Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Mükemmel patron ve diğerleri…

Mükemmel patron ve diğerleri…

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
58 0

Hayalleri bir kenara bırakıp gerçekçi olursak, patronunuzun nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmek ve çıkacak sorunlara buna göre çözüm bulmak, yazının başındaki gibi bir ortam yaratmasa da, hayatı daha kolay hale getirecektir, kuşkusuz.

Peki, patronunuzun yapısı nasıl ayırt edilebilir? Ve olası problemler nasıl çözümlenir? İngiliz Guardian gazetesinin internet sitesinin birkaç önerisi var… 

Nasıl bir patronunuz var?

Birçok patron çalışanlarıyla iletişim kurmanın ilk yolunun muhabbet etmekten geçtiğini düşünür. Olur olmadık zamanlarda çalışanların yanına gider, sorular sorar, bu şekilde iletişim kurmak ister. Chartered Management Institute’den Mike Petrook bu konuda çalışanları uyarıyor: “Patronunuz istediği kadar sizinle muhabbet etmek isteyebilir. Ama ne olursa olsun, o sizin patronunuz ve samimiyetle laubaliliği karıştırmamak gerek.” Bir diğer patron tipi de, her şekilde ciddiyetini bozmayan, asık suratlı patronlar… Onlarla baş etmek o kadar kolay olmayabilir. Tabii, yine de o surat asıyor diye sizin de surat asmanız gerekmiyor. Karşınızdaki insanın hal ve tavırlarına karşılık, siz de uygun davranışlar sergileyerek orta yolu bulabilirsiniz.

İzleyerek öğrenin

Yaşı henüz 30’u aşmamış çalışanlar için yöneticileri en ideal örnektir. Çünkü henüz yönetici seviyesine gelmeyen çalışanlar, yöneticilerinin davranış ve tutumlarından tutun, kıyafet ve liderlik özelliklerine kadar örnek alma şansına sahiptir. İş dünyasında daha iyi donelere sahip olmak için yöneticilerinizin hareketlerini gözlemleyin. Bu şekilde kendi yeteneklerinizin ve kişisel ağınız daha iyi oluşur. Üniversitede eğitiminden çok, deneyimlerinizin sizi nasıl yönlendirdiğine dikkat edin. Nasıl bir patron istediğinizi tanımlarken, nasıl bir çalışan olmanız gerektiğini bu şekilde görebilirsiniz.

Ciddi görüntüden korkmayın

London Business School’dan Prof. Nigel Nicholson, bazı yöneticilerin, tatlı gözüken ama (İngiltere eski başbakanı) Margaret Thatcher gibi sert mizaçlı olabileceğine dikkat çekiyor. Bu sert mizacın sadece olumsuz tutumlarla ilgili olmadığını söyleyen Nicholson, bu şekilde davranışların adil olmak anlamına da gelebileceğini söylüyor. Bu tip patronlar özellikle ilk başta insana çok sert gelebilir. Ama işlerin kötüye gittiği anlarda, herkese karşı açık ve dürüst yaklaşımla tavırlarını belli ettikleri için, hakkınızı savunmak için ekstra çaba sarf etmek zorunda kalmazsınız.

Kötü anları unutun

İş hayatındaki sorumluluklar patronunuzla aranızda zor anların yaşanmasına neden olabilir. Birbirinize karşı dargınlıklar, kızmalar ve hatta işi bırakmaya varan gergin anlar yaşayabilirsiniz. Yaptığınızın sadece iş olduğunu, kişiselleştirilmemesi gerektiğini düşünerek hareket edin. Olayları büyütmemeye çalışın. Bazı zamanlarda yaşanan tatsızlıkların ileride deneyim anlamında sizi geliştirdiğini de unutmayın.
 
Kaynak : yenibiris.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar