Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / Kim üzebilir seni SENDEN başka?

Kim üzebilir seni SENDEN başka?

Sitenin formatına aykırı olacak belki… Belki ilk defa siteyi bir “günlük” (blog) gibi kullanacağım. Ama son birkaç gün içinde yaşadıklarım beni bu noktaya itti. Neler olduğu önemsiz. Durumun özeti şu ki, ne kadar güçlü olursanız olun HAYAT SİZDEN BİR ŞEYLERİ ÇALMAYA devam ediyor. VE asıl önemli olan şey SİZİN HAYATA KARŞI, SİZDEN ÇALMAMASI İÇİN NELERDEN ÖDÜN VERDİĞİNİZ? Bu soruların cevabı ayrı ayrı bir kitap olabilir. Ancak işin özü şu şiirde yatıyor. Hayatınızın bir köşesine bu şiiri koyun. VE aklınızdan hiç çıkartmayın.

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer.
Sular çekilince de karıncalar balıkları yer.
Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir!
Çünkü kimin kimi yiyeceğine,
“Suyun akışı” karar verir… 

Gidene “kal” demeyeceksin…
Gidene “kal” demek zavallılara,
Kalana “git” demek terbiyesizlere,
Dönmeyene “dön” demek acizlere,
Hakedene “git” demek asillere yakışır.
Kimseye hak ettiğinden fazla değer verme,
Yoksa değersiz olan hep sen olursun!

Düşün… Kim üzebilir seni senden başka?
Kim doldurabilir içindeki boşluğu sen istemezsen?
Kim mutlu edebilir seni, sen hazır değilsen?
Kim yıkar, yıpratır seni sen izin vermezsen?
Kim sever seni, sen kendini sevmezsen?
Herşey sende başlar, sende biter…
Yeter ki yürekli ol, tükenme, tüketme,
Tükettirme içindeki yaşama sevgisini…

Hep hatırla: “Çaresizseniz, Çare “SİZSİNİZ”…

Yazı : Özgür ŞAHİN
Şiir Kaynak : Behçet Necatigil
Derleme : KendiniGelistir.Com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

39 yorum

 1. bence gerçekten cok güzel bir şiir

 2. tek kelimeyle harikaydı

 3. Ne kadar da doğru!…
  İstesek; şampiyon bir dağcı gibi tepeye, en tepeye tırmanabiliriz.İstesek; başarılı bir doktor gibi bir hayat kurtarabiliriz.İstesek; kırılamayan rekor denemeleri bize vız gelebilir.İstesek,istesek,istesek…Neler, neler yapmayız ki?
  İnsanoğlu yeter ki istesin,hiçbir canlı onu üzemez. (Gerçi üzülmekte kimi zaman bir meziyet,üzülmeyi bile bilmeyenleri düşünürsek eğer)Ve hiçbir canlı onu kendi gibi sevemez.
  Teşekkür ederim.

 4. Şiir gerçekten güzel, unuttukça hatırlamak için okunası bir şiir yani… Hangi filozofun söylediğini hatırlamadığım güzel bir söz de “Sana acı verecek hiç bir şeyi hayatına katma! ” seçim hakkın varken, yanlış seçimlerin için kadere kahretmenin anlamı yok dimi….

 5. Sevgili Özgür Şahin;
  Hayat dediğin, basit kullanılan bir kelime olsa da o kelimeye bakış açınla anlam değer katar dediğimin nekadar anlamlı olduğunu anlasın bu kelime “sınav” dır.
  Evet hayat bir sınav dır, verdiğin şiir de, sınavın kuralları vardır akıntıya karşı yüzmeye gücümüz yetmez yetsede işe yaramaz, akıntı seni nereye savurursa sen savrulduğun yer de başarılı olmaya bak, esas başarıyı ozaman yakalarsın, tabi “başarı” kavramı görecelidir, bir duyma özürlünün en büyük başarısı duymadan da bu hayata sarılmasıdır. Başına ne geldi açıklamamışsın, ama bilki hiçbir şey tesadüf değildir, tevafuktur, tevafuğa boyun eğip hamd etmek seni daha çok yüceltir. Elinde olmayanlara değil elindekilere bakmak lazım, Hayat ben den ne çaldı değil, hayat bana neler kazandır dı demek lazım, her yanlış bir doğrudur, çünkü o yanlış sana verdiği dersten ötürü çok iyi farkedip bir daha o yanlışa düşmemeni sağlar buda doğruyu tetikler. Şiir de doğru yerlerde var elbet fel-hasıl-ı kelam yanlış yerler de, bunlardan biri su yükseliyorsa karıncaya ihtiyacın varsa yiyeceksin, alçalıyorsa yeneceksin ama NEDEN bu böyle dememelisin. Daha çoook uzun uzun konuşurdum ama gecenin bu saatin de ve gelecek saatler de kimsenin başını ağrıtmak istemem ondan da öte bukadar uzun yorumu okuyacağınıda sanmam, kısacası şöyle söyleyeyim şerler bir hayır`a kapı açabilir, o yüz den şer olarak gözükenlere canını sıkma..

  Saygılarımla

 6. ne desem bilemedim,sadece yalnız olmadığımı anladım,

  yeterki yürekli ol,tükenme,tüketme…bu şiir gerçeğin kendisi…keşke bile bile insanlar içlerindeki yaşama sevgisini kaybetmeseler……

  güzeldi…

 7. Gerçekten güzel bir şiir. Üstün DÖKMEN’in satırlarını çağrıştırdı bana… “küçük şeyler” kitabındaki bazı kısımları…orada da insani duyguların yüceliğinden yada acizliğinden söz ediyordu…Başarılar dilerim,Özgür’cüm…

 8. Mükemmel bir şiir..Yanımda taşıyacağım bu şiiri.Her üzüntümde açıp okumak ve kendime gelmek için.teşekkürler..

 9. Sanırım hayatın gizli cümlesi bu olsa gerek ! Kimseye hakettiğinden fazla değer verme !

  Mutluluk insanın içindedir çıkarmasını bilen hayatı farklı yönleri ile kendini tatmim ederek yaşar. Öncelikle insanın mutlu olabilmesi için kendini sevmesi gerektiğini düşünüyorum.

 10. gerçekten çok güsel olmuş..ayrıca şiirde harika….

 11. Hayat bizden birseyleri calmaya devam ediyor…

  Agladim… Baskada bisey demiyorum… :(

 12. KENDİMİ ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK SEVİYORUM.TAVSİYE EDERİM SİZDE SEVİN AMA BENİ DEĞİL KENDİNİZİ(:

 13. Ne kadar da doğru… Kim üzebilir ki izin vermezsek! Biz istemeden kim bize bir şey yapabilir iyi ya da kötü… Çok doğru. Bir ”of”layasım geldi… :(

  Güzeldi. Teşekkürler canIm…

 14. M. Sekman herşey seninle başlar diye boşuna demedi…Gerçektende öyle…Arkadaşlar bu şiiri hayat felsefeniz edinin …Göreceksiniz kimse sizi yıkamıcak…

 15. Gökçen Önal Bilecik

  “Kimseye hakketttiğinden fazla değer verme.” Aslında doğru ve mantıklı bir cümle etkiliyor insanı ilk bakışta.Ama ben,sevmedim bu cümleyi.Hakikaten değer veriyorsun,ama değerin kayboluyor.Karşındakini yücelttikçe kendin alçalıyorsun ama karşındakinin hatalarını görmemekte direniyorsun evet haklısınız Kimseye hakettiğinden fazla değer vermemek gerekiyor.Ama ben vermeye alıştım ve yaşadığım sürece de vereceğim ne kadar alçalsam da ne kadar değersizleşsem de bu hayatı ve haketmeyen insanları ve ve ve hatta düşmanlarımı bile seveceğim napayım huyum kurusun böyleyim işte…..Şiir güzeldi ellerinize düşüncelerinize sağlık.. :)

 16. herşey sende biter…

 17. 10 numara bir şiir özelikle ilk bölümü balık-karınca ve SU

 18. Tek kelime ile süper bir şiir…
  Kendimin farkına vardım okuyunca.

 19. Yaşamın gerçekleri tam anlamıyla yansıtılmış;mutluluk içimizde başlar ve yol alırız.Kendinizi sevin,güvenin ve yola pozitif sonuçlarla devam edin,ben başarmanın tohumlarını büyüteceğim…

 20. gerçekten çok güzel bir anlatım şiirle. bir günlük gibi kulladığınızı düşünseniz de aslında hepimizi anlatıyorsunuz. emeğiniz için teşekkürler. her şey bizde başlar ve biter…

 21. POET PRINCESS ÜLKÜ

  “Çaresizseniz çare “sizsiniz”…”Herşey bizde başlar ve biter…Gelecek benim elimde…”

 22. Teşekkürler bu güzel site için. Bana çok şey katmaya başladığınızı düşünüyorum. Şu ana kadar okuyup beğenmediğim bir konu olmadı. İçerikler etkileyici ve öğretici, şiirde saklanıp arada bir okunup hissettirdikleri üzerinde düşünülmesi gerekenlerden, sade ve etkileyici… Evet doğru kim üzebilir bizi, biz izin vermezsek, sevgilerimle…

 23. Çok güzel bir söz…
  İnsanı çalışmaya da, bırakmamaya da, peşinden düşmemeye de teşvik ediyor.

 24. BU SÖZÜN KİME AİT OLDUĞU HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZZ ???

 25. Bunu da burda paylaşmanıza çok sewindim çünkü gerçekten böyledir hayat

 26. şiir müthiş bir şaheser. yorumları yapan arkadaşların da yüreklerine sağlık, bu kadar güzel bir şiire bu kadar güzel yorumlar yapılırdı.

 27. şiir çok güzel teşekkürler emeğinize sağlık.

 28. Cs 1.5 Sxe Hack

  Teşekkürler bu güzel site için

 29. Bu siir hayatimi degistirdi kendimi baskalari icin yipratmayi biraktim… hayata baglandim.. artik hersey daha guzel.. kimze uzemiyor beni.. ben istemezsem

 30. Arkadaslar bu web sitesine cok ugras harcanmis.
  Tesekkürler.

 31. Bu kadar güzel bi şiirin en az kendisi kadar güzel insanları ve yorumları biraraya getirmesi tesadüfmü yoksa tevafuk mudur hamit dede ?

 32. Uzun zamandır bu kadar anlayışlı kibar ve işte hayatımın erkeği dediğim adam benim ona duygusallığımı anlayınca benden kaçtı.hem günlük aşklardan yakınıp hem hayalimdeki kadın dediği kişiye insan bunu nasıl yapar?39 yaşında bi kadın olarak hiç haketmediği sevgiyi ona gösterdiğim için o benden vazgeçti cünki o bana aşık olmak isterken ben ona olmuştum sanırım sorun buydu birbirimizi tanımadan bende 1 ay süreli bi baskı oluşturdu ve ben onu kaybetmeyim derken sanki evren allah herşey bu ilişkiyi onaylamadı ve ben hırsa kapıldım derken başlamadan bitti. biri bana bu durumu açıklayabilirmi?biri sizi sevip beğenirken o kadar cazip olmuyor benim için ama bırakıp kaçtıkları an bende daha çok arzu uyandırıyor bu normalmi?kendimide defalarca suçladım acelemi davranıyorum diye ama seven insan hoşgörülüdür kalbi açık ve dürüsttür sanırım buda gerçek gbi görünenlerden yada ben çok duygusalım hemen iki tatlı lafa inanacak masumuyetteyim.fazla insanı hayatına sokmayınca insan sanırım böyle hatalı seçimler yapıyo hayatımda daha birini ben seçmedim belkide sorub nu hep seçildim.yanlış insana kapılıyorum biri bana açıklasın lutfen benim alacağım ders ne siye??

 33. Siir güzelde yazan baskasi ünlü alman filozof friedrich nietsche nin eseridir bu, bitis sözcügü de öyle degerliymiski zaman hep acele etmem bundanmis anladim.

 34. Sayin derya uzun, en yukarda yazan eserin buraya yazilmamis olan son satirlarini senin icin yaziyorum….
  hem kizdim hem güldüm kendime,
  sonra dedimki : söz ver kendine,
  denizleri seviyorsan dalgalari da seveceksin,
  sevilmek istiyorsan önce sevmeyi bileceksin,
  ucmayi biliyorsan düsmeyi de bileceksin,
  korkarak yasiyorsan yalnizca hayati seyredeceksin..
  öyle bir hayat yasadimki son yolculuklari erken tanidim.
  öyle degerliymiski zaman, hep acele etmem bundanmis anladim.
  f. nietzsche

 35. Behçet Necatigil’in şiirlerinin harika ve çok motive edici olduğunu düşünüyorum.
  ”Sevgilerde” şiirini okumanızı tavsiye ederim.
  ”Siz geniş zamanlar umuyordunuz; çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.” Behçet Necatigil

 36. şunu artık hayatta biliyorum ben izin vermedikçe kimse beni üzemez.

 37. Burç Faktörü

  Kimse üzemez arkadaş?
  Kim üzebilir ki!!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.