Anasayfa / Motive Olmak / Son nefesine kadar aşktan ümidini kesmeyenlere…

Son nefesine kadar aşktan ümidini kesmeyenlere…

Dün bir ilki gerçekleştirdim. Hediye fuarının içinde bir konferans verdim. Konusu ise “Hediye seçiminde duyguların önemi” idi. Bu tür bir seminer bugüne kadar hiç yapılmadı. Hediye seçiminin de konferansı mı olur diyeceksiniz. Böyle bir konferans vermemi istedir. Ben de verdim. Benim için de bir ilkti. Ama harika oldu. Son hazırlıklar yapılırken halk da yerini aldı. O arada bir hanım geldi yanıma;

– Konferansı siz mi vereceksiniz? Dedi.
– Evet dedim.
– Benim hediye konusunda yaşadığım zorluklar var. Bir türlü hediye seçiminde başarılı olamıyorum. Şimdi fuara geldim ama nasıl hediye alacağım diye düşünüyordum. Tam o anda konferansı anons ettiler ve hemen geldim.
– Konferanstan sonra inanıyorum rahatlayacaksınız dedim.
Gerçekten konferans bitti bayan tekrar geldi.
– Şimdi anladım ve rahatladım teşekkür ederim dedi. Oysa ki ben şöyle hediye seçin diye yol göstermedim. Sadece duyguları ile yüzleşmelerini sağladım. Onlara aşkı ve sevgiyi anlattım.

Bugün size biraz aşkın önemi hakkında görüşlerimi yazmak istiyorum. Ben hayatımda 3 kere aşık oldum. Aşkın ne demek olduğunu biliyorum. Ama beni etkileyen iki tane haber var. Bu haberleri okuyunca benim anladığım aşkın bile yetersiz olduğunu anladım.

21.12.2006 tarihinde Hürriyet Gazetesinde bir habere gözüm takıldı. Haber şöyleydi;
Geçirdiği kas hastalığı nedeniyle 9 yıldır solunum cihazına bağlı olarak yaşayan İtalyan şairin “ötanazi yapılması” için verdiği mücadele devam ediyor. Şair Piergiorgio Welby (60) “Hayat bir kadının sizi sevmesidir, saçlarınızın arasından esen rüzgar, yüzünüze vuran güneş, bir arkadaşınız ile çakır keyif olmaktır. Hayat, aynı zamanda bir kadının sizi terk etmesi, yağmurlu bir gün ve bir arkadaşın ihanetidir de. Melankolik ya da manik depressif  değilim. Ölüm fikri bana korkunç geliyor. Ancak benim için geride kalan, artık hayat değildir.”

Bu haberi okuyunca çok etkilendim. Bir insan ölüm döşeğinde hayatı sorgularken yaşadıklarından çıkardığı sonucu söyler. O noktada artık yalan, riya, menfaat yoktur. Kimseden bir beklentisi yoktur. Yaşam ile ölüm arasındaki son noktadır. Ne hissediyorsa onu söylediğine inanıyorum. Hayatta aşk yoksa bundan sonra yaşamamın anlamı yok diyor. Bunu söyleyen 60 yaşında bir şair. Şair olması neden önemli, çünkü duygularını en iyi şekilde aktarabilmesi. 2 gün sonra Hürriyet aynı haberin devamını verdi. Yasalar gereği ötanazi hakkını veremediğini açıklayan yargıç ancak hastanın tedaviyi reddetme hakkı olduğunu ifade etti.  Doktoru hastanın tedaviyi reddetmesi üzerine solunum cihazını kapattı ve İtalyan şair öldü.

Temmuz 2006 da gazetelerde şöyle bir haber yayınlandı;
“Çağımızın tartışmasız en büyük yazarlarından biri olan Gabriel Garcia Marquez yakalandığı lenf bezi kanseri nedeniyle sağlık durumu kötüleşmiş ve inzivaya çekilme kararı almış, yakın dostlarına bir veda mektubu göndermiş.”
Size mektubun tamamını yazamayacağım ama bir bölümünü almak istiyorum:

“Tanrım bir yudumluk yaşamım olsaydı, aşk içinde yaşardım. Erkeklere yaşlandıkları zaman aşkı bırakmalarının ne kadar yanlış olduğunu anlatırdım. Çünkü insan aşkı bırakınca yaşlanır. “

İki tane duygularını en iyi ifade edebilen kişi ölüm kalım savaşının içinde bile hayatının anlamının en önemli noktası olarak aşkı görüyor. Şunları daha çok yeseydim, daha güzel giysiler alsaydım demiyor. Sadece sevgiye doymadım diyor. Bu çok önemli bir itiraf bence.

Yaşımız kaç olursa olsun yüreğimizden aşık olmak isteğimizi ve aşkı yaşama istediğimizi çıkarttığımız zaman gerçek ölüm bu oluyor demekki. Bedenin yaşamasından daha önemli ruhun ölmesi.

Tanrı hepimize 2 tane el vermiş tokalaşmak için, 2 tane ayak vermiş yürümek için, 2 tane kulak vermiş duymak için, 2 tane göz vermiş görmek için ama bir tane kalp vermiş. Neden mi? Diğerini gidip bulmamız için.

Gerçek aşk yalnızlıktan kurtulmak için sığınma değil, ekonomik şartlardan doğan sığınma değil. Hiçbir menfaat düşünmeden birini sevmektir. Can Yücel bir şiirinde şöyle diyor:

Sen gittikten sonra yalnız kalacağım.
Yalnız kalmaktan korkmuyorum da,
Ya canım ellerini tutmak isterse….

Mevlana da aşk ile maddi değerleri kıyaslamış ve;

ALTIN NE OLUYOR,
CAN NE OLUYOR,
İNCİ, MERCAN DA NEDİR?
BİR SEVGİYE HARCANMADIKTAN,
BİR GÜZELE FEDA EDİLMEDİKTEN SONRA.

Son nefesine kadar aşktan ümidini kesmeyenlere duyurulur :)

Sevgiler
Tülay Bilin

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

 1. Gerçek aşk karşındakini herşeye rağmen sevmektir…..için sevmek veya eğer …. sa severim değil !!

 2. aşk aşk aşk bazen hayta bağlayan bazende hayatan koparan şey……ben ikisinin ortasındayım galiba

 3. sözgelimi doğal bir affet sırasında iyi mi diye düşündüğünüz,herseye ragmen göze aldıgınız seydir ask

 4. Aşk Canı canana Feda etmektir….

 5. aşk acı cekmektir … kimsenin aşk acısı cekmesini istemem
  hayatta hiç bir acı aşk acısından üsttün deildir..

 6. Yaşadığımız dünyada herşey yalan değil
  Şu milyonlarca insanın hepsi de yalancı değil
  Seven insan inanmak ister,inanılmak ister
  Bir gün aldanmak bile o kadar acı değil
  İnanmışların güller açar kalbinde her zaman
  Bütün korkuları avuçlarından akıp gider
  Bir güneş doğar ufkunda pırıl pırıl sıcak
  İnanmak biraz da varolmaya benzer
  Bırak,o sevemiyenler inanmasın aşka
  Birlikte mutlulukları yudum yudum içmek var
  Gel,biz ona gidelim o bizden uzaksa
  Şüpheleri,yalanları atalım içimizden
  Gel,seninle bir yola çıkalım yarın,şafakla
  Kimsenin varmadığı bir yere varalım inanmakla
  Ümit Yaşar Oğuzcan

 7. Aşk çok güzel bir duygu ama aşık olduğunuda kaybetmeden anlayamıyorki insan yada tek başına aşk olmuyor.o güzellik o anda yaşanmak isteniyor tek taraflı oluncada cazibe kalmıyor.bendeki hatada istediğim an sevdiğim yanımda olmalı yoksa kimsenin boşluğunu dolduramam..üzülsemde malesef bu böyle insan hissettiği anda o güzel duyguyu paylaşmak istiyor.iş işten geçmiş oluyo sdonra ne yazık böyle yaşanmadan biten bikaç aşkım oldu..

 8. Benim site yöneticilerinden bir istirhamım olacak.buraya sanırım üye bayağı bi insan var.kendini arayıp geliştirmek isteyen birde iç dünyası zengin arkadaşlarında ortak bi forum oluşturacağı bi alan olursa hem biirbirine yakın insanlarda yakınlaşabilir dostluk arkadaşlık kurabilir diyorum.sizcede uygunsa seviniriz..

 9. Merhaba derya hanım,

  bir forum alanımız var zaten. yukarıdaki menüden ulaşabilirsiniz. tam adresimiz de

  https://www.kendinigelistir.com/forum

  saygılarımla,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.