Anasayfa / Başarı Yazıları / Mühendis Zekası

Mühendis Zekası

Muhendis ZekasıMühendis mantığı diye bir şey olduğu kabul edilir ve bazen mühendisler yaklaşımlarından ötürü eleştirilirler; bazen de övülürler. Eğer eleştiriliyorsa, “İşte mühendis kafası” denir; övülüyorlarsa “İşte mühendis zekası” denir. İşi zeka kısmından ele alarak bir iki mühendis fıkrası paylaşacağım, hepimize biraz bulaşsın diye…

Bir öğretmen, bir doktor ve bir mühendis golf sahasının kenarında, sahanın boşalmasını beklemektedirler. Mühendis:” Bu adamlar ne yapıyor böyle, 15 dakika önce bitirip sahadan çıkmaları gerekirdi.” Doktor: “Bilmiyorum, ama yaptıkları büyük bir terbiyesizlik.” Öğretmen: ” Üstelik çok isabetsiz oynuyorlar. Vurdukları hiçbir top deliğe girmiyor. İşte görevli geliyor, onunla konuşalım.” Görevli: “Kusura bakmayın. Sahadakiler, kör itfaiyeciler. Kulübümüzde geçen sene çıkan yangındaki dumandan gözlerini kaybettiler. Bu yüzden istedikleri zaman burada ücretsiz oynamalarına izin veriyoruz. Öğretmen: “Ne kadar üzücü, eğer çocukları varsa onlara ücretsiz ders verebilirim.” Doktor: “Çok güzel bir fikir, ben de hastanedeki doktor arkadaşlarla konuşup onlar için bir şeyler yapabilir miyiz diye bakacağım.” Mühendis: “Bu adamlar gündüz değil de, neden geceleri oynamıyorlar?”

Basit bir bakış açısı değişikliği sonuçları olduğu gibi değiştirebiliyor.

***

Bir matematikçi, bir fizikçi ve bir mühendise bir kırmızı top verip bunun hacmini nasıl bulacaklarını sormuşlar. Matematikçi, bir mezura ile etrafını ölçüp, çevre uzunluğundan hareket ederek formülle yarıçapını hesapladıktan sonra diğer bir formülle yarıçapından hacmini bulacağını söylemiş. Fizikçi ise topu suya batırıp yer değiştiren suyun hacmini ölçerek topun hacmini bulabileceğini söylemiş. Top son olarak mühendisin eline verilmiş, mühendis topu şöyle biraz çevirip bakmış ve sonra:”Bana kırmızı toplar katalogunu bulun” demiş.
Bazen sorunların çözümü yazılı olarak bir yerlerde duruyor olabilir. Bilgiye erişip bakmak öncelikli olabilir.

***

Bir mühendis, bir fizikçi ve bir matematikçi bir oteldedir. Önce fizikçi uyanır, yangını görür ve yangın hortumunu bulur ve başlar hesap yapmaya. Su basıncı, alevin şiddeti, aradaki mesafe falan derken hesaplara göre minimum miktarda suyu ve minimum enerjiyi hesaplar ve yatağına döner. Daha sonra matematikçi kalkar kokunun etkisiyle hole koşar. Bir de bakar ki yangın var. Derken çözüm aramaya koyulur. Yangın söndürme hortumunu bulur ve – çözümü buldum diye bağırarak yatağına geri döner. Derken mühendis burnuna gelen duman kokusuyla uyanır, hole çıkar, bir de bakar ki bir yangın var. Eline geçirdiği bir kovaya su doldurarak yangını söndürmeye çalışır.
Sorunları teori de çözmenin ötesinde uygulama yapmak gerekiyor.

***

Adamın biri bir gün yolda giderken bir kurbağa görür ve kurbağa dile gelir.
– Ben aslında bir insanım, eğer beni bir kere öpersen çok güzel bir prenses haline gelirim”
Adam kurbağayı eline alır ve cebine koyar. Kurbağa tekrar dile gelir
– Eğer beni öpersen çok güzel bir prenses olacağım ve seninle evlenmeye hazırım.
Adam kurbağayı cebinden çıkarır, şöyle bir bakar ve gülümseyerek yeniden cebine koyar.
Kurbağa yalvarmaya başlar
– Eğer beni öper ve güzel bir prenses haline çevirirsen. Seninle evlenirim.
Adam tekrar kurbağayı çıkarır, şöyle bir bakar ve gülümseyerek cebine koyar
Sonunda kurbağa dayanamaz:
– Senin neyin var? Sana çok güzel bir prenses olduğumu ve beni öpersen seninle evleneceğimi söyledim. Neden beni öpmüyorsun?
Sonunda adam konuşur
– Bak, ben bir mühendisim. Kızlarla uğraşacak vaktim yok, fakat konuşan bir kurbağa çok ilginç geliyor.
Gerçekten de evleniyoruz; çocuk yapıyoruz; dünya işlerine karışıyoruz. Bu dünyadaki birçok ilginç şeyi de bu sırada ıskalıyoruz. Dünya tarihi, aşkların, evliliklerin ya da yapılan çocukların tarihi değil, bir şey bulan ve bir şey yapan insanların tarihi. Dünyadaki ilginç şeyleri ıskalamamanız dileğiyle.

Yazan : Melih ARAT

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

10 yorum

 1. ilk ve son hikaye cok güzel canim

 2. yoruma gerek yok burdayım :P

 3. Gökçen Önal Bilecik

  Ya şu son anlatılan var ya;adamın teki yürürken yerde kurbağa bulmuş ve kurbağa dile gelmiş beni öp beni öp…… demiş ya :) Adam cebine sokmuş :) sonra :D tekrar tekrar çıkartıp kurbağanın beni öp demesini dinleyip gülümseyerek yine cebine koymuş ya :)) ay çok hoşuma gitti bu ya ;) ellerinize,fikrinize,düşüncelerinize bereket.Teşekkür ederim paylaşımınız için :)

 4. Gökçen Önal Bilecik

  Gerçekten şu son yazıya bayıldım ;) Mühendis çok ilginç bir insan olmalı ki oluşacak prenses umurunda değil,sadece çoçuk gibi eline alıyor kurbağanın beni öp demesi hoşuna gidiyor,gülümseyip tekrar cebine koyuyor :D İlahi adam mış ;) Ya unutmamak gerekiyor TV de çıkan şarkı söylemeye çalışan AJDAR’ da Makina Mühendisi ;) Bilmem belki bir gün ben de yerden bir kurbağa bulurum,kurbağa bana beni öpersen çokl yakışıklı bir prens olucağım der ama gerçekten ben de anlatılan,mühendis gibi alıp alıp gülümseyip gülümseyip cebime koyarım.Çünkü benimde erkeklerle uğraşacak vaktim yok ;) Bence yeryüzünde yaşayan prensesler mevcut :) ama değer bilmeyen salak erkekler gidip, iyrenç kötü cadı ları tercih edebiliyorlar…

 5. evt haklsıınız su son hikayee cokkk güzelmiss..dünya böyle insanlarla kurtulut ve gelisir iste.. herkesin bu ilginclklern farkına varması dilegylee.. tsklerr paylasmn icin::):):)

 6. bende başka bi çözüm buldum yangına bakır yanmıyo zaten evlerin eşyalarını bakırdan yaparsak hiçbiryer yanmaz

 7. Çok ilginç ve düşündürücü.

 8. çok düşündürücü ve anlamak çok zor gibi görünüyor

 9. 18:1 osman kardeşim fikrin gerçekten çok mantıklı fakat bundan sonra ortopedik matraklar yerine bakır üstünde uymak zorunda kalıcaksın ne yazıkki..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.