Anasayfa / Özgür ŞAHİN

Yazar Arşivi: Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Motive Olmayı Bekliyorsanız Büyük Bir Hata Yapıyorsunuz

Motivasyon, güç verir, harekete geçirir. Varlığında hem kişinin verimi yükselir hem de olağanüstü sonuçlara götürebilir. Aynı zamanda zor elde edilen ve kolay kaybedilen bir olgudur. Kısa sürelidir. Dolayısıyla bir işe başlamak için her seferinde motive olmayı beklemek, kendinizi ona bağlamak yapacağınız en büyük hatalardan birisi olabilir. Özellikle de uzun süreli hedefleriniz varsa…

Bu yüzden motivasyonun harekete geçmek için bir gereklilik olmadığının farkındalığına sahip olmanız, başarı yolunda atacağınız ilk adım olacaktır. Devamını Oku »

Aile içi Bağları Güçlendiren Aktiviteler

Aile içi bağları güçlendiren aktiviteler aslında mutlu aile kavramının da içini dolduran önemli şeylerden biridir. İlişkiler ve evliliklerde sık rastlanan problemlerden biri çiftlerin belli rutinler arasında sıkışıp kalmasıdır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çiftler hafta içi iş ve okul düzenine ayak uydurmak, hafta sonu hem biriken işleri bitirip hem de keyifli zaman geçirmek için koşturup durmakta, içinde bulundukları bu rutini kıramadıkları gibi yorgunlukları nedeniyle birbirlerinden uzaklaşmaktadırlar. Hepimizin yaşadığı bu rutinleri kırmak ve eşimizle aramızdaki bağları güçlendirmek için yapabileceğimiz aktiviteleri sizler için derledik. Devamını Oku »

Lidersiz Liderlik Yaratmayı Öğrenmeliyiz

Lidersiz liderlik nasıl bir kavram? Bu hafta sonu, parçası olmaktan çok keyif aldığım bir organizasyonun gelişim programları mezuniyet töreninde Gündüz Vassaf Hoca‘nın keyifli sohbetine katılma fırsatı buldum. Konumuz liderlik, yeni dönemde nasıl liderler olunmalı idi. Gündüz Hoca, bütün bilgeliği ve inceliği ile aslında nasıl lidersiz bir dünya yaratmamız gerektiğini anlattı Devamını Oku »

Epiktetos – Huzurlu Yaşam için 10 Öğreti

Epiktetos huzurlu yaşam için 10 harika öğretiyi anlatıyor. Bunu son zamanlarda vaktimin önemli bir kısmını kitap okumaya ayırmışken, fikirlerine değer verdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Epiktetos’un “İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar” kitabıyla öğrendim.

Kitap elime ulaştığında böylesine ufak ve 80 sayfalık bir kitaptan bu kadar çok ve birbirinden değerli öğretiyle karşılaşacağımı tahmin etmemiştim. Ancak son zamanlarda satırlarını bolca çizdiğim ender kitaplardan biri oldu. Kitabın en güzel tarafı 2000 yıl öncesinin fikirlerden doğmuş olmasına rağmen günümüzle birebir uyuşuyor olması. Epiktetos gibi bir filozof 2000 yıl öncesinden bugünlerimize ışık tutmayı başarmış ve en önemlisi insanı insan yapan şeyleri binlerce yıl geçse de özünü koruduğunu göstermiş oldu Devamını Oku »

İzmir’in En Lezzetli Yöresel Yemekleri

Ege Bölgesi’nin gözbebeği İzmir, Türkiye’nin en gelişmiş metropollerinden biri olmakla birlikte, ülkenin en kalabalık üçüncü ilidir.  Birçok açıdan kendini öne çıkarmayı başaran bu il, yemekleriyle de kendinden sıkça söz ettirmeyi başarmaktadır. Boyoz, bomba, lokma, köfte ve daha birçok yemeğiyle sadece İzmirlilerin değil, Türkiye’nin de dikkatini çeken bu yöresel lezzetler, bağımlılık yaratacak çeşitli tatlara sahiptir. Devamını Oku »

Zor Zamanlarda Motivasyon için 6 Öneri

Zor zamanlarda motivasyon normalin çok daha ötesinde bazı şeyler ister. Bizler neden bir adım atmak için motivasyona ihtiyaç duyarız? Neden makinelerde olduğu gibi kendimizi hedeflerimiz doğrultusunda programlayamıyoruz? Her şey istediğimiz gibi giderken kendimizi motive etmek çok kolayken, neden zor zamanlarda motivasyonumuzu kaybetmeye meyilli oluyoruz? Ve en önemlisi motivasyon kaynağımızı nerelerde arıyoruz?

Bu soruların cevaplarını ararken, kendi hayat yolcuğuma dönüp baktığımda şimdiye kadar elde ettiğim başarıların çoğunda kendimi bilinçli bir şekilde motive edebildiğimi gördüm ve yine aynı şekilde başarmak isteyip başaramadığım onlarca şeyin ardında kaybettiğim motivasyonumu gördüm Devamını Oku »

Aradığın şey yanı başında olabilir

Aradığın şey yanı başında olabilir derken size şöyle bir hikaye anlatmak isterim :

Zamanın birinde yaşlı ve zar zor geçinen bir çiftçi, zengin bir tüccarla karşılaşır.

Zengin tüccara sorar: ‘’Beyim, ne yaptın da bu kadar zengin oldun?’’

Zengin tüccar, ‘’Elmas madenleri keşfettim’’ diye yanıtlar.

Bunun üzerine yaşlı çiftçi, çiftliğini satarak bir karavan alır ve elmas madenleri aramak için yollara düşer.

Tam altı yıl boyunca şehir şehir gezerek elmas arar zavallı çiftçi, ama bir türlü bulamaz. Devamını Oku »

Yaratıcılığı Geliştirmek için 12 Tavsiye

Yaratıcılığı geliştirmek son dönemin en önemli ihtiyaçlarından diyebiliriz. Hepimizin zaman zaman “Yok arkadaş ben yaratıcı düşünemiyorum, o özellik bende yok.” diye düşündüğü, yaratıcılığın doğuştan gelen bir özellik olduğuna inandığı olmuştur. Eğer siz de şu an böyle bir döneminizdeyseniz boşuna kendinizi üzmeyin, çünkü size iyi bir haberim var: Yaratıcılık doğuştan gelen bir özellik değildir ve yaratıcılık geliştirilebilir.

Yapılan araştırmalar bazı üstün yetenekli insanlar olabileceğini ve bu kişilerin belli alanlarda daha hızlı öğrenebileceğini veya daha verimli olabileceğini kabul ediyor. Devamını Oku »

Cesaret ve Cesur Olmak için Musk’tan 3 Kural

Cesaret ve cesur olmak üzerine konuşuyorsak Musk son zamanların en büyük örneklerinden birisi olabilir. Elon Musk, 21. yüzyılın en heyecan verici otomobil şirketini (Tesla) kurmuş ve uzay yolculuğunu gerçeğe dönüştürme hayaliyle her zaman büyük düşünmekten zevk alan bir girişimci. Musk, en az beş farklı sektörde (ödemeler, arabalar, uzay, taşımacılık ve piller) başarısız olmuş olsa da, risk alma konusundaki cesareti, onu dünyanın en büyük sorunlarıyla baş eden girişimcilerden ayırıyor. Ve bugün onu dünyanın en zengin insanı yapıyor Devamını Oku »