Anasayfa / Kişisel İmaj / Nasıl karizmatik olunur?

Nasıl karizmatik olunur?

Bu güne kadar o kadar çok karizma ile ilgili yazı okudum ki artık hangi kitapta kim ne yazmıştı inanın hatırlamıyorum. Ama bütün bu okuduklarımdan sonra kendi tarifimi ortaya koydum. Belki bu tarif de aynı cümleyle bir kitapta vardı. Belki de birkaç tariften sonra benim yarattığım bir cümle haline geldi. Valla hatırlamıyorum. Sadece inandığım bir tarif oldu bu. Diğerlerine yanlış demiyorum. Benim doğrum olarak kabul ettiğim tarif bu.

KARİZMA NEDİR? BEYNİN İÇİNDEKİ BİLGİLERİN VE KENDİNE GÜVEN HİSSİNİN BEDEN DİLİNE YANSIMASI.

En doğru tarif bu geldi bana. Neden mi? Anlatayım. Bir insanın marka giyinmesi, en pahalı mağazadan alışveriş yapması, 2 tane üniversite bitirmiş olması karizmatik olması için yeterli değil.

Şaşırdınız değil mi? Evet ben de gençliğimde bunun aksini düşünüyordum. Onun için gençliğimde marka giymek daha çok hoşuma giderdi. Yıllar sonra baktım ki, marka giydiğim zaman bile yaşamadığım olayları şimdi yaşıyorum. Şimdi marka merakım kalmadı. Önemli olanın marka değil giyimdeki uyum olduğunu gördüm. Sakın bu markalaşmaya karşı olduğum anlamına gelmesin. Markalaşmayı sadece kaliteli hizmet açısından alıyorum. Marka olan şirketler müşteriye daha saygılıdır, müşterinin hakları daima saklıdır. Kişiye göre değil,, tüm müşteriye aynı davranış biçimini uygulanır….vs. Ama marka olmanın bedeli de ağırdır bilirsiniz. Dolayısıyla çok emek verdiği ürünün fiyatı da pahalıdır. Çünkü satıştan sonra bile hizmet devam eder. Tamam bunların hepsi güzel, asla kötü demiyorum ama o kadar param olmazsa ne olacak. En az ile yetinerek yaşamak zorundayım. Gerektiği zaman pazardan bile alıveriş edilebilir ki ben çok ediyorum. Peki, güzel giyinmek fark edilmek için önemli değil mi yani?

Önemli olmaz mı hiç hem de çok önemli. E peki ne demek istiyorsun? Şunu demek istiyorum. Önemli olan ucuz ya da pahalı uyumu yakalamak. Buradaki en önemli vurgulamak istediğim renk uyumu. Bluzunuz çok pahalı bir marka olabilir. Etek ya da pantolon da çok pahalı ve çok kaliteli olabilir. Ama arada renk uyumu yoksa rezil bir kıyafet haline gelir. Ayrıca bütün bu giysiler içinde çok sade de olabilirsiniz. Ama tarzınızı oluşturmanız gerekli bence. Giydiğiniz giysinin içinde kendinizi çok rahat hissetmelisiniz. Ve mutlaka en basit bir eşofman bile giyseniz mutlaka boynunuza bir fular ya da bir kolye ya da başınıza bir bant gibi bir çarpıcılık yapın. Ama bunları yaparken renk uyumuna dikkat edin.

Yani ben bunları yapınca karizmatik olur muyum diyeceksiniz. Hayır öyle bir tane kolye ya da fular takmakla olunmuyor tabii. Ama en azından barajı aşarsınız. Gerisi nedir peki?

Gerisi, beynimizin içini doldurmamız gerekli. Yani kendine güven hissi önemli.  Bilgi bunun çoğunu yapar. Ama ben şöyle bir insan tanıyorum; üniversite mezunu, 2 lisanı var. Ama ismini sor, zor söylüyor. Bu tıp doktorunun alanına giren bir konu. O alana girmek istemiyorum.

Eğer psikolojik bir hastalığımız yoksa giyimimizdeki hoşluğu yani uyumu yakalayabilirsek, beynimizin içini bize gerekli olan (en azından ilk etapta) bilgi ile doldurursak bu durum davranışlarımıza yansıyacaktır. İşte o zaman bizim için de çok karizmatik birisi diyebilirler. Çevremizde de dikkat çekebilirsiniz. En önemlisi fark edilmek. Sıradan olmamak gerekli. Hiç unutmam bir televizyon programında Sezen Aksu şöyle demişti “Anneannem rahmetli hep şunu söylerdi. Asla sıradan olmam. Herkesten bir farkım olmalı mutlaka. Ben de onun sözünü dinliyorum. Ben sıradan bir kadın değilim.” Ben de aynı şeyi düşünüyorum.

Dün yaşadığım bir olay karşısında şaşırdım kaldım. Dün teknolojik bir alışveriş yapmak için büyük bir mağazaya gittim. Bir adet yazıcı almak istedim. Ne istediğimi daha önce araştırmıştım. Gerek internetten gerekse bir gün önce aynı  mağazaya giderek bütün ürünleri incelemiş kararımı vermiştim. Dün ne istediğimi bilerek mağazadan içeri girdim ve şu model yazıcıyı istiyorum dedim. Hemen çıkardılar. Kasaya gittim. Bana alışverişte yardım eden görevli ürünü paketledi kredi kartımı uzattım. Bu kadar çabuk alışveriş etmeme ya da bu kadar çabuk karar vermeme şaşırdığından olsa gerek sohbet etmeye başladı. Ben de izah etmek ya da sohbet ortamı açmak için şöyle dedim;

-Ne alacağıma karar vermek için dün buraya gelmiştim. Bütün ürünleri inceledim. Onun için bugün alışveriş kolay oldu.
-Biliyorum dedi
-Neyi biliyorsun dedim
-Dün buraya geldiniz, ürünleri incelediniz ve gittiniz. Sizi fark etmiştim.

İnanamadım. Çünkü ben oraya gitmeden önce internetten her türlü araştırmamı yapmış ve bu işleri iyi bilen dostlarımdan bilgileri almıştım zaten. Sadece ürünlere bakıp çıkmak yetmişti bana. Üstelik çok kalabalık alışveriş kitlesi olan bir mağazadır. Buna rağmen fark edilmek :) Bu tip olayları çok fazla yaşıyorum. Geçen hafta da arabamla ışıklarda durmuştum ki, yanımdaki arabadaki kadının telaş içinde camı açmakla uğraştığını gördüm. Camı açtı ve aynı anda yeşil ışık yandı ve arabalar harekete geçti. Kadın ve yanında da bir kadın daha bana seslendiler “Harikasınız, ışık saçıyorsunuz :)” Ve arabalar hızla hareket etti bir dakika sonra arabayı kaybettim.

Ben 20 yaşında 90-60-90 bir genç kız değilim. Bu sadece pozitif enerjinin dışa yansıması. Fark edilmek için özel bir çabam yok. Ama tarz oturmuş artık. Farklı bir tarz. Bir büyük holdingin en tepelerinde görevli bir arkadaşım var. Kendisi giyimine çok özen gösterir. Bazen bana şöyle der “Bu kıyafetin harika olmuş. Ama ben giyemem. Bana yakışmaz. Bu tarz meselesi. Senin, tarzına uygun.”

Demek ki bir tarzım var. İşte bu fark yaratan bir duruş biçimini de arkasından getiriyor. Biraz da söyleyecek sözün varsa kapıların önünde açılması çok kolay artık. Ama gerçek mücadele bundan sonra başlıyor çünkü buradan sonra kendini fikirlerin ile kabul ettirmen gerekli. Anadolu?da şöyle bir atasözü vardır; İnsanlar kıyafetleri ile ağırlanırlar, fikirleri ile uğurlanırlar.

Gördüğünüz gibi ilk barajı geçmek için dış görünüş çok önemli ama daha sonra yerini bilgiye bırakamıyorsa arkanızdan sadece şu söylenir; Süslü kokona :)

Ben sadece süslü kokona diye tanınmak istemiyorum. Kültürlü bir süslü kokona olabilirim. Buna itirazım yok :)
Sevgiler.

Tülay Bilin

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

191 yorum

 1. yazınızı ilgi ile okudum sondaki atasözü cuk diye oturmuş…teşekkürler

 2. 1 karizma o değildir canımmm 2 marketteki o salak sizin alışveriş etmeniz için size yalakalık yapmış.karizma doğuştandır.allah vergisi güzel olursan kendine güveninde olur böylece karizmanda olur.ikisi birleşince ne olur?kısacası olmazsa olmaz zorlamayın.

 3. Çok güzel yazmışsınız. Her şey kendini iyi hissetmekte başlıyor. Kendini sevmekle. Sıradan alışkanlıklarımızdan kurtulup kendimize özen göstermeliyiz.

 4. bende yazınızı okuyarak ilk barajı atladım yazımı okuyan arkadaşlara bir önerim olacak MÜMİN SEKMAN-HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR kitabını okumalarını tavsiye ederim emeğinize sağlık

 5. yazınız güzel ama kendinizi bu kadar begenmeniz bana antipatik geldi :)

 6. Falçata Fikret

  Vay be :P süslü kokana ha :) Senin karizman kıyafetinden değil. Sempatik yaklaşmandan kaynaklanıyordur. Gerçek yaşın 80 de olsa 20 yaşındakiler gibi düşünüyorsun ondandır. Süper bir yazıymış sürükleyici :)
  Ben bilerek çirkin olmayı tercih ediyorum.
  Başa ne geliyorsa yakışıklı olmaktan geliyor.
  Sahte sevgiler sahte dostluklar hep güzellikten kaynaklanıyor. Çirkin olmak daha güzel enazından karakterimi beğenenler yanımda kalıyor. :))) Teşekkür Ederim…

 7. Falçata Fikret

  Eklemeden edemeyeceğim.
  Kimse güzel olmaya çalışmasın.
  Güzel çirkin yoktur.
  Güzelden daha güzeli Çirkünden daha çirkini
  vardır.

  Siz huyunuzu iyi yapın Brad Pit in tavladığı basit kızlardansa daha ahlaklı kültürü kızlarla tanışırsınız tavsiyem :)
  Sadece güven meselsi Ama kendine güven değil. Başkalarının gözünden kendi güveniniz. . . :)

 8. siz bunlara uymayın havalı olmak istiyosunuz dimi o zman oncelikle faceniz olcak sosyal kuluplere katılcaksınız a sosyal sıkıcı olmayın hep espirili enerjik olun bi spor dalıyla ıygılenın kızları anlayın kızlardan sıkılmayın tipli birisi olun gömleğinizin en az 1 dümesi açık olsun bakımlı olun parfum sıkın derslerinize ii çalışın ama ucunu kacırıp inek olıyım demeyın popiler olcaksanız kendinize güveniniz olsun bu cok onemli kendinize guveninz olmazsa bunlar boşuna tmm popiler bi kızla çıkın havanız olur enazından hatta o zamanın en popiler sarkılarını ezbere bilin arkıerınız soylerken orda sap gibi kalmayın bu onerilere uyun ;D

 9. Güzel ve mantıklı bir yazı olmuş Tebrik Ederim.
  Hayatımı değiştirmeye karar verdiğim bu günlerde bana ilaç gibi geldi gerçekten teşekkürler.
  Saygılar.

 10. demek camı açtı ve bağırdı.. bana bıraz enteresan geldi..karizma üzerine söylediklerinizin çoğuna katılmıyoum malesef.bana göre karizma fiziksel bir olgu değildir.saygılar.

 11. Otantik yada tamamen spor giyinen tarzları tam olarak oturmuş nice insan var ama hiç karizma değiller..bahsettiğiniz kısmen doğru ama kesinlikle yazının başlığını kapsayacak niteliklerden söz edilmemiş, bi yorumda dediği gibi camı açıp harikasınız! falan bunlar kitaplarda oluyor da neyse konumuz o değil…arkadaşlar karizmatik karakteri açıklıyorum;
  dedikodu yapmaz,
  hayata profesyonel bakar,
  yaşlılara ve çocuklara özel ilgi gösterir,
  hep bir işi olur,(meşgul olacaksın arkadaş)boş beleş bi görüntü iticidir

 12. bence karizma.. zekası ile bir kitleyi etkileyebilen.bakışları ile insanlara liderlik vasfını ve verdiği güveni hissettirebilendir.

 13. slm tülay konusmalarinla takdir ediyorum yaziyi bastan sona kadar okudum gercekten cok güzel yerli yerinde aciklamalarda bulunmussun giyim kusam cok önemli insani adam eden elbisedir dikkat ederseniz en pahali elbisede bazen bes para etmiyor cünkü uymiyor ve üzerine oturmiyor önemli olan renk uyumu kendine güvenebiliyosan karsi taraftakiyi etkileyebiliyosan bu is tamamdir demektir

 14. yazınız gerçekten fevkalade ama bir insan ne kadar karizmatik olursa olsun kız ona yanaşmıyorsa o karizmatikliğin hiçbir anlamı yok bu konuyu gerçekten çok düşündüm ama sandığım gibi olmuyor bazen ne karizmatikliğin ne de başka bir şeyin etkisi yetmiyor kızın veya erkeğin karşılıklı bir etkileşimi olmadığı sürece öldürseniz işe yaramaz ben bir kızın 4 yıl koştum ve koşmaya devam ediyorum herşeyi denedim olmuyor yalvardım depresyonlara girdim yinede olmadı yoruldum bu kovalamaca tüm hayatımı etkiledi derslerim düştü ailemle kavgalar ettim çevrem benden uzaklaştı tek yapmam gerekenin ölmek olduğunu düşündüüm olmuştur söyleyecek o kadar şeyim varki bu kadarıyla yetiniyorum selamlarrrrrrr

 15. Gerçekten çok mütavazi bi yazı olmus.Ama bence Karizma İnsana Bahş Edilmiş Bişedir Ne kaybedilir ne kazanılır bişe !

 16. kendınızı kandırmayın yazıyı okurken sonunu zor getirdim asla karizmatik olamayacak insanlar, kendı ruhuyla savaşanlar görüyorum zaten nasıl karizmatik olunur diye bir yazı okuyosanız hiç umut yok kendiniz olun yaşadıgı anı hisseden insan bütün insandır illa bişey olmak zorunda değilsiniz karizmatiklikte neymiş kendiniz olduğunuzda basit ama dolu yaşadığınızda alacagınız haz. artık şunu yaparsanız güzel olursunuz böyle yaparsınız şöyle olur bunu giyin şunu giyin dıyorlar yönlendiriyolar resmen ve işte yönlendirilenler ….

 17. yızınız güzel ama bana tam istediğim bilgiyi açoklamıyor nedenini bilmiyorum ama bana biraz anlamsız geldi bence karizma denince akla çok farklı şeylerde gelebilir. tabi siz sadece kendinizde olan kısmını yazmışsınız emeğinize sağlık…

 18. Karizmanın en büyük unsurunun giyimdeki uyum olduğunu zannetmiyorum. Hatta karizmatik insanlarda temiz olmak şartıyla uyumsuz kıyafetler bile ayrı bir duruş gösteriyor, tarz yaratıyor. Yazı güzel ama daha içsel eksenli olsa daha güzel olurmuş :)

 19. Karizma sonradan kazanılabilir bu %100 doğru birşey

 20. öncelikle yazınız güzel ama yeterli değil sadece giyim ve beynimizi biraz bilgiyle doldurmak mı karizmatik ediyor bizi bu konuda biraz daha ayrıntılı bilgi vermenizi dilerim teşekkürler.

 21. yazınızı beğendim heyecanla okudum. Karizma denince neredeyse akla gelen bir çok konuya değinmişşiniz.

 22. yazıyı okudum… pek yararlı bulmadım acıkcası, kendinizi övüp durmusunuz bizi geliştiricek bişi göremedim bu yazıdan tek anladıgım siz supersiniz falan filan…

 23. güzel veya çirkin diye bir şey yoktur,bazı insanların gözüne güzel veya çirkin görünenler vardır.herkes kendi yaşam,giyim ve imaj tarzıyla yaşasın, kendinize yakışanı ya da yakıştığını zannettiğiniz şeyleri yapın sadece.

 24. Dünya kadar hata yap ama lütfen yaptığın hatayı bidaha tekrarlama sonra elde ettiğin başarı seni saygın ve karizmatik yapar zaten değişime her zaman açık ol, bence karizmatik olmak sadece bundan ibaret.

 25. yazınızı çok içten yazmışsınız, çok beğendim.arkadaşlarımın dediği gibi karizmatik olmak bıraz zor dur.ben karizmatik sayılırım 2 kız kapım gelmişti ve numaramı istemişti.

 26. Yazınız sıradan gibi gelsede bir çok şeyi özetliyor aslında.Bu güzel yazı için teşekkrüler.:)

 27. samimiyetinizi öne sürmüş sıcak anlatım hazırlamışsınız şahane…

  ZAHMETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..

 28. Hepsini bastan sona kadar okudum. Normalde renk uyumuna dikkat etmiyordum ama bundan sonra dikkat edicem. Bilgi var ama karizma yok. İnsallah oda olcak .d saygılaar…

 29. Evet size kesinlikle katılıyorum. Sizde benim kadın versiyonumsunuz :) Hani derler ya; üstüne çulda giyse yakışıyor işte bende öyleyim. Birde şu mantık olması gerekiyor. Tarzınızı, mantıkla birleştirin o zaman hem kalite olursunuz, hemde farkınız :) Denenmiş ve onaylanmıştır. Güzel bir makaleydi. Paylaşım için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Saygılarımla,
  Serhan…

 30. Ama ben şöyle bir insan tanıyorum; üniversite mezunu, 2 lisanı var. Ama ismini sor, zor söylüyor. Bu tıp doktorunun alanına giren bir konu.

  Soyadını da soruşsanız variantları istəyəcək 100%…

 31. karizma her zaman için kazanılabilecek bir biçimdir doğuştan gelmez ama aileden kazanılır çevreden kazanılır çünkü aklı olan varlık insandır, örnek olarak truvadaki brad pitt işini yapıyor sadece ve nasıl yapılacağını çok iyi biliyor kendine güveni tam, sora sevişmeye devam tabi orası ayrı.yani kısaca hayat sokakta ama sokakta yatmayın sakın nolur nolmaz, yaşam dışarda arkadaşlar karizmada yaşayarak kazanılır erkekler özellikle eskilere takılırsa yani içki kadın ne varsa yaşayan ve birilerinin yanında herşeyi anlarlar, günyüzü görmemiş laflar vardır onlarda çok şey değişir hayatınızda

 32. Yaziyi bastan sonuna kadar okudum giyim ve konusma onemli dogru ama cesarette lazim… ben gittim her discodan kiz cikartiyorum ve kaldigim ulkenin dillinide tam konusmuyorum .. bakislarla anlasiyoruz… birini etkilemek istiyorsan git konus korkma…

 33. Yazıyı gercekten beğendim harika… İnsan kendini tanımalı önce akılla başlamalı yola…

 34. yazınız harika :D bu arada tarzınızı çok merak ettim :)

 35. yazı hoş olabilir güzel emek var saygı duyarım ama giyim konusuna katıldığımı söyleyemem çünkü bazen iyi giyinmemiş tuhaf hareketli bir dağınık bilim adamı bile karizmatik olabiliyor.bilim adamı değilim:)

 36. KARİZMATİK ADAM. YÜRÜRKEN OMUZLARI DİK BAŞI DİK ATTIĞI ADIMLARDAN EMİN MASAYA OTURURKEN SİYASETÇİ GİBİ KALKARKEN İŞ ADAMI GİBİ KONUŞURKEN İDALİST OLMALIDIR.. GİZEMLİ OLMANIZA GEREK YOK SÜT DÖKMÜŞ KEDİ GİBİ AÇIK OLUN NET OLUN MİSYON YAŞAYIN BARANSEL KARDEŞİNİZDEN BUKADAR

 37. karizmatik insanların genelde önsezintileri bir kadın kadar kuvvetlidir ,ukalalık yapmak istemem ama ben öleyim karizmatik insanın gülüşü hayata bakışı,tarzı olayları yorumlama yeteneği yüksektir her iinsanla dialoğa girmez,bu megolaman olduğundan değil hayat çizgisi olduğundandır ,her kıza yavşayıp yamulmaz yamulmam,duruşu duygularını bakışlarıyla etrafındakilere yansıtması,hayat felsefesi ve kültürü yüksek olan kişilerdir ,sırf karizmam çizilmesin diye teklif etmediğim kızlar var,size göre yanlış olabilr bu durum ama ,evet bu konuda egoistim kadın başlatsın olayın doğrultusunu bu yönde düşünüorum

 38. karizma. Kendini karizma hissetmekle olmuyor. Bakın mesela ben nickime karizma yazdım.Ama karizma değilim kendine has biriyim.Yani karizmalık başkaları tarafından hissedilmekle oluyor.

 39. tebrikler güzel olmuş.benim şahsi fikrim karizmatiklik insanın hamurundada olacak.bunun zengilikle veya fakirlikle alakası yook kısacası..sonradan göreceksem hiç görmemeyi tercih ederim.(sonradan görenler için)

 40. sonuna kadar okudum haklı oldugun pek çok nokta var bilgilerin için teşekkürler :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.