Anasayfa / Özgür ŞAHİN

Yazar Arşivi: Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Demotivasyon ve Verimsizleştirmek üzerine Karalamalar

Demotivasyon üzerine hiç yazmadık. Bu zamana kadar motivasyonu, iknanın birkaç halini ve her ikisinin de ruh halini birçok makalemizde anlattık. Bu yazımızda kucağımızı ters elimizle tutalım istedik. Şöyle bir soru sorarak başlayalım :

  • Bir çalışanınızı, ekip üyenizi veya varsa sizden alt kademe yöneticilerinizi demotive etmek mi istiyorsunuz?
  • Yetmedi mi? Ayrıca verimsizleştirmek ve sonunda hatta kaybetmek mi istiyorsunuz?

Çok kolay! Hiiiç zorlanmaya, uzaklarda aramaya, kafa patlatmanıza gerek yok. Gelin ben size bedavaya anlatayım efenim. Lütfen bana 2dk. verin, okuyunuz. Yazıdan sonra da “yok ben demotive edemedim, sen de ne boş beleş adammışsın arkadaş!” diyen varsa “paranızı geri iade ediyorum. ” demek isterdim istemesine; de biz yazıları kamu hizmeti olarak yazıyoruz, kusura kalmayınız. Devamını Oku »

“Bazıları çok şanslı” – Bunu duymuş muydunuz?

Hayat, insanlarla yarıştığın bir 100 metre koşusu değil. Hayat, kendinle yarıştığın ömürlük bir maraton!” Bu sözü duymuş muydunuz? Bir şeyleri başarmış kişilerden şunu duymak istiyoruz :

“Ben çok şanslıydım elimde çok fazla imkan vardı ve bunun sayesinde çok yol kat ettim.”

Bu cevabı duymak istiyoruz. Çünkü bu cevabı duyduğumuz anda şunu düşüneceğiz belki de :

“Onun imkanları bende yok, demek ki bu yüzden yapamıyorum. Onun imkanları bende olsa bende yapardım…”

Devamını Oku »

Guy Kawasaki “Büyüleme” Kitap Özeti

Büyüleme Kitap Özeti ilginizi “iletişim kitapları” açısından çekecektir. Öncelikle kitabı çok beğendim ve okurken büyük keyif verdi. Kitabı okurken neredeyse her sayfasında önemli diye notlar aldım. Guy Kawasaki’nin yazmış olduğu Büyüleme adlı kitap kalbi, zihni ve davranışları değiştirme sanatının inceliklerini anlatıyor.

Kitap gerçekten çok anlaşılabilir bir dille ve zihin açıcı bir şekilde yazılmış. Kitabın ismine aldanıp da 218 sayfa boyunca insanları nasıl büyüleyebileceğimizin anlatıldığını sanmayın; çoğunluk bu konuya ayrılmış olsa da tek konu bu değil Devamını Oku »

Beklentiler Hayatımızı Yönetir mi?

Beklentiler hayatımızı yönetirler. Beklentileri çok kabaca dört alana ayırmak mümkündür.

  • Hayattan beklentilerim
  • Kendimden beklentilerim
  • Diğer insanlardan beklentilerim
  • Diğer insanların benden beklentileri

Hayattan beklentiler konusunda gerçekçi olmayı öneriyorum. Bu önerimin bir temeli var. İnsanın mutluluğu gerçekleşen ile beklenti arasındaki farktan kaynaklanır. Çok basit bir örnek vereyim, bir tanıdığınız size maddi yardımda bulunacağını söyledi, kafanızda bin TL yardım eder diye düşündünüz, 500 TL verirse mutsuz olabilirsiniz tamamen havadan gelmesine rağmen Devamını Oku »

Hayatınızı Değiştirmek için Odağınızı Değiştirin

Hayatınızı değiştirmek ve daha iyi bir hayata ulaşmak düşündüğünüzden daha kolay. Odaklanmayı seçtiğiniz şey, sahip olduğunuz hayatın daha iyi yanlarını ortaya çıkartmanızı sağlayabilir. Sıkıcı bir işe sahip, kötü bir gün geçirmiş veya bir ayrılık yaşamış olabilirsiniz. Gün içinde ne yaşadığınız değil, sorunlarla karşılaştığınızda neye odaklandığınız önemlidir.

İş yerinde çalışırken arkadaşlarınızla geçireceğiniz geceyi düşünürseniz, sıkıcı işiniz artık sizi rahatsız etmeyecektir. Bu, işinize yeterince dikkat etmeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak arkadaşlarınızla geçireceğiniz geceyi günün sonunda ulaşılacak bir amaç olarak düşünmelisiniz. Devamını Oku »

Kimler Pazarlama Kariyeri Yapabilir?

Pazarlama Kariyeri yapmak isteyen birçok gençle karşılaşıyorum. Her gün giderek de artıyor. Hemen hepsi bana, pazarlama alanında yükselmek için ne yapmaları gerektiğini soruyor. Markaların ekonomi içindeki rolü ve etkisi artıkça bu alanın cazibesi de artıyor.

Fakat görüyorum ki çoğu insan pazarlama derken kendi anladığı pazarlamadan bahsediyor. Herkesin kafasında farklı bir pazarlama kavramı var. Kimisi pazarlama derken pazarlama iletişimini kastediyor, kimisi pazarlama karmasını (4P) yönetmeyi anlıyor, kimisi ise “stratejik pazarlamadan” bahsediyor. Pek çoğunun kafası hayli karışık. Devamını Oku »

Video Toplantısı Görgü Kuralları Ne Olmalı?

Küresel Corona salgını video toplantılarını günlük hayatın bir parçası yaptı. Artık video konferans sadece iş toplantılarında değil, eğitimde, aile ve arkadaş toplantılarında da yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Her yeni teknolojide olduğu gibi insanlar bu teknolojiyi kullanırken nasıl davranmaları gerektiğini tam olarak bilmiyorlar. Email ve cep telefonu da hayatımıza girdiğinde benzer şekilde bocalamıştık.

Video toplantılarda uyulması gereken kurallar var. Bu kurallara uymak karşımızdakilere saygı göstermek kadar kendi kimliğimizi doğru yansıtmak için de gerekli. Devamını Oku »

Karar Verme Becerinizi Geliştirecek 5 Tüyo

Karar verme becerisi “karar verirken” ihtiyaç duyduğumuz en önemli refleks diyebiliriz. Hepimiz hayatımızın her alanında bazen farkında olarak bazen de farkında olmadan pek çok karar alırız. Hayatımız bir nevi karar almak üzerine kurulu. Karar alırken zorlandığımız zamanlar mutlaka olur. Karar alma sürecinde bazen arada kaldığımız, yanlış yapmaktan korktuğumuz bir durumun içinde buluruz kendimizi. Bu da karar alma sürecini uzatır ve aynı zamanda bizi fazlasıyla yorar.

Peki bu durumla nasıl başa çıkabiliriz? Nasıl daha pratik şekilde karar alabiliriz? Devamını Oku »

İnsan Nasıl Başarılı Olur?

Neden çok yetenekli, çok zeki insanların bazıları başarılı olamaz?

Okul yıllarında bütün öğretmenlerin takdir ettiği, herkesin gözdesi olan bazı yetenekli öğrenciler neden başarısız olmuşlardır?

Şansın insan hayatında çok önemli bir rolü var. Hayat insana hoyrat davrandığı zaman başarılı olmak mümkün değildir. Bunun aksine, başarılı olan her insan, aynı zamanda şanslı bir insandır.

Şansın yanı sıra insanın başarısını belirleyen en önemli etken hayata bakış açısıdır. Devamını Oku »

Etkili Motivasyon Aracı : Özerklik

Özerklik teorisi, davranışların örgütlenmesinin arkasında yatan içsel süreçlere odaklanan bir motivasyon ve kişilik kuramı olarak bilim adamları Edward Deci ve Richard Ryan tarafından geliştirilmiştir.

Özerklik teorisine göre üç doğal psikolojik ihtiyacımız vardır:

  1. Yeterlik
  2. Özerklik
  3. Bağlılık.

Bu ihtiyaçlar karşılandığında üretken, mutlu ve motive oluruz. Karşılanmadığında ise üretkenliğimiz, mutluluğumuz, motivasyon düzeyimiz azalır Devamını Oku »