Gönderen Konu: Sevmek ve İfade Edebilmek  (Okunma sayısı 5031 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

• Site Sahibi
  • *
    • KendiniGelistir.COM
Sevmek ve İfade Edebilmek
« : 26 Mart 2011, 08:43:54 Cts »

sponsorlu reklamlar

Sizlerle başımdan geçen iki olayı paylaşmak istiyorum;

İlki,
1994 senesi, üniversite yılları, sayın Hasan Yılmaz hocamın psikoterapi ile ilgili bir dersinde geçen bir cümlesi beni çok etkilemişti.

"Sevdiklerinize sevginizi söylemekte geç kalmayınız, varsın onlar bunu biliyor da olsa siz yine de onlara, onları ne kadar sevdiğinizi söyleyin..."

Çok sevdiğimiz!! Nobel ödüllü yazarımız bir kitabında şöyle demişti hatırlarsınız, "bir gün bir kitap okudum, hayatım değişti.." İşte benim ki de aynı hesap bu sözü duydum, doğrudan babam aklıma geldi. Babamı çok seviyorum fakat bu zamana kadar bunu ona ne söyledim ne de gösterebildim. Ona bir şekilde durumu açmalı, ona sarılmalı ve sevdiğimi söylemeliyim diye düşündüm. Annemle bir sorun yok bildiğiniz ana-oğul ilişkisi yani. Fakat baba "Koskoca Hacı Hasan Veli" Ciddi, otoriter, eleştirel bildiğiniz baba işte. Gencim, ergenliğin o tartışmalı yılları henüz geride kalmış. Hala benle ilgili kafasında yaşanan olumsuzluklarla, asiliklerimle ilgili duyguları taze...

Ama bir şekilde bütün zorlukları aşıp kendime ve babama rağmen onunla duygularımı paylaşmam gerekiyordu. Mayıs ayı, hafta sonu Alanya'ya gittim ailemi görmeye. Akşamında babama;

-Baba senle özel bir konu konuşmak istiyorum dedim

Televizyonda haberleri izlerken bana döndü;

- Ne o hayırdır, bir kız meselesi mi var? dedi? Hayır deyince paran mı bitti? diye yeniledi sorusunu.

Beni biraz dinlemeni istiyorum dedim ve heyecanımı yenerek başladım babama anlatmaya;

- "Baba, ilkokuldan sonra Gazipaşa da yatılı okudum, sonra lise Alanya da ardından Üniversite, her zaman bana destek oldun.Ne zaman paraya ihtiyacım olsa beni parasız bırakmadın. Bizler için çok şeyler yaptın fakat ben düşünüyorum da keşke bana arada sarılıp canım oğlum da deseydin. Sanırım tüm yaptıklarından daha fazla anlam ifade ederdi bana" dedim ve baltayı taşa vurdum.

Babam, bir anda kızardı, sinirlendi ve başladı benim ne kadar nankör bir evlat olduğumu, benim için yaptıklarını bana anlatmaya...

"Kendisi yememiş, bize yedirmiş, içmemiş içirmiş....bilirsiniz işte.Çocukluğundan itibaren kendi çektiği imkansızlıkları ve sıkıntıları bir bir saymaya başladı...Eşine zor raslanır zor bir hayat gerçekten. Dedem, babam henüz 3,5 yaşındayken ölmüş, babaannem ise 5 yaşındayken ölmüş. 5 yaşında anasız ve babasız kalmışlar amcamla beraber 2 kardeş. Sonra amcası almış yanlarına o da 1 yıl sonra ölmüş..Annelerinin babası (dedesi) almış yanlarına ama tam bir zorba, hem sabahtan akşama çalıştırır hemde her gün dövermiş...Kıtlık yılları, babam 1930 doğumlu, bahsettiğim yıllar 2. dünya savaşı öncesi ve zamanları, meşhur kıtlık yılları.Var olan tarlalarının büyük bir kısmı elden çıkmış,oysa ki dedeleri ağa bir adam bir sürü kahyası olan bir kişi...Uzatmayayım tırnakları ile kazıyarak oluşturduğu onurlu bir hayat, yer satmadan yer ve yuva yapan,7 çocuk büyüten, ilk eşinin ölümü geride kalan ve 4 yetiminin sorumluluğu 2. evlilik, mutlu bir yuva..ayrılık gayrılık olmadan aileyi bir arada tutabilmiş bir baba...

Baktım babam kopmuş gidiyor, anlattıkça fenalaşıyor. Yerimden kalktım, Omuzlarından tuttum ve;

"-Baba, tüm bu anlattıklarını biliyorum ve seni sonsuz takdir ediyorum, benim sana söylemek istediğim şu. SENİ ÇOOOOKK SEVİYORUM. BUNDAN SONRA SANA SIKICA SARILMAK İSTİYORUM. SENİN VARLIĞIN YETER, BUNDAN BÖYLE SANA DAHA YAKIN OLMAK İSTİYORUM" dedim ve ona sarılıp öptüm.

Babam önce afalladı, şaşırdı, ne diyeceğini, nasıl davranacağını pek kestiremedi,bir iki yutkundu ve gözlerinden yaş damlacıkları süzüldü. Biliyordum ki ona anne-babası doya doya sarılamamıştı, sarılmaya ömürleri vefa etmemişti. Hiç kimse onun için bir şeyler yapmamış, geceleri üstünü örtmemiş, ona hediye almamıştı..Tüm bunları hatırladı...Bunları konuştuk ardından...

Canım Babam, iyi ki varsın, iyi ki sağ ve sağlıklısın...Seni çooookkk Seviyorum.Ve bunu o da biliyor.

İkinci olay;
1999 yazı Temmuz ayı, Alanya ya gittim yaz tatilim için. Yakup abim, tanıdığı bir bayanın "kardeşin Psikolojik danışmanmış, lütfen gelince beni bir görüştür" diye iki aydır kendisine ısrarlı talebinden bahsetti. Bilirsiniz danışmanlığın öyle tatili, seyehati, kahvesi, misafirliği yoktur. Yakaladığın yerde fırsatı değerlendir. Herneyse; biraz sızlanıp tamam günü ve yeri sen ayarla dedim. Ertesi akşam bir sahil restoranının sakin bir kenarında içecekleri yudumlarken görüşmemize başladık.

Bayan,30- 35 yaşlarında, kendi işi olan, üniversite mezunu bir kişi. Anlattıklarını özetliyeyim; bayanın annesi ölünce 3 kardeş olarak babalarının yalnız kalmaması için, yada babalarının isteği,babaları yeniden evlenmiş. İkinci eşinden 2 çocuk sahibi olmuş.Fakat bu 3 kardeş büyükler olarak evden taşınmışlar kendi yuvalarını kurmuşlar. Babası ile araları zaman zaman limoni imiş ve bir ay öncesi babası onları yemeğe davet etmiş, yemekte karşılıklı atışmışlar, tartışıp kavga etmişler. "Babama sinirlendim ve bende onu kırıcı sözler sarf ettim, çarpıp kapıyı çıkıp gittim" dedi. Bu olaydan üç hafta sonra babası ani ölüm-kalp krizi ile vefat etmiş. Yemekten sonra bu arada hiç konuşmamışlar tabi... Bir haftadır ağlamaktan kendini alıkoyamama, vicdan sızısı, ve suçluluk...

Bayanın ifadesi ile sorun babasının ölümü ile ilgili olarak onu kaybetme acısı, ölümü kabullenememe değil..
"- Babamla kavgalı ayrıldık, oysa ben onu çoooookk seviyordum, ben onu kırmak da istememiştim, oysa ben bunları babama söyleyemeden onu kaybettim, o benim, onu ne kadar sevdiğimi bilmiyordu!! keşke bunu ona söyleyebilseydim...." Hıçkırıklar...

....................

Uzun lafın kısası sevdiklerinize, duygularınızı açmak için geç kalmayın, Siz sevginizi, yüreğinizi açın, bırakın onlar ne tepki verirlerse versinler...Önemli olan sizin içinizde kalmasın... Onlar zaten biliyor!! öylemi varsın bilsinler bir daha söyleseniz ne çıkar? Öyle telefonla, mesajla falan değil... Oturun, alın kalem kağıdınızı uzuuuuuun uzun onun size ne anlam ifade ettiğini, sizler için yaptıklarının farkına vararak ve bunu onlara hissettirecek şekilde yazın....Altına da kooocaman ekleyin " SENİ SEVİYORUM" diye.( Fakat bunu yaptığınız bir hatanın özrü gibi veya para istemek için ortam yumşatması gibi değil, herşeyden bağımsız samimi yapınız :-))))

Lütfen alacağınız tepkileri buraya yorum olarak yazarsanız çok mutlu olurum.

Sevgiyle kalın...
Alıntı
Yrd.Doç.Dr. Mustafa USLU
Psikolojik Danışman

Çevrimdışı crt

• Moderatör
  • *
    • http://www.enpama.com/
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2011, 10:07:13 Cts »
'Seviyorum'sözünü söylemesi kolay bu sorumluluğunu taşıyabilmekse zor iştir...
  Sevgi dürüstlüktür ..Sevgi emek ister ...
Seni seviyorum' diyen, Seni gerçekten seven değildir.. Seni gerçekten seven... 'Seni seviyorum' demeye çekinendir..
Baktım fazlaca çiğneniyor emeklerim  bıraktım artık kullanmıyorum bu sözü...
Özgür:)Konu anlamlı gerçekten güzeldi teşekkürler..

Çevrimdışı Özlem

• Kendini Aşan Gelişimci
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2011, 22:58:34 Cts »
Bu konuda açık olan bir insanım ve her fırsatda benim için önemli olan insanlara bunu göstermekten çekinmem. Bunun geri dönüşümleride hep çok güzel oldu. Bencede sevginizi göstermekten çekinmeyin ve ertelemeyin.

Çevrimdışı eniseoz

• Yeni Gelişimci
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2011, 23:42:13 Cts »
Bende sevdiğimi söyleyemeyenlerdenim özellikle anneme bırakın seni seviyorum demek sevdiğimi belli eden hareketlerden bile çekiniyorum bu duygumu da kıramıyorum malesef :(

Çevrimdışı cantuuu

• İşi Kavrayan Gelişimci
« Yanıtla #4 : 27 Mart 2011, 00:40:00 Paz »
Seni seviyorum kelimesi çok sıradan gelir....
Bir insan ömründe kaç kişiyi sevebilir ki....
Sevginizi belli etmek sadece sözlerle olmaz hatta bazen öyle bir davranış sergilersiniz ki 100 defa seni seviyorum demekten daha da anlamlı olur.

Anne babanıza sevdiklerinize, sarılın,elinden tutun, yardım edin, konusun, dinleyin ve anlamaya çalışın ve gözlerinin içine bakın o iki kelime söylenmesede o sizin onu ne kadar çok sevdiğinizi anlayabilecektir.

Çevrimdışı crt

• Moderatör
  • *
    • http://www.enpama.com/
« Yanıtla #5 : 27 Mart 2011, 09:03:05 Paz »
"Seviyorum" sözcüğünü kullanmak biraz da alışkanlık gibime geliyor...
İyi günde herkes seviyorda çıkar çatışması başladığı an hepsi firari (: 

Çevrimdışı cantuuu

• İşi Kavrayan Gelişimci
« Yanıtla #6 : 27 Mart 2011, 09:07:09 Paz »

:)

Çevrimdışı eniseoz

• Yeni Gelişimci
« Yanıtla #7 : 29 Mart 2011, 23:19:51 Sal »
Gerçekten seveni ayırabilmekte bi marifet tabiki :)

Çevrimdışı özgüя şαнιη

• Site Sahibi
  • *
    • KendiniGelistir.COM
« Yanıtla #8 : 30 Mart 2011, 09:20:15 Çrş »
Gerçekten seveni ayırabilmekte bi marifet tabiki :)

İşte bu yoruma şapka çıkar  ::)

Çevrimdışı zambak

• Girişimci
  • **
« Yanıtla #9 : 30 Mart 2011, 10:30:18 Çrş »
insan çocuğu olduktan sonra sevgiyi sevgiliyi sevmeyi, anne baba kardeş sevgisini, arkadaş sevgisini daha bir farklı hissediyor...her taşı yerine daha iyi oturtabiliyor, öncelikleri doğru sıralanmaya başlıyor... hani hep büyükler derler ya çocuğunuz olunca anlayacaksınız... gerçekten yani bence sanki yaşam her yönü ile boyut değiştiriyor.... anlamadığınız bir sürü şey anlamını kazanmaya başlıyor.... çocuğunuzu sevdikçe anne ve babanızı da farkederek sevmeye başlıyorsunuz.... çok şükür hem sevildiğimi hissediyor, hemde hissettirdiğimi biliyorum.... sonuç huzur ve mutluluk oluyor... ::)

Çevrimdışı cantuuu

• İşi Kavrayan Gelişimci
« Yanıtla #10 : 03 Nisan 2011, 13:20:29 Paz »
Doğar büyür ve yaşamaya devam ederiz,

Yaşarken burnumuz büyür, saçlarımız uzar, yüzümüzde kırışıklar çıkmaya başlar...

Tek bişey değişmez , GÖZLERindeki ışık...

Söze ne gerek var ki gözün deki ışık sevginin en büyük anlatım şeklidir..

sponsorlu baglantilar