Gönderen Konu: Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..  (Okunma sayısı 4735 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı crt

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 8.438
 • Cinsiyet: Bayan
  • http://www.enpama.com/

sponsorlu reklamlar


  Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları
 

Ne zaman okuma ile ilgili bir yazı yazılsa veya bir konuşma yapılsa toplumumuzun okuma alışkanlığının olmadığından dem vurulur. Sebep olarak da sözlü gelenekten gelen bir kültürümüz olduğu veya ekonomik sebeplerden dolayı insanlarımızın okumayı istemedikleri gibi bir çok sebep öne sürülür..
Peki ne yapmalı?

Açık söylemek gerekirse büyükler için yapacak çok bir şey yok..
 Çünkü bütün köklü alışkanlıklar çocukluk yıllarında elde ediliyor. Eğer siz yetişme çağındaki bir çocuğa okuma ile ilgili bir bilinç verir ve bunun takibini yaparsanız başarıya ulaşırsınız. Bu yazıda çocuklarda okuma alışkanlığını geliştirmek için bazı öneriler bulacaksınız.
Okuması ve uygulaması kolay olsun diye maddeler halinde yazmayı tercih ettim.

1. Alışkanlıklar küçük yaşlarda kazanılır..
 Dolayısıyla çocuğunuza daha okuma yazmayı öğrenmeden kitabın önemini kavratacak uygulamalar içinde olmalısınız. Kitap sadece belirli yaştaki insanların okuması gereken bir şey değildir. Her yaşın kitabı vardır. Çocuğunuz ilkokula başlamadan ona alacağınız boyama kitapları veya sesli kitaplar onun kitabı ve okumayı sevmesinde ilk adımları atacaktır. Eğer çocuğunuzun eline küçük yaşta oyuncak silah veriyorsanız hiç boşuna mafya dizilerini suçlamayın.

Çocuğunuz belki okula gitmeden önce okuma yazma bilmiyor olabilir..
 Ama siz biliyorsunuz. Dolayısıyla çocuğunuz ile kitap arasındaki ilk bağlantıyı siz kuracaksınız. Bunu ona kitap okuyarak yapabilirsiniz. Uyumadan önce kitap okumak ideal bir yol olabilir.

2. En iyi eğitim örnek olmaktır..
 Çocuğunuz muhakkak sizi ve diğer aile bireylerini kitap okurken görmelidir. Her akşam evlerde dizi saatleri uygulaması yapılıyor. Peki, kitap saati uygulaması neden yok? Günün belirli bir saatinde bütün aile bireyleri aynı anda kitap okuma saati düzenleyebilir. Çok değil günde yarım saat veya bir saat kitap okuma seansı çocuğunuza inanılmaz bir motivasyon kazandıracaktır.

3. Evinizde kitap konuşulmalıdır..
 Kitap okumayı destekleyen bir diğer uygulamada kitabı günlük hayatın içine sokmaktır. “Falanca kitap çok güzelmiş, şundan bahsediyor, aynı yazarın şu kitabı da güzel” gibi sözler muhakkak çocuğunuzun zihninde yer edecektir. Bir süre sonra o da okuduğu kitaplardan bahsedecek sizin gibi konuşabilmek için daha fazla okuma yolunu seçecektir.

4. Kitap en güzel hediyedir..
 Her akşam elinde hediyeler ile eve gelen bir baba her çocuğun hayalidir. Ama baba her akşam çikolata getiriyorsa bu ancak çocuğun dişlerinin çürümesini sağlar Çocuğunuza her fırsatta kitap hediye etmeye çalışın. Çünkü hediye almak sevindirici bir olaydır. Bu olay ile kitap fikri üst üstte geldiğinde çocukta kitabın sevindirici ve değerli bir şey olduğu izlenimi uyanacaktır.

5. Her çocuğun bir kütüphanesi olmalıdır..
 Çocuğunuzun odasına yapacağınız masrafın küçük bir kısmını kütüphane için ayırmaya ne dersiniz? Hatta imkân varsa çocuğunuz kendi kütüphanesini kendisi yapmalı, süslemeli, boyamalı… Bu şekilde kitabı ve kütüphaneyi daha çok sahiplenecektir. Birde üstüne “Ali’nin Kütüphanesi” yazdınız mı tamam Kütüphane çocuğunuzda kitap alma, kitap edinme ve biriktirme davranışlarında önemli katkılar sağlayacaktır.

6. Çocuğunuzu mutlaka kitap evlerine ve kitap fuarlarına götürün..
 Çocuğunuz devamlı süpermarket gezmelerine gideceğine biraz da kitap gezmelerine gitmiş olsun. En azından ayda bir düzenli olarak bir kitap mağazasını ziyaret edin. Çocuğunuzla beraber kitapları karıştırın, yeni çıkan kitaplara bakın bütçenize göre ona bir kitap alın.

Özellikle kitap fuarları kitap bilincini geliştirmek için önemli fırsatlardır..
Kitabın ne kadar değerli bi araç olduğunu insanlara hatırlatır. Aynı zamanda birçok insanın kitaplarla ilgilenmesi kitap okumanın olağanüstü bir şey olmayıp doğal, olması gereken bir davranış olduğu konusunda çocuğa bir fikir verecektir.

7. Kitap istatistikleri tutun..
 Çocuğunuza küçük bir defter alıp okuduğu kitapları not etmesini söyleyin. Her ay sonunda, her yıl sonunda okuduğu kitap sayılarını tespit edin. Kitap sayılarında artış varsa onu ödüllendirin. Aynı zamanda tutulacak deftere kitaplardan alıntılar da yazılabilir.

8. Çocuğunuzu kitap seçimi konusunda yönlendirin..
 Yukarıda bahsettiğimiz gibi her yaşın kitabı vardır. Daha ilkokuldaki çocuğun önüne ağır dünya klasiklerini koyarsanız baştan kaybetmiş olursunuz. Çocuğunuzun yaşına göre okuması gereken kitapları tespit edip bunları çocuğunuza önerin. Fakat bu kitabı okuyacaksın diye baskı yapmayın. Çocuklar eğlenceli kitapları diğerlerine tercih edebilirler. O zaman yemek seçiminde uyguladığınız taktiği hatırlayın. Sebze yemeğini yemeyene tatlı yok! Çocuğunuza eğer bu kitabı okursan diğerini de okuyabilirsin tarzı yaklaşırsanız iki kitap birden okumasını sağlamış olursunuz.

9. Çocukların kitap yazarlarını tanımasını sağlayın..
 Gerek vefat etmiş, gerek yaşayan yazarları tanımak çocuğunuzun okuma bilinci konusunda önemli bir adımdır. Özellikle kitap fuarlarına, imza günlerine çocuğunuzu götürüp yazarları görmelerini ve konuşmalarını sağlayın. Çocuk yazarını bildiği bir kitabı daha heyecanla okuyacaktır.

10. Yazmak okumayı destekleyici bir aktivitedir..
 Bir şey üzerine yazı yazmak o şeye alıcı gözüyle bakmak demektir. Çocuğunuza kitap üzerine bir şeyler yazmasını önerin. Her kitap üzerine yarım sayfa kadar yazı yazsa ve bunları biriktirse oldukça büyük bir hazine oluşturuyor demektir.

11. Kitap ile ilgili dergileri, yazıları ve televizyon programlarını takip edin..
 Televizyonlarımızda pek kitap üzerine program yok ama kitap üzerine yayınlanan gazete ekleri, dergiler, internet siteleri var. Çocuğunuza rehberlik ederek bunları takip etmesini sağlarsanız okuma davranışı desteklenmiş olur.

12. Çocuğunuzu kütüphaneye götürün..
 Kütüphaneler internet sayesinde yavaş yavaş eski işlevselliklerini yitirse de kitap kurtları için hala vazgeçilmez yerler. Uygun bir zamanda çocuğunuz kütüphaneye götürüp kütüphaneyi gezdirin. Eğer kütüphaneye üye olması mümkün ise kendi kendine kütüphaneye üye olmasını sağlayın. Bu şekilde kütüphaneyi benimsemesi kolaylaşacaktır.

13. Kelime oyunları kitap okumayı teşvik edebilir..
 Gerek elektronik ortamda, gerekse klasik anlamda birçok kelime oyunu bulunuyor. Çocuğunuzu şiddete dayalı oyunlar oynaması yerine bunları oynamasını tavsiye edin. Hatta beraber ailecek oynayın. Çocuğunuza ne kadar kelime bilirse bu oyunlarda o kadar başarılı olacağını çok kelime bilmenin yolunun da çok okumaktan geçtiğini söylemeyi unutmayın.

14. Dergi, gazete ve diğer yayınlar takip edilmelidir..
 Okuma alışkanlığı sadece kitap ile sınırlı değildir. Belki kitaplar çocuğunuza sıkıcı gelebilir. Bu durumda dergiler imdadınıza yetişir. Özellikle çocuk dergileri cezp edici tasarım ve içerikleri ile çocukların gözdesidir. Bütçeniz el veriyorsa bir çocuk dergisine abone olabilirsiniz.

15. Çocuğunuzun kitap için para biriktirmesini sağlayın..
 Çocuğunuza istediği her kitabı almayın. Bazı kitaplar için para biriktirmesini sağlayın. Böylece kendi parasıyla kitap almış olacak ve kitabı daha çok sahiplenecektir. Bu alışkanlığı ilk başlarda harçlığına bir kitap zammı yaparak yerleştirmek mümkün olabilir. Örneğin 2 YTL harçlık alıyorsa 1 YTL kitap zammı yapılabilir. Çevrimdışı Ebru

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 3.966
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2010, 19:38:28 Cts »
Gerçektende okuma alışkanlığı kazandırabilmek adına,güzel öneriler barındıran bir yazı olmuş.
Kendi adıma kütüphaneden çok faydalanan bir öğrenci idim.Ancak internet sayesinde şimdi ki öğrenciler tarafından pek rağbet görmüyor.Aslında oranın havası,kokusu bile bir başka :)

Çevrimdışı dideM

 • Kendini Aşan Gelişimci
 • ******
 • İleti: 6.021
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2010, 02:21:28 Pzt »
Önemli bir konu ve çok yararlı olmuş. Öncelikle teşekkürler crt.

En iyi eğitim örnek olmaktır; kesinlikle katılıyorum ve kitaplardan bahsetmek tabiiki.

Çevrimdışı crt

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 8.438
 • Cinsiyet: Bayan
  • http://www.enpama.com/
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2010, 02:25:24 Pzt »
Didem: )Teşekkür ederim canım ..

Çevrimdışı prenses35

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.362
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2010, 17:49:53 Pzt »
"Kitap en güzel hediyedir.."
beni en çok sevindiren hediye kitaptır :)
bütün gün kitap okusam bıkacağımı sanmam..
çocuklara ise küçükken ouma alıskanlığı kazandırılmalıdır,
çocukları uyuturken onlara masal kitabı okumak,çocuğun hayal dünyasını da genişletir
okumanın faydaları anne,baba tarafından anlatılmalı ki çocuk niye okunması gerektiğini anlasın..

Çevrimdışı efem

 • Yeni Gelişimci
 • ***
 • İleti: 198
 • Cinsiyet: Bay
  • hanedeyim
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2010, 01:45:37 Sal »
senin çocuğun çok şanslı olucak bence prenses  ::)
aynı zamanda eşinde öyle  ::)

Çevrimdışı birtanem

 • Girişimci
 • **
 • İleti: 89
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2010, 12:37:01 Sal »
Güzel bir yazıydı emeğinize sağlık. Yazılanların büyük bir bölümünü günlük yaşantımızda oğluma uyguluyorum ve çoğu zaman başarılı oluyorum. Kitap sevgisi konusunda anne ve baba modeli gerçekten çok önemli ve ben de kitaplara olan tutkumu can babama borçluyum. Teşekkürler....

Çevrimdışı Su Perisi

 • Kendini Aşan Gelişimci
 • ******
 • İleti: 6.813
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2010, 13:06:14 Sal »
Nasıl kaçırmışım bu güzel konuyu :)

Hangi cümleye cevap versem kararsız kaldım o yüzden genelleme içinde yapayım:)


Alışkanlıklar küçük yaşlarda kazanılır..

Bu tezi izninizle çürüterek yoruma başlayım:) Küçükken bir tane bile kitabım yoktu ve ailemden tek bir kişi okuma adına tek bir eylemi bile yoktu,okumaya çoçuklarıma-ilk çoçuğumu- okuma alışkanlıgı kazandırmak,hayal dünyasını geliştirip pratik düşünmesi ve uykudan önce sakinleşmesi için okuyarak başladım o günden beridir de okurum,okurum,okurum:)Bizim evde tv az açılır çok naidirdir..Pcde vakit geçirmek isteyenlerin yolu kitap okumadan geçer  ::) Yoksa oturamazlar :P
Dün biraz fazla kaldılar tv başında,bende kapayıp hemen odalarına  masaları kurup-kütüphane havası vererek- 10,30dan sonra kitap okuma seansı düzenledim,bir ara baktım,çoçuklardan biri zaiyat vermiş-uyunuş- diğeri bana kendi kitabımı okutturuyor  ;D Uyanıkki ne uyanık:D Kitap okurken ilgilerini çeksinler diye yüz mimiklerimden olsun,bana sorduklarında"konusu ne en anlatıyor" dediklerinde merak uyandıracak şekilde anlatırım sonrası bir bakmışım onlar bırakmış bana okutuyorlar kitabı  ;D


Kitap en güzel hediyedir..
Bu sene sevdiklerime sürekli kitap hediye ettim,artık hediye verecek bir durum olsa evde"anne bu seferde kitap verme nolur" tepkisini aldım  ;D


Kitap istatistikleri tutun..
Bunu okumaya başladıkları an özel bir defterde yaptık:)
Okudugu yazarı,ismini, ve tarihini yazıp kitabın türü ilede not alarak yazdırdım böylelikle okudukları kitaplar ve yazarlarını unutmadılar..:)


Her çocuğun bir kütüphanesi olmalıdır..
Evet evde her bireyin kendine ait bir kütüphanesi var ama ortanca benim kütüphanemden kitap aşırıyor bunu yasaklasam hiç fena olmayacak :)-okuyarak geçirse canım acımayacak,okumadan transfer etmesine dayanamam- :)

Çocukların kitap yazarlarını tanımasını sağlayın..
Yukarda yazılanların hepsini ben okumaya başladıkları andan itibaren yaptım:) Kitap okurken her eline aldıklarında önce ismini sonra yazarını okuyarak başlamalarını böylelikle okuduğu kitaplar hakkında bilgi edindirirdim...Ön sayfasındaki yazar ile kısa tanıtımıda bana okumalarını benimde okudukları kitap ve yaarla ilgili bilgim olmasını istediğimi söyleyerek-küçük bir yalanla- yazarı tanımalarını sağlardım:)


Kitap ile ilgili dergileri, yazıları ve televizyon programlarını takip edin..
Kitapla ilgili özellikle bilimsel dergilere aboneliğimiz vardır-bilim çoçuk,miço, aklıma gelenler-elimizden geldigi kadar takip ettiriyorum..Dün kızımın okudugu "Geçit vermeyen çanakkale" adı altında karikatürlerle süslenmiş bilimsel  ve tarihsel kitabı okurken hem öğreniyor hem eyleniyor:)-bende okumayı düşünüyorum,karikatürlerle süslemiş ince nuanslar var-

Çocuğunuzu kütüphaneye götürün..
Dün gece odalarında kütüphane oluşturduğumuzda karar verdik:) Kızım sevindi,ortancada "ben gelmem,gelirsemde kitap okumam okuyanları gözlemeyi severim kabul ederseniz gelirim" dedi bizi gülümsetti:) Götürüp götürmeme konusunda kararsız kaldım,kardeşi gelsin dersden onunla  ortak bir karar verelim götürüp götürmeme konusunda:)

Çocuğunuzun kitap için para biriktirmesini sağlayın..
Bunuda yapıyorum:) Alacakları kitapları kendilerinin şeçmesini ve parasını kendi ceplerinden kesilecegini belirtiyorum,böylelikle aldıkları kitap daha değerli oluyor ve okumamazlık etmiyorllar:)


Ctr :) Çok güzel bir konu açmışsın her ne kadar bunlar benim bildiklerim ve uyguladıklarım olsada,bilmeyenler için altın değerinde..
İlerde Anne Baba olanlar için hazine:)

Teşekkürler canım  ;)

Çevrimdışı prenses35

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.362
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2010, 10:24:38 Çrş »
senin çocuğun çok şanslı olucak bence prenses  ::)
aynı zamanda eşinde öyle  ::)
hmm nedenki  ::)

Çevrimdışı kahvekeyfi

 • Yeni Gelişimci
 • ***
 • İleti: 197
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #9 : 03 Şubat 2010, 11:20:09 Çrş »
evet; kitap okuma alışkanlığı kesinlikleçocukluktan gelen güzel bi alışkanlık... eğitim hayatım boyunca evde veya okulda ders çalışmaktansa kütüphanede çalışmak her zaman bana daha iyi gelmiştir.. ne mutlu bana ki okuma alışkanlığım var ve kütüphane kültürü de beraberinde gelmiş.. mutlu yarınları sevgi ile okumaya :)

Çevrimdışı Mor-Menekşe

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.349
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #10 : 04 Şubat 2010, 15:32:04 Prş »
Alışkanlıklar küçük yaşlarda kazanılır..

Bu konuda Peri yle aynı fikirdeyim.Ben de çocukken okumazdım etrafında kitap okuyan da yoktu boş insanlar vardı.(şimdi ki gibi) Son  4-5 sene kitap kitap okumaya başladım.İyikide başladım....

2. En iyi eğitim örnek olmaktır..

3. Evinizde kitap konuşulmalıdır..

4. Kitap en güzel hediyedir..

Yukarıda ki maddeleri de kardeşlerime okuma alışkanlığı kazanmaları için uyguluyorum.Başardım gibi.

Çok yararlı bi paylaşımdı teşekkürler Crtcim

Çevrimdışı crt

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 8.438
 • Cinsiyet: Bayan
  • http://www.enpama.com/
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #11 : 04 Şubat 2010, 15:43:22 Prş »
Canım benim bende sana teşekkür ederim..
Önceleri bende çok kitap okurdum sanki yavaş yavaş bu alışkanlığımı kaybediyorum(gibi)..
Ama oğlum gerçekten çok okuyan ..okuduğunu ise uygulamada gerçekten çok başarılı.Umarım bu özelliğini kaybetmez ve böyle devam eder..
Tabii bu dileğim sizler içinde geçerli:(

Çevrimdışı vega

 • ߀St€.
 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.031
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #12 : 04 Şubat 2010, 17:16:02 Prş »
oldukça faydalı bi konu çok teşekkürler... bende bizim evin kitap kurduyum ama malesef kardeşime bi türlü aşılayamadık :( inatla okumaktan kaçıyo pek çoğunu denedim ama sanırım ısrarla uygulamak faydalı olucak teşekkürler tekrar...

Çevrimdışı prenses35

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.362
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #13 : 04 Şubat 2010, 17:50:27 Prş »
oldukça faydalı bi konu çok teşekkürler... bende bizim evin kitap kurduyum ama malesef kardeşime bi türlü aşılayamadık :( inatla okumaktan kaçıyo pek çoğunu denedim ama sanırım ısrarla uygulamak faydalı olucak teşekkürler tekrar...
kitap okuma zamanları belirleyerek kardeşinle beraber oturup kitap okumak yararlı olabilir veya sen okuduğun bi kitabı kardeşine sıkıcı olmadan anlatırsan kardesinde merak edip kitap okumaya baslayabilir belki.

Çevrimdışı gül_34

 • Girişimci
 • **
 • İleti: 58
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #14 : 17 Mart 2010, 01:07:53 Çrş »
kızm okumayı yeni öğrendi.O kitap okumayı çok seviyor,evde kütüphane yaptık,hediye kitap alıyoruz,internet kesinlikle yasak,önceleri benim onlara okuduğum masalları kızım kardeşine okuyor uyumadan önce ki kızım kendini hem abla olarak değerli görüyor hem de daha çok yakınlaşıyolar ve bende hergün sabah ve akşam ondan bir hikaye dinlerim,ayrıca kitabı birlikte alırız tercihi hep ona bırakırım sadece tavsiyelerde bulunurum..sınıfında şu anda kitap okuma sıralamasında 1.sırada kitap listemiz var her akşam listeye 1 kitap eklemeye çalıyoruz..çok hızlı başladı herşeye inş böyle kalırız

Çevrimdışı prenses35

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.362
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #15 : 18 Mart 2010, 21:56:49 Prş »
ne güzel :) annesinin yardımıyla daha çook şey öğrenecek kızımız :)
okumayı seven bir nesil yetiştirmek çok güzel

Çevrimdışı vega

 • ߀St€.
 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.031
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #16 : 27 Mart 2010, 21:01:20 Cts »
oldukça faydalı bi konu çok teşekkürler... bende bizim evin kitap kurduyum ama malesef kardeşime bi türlü aşılayamadık :( inatla okumaktan kaçıyo pek çoğunu denedim ama sanırım ısrarla uygulamak faydalı olucak teşekkürler tekrar...
kitap okuma zamanları belirleyerek kardeşinle beraber oturup kitap okumak yararlı olabilir veya sen okuduğun bi kitabı kardeşine sıkıcı olmadan anlatırsan kardesinde merak edip kitap okumaya baslayabilir belki.

onuda denedim defalarca... küçük hanım ısrarcı yaa :(

Çevrimdışı prenses35

 • İşi Kavrayan Gelişimci
 • *****
 • İleti: 1.362
 • Cinsiyet: Bayan
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları ..
« Yanıtla #17 : 28 Mart 2010, 21:00:27 Paz »
kardeşinin hoşuna gideceği,ona eğlenceli gelebilecek kitapları okutmaya çalışılsa...
aslında insan istemeyince baskasının dediğini de pek dinlemiyor ki.

sponsorlu baglantilar
 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
27 Yanıt
8215 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2009, 13:08:27 Cum
Gönderen: longcoming
19 Yanıt
16832 Gösterim
Son İleti 18 Eylül 2011, 23:31:31 Paz
Gönderen: crt
1 Yanıt
1606 Gösterim
Son İleti 30 Nisan 2011, 22:10:19 Cts
Gönderen: Korsan
1 Yanıt
1406 Gösterim
Son İleti 04 Nisan 2010, 11:26:02 Paz
Gönderen: prenses35
12 Yanıt
7990 Gösterim
Son İleti 22 Nisan 2011, 21:37:46 Cum
Gönderen: cantuuu
1 Yanıt
1566 Gösterim
Son İleti 09 Mart 2011, 12:42:22 Çrş
Gönderen: crt
0 Yanıt
2629 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2013, 10:18:34 Cum
Gönderen: Derya

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31