Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Mobil Sağlık Teknolojisi ve Sağlıkta Devrim

Mobil Sağlık Teknolojisi ve Sağlıkta Devrim

Hangimiz tabletinde veya cep telefonunda sağlık uygulaması kullanıyor? Aslında soruyu hangimiz sağlık uygulaması kullanmıyoruz diye sorsak cevap veren daha az olacaktı. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki her on kişiden sekizi en az bir adet sağlık uygulaması kullanıyor. En kötü ihtimalle adım sayar kullanıyorsunuz ve günde kaç adım attığınızı merak ediyorsunuz, etmek durumunda da kalıyorsunuz. Sağlığı mobilden takip etmek o kadar yaygınlaşmaya başladı ki bunu kullanan insanlar çevrenizde hızla artıyor ve siz de buna kayıtsız kalamıyorsunuz. 

Sağlık alanında gelişen mobil sağlık teknolojisi, daha iyi ve daha verimli sağlık hizmeti almak ve vermek için umut veriyor. Mobil çözümler birçok sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de hastanın ve sağlık kuruluşlarının en önemli destekçisi hâline gelmeyi başladı bile. Mobil ateş ölçerler, evde bebeğin kalp atışı ve annenin kasılmalarını ölçen cihazlar, akıllı telefonunuza takılan stetoskoplar, diyabet hastaların şekerlerini takip eden sistemler, diyet listenizi, uyku düzeninizi, içtiğiniz suyu bile kaydeden uygulamalar. 

Listeyi yazmaya kalksak altından kalkamayız. Öyle ki; research2guidance firmasının 2013 yılında yaptığı bir araştırma;  App stores’da 97.000 Health application’unun yer aldığını söylüyor. Bu uygulamaların en çok tercih edilen 10 tanesi de günde 4 milyon ücretsiz,  300.000 de ücretli olarak indiriliyor.  Hâl böyle olunca da  sektörün büyümesi kaçınılmaz. 2017 yılının sonunda pazarın yüzde 61 oranında büyümesi ve 26 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

sağlıkta mobil devrim

Amerika’da Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Derneği’nin 2015 yılında yaptığı araştırmaya göre; 200’den fazla sağlık çalışanı kendi branşları kapsamında hastaları mobil hizmetleri kullanması konusunda yönlendirdi. Araştırmaya göre hastaların yüzde 73’ü hasta portallarını, yüzde 62’si de  tele-sağlık hizmetlerini kullanıyor. Ayrıca doktorların yüzde 83’ü hasta bakımını sağlamak için mobil sağlık teknolojilerini kullanıyor. 

Mobil sağlık teknolojileri; biyolojik, davranışsal ve çevresel veri ve müdahalelerin sonuçlarını toplamak için yeni yöntemler destekler. Daha fazla rahatlık, daha az maliyet, daha fazla kontrol gibi noktaları hayatımıza sokar.  Hamile bir kadının bebeğinin kaç defa tekme attığını sayan ya da çocuğunuza yapıştırdığınız bir bantla vücut ısısının online telefonunuzdan takip etmek kadar kolay bir dünyadan bahsediyorum.

Amerika ve Avrupa’daki gelişmeler her geçen gün sınırları zorluyor. Giyilebilir teknolojiler, mobil stetoskoplar, ateş ölçerler, şeker ölçerler, cilt kanserine karşı uyarıcı bikiniler… Türkiye’de de bu konuda her geçen gün çalışmalar artıyor. Örneğin Tübitak, bu alanda çalışmalar yapıyor. Sağlık kuruluşları da kendi yatırımlarını yapmak adına teknoloji şirketlerini kurmaya yöneliyorlar. Öyle anlaşılıyor ki mobil sağlık teknolojileri önümüzdeki dönemde çok geniş bir yelpazede büyüyecek. Ancak burada önemli olan kişilerin yaşam kalitesini arttırmak adına takip sistemi oluşturmaktır. Güvenilir, hasta mahremiyetini titizlikle koruyan ve gelişime açık takip sistemleri oluşturulur, bu doğrultuda yatırımlar yapılırsa mobil sağlık konusunda Türkiye’de de çok iyi işler yapılacaktır.  

Yazan : Gözde Kul * HBR Türkiye

İlgili Yazı :   Bir fincan kahve nelere kadir!

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

başarı ve azim

Başarmak için Ne Kadar Azimlisiniz?

Hiç başlayıp yarım bıraktığınız şeyler oldu mu? Üniversite, yüksek lisans, heyecanla başladığınız ...