Anasayfa / Başarı Yazıları / İçine Kapalı İnsan Toplantı Korkusunu Nasıl Yener?

İçine Kapalı İnsan Toplantı Korkusunu Nasıl Yener?

Çoğumuz toplantıyı sevmeyiz. Çünkü kimi zaman toplantılar gereksiz uzar, verilmek istenen mesajın dışına çıkar ve bir şeyleri anlatmaya çalışan insanlarla anlamaya çalışan kişilerin sağlıksız iletişimsizliğinden dolayı işkenceye dönüşür.

Harvard Business Review, çalışanlarının içsel gücünü dışarı çıkarmalarını sağlamak için şirketlere yardımcı olmayı hedefleyen The Quiet Leadership Institute‘ün kurucularından Susan Cain ile bir röportaj yapmış.

İçe dönük kişiler, konuşmak yerine dinlemeye ve düşünmeye meyilli olurlar. Peki bu kişiler, toplantılarda derin düşüncelere daldıkları halde, ortada konuşulan konuya kayıtsızmış gibi görünmekten nasıl kurtulabilir?

İçe dönük kişilere sık sık tavsiye ettiğim bir şey, toplantıdan önce hazırlık yapmaları. Düşüncelerinizi hazırlamak, zamanla sizi ilk söze giren kişi haline bile getirebilir. Üstelik fikirlerinizi hazırlamak, sizleri psikolojik olarak da toplantıya önceden hazırlamış olur. Toplantı esnasında bazen insanların yorumları doğrudan sizi hedeflediğinde, buna karşı hazırlıklı olursunuz.

Toplantı hızlı ve yoğun geçtiğinde, kendimizi nasıl konuya dahil edebiliriz?

İçe dönük kişilerin birçoğu, kendini güvende hissetmez ve düşüncelerini dile dökmeden önce ciddi bir süreçten geçirmek ister. Toplantıdan önce hazırlık yapmanın önemi burada da ortaya çıkıyor. Ayrıca, düşüncelerinizi dile getirmeden önce en iyi şekilde düzenlenmiş olması gerektiği düşüncesini bir kenara bırakın. İnsanların düşüncelerinin, genellikle ne kadar yarım yamalak olduğunun farkına varın. Sadece bu bile size ihtiyacınız olan konuşma özgürlüğünü verebilir. Bir başka numara da, etrafınızdaki insanlarda bir desibel yüksek konuşmak. Bu bilinçsizce de olsa, konuşmaya giriş yaptığınızın bir sinyalidir. Bunu bağırmakla karıştırmayın.

İlgili Yazı :   Değişim Liderliğinin Altın Kuralları

Toplantı sırasında gelen bir soruya hemen cevap veremiyorsak, düşüncelerimizi şekillendirmek için ihtiyacımız olan zamanı nasıl kazanabiliriz?

Sadece gerçeği söyleyin. “Bunu biraz düşünmek istiyorum” demeniz yeterli olur. Eğer sorulan sorunun yanıtını daha fazla düşünmeye ihtiyacınız varsa “Bu konuyu daha sonra masaya yatırabilir miyiz? Bu gerçekten üzerine derinlemesine düşünmek istediğim bir mesele” diyebilirsiniz. Fazladan zaman istemek, aslında sizin sandığınız kadar kötü bir şey değil. Eğer bunu içten bir şekilde söylerseniz, insanlar sizi anlayacaktır.

içine kapanık insan

İçe dönük kişilerin birçoğu, kendini güvende hissetmez ve düşüncelerini dile dökmeden önce ciddi bir süreçten geçirmek ister.

Kalabalık bir grubun önünde sunum yapmak gerçekten zor olabilir. Bu konuda sizin kişisel olarak başvurduğunuz stratejileriniz var mı?

Kitabımın arkasında yatan başarı, çok değer verdiğim fikirlerimi benim kamuoyu açıklayabilme kabiliyetime dayanıyor. Yani kitabım çıkmadan önce, kalabalık önünde konuşma korkumu yenmem gerekiyordu. Eğer bir şeyden korkuyorsanız; ufak ve idare edilebilir ölçülerde o korktuğunuz şeye maruz kalmalısınız ve korkunuzla yüzleşmelisiniz. Ancak bunu yaparken kendinizi fazla zorlamayın, ufak dozlarla başlayın. Önce ufak grupların karşısına çıkın ve kendinizi rahatlatmaya çalışın. Zamanla kişi sayısını artırın.

İlgili Yazı :   Kalıplarınızı kırmanın zamanı geldi!

Bazı insanlar sunum yaparken veya kalabalık karşısında konuşurken istemsiz fiziksel reaksiyonlar gösteriyor. Karşımızdaki insanlar rahatsız olduğumuzu gördüğünde ne yapmalıyız?

En kötü durumda, insanların gün sonunda sizin fikirlerinizle daha çok ilgileneceğini düşünün ve rahatlamaya çalışın. Bazen kusursuz bir sunucu olmanız gerekebilir ancak çoğunlukla insanlar söyleyecek bir şeyiniz olup olmadığına ve söylediklerinize inanıp inanmadığınıza bakar. Eğer kızarmak, terlemek ve başka istenmeyen reaksiyonlar konusunda kendinize engel olamıyorsanız, söylediğiniz şeylere ve konuşmanızın ana mesajına odaklanın. İstenmeyen reaksiyonlara engel olmanın yolu ise pratik yapmaktan ve nefes egzersizleriyle kendinizi rahatlatmaktan geçiyor.

Yöneticiler, içine kapanık çalışanlarından daha fazla yararlanmak için toplantılarda ne gibi değişiklikler yapabilir?

The Quiet Leadership Institute‘de bu konu üzerine birçok çalışma yapıyoruz. Bu konuda birlikte çalıştığımız şirketlere, ilk başlarda daha az toplantı yapmalarını öneriyoruz. Bir yönetici olarak, tüm çalışanların katıldığı toplantılarda içine kapanık çalışanlarınızın aklından geçenlerin tümüne ulaşamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Konulara daha farklı yaklaşarak onların fikirlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, toplantıda konuşulacak konuları önceden bilmek de katılımcıların toplantıya önceden hazırlanmasını ve kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayabilir. Toplantılarda kimlerin daha çok, kimlerin daha az konuştuğunun farkına varmalısınız. En suskun insanlara, onlara kucak açtığınızı hissettirmelisiniz. Bazen dinamikleri değiştirip, onları toplantıya bizzat arayarak çağırmak bile işe yarayabilir.

Kaynak : HBR Türkiye ve Uplifers

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

belirsizlikle başa çıkmak

Belirsizlikle Başa Çıkmak için Çözüm Yolları

“Değişim kaçınılmaz!” cümlesi, en sevdiğim Milton Erickson prensiplerinden biridir. Her duruma uyan ...