Anasayfa / Beyin Gücü / İşte beynin 11 ilacı!

İşte beynin 11 ilacı!

Uzmanlar, hafıza ve zekâ körelmesinin önüne geçerek beyin gücünü artıracak 11 maddelik bir öneri listesi hazırladı. İşte beyin gücünü artıracak yöntemler:

1- Akıllı ilaçlar: ”Modafinil” gibi ilaçlar, beyni 90 saat boyunca uyanık tutuyor. Beynin bir bölgesinden diğerine veri akışını sağlayan kimyasalları artırıyor.

2- Yiyecekler: Protein açısından zengin besinler yarar sağlıyor. Düzenli kahvaltı yapmak da zihinsel performansı artırıyor; gazlı içecekler tam tersi etki yapıyor.

3- Müzik: Özellikle Mozart dinlemenin matematiksel zekâyı artırdığı ve müzik derslerinin, çocukların IQ”sunu yükselttiği belirlendi. Ancak pop müziğin böyle bir etkisi görülmedi.

4- Biyonik beyin: Elektrotlarla beyne az miktarda elektrik akımı vermenin, beynin gücünü artırdığı belirtiliyor.

5- Zihinsel egzersizler: Zor matematik soruları zekâyı keskinleştiriyor. 5 hafta boyunca zihinsel egzersiz yaptırılan çocukların IQ”su 8 puan yükseldi.

6- Hafıza oyunları: İskambil destesindeki her kartı bir karakterle özdeşleştirip tüm karakterlerin yer aldığı bir hikâye yaratarak, 52 kartı sırasıyla hatırlayabilirsiniz.

7- Uyku: 21 saat boyunca uyumamak, beyin üzerinde sarhoşluk gibi bir etki yaratır. 2 saatlik çalışmadan sonra iyi bir gece uykusu uyumak, öğrenmeyi kolaylaştırır.

8- Yürüyüş: Haftada 3 kez yarımşar saat yürüyüş yapmak; öğrenme, konsantrasyon ve mantık gücünü yüzde 15 artırır.

9- Hobiler: Örgü ören, bulmaca çözen yaşlıların Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edildi.

10- Konsantrasyon: Bu da beyin için önemli bir egzersiz! Bir iş üzerindeyken, kısa süreli bir dikkat dağılması sonrasında yeniden konsantrasyon sağlamak yaklaşık 15 dakika sürer.

11- Nörolojik tarama: Beyin içindeki hareketliliği gösteren tarayıcılar, beynin aktivitelerini kontrol etmekte de kullanılabilir.

Kaynak: Nevsal Elevli/Milliyet

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

13 yorum

 1. Hmm… Güzel tavsiyeler… Bazilarini tuttum, mutlaka uygulayacagim…

  Tesekkürler Özgür’cüm…

 2. emeğe saygı ..teşekkürler

 3. önerileriniz güzel ama ben hayal kuramıyorum ne söledigimi unutuyorum

 4. bn bu tavsiyelere tam puan verdm bn zeki ve haylaz bir ögrenciyim.ayrıca atışalanı ilk öğretim okulu 7.sınıf öğren cisiyim …
  hocalar bni çok svior bn de onları en sevdim haca NAZMİYE METİNOĞLU,ZİYA ÇEKMEZ VE SON OLARAK NİL YALÇINKAYA

  SYGILARIMLA HOŞÇAKALIN

 5. MERHABA BN BU TAVSİYELERİ BEĞENDİM

 6. ÇOOOOooOok tşkler artık mozart dinliyorum
  EMEĞİNİZE SAĞLIK

 7. Çok güzel şeyler, teşşekkürler, Allah devamını nasip etsin

 8. Bu tür bir yazıyı ilk defa okudum, ve çok beğendim , uygulamaya başladım bile, teşekkürler

 9. Tavsiyeleri çok beğendim.
  Hepsini tek tek uygulayacağım.
  Çok sağolun…

 10. pekmez ve havucu da unutmayalım. Balıktan sonra yenen tatlı da hafızayı çok kuvvetlendiriyor. Üzüm olmassa olmazlardan güçlü hafıza için.

 11. TEŞEKKÜRLER …….

 12. Bence eksikler var ama yinede güzel bilgiler teşşekkürler

 13. Benim için yeni bir farklılık yarattığınız için sizlere minnettarım.Saygı ve sevgilerimle , TEŞEKKÜRLER..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.