Anasayfa / Başarı Yazıları / İnsanlar ÜRÜNünüzü Değil AMAÇlarınızı Alır!

İnsanlar ÜRÜNünüzü Değil AMAÇlarınızı Alır!

Google’ın kurucularından Larry Page, 2014 yılında yaptığı bir konuşmada, “Bir gün servetimi bir yere bağışlamaktansa, Elon Musk’a bırakmayı tercih ederim. Adam Mars’a gitmek istiyor; dünyayı değiştirecek” dedi. 1971 doğumlu Elon Musk, pek çok dergi ve kuruluş tarafından dünyanın en etki sahibi, ezber bozan adamı seçildi. Bir zamanlar Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in, “Artık icat edilecek bir şey kalmadı” şeklindeki tarihi gafını hatırlamamak elde değil çünkü bugün pek çoğumuz Elon Musk’ı başarılı bir girişimci ve mucit olarak tanıyor ve yaptıklarına hayranlıkla bakıyoruz. Elektrikli spor aracı Tesla’nın başarısı, diğer otomobil üreticilerine de cesaret verdi ve bugün Tesla Motors pek çok önemli otomobil markası için elektrikli motor üretiyor. NASA’ya uzay mekiği ve roket tasarlıyor ve yapıyor. Paypal’ın da kurucu ortağı olan Musk, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı SolarCity’nin en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı.

Elon Musk, tüm insanlığın endişe ile izlediği terör, çevre kirliliği, nüfus artışı, gıda kıtlığı ve yakın gelecekteki fosil enerji kaynaklarının tükenmesi gibi giderek hızlanan bir ivmede dünyanın sonunu getireceğini düşündüğümüz sorunlar üzerine çalışıyor. Korkuları, hepimizin korkuları ile ortak. “Başarısız olmak da elimizdeki seçeneklerden biri. Eğer hiç başarısız olmadıysanız bu, yeterince yenilikçi değilsiniz demektir.” diyor; ancak ona inanmamızın en önemli nedeni, bunları yaparken bir “neden”inin olması… Aslında hepimiz Larry Page gibi düşünüyoruz çünkü Musk, dünyayı değiştirmek ve yaşamaya çalıştığımız bu dünyaya alternatif oluşturmak üzere, bir “hayal”i gerçek yapmaya çalışıyor. Aynen Simon Sinek’in 2009 yılında bir TED konuşmasında anlattığı gibi.

İlgili Yazı :   Sosyal Medya Saldım Çayıra

Başarının Algoritması

Simon Sinek ünlü konuşmasında, başarılı insanlar ve markaların algoritmasını keşfettiğini ve insanlığı arkasından sürükleyen kişilerin ve markaların ne yaptığı ve ne ürettiğinden çok, neden yaptığı ve ürettiğini bildiği için başarılı olduklarını söylüyordu. Apple, Wright Kardeşler, Martin Luther King’in başarısının arkasında aynı şey yatıyor; “İnsanlar ne yaptığınızı değil, neden yaptığınızı satın alıyor.” Skype’ın kurucularından Niklas Zennström’ün iş fikrinin bir nedeni vardı: Yüksek telefon faturaları ve tüm insanlığa ücretsiz iletişimi sağlamak. İnsanlar da bu nedeni satın aldılar ve Skype hızla yayıldı. Nobel ödüllü Muhammed Yunus, mikro finans fikri ile bir değişim yaratmayı başardı ama bu fikir 30 yıl sonra güç kazandı çünkü ilk başta sadece “iş kurmak için mikro finans” planını sunuyordu. Yani “ne” sattığını söylüyordu. Bunu temel olarak bankalar da yapıyordu. Ne zaman ki bu fikrin amacının “yoksullukla savaşmak” olduğunu söyledi, o zaman insanlar bu nedeni satın aldılar.

Bugün artık pek çok insan, sadece para kazanmak için çalışmak yerine, inandıkları bir işte çalışmanın daha önemli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle Zappos gibi sosyal bir değişim yaratmaya çalışan şirketler, yetenekli çalışanları istihdam edebiliyor. Zappos çalışanlarının temel motivasyonu ve bu şirkette çalışmak istemelerinin nedeni, maaş alırken aynı zamanda toplum için de faydalı bir şeyler yapabilmenin manevi hazzını yaşamak. Çalışanlar finansal hedefler yerine, doğru bir amaç için çalıştıklarında daha sadık ve daha motive oluyorlar.

pazarlamada hikaye anlatmak

Hikâye Satma Sanatı

Bugün pazarlama ve iletişim alanlarında çalışanlar arasında “hikâye anlatmak” oldukça revaçta. “Hikâyenizi doğru ve etkileyici bir şekilde anlatırsanız, insanlar satın alırlar, sizi takip ederler, sizinle etkileşim içinde olurlar.” anlamına geliyor. Seth Godin, “Kabileler” adlı kitabında (Türkçeye Takım Oyunu olarak çevrildi), bir hareketin anatomisini anlatırken ilk sıraya “Kim olduğumuz ve kurmaya çalıştığımız gelecek hakkında bir hikâye anlatan kişi” olmanın önemini koyuyor ve kurumların genelde bu konuda başarısız olduğunu söylüyor. Anlattığımız hikâye bizim “neyi” “neden” yaptığımızı söyler. Oysa şirketler genelde “ne” sattığını anlatır. Aynı üründen, aynı fiyat ve kaliteye sahip on tane farklı marka varken, insanlar neden sizin “ne” ürettiğiniz ve sattığınız ile ilgilensin ve sizi tercih etsin ki? İnsanlar artık bu ürünü yapmaktaki amacınız ile ilgileniyor. Amacınız onları ikna ediyorsa, hangi koşulda olursa olsun sizi satın almak için can atıyor. Vizyonunuz, insanlar için önemli.

İlgili Yazı :   Söz konusu pazarlama ise "renkler" tartışılır

Zappos CEO’su Ton Hsieh, “Zappos, sadece ayakkabı satan bir hizmet şirketi; ancak benim amacım, en iyi müşteri hizmetlerini sağlamak. 10 yıl içinde insanlar Zappos’un ayakkabı sattığının farkında bile olmayacaklar.” diyor. “En iyi müşteri hizmetlerini sağlamak” Zappos’un “vizyon”u. Basit ama insanların ihtiyaçlarına cevap veren, hayallerindekini kelimelere döken bir vizyon. Elbette bu vizyonu sadece sözde bırakmıyorlar ve gerçek hale getirmek için de çok çalışıyorlar.. Bu da insanları kuruma çekiyor.

Amacınız, “dünyayı yerinden oynatmak” olmak zorunda değil ama amacınız; insanların da amacı haline geldiğinde, sizinle birlikte harekete geçmeleri karşısında hayretler içinde kalabilirsiniz.

Yazan : Fatma Çelenk | HBR Türkiye

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

değerinizi ne belirler

Değerimizi Ne Belirler?

Bir şeyleri başardığımızda, bir yere geldiğimizde kendimizi değerli hissederiz, başaramadığımız zaman ise ...