilgi edinebilir ve öz geçmişinizi zenginleştirebilirsiniz. Yabancı dilinizi geliştirebilir, bilgisayar konusunda bilginizi artırabilirsiniz. Bunun yanında, sosyal sorumluluk dahilinde yapacağınız her etkinlik, sizin için önemli bir avantaj olacak.

 
Alıntı
Kaynak : Elelesponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
6721 Gösterim
Son İleti 13 Mart 2011, 23:24:12 Paz
Gönderen: benobu
4 Yanıt
3030 Gösterim
Son İleti 21 Ağustos 2008, 22:28:15 Prş
Gönderen: darjmam
18 Yanıt
6342 Gösterim
Son İleti 26 Nisan 2009, 18:18:53 Paz
Gönderen: çocuk
0 Yanıt
1574 Gösterim
Son İleti 30 Mayıs 2009, 15:36:54 Cts
Gönderen: muraturkom
0 Yanıt
1582 Gösterim
Son İleti 20 Mart 2011, 23:45:45 Paz
Gönderen: özgüя şαнιη
0 Yanıt
3000 Gösterim
Son İleti 07 Mart 2014, 21:17:57 Cum
Gönderen: Derya
3 Yanıt
4208 Gösterim
Son İleti 30 Mayıs 2014, 22:31:05 Cum
Gönderen: Derya

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31