Anasayfa / Beyin Gücü / Hatırlama teknikleri (2)

Hatırlama teknikleri (2)

Köşemde her zaman yazıyorum, gelen maillere mutlaka cevap yazıyorum diye. Bazen öylesine güzel sorular soruyorlar ki mutlaka sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabii kişilerden izin alıyorum. Bu hafta gelen maili sizlerle paylaşmak istedim.

“Merhaba, Ben Burak, 14 Yaşındayım. Uzun zamandır beyin eğitimi, NLP, kişisel gelişim ile ilgili site ve kitapları takip ediyorum. Ancak bu uzun zaman 1 sene bile olmadığı için beyin hakkında çok az bir bilgim var. Okyanusta bir damla kadar bile bilgim olmadığı için de üzülüyorum. Hocam eğer mümkünse metin, paragraf, şiir gibi yazıları, hangi dilde olursa olsun, 3-5 okuyuşta nasıl hafızama alabileceğimi öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Okyanusta bir damla olmak için gösterdiğim çaba devam edecek. Saygılar!!!”

Bu mail beni çok heyecanlandırdı. 14 yaşındaki bir gencin derdine bakar mısınız? Oysa onun yaşındakilerin aklı oyundadır. Bir an evvel dersler bitse de oyun oynasam. Bu bilgisayar oyunudur ya da futboldur. Oysaki Burak beyni incelediğini ifade ediyor ve okyanusta bir damla olduğunu düşünüyor. Çok haklı çünkü ben de öyle düşünüyorum. Benim de bilgim okyanusta bir damla.

Sevgili Burak işte  bu düşüncen seni ileri taşıyacak. Seni kutluyorum. Bilgileri nasıl unutmam diye soruyorsun. Bir okuyuşta aklımızda kalmasını sağlayan bir teknik yok. Her şeyin başı çalışmak. İnan ki başarının sırrı çalışmakta gizli. Zaten sen bunu biliyorsun. Ama ben de bildiklerimi sana ve diğer ihtiyacı olan herkese anlatmak için buradayım. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

Daha önceki aylarda HATIRLAMA TEKNİKLERİ ile ilgili bir yazı yazmıştım. Öncelikle o yazımı aradım buldum. Siz onu aramakla vakit geçirmeyin. Ben adresini aşağıya kopyalıyorum. Sadece bir tıklamanız yeterli olacaktır.

https://www.kendinigelistir.com/hatirlama-tekniklerihatirlama-teknikleri/

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl  radyo programı yapmıştır.

 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

10 yorum

 1. Bana yardım edin lütfen.
  Çok çabuk unutuyorum. Bu durumdan korkmaya başladım…

 2. Merhaba, link calısmıyor, düzeltirseniz sevinirim.

 3. tamamen kişide…insan kendı doğum gununu unutur..ama sevgilisinınkını unutmaz neden?? çok sevdıgı için mı ? bençe hayir çunku bazen annenızın doğum gununu de unutyorsunuz.ya sevgiliizi annenızden cok seviyorsunuz yada BEYNINIZE HUKMETMEYI BECERE BILIYORSUNUZ…..sadece istemek ve inanmak

 4. Şahin Kahraman

  Burak kardeşim benden akıllı gerçekten. Bende 17 yaşındayım çok fazla kitap okumuyorumdum. O yüzden unutuyorudum insan okudukça unutmuyor okuduklarını nasıl söylesem sakin beynimiz her okuduğumuz bir ses dosyası gibi kadediyor ve bizim için lazım olan bir yerde kulağımıza fısıldıyor.benim düşüncem böyle sayıgılar güzel bir yazı…

 5. Linkiniz kayıp bulunamıyor. Bilginiz olsun.

 6. ben de 14 yaşındayım; ya zaten insan duyduğu veya okuduğu herşeki aklına kaydedabiliyorsa bu insan yaşayamaz çünkü insan sınırlıdır. tabi şimdiki hiç bir teknoloji insan aklı kadar gelişmemiş ve insan beyni doğadaki en karmaşık ve bi o kadar da gizemli bir yapıya sahiptir; ve untmayınki insanı yükselten daima merak olmuştur….

 7. merhabalar saygıdeğer hocam ve yorum yazan arkadaşlar.Burak kardeşim bu yorumumu okursa ona bi kaç tiyo vermek istiyorum bir olayı yada okuduğun herhangi birşeyi şiir hikaye vs. akılda tutabilmek ve onları hatırlamak için en önemli olan hayal gücündür okuduğun bir şiirse her satırında o olayı sen yaşamışsın gibi hatırlarsan hayal gücü beyni daima tetikler çünkü başarırsın.ve şuda aklında olsun hızlı okuduğun zaman bilgiler aklında daha çok kalır hızlı ve seri oku yavaş okuma.hoşçakalın

 8. ama link açılmıyor kiiii :(

 9. Gül^^ meraba nedemek istediniz açılmı yaparmısınız ??? likiz derken .

 10. öncelikle merhabalar, tülay bilin hanımın verdigi adreste hiçbirşey yok yani sonuç bulunamıyor.teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.