Anasayfa / İnsan İlişkileri / İş Hayatında “Benli Cümleler” Kurmak
ben dili kullanmak

İş Hayatında “Benli Cümleler” Kurmak

Benli ifadeler” kullanmak, iş insanlarına verilen yaygın bir tavsiye haline geldi. Görevdaşların suçlanıyor veya saldırıya uğruyor gibi hissetmemesi için, “Son teslim tarihini iki kez kaçırdığın için hayal kırıklığına uğradım.” gibi cümleler kurmak, artık zorlayıcı konuşmaları yapmanın bir yolu. Aslında benli cümleler, sizin iyiliğinizi düşünen ve yakın bir ilişkiye sahip olduğunuz iş arkadaşınızla sorunlu bir durum söz konusu olduğunda yardımcı olabilir. Üstelik söz konusu durum sizin üzerinizde ahlaki etkilere sahipse ve bunu göstermek istiyorsanız, yine benli cümleler işinize yarayacaktır.

Fakat çoğu durumda bu cümleler, argümanınızı güçlendirmekten ziyade, zayıflatabilir. Aşağıda benli cümlelerin neden geri tepebileceğini gösteren üç sebep ile birlikte, bunun yerine neler yapabileceğinizi yazdık.

Benli cümleler, özellikle kadınlar tarafından kullanıldığında, duygusallık ifadeleri olarak görülebilir. Koçluk yaptığım bir genel müdür yardımcısı, yönetim ekibinin almayı planladığı bir karar konusunda kötü hissediyordu. Bir aksiyonun dezavantajları ve ötekinin avantajları konusunda ekibin iki önemli üyesini nasıl ikna edeceğine dair İK’dan tavsiyeler istedi. İK iş ortakları, argümanını benli cümlelerle oluşturmasını önerdi. Bu sayede durumu ne kadar önemsediğini gösterecekti ve ekip üyeleri onu negatif algılamak yerine, ikna edici olduğunu düşüneceklerdi. Fakat genel müdür yardımcısı, iki yöneticiyle görüştüğünde yöneticiler kesinlikle hiçbir şey hissetmedi ve daha sonra yapılan grup toplantılarında O’nun bakış açısını herkesin önünde küçümsemeye başladılar.

Genel müdür yardımcısı, bana bu konuşmayı anlattığında yorumlarının kulağa ne kadar kişisel geldiğini ve eğer yöneticiler; şirkete gelecek potansiyel bir zarar konusunda endişeli olduğunu düşünmekten ziyade, tavsiyesi ciddiye alınmadığı için kırıldığına inandıysa kredibilitesinin ne kadar sarsılmış olabileceğini belirttim. Spesifik örnekler, trendler ve olası sonuçların yer aldığı sağlam bir konuşma için beyin fırtınası yaptık. Müdür yardımcısı, bir sonraki toplantıya eskiden yaşanmış benzer durumlara dair verilerle ve gelecekte doğabilecek sonuçlarla donanmış bir vaziyette gitti. Meseleyi kişisel almış gibi görünmekten ziyade rakamları kullanarak konuştuğunda çok daha etkili oldu.

İlgili Yazı :   Deneyim tam olarak ne demektir?

Benli cümleler, kişisel açıdan en iyisi gibi görünebilirler. Yine müşterilerimden birini örnek olarak vereceğim. Bir satış temsilcisi, bir vakayla ilgili çalışmak için özel bir ofisi günde birkaç kez kullanabiliyordu. Müdürü yanına gitti ve o odanın birkaç gün için tadilatta olacağını ve müsait olmayacağını, fakat çalışanın konferans salonunu veya başka bir müdürün ofisini kullanabileceğini ya da tadilat bitene kadar evden çalışabileceğini söyledi. Satış temsilcisi tüm üç seçeneğe de olumsuz yaklaştı ve yerinin değiştirilmesiyle ilgili hem resmî hem de gayri resmî şikâyette bulundu.

Bu durum hakkında müdürle konuştuğumda bana, “Birkaç gün için özel odadan vazgeçmeni istemek zorundayım.” ve “Bu durumu senin için elverişli bir hale getirmek istiyorum.” gibi cümleler kurarak ortak bir çıkar ve ilgi göstermek istediğini belirtti. Fakat bu işe yaramadı: Satış temsilcisi müdürün kendisi için kolay olan bir şeyi yaptığını ve eğer gerçekten yardım etmeye çalışıyorsa tadilat zamanını değiştirebileceğini düşündü. Müdürle birlikte, gelecekte oluşabilecek benzer durumlara hazırlanmak için kullandığı dilin nasıl daha nötr olabileceğini ve kişisellik iması taşımayacağını konuştuk: “Ne yazık ki, bu odada birkaç gün tadilat yapılacak. Bu süre içinde senin için üç farklı yer seçeneğine sahibiz. Hangisinin senin için en uygun olacağını lütfen bana bildir.”

İlgili Yazı :   Güç bende artık!

Benli cümleler, zayıf görünmenize yol açma riski taşır. Bu önemli bir meseledir, zira liderler kurumda yükseldikçe daha az empati kurma eğilimi gösterir ve karşılaştığınız zorluklara yönelik sempati duymaktan ziyade, neleri başarabileceğinizle ilgilenme ihtimalleri daha fazladır. Koçluk yaptığım bir direktör, departmanlar arası bir sorun hakkında patronuyla görüşme planını bana anlattı. Niyeti, patronunun endişelerini öğrenmek ve kendisinin ne kadar sağlam bir duruş sergilediğini göstermek için benli cümle yapısı kullanmaktı: “Artık X departmanında işlerin gidişatıyla başa çıkabileceğimi sanmıyorum.” Ben, patronuna, nasıl sonuçlar istediğini sorarak konuşmaya başlamasını tavsiye ettim; “Diğer departmana karşı benimsediğimiz şu anki yaklaşım etkili değil.” gibi bir cümle örneğin. Sonrasındaysa zorlu departmanla işleri düzeltmek için atacağı adımları anlatmasını söyledim. Diğer türlü sorun, kendisinin problemi halledememesinden veya soruna diğer departmanın bakış açısıyla bakmamasından kaynaklanıyor gibi algılanabilirdi. Patronu, diğer departmanları kötülediğini ve bir çözüm bulma sorumluluğundan muaf tutulması gerektiğine dair hayal kırıklığını vurguladığını düşünürse bu durumda rahatsız olurdu.

Kararlar alan birçok kişi, duygusal cümlelerden rahatsız olur ve bir dramaya sürüklendiğini veya duygusal şantaj gördüğünü düşünürse kötü tepki verebilir. Kişisel etkileri açıklamak yerine, analitik veya kanıta dayalı iddialar kullanmak daha ikna edici olacaktır. İş yerlerinde yaptığım birçok danışmanlık işinde gördüm ki, kişinin kendisini denklemin dışında tutması ve ekip ya da şirket için faydalı olanı ön plana çıkarması genellikle daha ikna edici oluyor.

Yazan : Liz Kislik | HBR Türkiye

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

yönetici çalışan kıskançlığı

Yöneticilerin Çalışanlarını Kıskanma Sebepleri

Yöneticiler, pozisyonlarının getirdiği tüm avantajları kullanıyorlar: Kaynaklar üzerinde kontrole sahipler, önemli kararlar ...