Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Özgüven Geliştirme Taktikleri!

Özgüven Geliştirme Taktikleri!

Önemli bir savaş sırasında Japon bir komutan askerlerinin sayısının düşmanlarınkine kıyasla çok daha az olmasına rağmen saldırıya geçmeye karar verir. Ordusunun kazanacağına olan güveni tamdır. Ancak, askerleri zafer konusunda oldukça kaygılıdır. KOMUTAN ZEKİCE BİR PLAN YAPAR?Savaş alanına doğru ilerlerken, yol kenarındaki bir tapınakta durup hep birlikte dua ederler. Daha sonra komutan cebinden bozuk para çıkararak ?Şimdi yazı-tura atacağız. Eğer tura gelirse, biz kazanacağız, ama eğer yazı gelirse kaybedeceğiz, kaderimiz böylece ortaya çıkacak? der.

Bozuk parayı havaya atar ve herkes sabırsızca paranın yere düşmesini bekler. Tura gelmiştir. Askerler çok sevinirler; kendilerine olan güvenlerini toplamışlardır. Bu coşkuyla düşmana saldırır ve savaşı kazanırlar. Bir süre sonra yüzbaşı komutanının yanına gelerek onun kehanetini takdir edercesine, ?Kimse kaderi değiştiremez? der. Bunun üzerine ?Haklısın? der komutan, iki tarafı da ?tura- olan parayı göstererek…!!

Hepimiz hikayede yazdığı gibi zor durumlarla karşı karşıya kalmışızdır.Çoğu zaman karar vermek ve harekete geçmek için bazı yönlendirilmelere ihtiyaç duymuş ve sanki içimizde bizi biz yapan ve harekete geçmemize yardımcı olacak o gücü hissetmekte zorlanmışızdır.

Burada asıl önemli olan o gücü ne zaman ve hangi koşullarda hissettiğimizdir aslında.Şöyle bir gözlerinizi kapayın.Hayatınızda gerçekten bir işi başardığınız aklınızda yer etmiş geçmişinizdeki o günleri hatırlayın.Örneğin okul yıllarınızda çok büyük bir kalabalığın karşısında yaptığınız konuşmayı hatırlayın.Veya ilk flörtünüze çıkma teklifi yaparken yaşadığınız heyecanı ve her şeye rağmen tüm heyecanınıza ve hata yapma korkunuza rağmen ona çıkma teklifi ettiğiniz günü hatırlayın.Ve her iki örnekte de başarıya ulaştığınız zaman içinizde hissettiğiniz iç huzuru hatırlayın.Ne kadar mutlu olmuştunuz değil mi?

Şu bir gerçek ki hayatta elde ettiğimiz başarıların hiçbiri tesadüfler sonucu kazanılmamıştır.Yani burada önemli olan nokta bizim başarılı olmak ve kazanmak için kadercilik oyunu oynamayıp bu kaderi oluşturabilmemiz için bir ön hazırlık yapmamız, çabalamamız, başarma içgüdüsüyle harekete geçmemizdir.
Bazen, sanki bir şeyler sesimizi keser; beğenilmemek korkusu, dışlanma kaygısı, süregelen düzene boyun eğmişlik ya da yoğun bir yetersizlik hissi, vs. gibi olumsuz öngörüler duygu ve düşüncelerimizi pek az açmamıza ya da hiç açmamamıza neden olur.

Özgüveni gelişmemiş bireyler kendilerine bir görev verildiğinde, ya da karşılarına başarmaları gereken bir durum çıktığında, bu durumdan kaçmaya çalışabilirler hatta mümkünse bu işleri başka arkadaşlarına, dostlarına yaptırmaya gayret ederler. Mahcubiyet duygusunu yaşamamak için bu çeşit riskli durumlardan sürekli uzak dururlar. Peki böyle bir durumdan kurtulunması için ne yapılması gerekir?

Esasında özgüven konusundan bahsederken özgüvenin tanımını yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.Özgüven kendimizle ile ilgili olumlu ve pozitif duygular geliştirmemiz sonucunda ortaya çıkan harekete geçme gücü şeklinde düşünülebilir.Ayrıca özgüveni yine iç ve dış özgüven olarak ta ikiye ayırabiliriz. . İç özgüven, kendimizle ilgili hissettiğimiz memnuniyet ve kendimize dair inancımız, dış özgüven ise dışarıya kendimiz hakkında verdiğimiz görüntü ve insanlarla olan iletişimlerimizde farklı duygularımızı ifade edebilme becerimizle ilgilidir.

Bizler toplumda yaşayan bireyler olarak hem iç hem de dış özgüveni farkında olarak ya da farkında olmadan çoğu zaman kullanırız.Bunlar arasında da zaten çok iyi bir dengenin kurulmuş olması gerekir.

Eğer iç ve dış özgüveni dengeleyemezsek sağlıksız bir iletişim kurmaya başlarız ki bu da bizim ilişkilerimiz olumsuz bir yönde etkiler.Keza bu durum çoğu zaman bizlerin bağımsız birer fert olmasını engellediği gibi bizlerin sadece yakınımızdaki topluluğun bizi iteklemesiyle harekete geçirmesi ya da toplumla çatışma topluluğa ters düşme şeklinde olumsuz sonuçları görülebilir.
Özgüven konusunda temel nokta bizi harekete geçiren bu gücün ne kadar sağlıklı ve gerçekten ne kadar olumlu ve pozitif olduğudur.Çünkü özgüvenin temelinde insanın pozitif olma duygusu yatar.Eğer bir durumla ilgili negatif düşünceleriniz ne kadar fazlaysa o durumla ilgili iş yapma kapasiteniz de o oranda azalacaktır. Kısacası o işi yapmak istemeyeceksiniz ya da mecbur olduğunuz için yapacaksınız.Bu da sizin o işten alacağınız verimi ve başarıyı haliyle düşürecek. Hangimiz başarmayı yürekten istediğimiz bir konuda çok çalışıp ta kaybetmiş ki.

Özgüven konusuyla, hayattaki başarılarımızın doğru orantılı olarak birbirini tamamladığı göz önünden kaçırılmaması gereken bir nokta.Bizler başarılı olduğumuz, üzerinde defalarca alıştırma yaptığımız bir konuda daha az hata yapma olasılığına sahibiz.Sizlere hata yapmayacağımızı söylemiyorum ama gerçekten böyle bir durumda heyecanımızı daha iyi kontrol ettiğimiz için daha başarılı oluruz.Çünkü biz önceki yaşantılarımızla, birer deneyim kazanmış ve artık tecrübe sahibi olmuşuzdur.

Dolayısıyla herhangi bir konuda ne kadar çok çalışırsak ve başarılı olursak özgüvenimizde o oranda artmakta diyebiliriz
Biz insanların en çok yaptığı hatalardan biri bir başarısızlıkla karşılaştığımızda o başarısızlığımızın sonucunda kendimize olumsuz ifadelerde bulunmamızdır.

Bunu biraz açarsak hepimiz zaman zaman ?Ah ben ne beceriksizim?, ?benden adam olmaz?, ?zaten şu işi başarsaydım alim olurdum? vb. bir sürü olumsuz yükleme yapmışızdır kendimize.Esasında bu yüklemelerimiz bizlerin gelecekte ki hayatında gerçekten pahalıya mal olmakta.Bizleri pasif , çekinden, özgüveni olmayan, arka planda kalmayı tercih eden bireyler haline getiriyor.Her şeyden korkar oluyoruz ve içimizde bulunan girişimcilik ruhunu yok ediyoruz.

Bütün bunların yanı sıra kendi olumsuz varsayımlarımızla beslediğimiz ?yıkıcı? düşünce yapılarımızı yenmek için bazı ?onarıcı? teknikler de var:

Güçlü yönlerimizi belirlemek ve onların üstünde daha çok durmak: Denediğimiz her yeni şey için kendinize şans tanımalıyız. Önemli olan elde edilen sonuç değil, bu yolda harcanan çabalardır. Bu yüzden kendimizi takdir etmeyi bilmeliyiz.

Risk almak: Her yeni deneyime yeni bir öğrenme fırsatı olarak bakabilmek.Asıl olan kazanmak yahut kaybetmek değil! Ancak bu şekilde yeni fırsatlarla karşılaşabiliriz ve kendimizi olduğumuz gibi kabul edebiliriz. Aksi taktirde, her fırsat açılmamış bir kutu olarak içimizde kalacak; dolayısıyla doğrudan başarısızlıkla sonuçlanıp, kişisel gelişimimizi engelleyecektir.

İç konuşma yapmak: İç konuşma yaparak olumsuz varsayımlarımızla başa çıkabiliriz. Kendimize haksızlık ettiğimiz bu durumlarda, ?dur bakalım, o kadar da değil? diyerek daha olumlu varsayımlar üretmeliyiz. Örneğin, herhangi bir şeyin mükemmel olmasını beklediğimiz bir durumda , herşeyi mükemmel yapamayacağımızı, önemli olanın elimizden geldiği kadarını en iyi şekilde yapmaya çalışmak olduğunu kendimize hatırlamak harika bir fikirdir.

Kişisel değerlendirme yapmak: Kendimizi her şeyden ve herkesten bağımsız olarak değerlendirebilmek… İçsel olarak kendimiz kendi davranışımız hakkında ne düşünüyoruz? Bu tarz bir bakış açısı içsel olarak daha güçlü hissetmemizi sağlayacak ve kişisel gücümüzü başkalarının ellerine teslim etmemizi engelleyecektir.

Kendini sevmek: İnsanlar kendilerini sevdiklerinde hem duygusal hem de fiziksel olarak kendilerini güvende hissederler ve kendileriyle barışık yaşarlar.

Kendini tanımak: Kendilerini tanıyan insanlar kendi güçlü ve güçsüz yönlerini iyi bilirler. Bir topluluğa girdiklerinde kendilerini ifade ederken kendi potansiyellerinin farkında olarak harekete geçerler.

Hedef Koymak: Tabi burada kastedilen hedef açık venet koyduğumuz hedefler.Elbetteki çok büyük genel hedeflerimiz olabilir.Ama bunlara ulaşmamız için mutlaka planlı ve daha gerçek hedeflerimizde olmalı.

Pozitif Düşünmek: Pozitif düşünce özgüveni harekete geçirmeye zorlayan belki de en önemli etkenlerden biri. Olumsuz bir düşünceyle herhangi bir başarı elde etmek çok güç. Bu bizi ancak karamsarlığa götürür. O yüzden kendimizi pozitif düşünmeye alıştırmamız ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmemiz bize hayatımızda çok şeyler kazandıracak.

İyi bir iletişim: Sağlıklı bir iletişim yeteneğimiz olması bizlerin çevremizde sevilen saygı duyulan güvenilen insanlar olmamızı sağlar.Çevremizde olumlu bir imaja sahip olduğumuzda kendimize güvenimiz artacaktır.

İyi bir ifade yeteneği: Toplum içinde konuşmak için bol bol okumamız konuşma tekrarları yapmamız ve hatta zaman zaman iyi birer hatip olabilmek için evde çalışmamız ve sonucunda da konuşma yeteneğimizi artırmamız bize topluluk içinde daha çok söz söyleme imkanı tanıyabilir.Bu da bizi yine özgüven konusunda olumlu destekleyebilir.

Duyguları kontrol etme : Duyguları ile başa çıkabilen çocuklar duygularının esiri olmazlar. Beklenmedik davranışlar göstermezler. Korkuları ve endişeleri ile başa çıkabildikleri için riskleri göze alabilirler. Mutsuzluklarının kendilerini sürekli engellemesine izin vermedikleri için sıkıntılı dönemlerini kısa sürede atlatabilirler. Anlaşmazlık olduğunda kendilerini iyi savunurlar. Kıskançlık, öfke gibi doğal olan duyguları yaşadıklarında suçluluğa kapılmazlar. İlişkilerinde neşe, sevgi ve mutluluk ararlar. Kimseye körü körüne kapılmazlar.

Anne babalar çocuğu özgüvenli yetiştirmek için neler yapabilir ?
* Çocuğun güçlü olduğu konularda büyüklerine yardımcı olmalarına izin verilmesi.
* Yaptığı işe çok fazla müdahale etmeyerek kendisine duyulan güvenin belli edilmesi.
* Onunla zaman geçirerek önemli olduğunun kanıtlanması.
* Onların düşünce ve inançlarının eleştirilmeden dinlenmesi.
* Potansiyellerini sınamaları için riske atılmalarının teşvik edilmesi.
* Yaptığı işlerle ilgili ona olumlu tepkiler verilmesi.
* Çocuğa yönelik eleştirilerin dolaysız, açık ve dürüst olması.
* Kendisini tanıması için sosyal etkinliklere (Resim, tiyatro, spor…. vb.) yönlendirilmesi.
* Karşılaştırma yapmaktan kaçınılması.
* Çocuğun sınırlarını göz önünde bulundurarak çok zor hedefler belirlememesine yardımcı olunması.
* Hedeflerine ulaşmada geçtikleri her aşama için teşvik edilmesi. (Daha uzun birlikte olmak, hafta sonu sinemaya birlikte gitmek, evde parti yapmasına izin vermek…..vb.)
* Onların hedeflerine saygı gösterilmesi.
* Olumsuz düşüncelerini bir kenara bırakarak kendileri adına olumlu şeyler söylemeleri için cesaretlendirilmesi.
* Düşüncelerinde genelleme yapmalarının engellenmesi. (Sınav konularının hiçbirini öğrenmemistik yerine Sınav konularının bazılarını öğrenmemiştik …. vb.)
* Düsüncelerindeki abartılı ifadelerin daha doğru ifadelere yöneltilmesine yardımcı olunması (Öğretmen beni hiç dinlemiyor yerine Soru sorduğumda bazen öğretmen beni dinlemiyor…..vb.)
* Sık sık konuşma fırsatı verilmesi ve düzenli aralıklarla çesitli konularda sohbetler edilmesi.
* Kültür farklılıkları,farklı insanlar ve durumlar hakkında tartısmalar yapılması.
* Beden dilinin önemi üzerinde durulması.
* Ev içinde ve dışında basarabileceği sorumluluklar verilmesi. (Sofrayı kurma, telefon faturasını yatırma, ufak tefek alısveris yapma…. vb.)
* Değişik yaş gruplarındaki insanların bulunduğu ortamlara girmesine fırsat yaratılması.
* Pozitif düşüncelerin paylaşılarak olumlu düşünme yeteneğinin gelistirilmesi.

Sonuç olarak ; Özgüven için başınızı kaldırıp biraz dik durmanız ve geleceğe güvenle pozitif bir şekilde bakmanız hayatınıza yeni bir ufuk kazandıracaktır.
Kaynak : www.kigem.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

227 yorum

 1. vermıs oldugunuz sunumla benı aydınlattıgınız ıcın tesekkur ederım ama ben kendıne guvenı olmayan sıradan bır ınsan gıbı hala umutsuzca hıcbırsey yapmadan yerımde duruyorum sebep olarak aılemı gosterebılırım bunlara cunku;her fırsatta benı baska ınsanlarla kıyaslamaları benı asagalayıcı sekılde konusup rencıde etmelerı bazen okadar ofkelendırıyokı sınırden gozlerım doluyo suan hayata daır hıcbı bılgım yok kız arkadasım benden bu yuzden ayrıldı mucadele etmedıgım ıcın sureklı bırseylerı hazır bekledıgım ıcın ama korkuyorum ınsanlardan basarısız olmaktan korkuyorum artık bıseyler yapıp kendımı ıspatlamam gerketıgını bılıyorum ama acılen bır yardım almamın gerektıgınıde cok ıyı bılıyorum hayırlı geceler

 2. Öncelikle vermiş olduğunuz yararlı bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum.Bazı arkadaşların bahsettiği gibi benim de ricam olacak.Şayet yazılarınıza devam etmeye ve bu güzel bilgileri paylaşmaya devam etme düşüncesindeyseniz eğer bilgiden ziyade özgüven eksikliğini tamamlamak adına uygulama örneklerine ağırlık verilmesine özen gösterilirse daha güzel şeyler çıkacağına ve daha da faydalı olacağına inanıyorum..Paylaşımınız için tekrar teşekkür ediyor ve Başarılarınızın devamını diliyorum…

 3. LİSE 3.SINIFTA TEŞEKKÜR BELGESİ ALDIM ÇALIŞTIM İNANDIM BAŞARDIM ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM
  BAFRA EML

 4. Ben bir konuda yardım istiyorum. Lütfen düşüncelerinizi benimle paylaşın. Öncelikle benim öz güvenim çok çok az. Bunu nasıl kazanabilirim bilemiyorum bunun için çok çabalıyorum. Geçtiğimiz aylarda bir arkadaşımın annesinin kalbini istemeden kırdım. Çok değer verdiğim için pişman oldum ve özür diledim. Oda sağolsun olgunlukla karşıladı. Şuan eski samimiyetimizle devam ediyor fakat bazen aradığımda telefonlarıma bakmıyor bende bilerek mi bakmıyor acaba diye düşünüyorum ve günüm berbat oluyor artık. Çok huzursuzum. Acaba ben mi çok önemsiyorum veya abartıyorum yoksa gerçekten beni affetmedi de gerçeğimi kabul edemiyorum. Özgüvenim tam olsa böyle şeyler düşünmeyecekmişim gibi geliyor sizce de öyle mi arkadaşlar Lütfen yardım edin. teşekkürler…

 5. BENCE BÜYÜTÜYOSUN SEN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞSIN YAPTIĞIN HATANIN FARKINA VARIP ÖZÜR DİLEMİŞSİN HAYAT İNİŞLER ÇIKIŞLARLA DOLU HERZAMAN HER DAİM HERŞEY YOLUNDA GİDECEK DİE Bİ KURAL YOK KARŞI TARAFIN DAHA OLGUN DAVRANIP HADİSEYİ UZATMAMASI LAZIM.BELKİ SENDE ANLATDIĞIN KİŞİYE HAK ETDİĞİNDEN FAZLA DEĞER VERİYOSUN ATALARIMIZ NE DEMİŞ DEĞERİNDEN FAZLA DEĞER VERİRSEN KENDİ DEĞERİNİ KAYBEDERSİN DİYE ÇOK ÜSTÜNE DÜŞME BENCE DEDİĞİM GİBİ HAYAT İNİŞLER ÇIKIŞLARLA DOLU OLMAYINCA OLMUYO DÜŞÜNSENE HER ZAMAN HER DAİM HER İSTEDİĞİN GİBİ GİDERSE HAYATIN NE ANLAMI KALIR Kİ :)

 6. yazınız gerçekten etkileyici kendi adımaetkilendim teşekkür ederim

 7. Bence ancak bu kadar açık ve net anlatılabilir. tabiiki daha önce yapılan yorumları, görüşleri, fikirleri de göz ardı etmemek lazım. neticede bir forum sitesi paylaşımlar yapılıyor ve halka sunuluyor. kim bundan ne ders çıkarırsa kendinedir diye düşünüyorum. yazı gayet acık ve net. etkilenmedim desem haksızlık etmiş olurum. gelecek günlerde de daha farklı anlatım yollarıyla da çözülebilir bazı kişilerin anlamadıkları yada anlamak istemedikleri yerler ve konular.
  şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür eder , iyi çalışmalar dilerim . . .

  unutmayalım cesaretin bittiği yerde esaret başlar . . .

 8. öncelikle güzel ve egitici yazın için size teşekkür ediyorum sizden bir istegim var bn futbola çok yetenekliyim allaha şükür buna inanıyorum allah vergisi yetenekte var AMA RESMİ GERÇEK MAÇLARDA O GÜZEL YETENEGİMİ ORTAYA ÇIKARTAMIYORUM YETENEGİMİN HEPSİNİ GÖSTERMEK İÇİN NE YAPMALIYIM??? SAYGILARIMLA…

 9. Hakan bey yorumunuz için çok tşk ederimm

 10. Selam ben azerbaycandan mais.Bir az psikolojik oz guven kaybi yasiyorum.Azerbaycanda bi psikologa giden insana kotu bakiyolar delimi ne diye.Bende careyi bole sitelerde aradim sizin siteyi buldum.Insanlik icin cok hayirli bi is yapiyosunuz emeginize saglik.Azerbaycandan sevgilerle Mais

 11. Saygı deger yorumcular . İyi güzel anlatmışta bu yaptıklarının her biri birer tespittir . Bunu her aklı başında insan yapabilir. Alın elinize kagıdı kalemi ve yalnız oldugunuz zamanlarda eksiklerinizi ve fazlalarınızı yazın. Eger özgüven eksikligi fazla ise kesinlikle hoslanmadıgınz insanlarla birlikte olmayın. Sizi seven insanlar size destek olanlardır diğerleri başkalarıdır. Aynı sınıfta olsanız bile eger hoşlanmadıgınız insanlarla vakit geciriyorsanız bugünden itibaren vakit gecirmeyin. En önemli tavsiyem ise matematik gibi problemlerle kendinizi yorabileceginiz bir bilime merak sarın ama cografya, tarih gibi şeylerden uzak durun. Mümkünse sayısal şeyler sizin kendinize güveninizi getirecektir ya da herhangi bir sporla profesyonel ugrasmayı deneyin . Ama unutmayın bu ugraslarınızın sonuna hep bir hedef koyun. Bunları yaparken evrende yalnız oldugunuzu ve kendinizden başkasının sizi kurtaramayacagını unutmayın. Kim bilir belki bilim adamı olursunuz

 12. çok güzel ve faydalı bilgiler veriyorsunuz. Teşekkürler

 13. yazıı içinn teşekkürlerr gerçektenn de bunlar olmasıı gereken şeylerrr çok acıklayıcıı devamını bekliyoruzzz

 14. bilgiler için teşekkür ederim ,
  okuduklarımı uygulayacagım.

  Uzun ve güzel bir yazı olmuş hepsini okudum.

  teşekkürler.

 15. bilgi için teşekkürler hepsini okudum yorumlarıda okudum daha bi içim karardı… biride demiş coğrafyayı tarihi bırakın matematiğe yoğunlaşın keşke lise 1de matematik hocam matematikten soğutmasaydıda bende sözel bölümünü seçmeseydim:) şimdi neolck halim matematik bilmiyorum diye camdanmı atlayım zaten atlayasım var iyice depresyona soktu beni. keşke bu yorum kısmı hiç olmasaydı en azından özgüven taktiği bi kulağımdan girer diğer kulağımdan çıkardı bu moral sıfırlığında..eksiye vurmazdı o yorumla..

 16. dünyanın kitabını okudum evimde bi oda kütüphaneye döndü ama dün yediğimi unutuyorum sorun bakalım hangi kitabı okuyorum… halbuki kitabı bayılarak okuyodum ama bu kitabı kendime bile anlatamam artık cümle kurmayı bile unutacağım kelimelerin çoğunu unutuyorum yakında evimin yolunuda unutursam şaşırmayacağım. henüz 27yaşındayım bukadar unutkanken ben nasıl güveneyim kendime nasıl çıkayım insan içine… kendi kendimi motive etsemde olmuyor olmuyor olmuyor. ot bile bu evrende faydalı bir iş yapıyoken ben herkese zararım bunu düşündükçe ölmek istiyorum ama ona bile cesaretim yok onda bile kendime güvenemiyorum…

 17. Bence sen o kitapları bi güzel yak, zaten kış da geliyor yakacak olur. Sonra da kafanı dinle biraz, hiç kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin, sadece kendine bir şeyler göster ki umutsuzluğa düşme.. E bir şeyler olsun istiyorsan sen de biliyorsun ki önce kendini tanımalısın

 18. Keza bununla da yetinmeyip kendini geliştirmelisin. ha diyorsun kendime güvenmiyorum, o kadar kitap okudum işe yaramadı..hepsi zırva da ondan. ayıptır söylemesi ben 18 yaşındayım ama ben de unutuyorum ne okuduğumu ne yediğimi. b12 eksikliği vardır, balık hapı iç işe yarar, tabi önce işe yarayacağına inanmalısın :)

 19. yazılarınız o kadar dogrukı,kendımı okudum sankii kendımı ogrendım suanda.çok tesekkur edıyorum boyle yararlı seylere degındıgınız ıcın ve devamınıda beklıyorum…

 20. guzel elbise yurutur,cepteki para konusturur her sey bunlardan ibaret

 21. Toplam 222 yorum var.Bunlara baktığım zaman ülkemizde ne kadar öz güveni eksik insan olduğunu görüyorum.Bende bunlardan biriyim.Girdiğim bir ortamda sürekli insanlar ne der diye düşünüp dururum hep.Hele takıntılı olmak konusunda üstüme yok.Artık her şeyi akışına bırakıp ben elimden geleni yapacağım.Beni kaybeden kaybeder kazanan zaten mutludur.Bu güzel yazınız için size teşekkür ederim.İnsanları cesaretli ve öz güvenli olmaya iten bir yazı.

 22. Ahmet mehmetoğlu

  Allah razı olsun çok yararlı bilgiler çok teşekkürler..

 23. Allah razı olsun. gerçekten de yayınlamış olduğunuz yazıyı okurken içimde bir özgüven duygusu kabardı. harcamış olduğunuz emek için teşekkür ederim. yepyeni ve başarılı bir yaşam için bugünü bir başlangıç olarak kaydediyorum :)

 24. vermiş olduğunuz bilgilerin geçektende son derece değerli olduğuna inanıyorum.
  biz insanlar nekadar kişiliklerimizi geliştirirsek, farkındalığımızı artırırsak o derece
  mutlu oluruz diye düşünüyorum.
  unutmamamız gerekirki hepimizin amacı mutlu olmak ve yaratan mutluluğu bizden uzaklara
  koymamış mutluluk kafamızın içinde, mutluluk kalbimizde, bize oldukça yakın hem mutluluk için
  çok yüksek şartlara sahip olmamızada gerek yok, çok güzel veya yakışıklı olmamız gerekmiyor,
  çok zengin olmamızda gerekmiyor yeterki içimizdeki mutluluğun farkında olalım onun orda olduğunu bilip onu daha çok elde etmek için yöntemler geliştirelim.
  örnek verecek olursak başkalarına karşılıksız yardım.
  bu insanı gerçekten çok mutlu ediyor. kendini kütü hissedenler yardım edin insanlara karşılıksız
  yardım sadece maddi olarak düşünülmemeli örneğin bir hayır evinde bedelsiz çalışın bir gün veya
  huzur evini ziyaret ederek yaşlıların halini sorun v.b şunu bilmeliyizki aslında biz insanlar çok güçlüyüz çünkü bizi allah yarattı biz allahın eserleriyiz bize tükenmişlik yakışmaz:)

 25. Ben 11 . öğrencisiyim . Hayatım boyunca özgüvensiz biri oldum .Bunun sebebi kesinlikle ailem ablam ve abimde benim gibiler .Kendi arkadaş ortamında rahatım konusabiliyorum fakat biri bana soru sorunca kizariyorum saçma bir şey söylüyorum . En cok kizarinca utaninca sinir oluyorum sinirimi cikartamayinca birinden , ağlıyorum .psikolojim gitgide bozuldu.hiç sevgilim bile olmadı ailem öğrenir diye korktuğum için arkadaşlarıma hiç birseyimi anlatmam aslimda kimseye anlatmam güven duygum herkeze karşı böyle değişmek istiyorum gerçekten yürekten bunu istiyorum fakat olmuyo babam dan nefret ediyorum sebebi en cok onun gerçekten kötü bir baba arkadaşlarım bana bisey deseler bile artık alınmaya başladım yardım edin nolur buna cok ihtiyacım var :(

 26. Yaptiginiz aciklama icin tesekkur ederim. fakat sizinde dediginiz Gibi daha onceden ozguveni kuvvetli kisilerle diyalogu saglam bir karakterim vardi.fakat gun gectikce sanki icimde bir Ben daha olustu ve Beni hep o yonlendiriyor ve buda Beni piskolojik olarak cok yoruyor kisilerle olan diyalogumu nerdeyse hep bitmesine sebeb oluyor tone dediginiz Gibi kisilerin icimde Geri planda olmama sebeb oluyor kisacasi ozguvenimi kaybetmis Gibi hissediyorum yardimci olursaniz cok mutlu olurum:)))

 27. Bu web sitesini yeni keşfettim.Yazılarınız oldukça güzel ve bu yazıdan itibaren okumaya başlıyorum.Elinize sağlık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.