Anasayfa / Başarı Yazıları / Rio 2016 Rekabet Adına Aklımızda Kalanlar

Rio 2016 Rekabet Adına Aklımızda Kalanlar

Olimpiyatlar, ruhu gereği çeşitli hikâyeleri bünyesinde barındırır. Antik çağda Tanrılar adına düzenlendiği düşünüldüğünde tarihsel olarak başka bir hikâye, yarattığı kahramanları itibarıyla da başka hikâyeler ortaya çıkar. Bu yaz Rio’da düzenlenen olimpiyatlar da tarihe not düşülecek anekdotlar yarattı Bu yazın kahramanlarının da rekabet ve mücadele azmi açısından mutlaka hatırlanması gerekiyor.

Rol modele karşı kazanılan tarihi zafer

Herkesin küçüklüğünde bir rol modeli vardır, küçük işletmelerin de öyle. Yeni bir iş fikri akla geldiğinde, sektördeki bazı dev firmalar rol model olarak alınır ve onların felsefeleri benimsenir. 2008 yılında Singapurlu 13 yaşında genç bir yüzücü, rol model olarak benimsediği Amerikalı yüzücüyle Singapur’da karşılaşmıştı. Beijing olimpiyatlarına hazırlanmak için o yıllarda Singapur’da kamp yapan efsanevi Amerikalı yüzücü, bu gençle bir de fotoğraf çektirmişti. Bu genç, 2012 yılında 17 yaşındayken Londra olimpiyatlarına katılmış, 200 metre yarışında mayosu ve bonesi uygun olmadığı için yarışmasına izin verilmemiş, 100 metre yarışında ise 26. olabilmişti. Bu moral bozukluklarına rağmen yüzmeyi bırakmamış, çalışmalarına devam etmiş, rol modelini takip etmiş ve 21 yaşında 2016’da Rio’ya katılma hakkı elde etmişti. Rio’da 100 metre kelebekte havuza girdi, Singapur’un bu tarihe kadar olimpiyatlarda altın madalyası yoktu. Ayrıca, rol modeli olan Amerikalı yüzücü de aynı havuzda altın madalya için yarışacaktı. Yarış sonlandığında Singapurlu yüzücünün haklı gururu vardı. 50.39’luk derecesiyle hem rol modelini geçerek ülkesine tarihinde olimpiyatlardaki ilk altın madalyasını kazandırmış, hem de rol modeline ait olimpiyat rekorunu kırmıştı. Rol modeli, bu genci yarış sonrası ayrıca tebrik etti. Bu gencin adı Joseph Schooling ve rol modeli Amerikalı efsane isim Michael Phelps.

İlgili Yazı :   Krizde 135 mağazaya nasıl ulaştı?

Düştü, pes etmedi, devam etti ve kazandı

Maraton, 5 bin ve 10 bin metre koşuları, sporcuları en çok yıpratan, strateji ve dayanıklılık gerektiren müsabakalardır. Londra 2012’de hem 5 binde hem 10 binde altın madalya kazanan Britanyalı Mo Farah, bu başarısının sırrını Rio’da vermiş oldu. Rio 10 bin metre finalinde koşan 33 yaşındaki Mo Farah, 10. turda ayağı takılarak düştü. Ancak hemen toparlandı ve “iyiyim” işareti yaparak yarışa devam etti. Temposunu yükseltip yarışa ortak olan atlet, rakiplerini son 150 metrede geçti ve altın madalyanın sahibi oldu.

rio 2016

Rekabet zorlaşıyor

Teknoloji ilerliyor, rakiplerin sayısı artıyor, ülkeler arasında sınırlar kalkıyor ve rekabet gitgide zorlaşıyor. Rekorlar insan sınırlarını gitgide zorluyor ve geçmişte gösterilen başarılar artık yetersiz kalıyor. Rio 2016 devam ederken sosyal medyada en çok paylaşılan videolardan biri de 1950-2016 arasında jimnastikte yapılan hareketlerin nasıl farklılaştığını gösteren videoydu.

Geçmiş göre artık çok daha zor hareketler bekleniyor, hem jüri tarafından hem izleyiciler tarafından. O yüzden sporcular kendilerine çok daha iyi bakıp çok daha sıkı çalışıp zoru başarmak durumundalar.

İlgili Yazı :   Belirsizlikle Başa Çıkmak için Çözüm Yolları

İşletmeler için çıkarımlar

Özellikle yeni girişimciler için bu hikâyelerden çıkarılacak çok ders var. Özetleyecek olursak, rekabet koşulları sürekli zorlaşıyor ve beklentiler artıyor. Günümüzde tüketiciler için çok fazla seçenek sunuluyor ve rakipler arasında farklılaşmak zorlaşıyor. Kimi zaman iyi bir fikir ya da inovasyon çok yaratıcı ve farklı sonuçlar doğurabiliyor. Çıkılan bu yolda bazen aksaklıklar da yaşanıyor, moral bozucu olaylar da. Fakat gittiği yolda pes etmeyen, fikrine güvenen, felsefesinden ödün vermeyen, çevresini motive eden girişimciler, kesin ve emin adımla yürüyerek mutlaka başarıyı yakalıyor. Hatta kimi zaman, ilk yıllarda rol model aldıklarını bile geçilebiliyor, onlardan devraldıkları bayrağı daha ileri bir noktaya götürebiliyor.

Kaynak : Taşkın Dirsehan | HBR Türkiye

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

hedefimi nasıl tuttururum

Bu Hedefler Neden Tutmuyor?

Hedef belirlemek, bir insanın hayatta istediklerini elde etmek için uygulayabileceği en güçlü ...