Anasayfa / Kişisel İmaj / Kendinizi nasıl geliştirmelisiniz?

Kendinizi nasıl geliştirmelisiniz?

Gazetelerde ve televizyonda işsizlikten veya ücretlerin azlığından yakınan üniversite talebeleri ile yapılan röportajlara rastlıyorum. “Üniversite mezunuyum ama iş bulamadım…” diye yakınan gençler, aslında şunu demek istiyorlar: “Ben yapmam gerekeni yaptım. Okudum, üniversite bitirdim, ama devlet bana çalışabileceğim, iyi maaş alabileceğim bir iş imkanı yaratamıyor…”

İşin kötü tarafı ailelerin çoğu da gençlerle aynı fikirde, yani oğullarının veya kızlarının bir üniversite bitirmesi ile yüksek gelirli bir işi ve iyi bir geleceği hak ettiğine inanıyorlar. Toplumda yerleşmiş bu genel kanının yanlış olduğunu kabul etmemizin zamanı çoktan geldi geçiyor. Gelişmiş ülkelerde bile üniversite bitirmek “rahat bir yaşamı” elde etmeye yetmiyor. Hele bizim gibi, üniversitelerindeki eğitim, düşünme ve proje üretmeden ziyade “ezber” esasına dayanan ülkelerde sadece diploma hiçbir işe yaramıyor.

“Gerçek başarı”nın ne olduğu ayrı bir konu ama bir genç çıkıp bana “Başarılı olmak için ne yapayım?” diye sorsa ona “Çok çalış ve dürüst ol,” derim. Bence ortalama zeka seviyesinde olan bir kişinin çalışkan ve dürüst olduğu takdirde başarısız olması mümkün değil. Çalışmaktan kastım “ders çalışmak” veya “sınıfını geçmek”değil, “vaktini boş geçirmemek”. Üniversite gençleri, okul dışı zamanlarında internette oyun oynamak, çet yapmak, televizyon seyretmek, kahve köşelerinde pineklemek yerine yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmalılar. Ne öğrenmeye? Bunun hiçbir önemi yok. Yeter ki vakit boşa geçmesin… İleride hiçbir işlerine yaramayacağını düşündükleri şeyler bile bir gün işlerine yarayacaktır…

Noktaları birleştirerek yapılan bulmacaları hepiniz bilirsiniz. Evinin garajında dünyaca meşhur Apple computer’i yaratan Steve Jobs öğrenilen her şeyi bir noktaya benzeterek “Öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Bir gün biriktirdiğiniz noktaların birleştiğini ve ortaya çok güzel bir şekil çıktığını görürsünüz,” diyor. Jobs’a göre “Ne kadar çok noktanız olursa ileride ortaya çıkacak şekil o kadar güzel oluyor.” Jobs, öğrenerek yapacağınız bu noktaların başlangıçta anlamsız ve işe yaramayan şeylermiş gibi gelebileceğini ve bugünden ileride nasıl bir şekil çıkacağını tahmin edemeyeceğinizi söylüyor. “Bazen biriktirdiğiniz noktalardan hiçbir zaman güzel bir şekil çıkmayacağını düşünerek ümitsizliğe kapılabilirsiniz ama asla kapılmayın… Bir gün aniden güzel bir şekil belirivereceğine dair ümidinizi asla kaybetmeyin…” diyor…

Sevgili gençler, noktalarınız az olursa hayatınız boyunca sadece basit, anlamsız bir çizgi olmaktan ileri gidemezsiniz; aynı günümüzde işsizlikten yakınan üniversite mezunu gençler gibi. Çağımızda üniversite mezunu olmak sadece bir, bilemediniz iki noktadır. Her insanın kendi kabiliyet ve ilgi alanlarına göre hayatına yeni noktalar ilave etmesi gerekir. Üniversite yılları, bu noktaları ilave etmek için en uygun senelerdir. Bir yandan eğitiminize devam ederken bir yandan yeni beceriler kazanmaya, yeteneklerinizi artırmaya çalışmalısınız.

İşte benim top 5 önerim:

1. Çok iyi derecede İngilizce öğrenin. Konuşulanı anlamanız veya kendi alanınızla ilgili yayınları okuyabilmeniz yetmez. Bir toplulukta yapılan esprileri anlayacak veya kendiniz İngilizce espri yapacak kadar iyi bilmeli veya İngilizce bir romanı hiç sözlüğe bakma ihtiyacı duymadan su gibi okuyabilmelisiniz.

2. Klavyede on parmak ve süratli yazı yazmayı öğrenin. Bunu öğreten bilgisayar programları var.

3. Bilgisayar kullanıcısı olmanız yetmez, progamları çok iyi derecede bilin ve WEB tasarımı yapmayı öğrenin.

4. Bir müzik enstrümanı çalın. Nota kullanarak birkaç parça çalacak kadar müzikten anlayın.

5. İyi derecede tenis öğrenin. Her spor yararlıdır ama hem sağlık hem sosyal çevre, ikili ilişkiler açısından tenisin yeri başkadır.

 

Yazan : Murat Kınıkoğlu
Kaynak :
www.aksam.com.tr 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

13 yorum

 1. iyiki ben bu siteyi buldum daha 15 yaşındayım ve ileride bu öğrendiklerimi geç olmadan uygulayabilicem yaşasııın!!!

 2. verdiğiniz 5 öneriyide uyguluyorum.Noktalarımı çoğaltmaya bakıyoru..

 3. peki ünverstye gitmeyenler yada gidemeyenlerde bu gelişimden iş alanında yarar saglarmı..

 4. ben üniversite mezunu ve memurum. eklemek istediğim 5 noktayı koyduktan sonra zaten diğer eksik noktalarınızı görür ve tamamlamak istersiniz. güzel site HOŞÇAKALIN

 5. gizli ikna kabılıy7etı hk.da
  yazı ıstemıstım :(

 6. Nokta konusuna katılıyorum, bir şirkette yöneticilik yapıyorum ve herkeze bu mantığı yerleştirmeye çalışıyorum. Yıllarca noktaları topladım şimdi bir şekil çıkmaya başladı.

  Burda bahsedildiği kadar iyi ingilizce konuşamıyorum ama aynen eksikliğini hissediyorum diğer hepsini yapıyorum başarılı bu yazı. tebrikler.

 7. Yazınız çok güzel ve etkileyici çağımızın sorunlarını çok iyi görmüşsünüz.arkadaşlar sosyalleşmek cafelerde orda burda salak salak eylenmek değildir.zamanımızı çok iyi değerlendirmeliyiz unutulmaması gereken bir sözü hatırlatmak isterim.EN BÜYÜK HIRSIZ KİŞİNİN ZAMANINI ÇALAN OLGUDUR.Emperyelist güçlerin oyununa gelmiyelim arkadaşlar mücadeleyi elden bırakmayalım.idealist bireyler olarak hedeflerimizi yada hedefimizi iyi belirleyelim söz konusu olan sizin hayatınız ve unutulmamalıki bu ülkenin çalışkan bilgili zeki insanlara ihtiyacı var.

 8. Yararlı önerileriniz için teşekkürler.

 9. GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ GERÇEKTEN. BENDE ANADOLU ÜNİV. İŞLETME FAK. MEZUNUYUM VE İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İSTİYORUM, AYNI ZAMANDA GİTAR ÖĞRENİYORUM BİR MÜZİK ENSTRUMANI ÇALABİLMEK GERÇEKTEN ANLATILMAZ YAŞANIR MÜZİKLE UĞRAŞMAK ÇOK GÜZEL….

  UMARIM BİR GÜN İNGİLİZCE BİR ŞARKIYI SÖZLERİNİ SALLAMADAN ANLAYARAK GİTARIM EŞLİĞİNDE SESLENDİREBİLİRİM :)

 10. Klavyede gerçekten sürat yapıyorum 20 yaşındayım 12 yaşında bir tutku ile başladı yazmak 5,6 Roman yazdım. Şimdi 10 Parmak kullanabiliyorum, ve Klavyeye bakmadan hem hızlı okuyup hemde yazmak benim için çok zevkli oluyor.

 11. O saydıgınız 5 noktanın ztn tenıs harıc 4 u bende bulunuyor
  teşekkurler
  hepimizin gun gectikce hayatımıza daha cok nokta
  eklemeliyiz
  bol noktalar hayat kurtarır = ) = )

 12. Zaten ilk 4 madde kendimde bulunuyr. fakat bu yetmiyor kendimi geliştirmem de gerekiyor. çok bilen çok yanılır diyorum.

 13. Albüm satışları umrumda değil,ben yalnızca sabah kalktığınızda kendinizi nasıl hissettiğinizi umursuyorum.-GAGA Yine her zaman ki gibi harika yazılardan biri olmuş. Teşekkürler Türkiye’nin en büyük kişisel gelişim sitesine..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.