Anasayfa / Güçlü Hafıza

Güçlü Hafıza

Güçlü Hafıza ile ilgili haberler ve genel bilgilerin olduğu kategori sayfası

Kalıcı ve Kolay Öğrenme için 4 Öneri

Öğrendiğiniz bir şeyi sadeleştirerek anlatmak başka bir yetenek. Bu yeteceğinizi geliştirmek için Feynman Tekniği kullanılabilir ve geliştirebilirsiniz. Feynman tekniği ne işe yarar tarafını da “öğrenmenizi ve öğrendiğiniz bilgileri kolayca hatırlamanıza” neden olacaktır diye özetleyebiliriz. Devamını Oku »

Beyniniz yıllara meydan okusun…

Yaşınız ilerlese de beyninizi genç ve sağlıklı tutmanız mümkün. Bilim adamları, beynin daha iyi çalışmasını ve dinç kalmasını sağlamanın yollarını araştırdı. İşte hareket etmekten gülmeye kadar beyninizi dinç tutacak öneriler… Yıllar geçtikçe yaşınız ilerlese de beyninizi genç ve sağlıklı tutmak için bir şeyler yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bilim adamları, beynin daha iyi çalışmasını ve dinç kalmasını sağlamanın yollarını araştırdılar. Devamını Oku »

2012’de büyük bir bilinç sıçraması olacak!

Son birkaç yılda kişisel gelişim konusuyla ilgilenenlerin sayısında gözle görülür bir artış yaşanırken, bu alanda en büyük ilgiyi kuantum üzerine yapılan çalışmalar çekiyor. Artık hemen herkesin üzerinde hemfikir olduğu bir şey var o da kendi düşüncelerimizin ve seçimlerimizin hayatımızın gidişatını önemli ölçüde etkilediği… Yani “ne düşünürsek oyuz”. Kuantum fiziği Devamını Oku »

Odaklanmada oto yıkama tekniği

Odaklanma problemiKitap okumada oto yıkama tekniği
Spot: Başarıyla yapılan her türlü iş, başka sorunlar için bir model sunar. İster çorba pişirmek olsun, ister elbise dikmek, isterse araba yıkamak olsun, bütün bu küçük işler dikkatlice incelendiğinde ortaya bir başarı modeli çıkar.” Devamını Oku »

TEST : Hayal kurmak unutmayı önlüyor!

Stephan Leacock, ”En fazla iş başaranlar en çok hayal kuranlar olabilir” diyor. Albert Einstein”ın bu görüşü doğrulayan sözü ise: ”Hayal gücü bilgi gücünden önemlidir.” Düş gücünün etkisini ortaya koyan bu sözleri bilim adamları da onaylıyor. Ege Üniversitesi Temel Bilimleri Fizyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, ”Zihinsel aktivasyon, hızlı öğrenmenin önemli bir yoludur ve fiziksel çalışma kadar verimlidir” diyor. Devamını Oku »

100 yaşına kadar yaşamak

Yakından tanıyanlar biliyorlar. Yaşamayı çok seviyorum. Erken kalkmayı, bir yerleri keşfetmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi, insanlarla olmayı, onlara yardım etmeyi, hayallere sahip olmayı ve bu hayalleri projeye dönüştürüp gerçekleştirmeyi. Böyle olunca da ne günlük zaman yetiyor, ne de yıllar. Şimdiden uzun yıllar yaşamayı istiyorum; hatta konuşurken 150 yıl yaşayacağımı söylüyorum. Şimdiden de sağlığıma, yediklerime ve içtiklerime dikkat etmeye, uzun ve sağlıklı yaşam hakkında okumaya başladım. Devamını Oku »

Okuma hızını arttırmak için yapılması gerekenler

Hızlı okumak içinOKUMA HIZINI ENGELLEYEN, ANLAMAYI AZALTAN NEDENLERİ (YANLIŞ OKUMA ALAŞIKANLIKLARI) ORTADAN KALDIRIN

Sesli Okuma: İlkokul çağlarında daha iyi anlamamıza yardımcı olacağını zannederek geliştirdiğimiz ve okuma hızını önemli derecede yavaşlatan bir unsurdur. Ortalama konuşma hızı 200 kelime kadardır. Sesli okuduğumuz zaman kendimizi bu limite sınırlandırmış olur ve bu hızın üstüne çıkamayız. Oysa okuduğumuzu Devamını Oku »

Unutkanlığı Unutma!

Hafıza, öğrenmenin çeşitlerine bağlı olarak pek çok çeşidi vardır. Bu hafıza tipleri süreye, bilginin doğasına ve yenilenmesine bağlı olarak karakterize edilir. Ek olarak hafıza moleküler ve hücresel değişimlerin dahil olduğu bir takım yollar ile karakterizedir.

Varsayım olarak hafıza Devamını Oku »

Hafızayı kuvventlendirme

Uzmanlara göre 40 lı yaşlarına gelen herkeste hafızayla ilgili ufak tefek sorunlar kendini göstermeye başlıyor. Bunlar da hayatınızda birçok aksaklığı beraberinde getiriyor. Ancak doktorlar çocukların, yetişkinlerin, hatta yaşlıların bile hafızalarını kuvvetlendirmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Devamını Oku »