Anasayfa / Özgür ŞAHİN

Yazar Arşivi: Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Takım Ruhu ve Takım Olmanın Ortak Özellikleri

“Takım ruhu” sonucu, süreci ve işi başkalaştıran en önemli etmenlerden biridir. Bir şirketin başarılı olması için nitelikli çalışanlara ihtiyacı vardır. Eğer insan sermayesi yeterli değilse şirket ne kadar maddi kaynağa sahip olursa olsun başarılı olamaz. Futbol, basketbol takımlarının da başarısı oyuncu kalitesiyle doğru orantılıdır. Bugün dünyanın en başarılı futbol takımları, en değerli oyunculara sahip olanlardır. Başarıyı belirleyen faktörler arasında iyi bir yönetim, iyi bir strateji, maddi imkanlar ve elbette şansın da payı vardır Devamını Oku »

Stres Yönetimi : Stresi Farklı Bir Şeye Dönüştürmek

Stres yönetimi ve stresi yönetmek çağımızın en büyük hastalıklarından biriyle başla çıkmakla eş değer artık. Dünyanın en başarılı ve sevilen teknik direktörleri arasında gösterilen Liverpool’un antrenörü Jürgen Klopp ile ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum bugün sizlere. Çünkü bu hikaye hepimizin yaşadığı stres konusuna farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor. Devamını Oku »

Kendine Güvenmek : Kaybetmekten korkmadığın zaman kazanabilirsin

Kendine güvenmek sabaha uyanmak gibidir. Uyanmadığın an günün nasıl başlayabilir ki? Şunları kendine sormayı denedin mi? Şu ana kadar kaç tane hayalini gerçeğe çevirebildin? Kaç defa bir işe başlayıp yarıda veya yolun başında bıraktın? Şu an neye sahip olsaydın hayallerini gerçekeştirebilirdin? Hayatındaki her şeyi kaybetseydin yeniden başlama cesareti gösterebilir miydin? Ve en önemlisi insanların seni takdir etmesi için mi başarmak isiyorsun yoksa kendini kendine ispatlamak için mi? Bu soruların cevaplarını hiç düşündün mü bilmiyorum ama eminim ki hala gerçekleştiremediğin bir sürü hayalin, yarıda bıraktığın bir sürü hedefin var. Devamını Oku »

Üretkenlik : Enerji, Bilgi ve Yaratıcılık

Üretkenlik ve üç kaldıracına değinmek istiyorum. Üretkenlik nedir, üretken ne demek gibi kavramları tarafını açıkladıktan sonra “enerji, bilgi ve yaratıcılık” ile ilişkilendirmek birçok açıdan konuya ışık tutacaktır. Genellikle ekonominin, kıt kaynaklarla alternatif kullanımlar arasında nasıl bir ilişki kurduğumuza bağlı olduğu söylenir. Dünyada yalnızca çok fazla hammadde var ve onlar toplu olarak olmasını istediğimiz şeyler haline geliyor.

Örneğin bir toprak parçası ile pek çok şey yapabilir. Mesela tarımsal alanda, bir nüfusu beslemek ve sürdürmek amacıyla gıda yetiştirmek için kullanılabilir. Çıktı olarak bir ürün (belki bir telefon) üretmek için bir miktar emek ve teknoloji karışımının kullanıldığı üretim alanı olarak kullanılabilir. Bir kiracı tarafından yaşanacak bir yaşam alanı olarak da kullanılabilir. Ya da bir perakende satış mağazası gibi hizmet sağlanan bir alan olarak da Devamını Oku »

Motivasyon Hikayesi : Tavuk Olduğunu Düşünen Kartal

Bu motivasyon hikayesi zaman zaman bizi harekete geçiren anlatımlardan biri olabiliyor. Şimdi size bir Kızılderili öyküsü paylaşıcam. Bu öykü beni ciddi anlamda yüreklendiren bir öykü etrafımızda ki insanların, hayatımızı nasıl geçirdiğimizi çok yakından ilgilendirdiği ve bazen kararlarınızı kendi duygu ve düşüncelerimiz ile almamız gerektiğini anlıyorum. Çevren kaderin olmasın! Devamını Oku »

Okumayı Hızlandırma ve Hızlı Okuma Engelleri

Okumayı hızlandırma birçok açıdan günümüzün ihtiyaçları arasında. Zaman kaybetmenin yanı sıra daha fazla bilgiyi edinmek ve okuduklarımızı hızla anlamak birçok anlamda hayatımıza fark katacaktır. Hızlı okumak için “hızı belirleyen unsurlara” değinelim.

Okuma Hızını Belirleyen Unsurlar

  1. Okunan metnin kolaylığı/zorluğu
  2. Okuyan kişinin kelime dağarcığının zenginliği
  3. Okuyan kişinin bilgi ve kültür düzeyi
  4. Okuyan kişinin anlama ve özümseme becerisi
  5. Okuyan kişinin göz eğitimi

Şimdi de engelleri yolumuzdan kaldırmakla hızlı okumaya ikinci adımımızı atalım. Malum birincisi karar vermekti ki burada olduğunuza göre bu kararı çoktan aldınız. Devamını Oku »

“Ölüm” Nasıl Güzel Bir Günde Gerçekleşir?

Ölüm güzel bir günde gerçekleşebilir mi? Şöyle düşünün… Hayata gözlerimizi açtığımız andan itibaren bize ayrılan sürenin sonuna doğru yavaşça ilerliyoruz. Her geçen gün, takvim yaprakları birer birer azalmaya devam ediyor. Özellikle kendimizle daha çok baş başa kaldığımız pandemi döneminde, aklıma takılan bir soru oldu. Nasıl olur da güzel bir gün ölmeyi başarırız?

Güzel bir gün ölmek fikri başta çok garip gelse de, düşüncenin içine girdikçe hayatın en önemli sınavını en güzel gününde vermenin inanılmaz bir his olacağı fikrine kapıldım. Hatta şu an bize ‘son gününüzü nasıl yaşamak isterdiniz?’ diye sorsalar, eminim ki çoğumuz en sevdiğimiz insanlar ile çok mutlu bir gün geçirdikten sonra bu hayata veda etmek isteriz Devamını Oku »

Motivasyona ihtiyacın mı var?

Motivasyon hayatımızın en önemli kavramı haline gelmeye başladı. Bir işin sonucunu, kalitesini ve hatta işin kendisini belirleyebiliyor. Ruhsal durumun, motivasyona ihtiyacının olup olmadığı, ne kadar motive olduğun yapacağın işin ve hatta “hayatın ta kendisi” de diyebiliriz. Şimdi sana desem ki başarının sırrı sincaplar, kunduzlar ve kazlarda saklı. Büyük ihtimalle seninle dalga geçtiğimi ya da aklımı yitirmeye başladığımı düşünebilirsin. Oysaki hayvanlar alemi arasındaki mükemmel işleyişten örnekle hayatımıza uyarlayabileceğimiz oldukça değerli bilgiler olduğu yadsınamaz Devamını Oku »

Çözüm Getiren En Basit Adım

Çözüm aramak ve çözümü giden en basit yolu tespit etmek üzerine kafa yormayı seviyorum. Sorular üzerine düşünmek çok kıymetli. Çünkü doğru soru “kilitli olan bir kapıyı açmaya yarayan anahtar” gibi işlev görmekte. İnsanlar ise genelde kapı ve arkadasında bulunanla ilgilenme eğilimdedirler.

#Kapı: Engel, çözülmesi gereken problem.

#Kapının arkasındaki: Bu engeli bir aşsam hayat ne kadar güzel olacak, rahatlayacağım, mutlu olacağım düşüncesi, ödül. Devamını Oku »