Gönderen Konu: Gönüllü olmaya ne kadar gönüllüsünüz?  (Okunma sayısı 1980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgüя şαнιη

  • Site Sahibi
  • *
  • İleti: 3.864
  • Cinsiyet: Bay
    • KendiniGelistir.COM
Gönüllü olmaya ne kadar gönüllüsünüz?
« : 15 Ağustos 2015, 11:04:17 Cts »

sponsorlu reklamlar

Gönüllülük hareketi, gönül gücüyle büyümeye devam ediyor. Üstelik gönüllüler sadece yakın çevrelerine değil dünyanın her köşesine gönüllü yardım ellerini uzatıyor. Peki sizde bir gönüllü adayı mısınız? İşte yeni başlayanlar için gönüllülük hareketi…

Gönüllü Projeler Sitesi: Volumeteer.org

Dünya turu yapmak ya da dünya çapında gönüllülük fırsatlarıyla ilgili misiniz? Eğer hayatınızın yoğun dönemine bir ara vermek istiyorsanız, organik çiftlikler, hostel, sivil toplum örgütleri, aileler, sosyal girişimler ve deniz ile ilgili alanlarda gönüllü olabileceğiniz çok sayıda seçenek var. Gönüllü olarak önce dünyayı, sonra kendinizi keşfedin!
Volumeteer.org bu şekilde farklı ülkelere gidebileceğiniz ve gezebileceğiniz organizasyonlardan bir tanesi ayrıca 2014 yılında oluşturduğu sosyal fayda ile İstanbul Bilgi üniversitesi ve Sylvan Laureate Foundation tarafından yılın 10 sosyal girişiminden biri seçildi.

Avustralya’dan Zambiya’ya kadar gönüllü olmak

Avustralya’dan Zambiya’ya, Çin’den Kanada’ya gönüllülük fırsatları sağlayan online bir platform ve Türkiye’de bir destek ekipleri bulunmakta. Türkiye sayfalarında felsefeleri şu şekilde tanımlanıyor “Volumeteer.org olarak sosyal fayda ve paylaşım ekonomisitemelli bir sosyal girişimiz ve dürüstçe birkaç saatlik yardımınızın karşılığı olarak yeme, içme, konaklamanın yanında dost canlısı ev sahibinizi, gideceğiniz bölgenin yaşam tarzını ve yaşadığı çevreyi tecrübe etme fırsatını sunuyoruz.”
Kısacası yurtdışına çıktığınızda, gönüllülük işleri için insanları çağıran ve ücretsiz konaklama, yemek sağlayan sivil toplum örgütleri, hosteller, kendi dilinizi öğretebileceğiniz kurumlar, aile yani ya da çiftlik gibi yerlerde çalışma fırsatına sahip olabilirsiniz .Gönüllü olduğunuzda, yaklaşık olarak haftada 4-5 gün, günde ise 4-5 saat çalışıyor olacaksınız.
Bir çok proje olmasına rağmen, genellikle yapılacak işler ortalama 5 gün ve haftada ortalama 20 saat sürer. Ayrıca volumeteer.org size uçak biletlerini de kapsayan projeler sunuyor ve bu projelerde de yine sosyal fayda amaçlayan bir konumda yer alıyorsunuz

Yurtdışından gönüllü olmanın riskleri nelerdir

Volumeteer.org web sitesinden eşleştiğiniz gönüllülük programlarında bazen sürprizler olabilir çünkü bu programlar genellikle kurallara bağlı bir yol izlemez ve kuralları siz ve host oluşturur. (Peşin ödemeli kurallı gönüllülük kamplarıyla karşılaştırıldığında). Çünkü bu programların bir çok farklı boyutu vardır mesela yol ve gönüllü olacağınız yere transferleriniz gibi ve siz bu gönüllülük işinde daha önce hiç tecrübe edinmemiş olabilirsiniz. Ayrıca hostunuza mesaj göndermeden önce detayları kontrol etmelisiniz. Konaklamanız köy gibi yer de olabilir (İnternetsiz ve elektriksiz olması mümkün). Bazı işler yoğun ve yorucu ya da ilginizi çekmiyor olabilir.

Zaman kaybı olabilir. Bu sizin hostunuza göre değişir ama boş vakitleriniz limitli olabilir. Ortalama olarak günde 5-6 saat ve haftada 5-6 gün çalışırsınız.
Eğer asıl amacınız seyahat ve keşif ise, bunu boş günleriniz ya da hafta sonundansa; işe başlamadan önce ya da iş bittikten sonra planlamanız daha iyi olabilir. Haftanın büyük kısmında yorucu bir iş yapacak olursanız, boş günlerinizi dinlenerek geçirmek isteyebilirsiniz.
Masa başı yapılan işlere alışkın olan gönüllüler için, fiziki işler yorucu olabilir.

Gönüllü olmanın yararları

Ekonomiktir. Volumeteer.org değişim programlarının en büyük yararlarından birisi tabii ki ekonomidir. Günde sadece birkaç saat çalışarak (Programa bağlı olarak genellikle 4 saatten 6 saate), ücretsiz konaklama ve yemek elde edersiniz. Hotel ve restoranların artan fiyatları düşünülünce (özellikle gelişmiş ülkelerde), bu büyük bir bütçe tasarrufudur.
Eğiticidir. Çoğu uzun dönem seyahat şekilleri gibi, volumeteer.org başka bir kültürün içine girip tanımanıza yardımcı olur. Ayrıca hiç beklemediğiniz yetenekleri kazandığınızı göreceksiniz. Bu; arıcılık, hayvancılık, iyi kazıcılık ya da hostunuzun o gün ihtiyacı olduğu herhangi bir işi de içerebilir. Tuvaletin sıkça tıkanmamasını ümit ediyoruz..
Ev gibi rahattır. Çoğu host, gönüllülere kendi evlerinde bir oda verir ve günün sonunda bir aile gibi hep birlikte akşam yemeği yenir. Eğer temel amaçlarınızdan biri kültürlerarası değişim ise, yorucu bir iş günü sonrası hep beraber yemek yemekten daha iyi bir yol var mıdır?

Her yerdedir! Fırsatlar 6 kıtada, çok çeşitli iklim bölgelerinde ve hemen her dilde mevcuttur siz sadece rotanızı seçebilirsiniz.
 

Alıntı
Yazar: Ayşenur Aydınsponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
42 Yanıt
8621 Gösterim
Son İleti 28 Temmuz 2012, 23:31:32 Cts
Gönderen: salihinancii
9 Yanıt
2831 Gösterim
Son İleti 06 Mart 2009, 17:53:06 Cum
Gönderen: Korsan
12 Yanıt
5833 Gösterim
Son İleti 01 Eylül 2009, 11:55:12 Sal
Gönderen: ASLIHAN
9 Yanıt
3056 Gösterim
Son İleti 03 Ekim 2009, 16:08:00 Cts
Gönderen: Flamingo
10 Yanıt
3618 Gösterim
Son İleti 22 Eylül 2010, 17:02:56 Çrş
Gönderen: crt
5 Yanıt
6436 Gösterim
Son İleti 28 Mayıs 2011, 11:30:07 Cts
Gönderen: crt
3 Yanıt
1923 Gösterim
Son İleti 28 Mart 2012, 08:21:03 Çrş
Gönderen: Burcu34

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31