Anasayfa / Başarı Yazıları / İşler Hiçbir Zaman Bitmeyecek! Bunun İçin Suçlu Hissetmeyi Bırakın..
yapılacaklar listesi

İşler Hiçbir Zaman Bitmeyecek! Bunun İçin Suçlu Hissetmeyi Bırakın..

Tanıdığım çoğu insanın, nerede sonlandığı belli olmayan bir “yapılacaklar listesi” var. Bazı görevler, çok önemli olanlar dahi, uzun bir süre boyunca bitirilmeden bırakılır ve tamamlanmayan işler yüzünden suçlu veya utanmış hissetmeye başlamak çok kolaydır.

İnsanlar, yanlış bir şey yaptıklarında suçluluğu ve onun yakın akrabası utancı deneyimlerler. Utanç kişinin, özellikle de kötü davranışlarının bilinir hale gelmesiyle, kendisini kötü bir insan gibi hissetmesine yol açarken, suçluluk daha ziyade kişinin davranışlarının kendisiyle alakalıdır.

Temel soru ise, bu hislerin iyi olup olmadığıdır. Bunu yanıtlamak için Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies) filminden bir alıntı yapmak lazım. Mark Rylance casus Rudolf Abel’i oynuyordur. Ona bir sahnede endişeli hissedip hissetmediği sorulur ve o soruyu “İşe yarayacak mı ki?” diye yanıtlar.

Bu durumda cevap “Belli olmaz.”dır.

Suçluluk duygusu bazen motive edici olabilir. Örnek vermek gerekirse, insanların işbirliği yapma eğilimini artırabilir. Ve bazı durumlarda suçluluk duygusu, insanları savsakladıkları projelerde ilerleme kaydetmeleri için motive de edebilir. En azından, suçluluk insanların görevlerini yerine getirmelerini zorlaştırmıyor. Buna rağmen, işten uzak olduğunda veya işle alakalı hiçbir şey yapamayacak bir durumda olduğunda bu duygu çok yardımcı olmuyor hatta can sıkıcı olabiliyor. Seni, genel olarak sahip olduğun işle ilgili kötü hissettiriyor ve arkadaşlarınla, ailenle geçirdiğin ve eğlenebileceğin zamanı mahvediyor.

İlgili Yazı :   Ben Lideri Tipinden Tanırım!

Utanç ise başka bir hikâye. İnsanların utancı önlemek için açıkça kaytardıkları kanıtlanmış. Tamamlanmayan işler hakkında utanç duymak ise sorunu büyütüyor, azaltmıyor. Ve utancı tamamen faydasız bir duygu haline getiriyor.

Peki suçluluğun ve utancın olumsuz etkilerini önlemek için ne yapabilirsiniz?

Bu duyguları çok daha can sıkıcı hale getirebilecek faktörlerden biri, bunlar üstünde düşünüp durmak; yani kaygıyı tetikleyen etkenleri tekrar tekrar düşünme süreci. Bu negatif düşüncelerden uzaklaşmak için uygulayabileceğiniz birkaç metot var.

Kendinize merhamet göstermeyi deneyin. Kendine karşı kibar ve bağışlayıcı olmanın, utancın olumsuz etkilerini azalttığı gözlemlendi. Sizin, içinde bulunduğunuz durumda olan birine tavsiye verdiğinizi hayal edin; birkaç projenin gerisinde olan bir arkadaşa diyelim. Muhtemelen diğer insanlara, bir mola verebileceklerini söylüyor olurdunuz. Kendinize de aynı tavsiyeyi vermeye istekli olmalısınız.

Kendi başarılarınıza odaklanın. Gabriele Oettingen’in araştırması, başardıklarınızın ve başarmak istediklerinizin arasındaki farka odaklanmanın tatminsizliğe sebep olduğunu ortaya koyuyor. Bu enerji, sizi harekete geçirmek için motive edici olabilir ama eğer harekete geçmeye uygun değilseniz, bunun yerine başardıklarınıza odaklanmak size yaptıklarınızla ilgili bir gurur hissi verir. Yaptıklarınızı düşünerek iyi hissedin ve bu duyguyla suçluluğu savın. Harekete geçecek durumdaysanız, örneğin pazartesi sabahı sandalyenizde arkanıza yaslanıp oturduğunuzu hayal edelim, o zaman bu yapılmamışlara odaklanmaktan kaynaklanan tatminsizliği daha iyi kullanabilirsiniz.

İlgili Yazı :   Biz ve Ötekiler

Kabullenmeye alışın. Mindfulness (farkındalık) tekniklerinin sonuçlarından bir tanesi de o anki durumunuzu kabul etmektir. Bu, suçluluk duygusunun üstesinden gelebilmek için de yararlıdır. Böyle anlarda, yapmanız gereken tüm işlerin siz suçlu hissetseniz de hissetmeseniz de geri döndüğünüzde orada olacağını hatırlamanız gerekir. Başka bir deyişle, kendinize bu durumda suçlu hissetmenin yardımcı olmayacağını hatırlatın.

Görevinizi tamamlayacağınız bir durumda suçluluğu bir motivasyon aracı olarak kullanmak istersiniz. Eğer böyle bir durumda değilseniz, bu duyguyu geride bırakacak bir strateji geliştirin. Ve utanç duygusunu azaltmanın bir yolunu bulun. Bazı görevleri tamamlayamamanın sizi kötü bir insana dönüştürmediğini fark edin. Bu sizi sadece insan yapar.

Yazan : Art Markman | HBR Türkiye

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

hedefimi nasıl tuttururum

Bu Hedefler Neden Tutmuyor?

Hedef belirlemek, bir insanın hayatta istediklerini elde etmek için uygulayabileceği en güçlü ...